Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.
Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.
Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.
Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.
--- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---
A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!
Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz
Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.
Neked miért olyan hihetetlen hogy minden hazánkba tévedő repülő eszközről próbálnak minél több radar infót begyűjteni és azt eltárolni?A remény fontos, de lehet hogy egy picit kevés lesz...
Tudtommal a kijelzett távolság.Azt tudja valaki mi az "instrumented range" magyar megfelelője a "radaros szaknyelvben"?
Köszi!
Az biztos, hogy kevés!A remény fontos, de lehet hogy egy picit kevés lesz...
Mert amit NCTR nek hívunk az messze nem csak annyi hogy eltároljuk a Mo.felett elrepülő gépekről visszaverődő radar infókat.Neked miért olyan hihetetlen hogy minden hazánkba tévedő repülő eszközről próbálnak minél több radar infót begyűjteni és azt eltárolni?
Nem hinném...csak a helyén kezelem a kérdést.Nagyon lenézed a légvédelmiseinket...
Mi minden van a NCTR-ben amit mi nem tudunk reprodukálni, magunknak előállítani?Mert amit NCTR nek hívunk az messze nem csak annyi hogy eltároljuk a Mo.felett elrepülő gépekről visszaverődő radar infókat.
Az alávilágító radar működése szerinted nem CU?A lényeg, hogy már most van olyan datalink, ami eljuttatja a cél információit Veszprémből a SzURN-ba. A datalinkről elmélkedtünk, hogy lesz e vagy nem lesz, és a NASAMS csak a Sentinelt használja-e. Ezek alapján nem, hogy lesz, hanem már van!
A SzURN-nak nem kell bekapcsolnia a célkereső radarját egyáltalán. Kisugárzás nélkül látja a légi helyzetképet, és képes követésbe venni a célt. Csak az alávilágító radart kell használni amíg a rakéta úton van. Előtte utána passzívan üzemel.
A datalink létezése a lényeg, erről szól a hozzászólásom! Nem a KUB-ot akarom éltetni. Az úgyis megy nemsokára a levesbe.Az alávilágító radar működése szerinted nem CU?
A NASAMS első tűzegységnek 2024 végére el kell érnie a műveleti készenlétet, 2026-ban szerintem már nem lesz KUB.A datalink létezése a lényeg, erről szól a hozzászólásom! Nem a KUB-ot akarom éltetni. Az úgyis megy nemsokára a levesbe.
A KUB addíg marad rendszerben, ameddig az első NASAMS (nem tudom mennyi) üteg megkapja a harckész minősítést, utánna valószínüleg múzeum. A SAMOC programozását nem véletlenül kérték úgy, hogy a KUB vezetésére is képes legyen.A NASAMS első tűzegységnek 2024 végére el kell érnie a műveleti készenlétet, 2026-ban szerintem már nem lesz KUB.
ugyanazt írod mint én. Az első NASAMS üteg 2023-ban érkezik 2024 végére kell bevethető legyen - ezt a győri ezred parancsnoka mondta. Ebből következik, hogy legkésőbb 2026-ban valószínüleg kivonják a KUB-ot - addig is nyilván működnie kell, ezért integrálták a SAMOC-hoz.A KUB addíg marad rendszerben, ameddig az első NASAMS (nem tudom mennyi) üteg megkapja a harckész minősítést, utánna valószínüleg múzeum. A SAMOC programozását nem véletlenül kérték úgy, hogy a KUB vezetésére is képes legyen.
@Hpasp @molnibalage mi a vélemény erről?Spyder ER rakétával 80+ km a HMZ.......Plusz a Spyder már bizonyitott éles harci helyzetben,Grúziában több orosz gépet lelőttek vele (mondjuk a Tu22M3R esetén az oroszok szerint Buk volt a tettes,grúzok szerint a Spyder,de több Szu25 Spyder általi lelövését ők is elismerik)
Nem ismerem.@Hpasp @molnibalage mi a vélemény erről?
"Spyder ER rakétával 80+ km a HMZ" enyhén szólva soknak tűnik...
https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/Spyder-Family-Brochure-Eng-1.pdf@Hpasp @molnibalage mi a vélemény erről?
"Spyder ER rakétával 80+ km a HMZ" enyhén szólva soknak tűnik...
Ez a 80km akkor is kicsit túl sok szerintem - hiába mondja ezt a marketinganyag. Nagyon szerencsés esetben közeledő nem manőverező célesetében összejöhet...https://www.rafael.co.il/wp-content/uploads/2019/03/Spyder-Family-Brochure-Eng-1.pdf
És dolgoznak a Stunner rakéta integrálásán is.
Valószinűleg.Ahogy az AMRAAM-ER is igy tudja az 50km-t.Ami érdekesebb,hogy sima Derby ER rakétákkal tudja,amik gyorsitó fokozatot kaptak.Leszerelve függeszthető vadászgépre,illetve forditva.Ami még érdekesebb,az a Stunner rakéta.Eddig még senki nem rendelte meg hozzá.Pedig azzal,és a 2084 radar támogatásával a Rafael szerint alkalmas lenne a rendszer egy ATCMS kategóriájú BM elháritására.És a Stunner is egyuttal légiharc rakéta is (leánykori neve Phyton VI).IAF elkezdte a vadászgépeire való integrálását.Ez a 80km akkor is kicsit túl sok szerintem - hiába mondja ezt a marketinganyag. Nagyon szerencsés esetben közeledő nem manőverező célesetében összejöhet...
Az AMRAAM-ER esetében inkább 35-40km lehet, amire az mondható, hogy erről a távról kis eséllyel lóg meg az ellenséges repülő...Valószinűleg.Ahogy az AMRAAM-ER is igy tudja az 50km-t.Ami érdekesebb,hogy sima Derby ER rakétákkal tudja,amik gyorsitó fokozatot kaptak.Leszerelve függeszthető vadászgépre,illetve forditva.Ami még érdekesebb,az a Stunner rakéta.Eddig még senki nem rendelte meg hozzá.Pedig azzal,és a 2084 radar támogatásával a Rafael szerint alkalmas lenne a rendszer egy ATCMS kategóriájú BM elháritására.És a Stunner is egyuttal légiharc rakéta is (leánykori neve Phyton VI).IAF elkezdte a vadászgépeire való integrálását.
Csehek ezt megoldották egy rugalmas rendszerrel.Ami ráadásul olcsóbb,mint a NASAMS.Najó,amig a Stunner nincs beleintegrálva,addig nincs ABM képessége.Érdekesség még,hogy megrendelés esetén a Rafael vállalja az AMRAAM és a SW integrálását is a rendszerbe-illetve bármilyen nyugati szabványú önirányitott rakétáét,ami fizikailag belefér.Na,biztos nem 2 fillérért,és ezt sem rendelte meg még senki-vagyis egyenlöre csak elméleti lehetőség,nem tény.Az AMRAAM-ER esetében inkább 35-40km lehet, amire az mondható, hogy erről a távról kis eséllyel lóg meg az ellenséges repülő...
Elvileg tervbe van véve ABM képesség a későbbiekben, szóval valószínűleg lesz majd nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerünk is, csak előbb fizessük ki, amit eddig megrendeltünk és az még jó néhány évig leköti a forrásokat.
Az ER-el biztos nem. Az kb. 30-40 km. Az a Spyder LR lesz. Az tud 80 km kinematikai lőtávot a brosúra szerint. Kb az AMRAAM ER is annyit tudhat.@Hpasp @molnibalage mi a vélemény erről?
"Spyder ER rakétával 80+ km a HMZ" enyhén szólva soknak tűnik...
Szerintem a NASAMS is jó vétel volt: szét telepítve elég jól lefedheti az országot illetve az "alap rakétái" gond nélkül használhatók a Gripenen - ez döntő szempont lehetett. Elég nagy a tovább fejlesztési potenciál is benne: bármilyen nyugati rakéta integrálható bele. Pl. amint elkészül az AMRAAM váltó típusa a JTAM, szinte biztos hogy minimális fejlesztéssel, szoftver upgraddel indítható lesz a NASAMS-ből. A NATO-n belüli elterjedtsége is logisztikai előnyt jelent szövetségi műveletekben: bárkitől kaphatunk indítókat, rakétákat ha kell. A csehek eléggé egyedül lesznek a Spyderjükkel - még ha annak talán nagyobb is ható távolsága.Csehek ezt megoldották egy rugalmas rendszerrel.Ami ráadásul olcsóbb,mint a NASAMS.Najó,amig a Stunner nincs beleintegrálva,addig nincs ABM képessége.Érdekesség még,hogy megrendelés esetén a Rafael vállalja az AMRAAM és a SW integrálását is a rendszerbe-illetve bármilyen nyugati szabványú önirányitott rakétáét,ami fizikailag belefér.Na,biztos nem 2 fillérért,és ezt sem rendelte meg még senki-vagyis egyenlöre csak elméleti lehetőség,nem tény.
A működés biztosítása érdekében a fórum alapvető, illetve opcionális sütiket használ..