A gyár marketinganyagában 8km-t ad meg.Pont.
A volt győri parancsnok (Könczöl ezredes) meg a fizika mást mond...
"A MISTRAL tűzalgység ugyan egyszerre több cél tűz alatt tartására képes, azonban mégis csak a közeli hatótávolságú kategória, amelynek megsemmisítési képessége még az új rakétával sem megy
9-10 kilométer fölé."
A tavaly novemberben aláírt szerződés szerint 2023-ban a világ egyik legjobb légvédelmi rakétarendszere, a norvég Kongsberg és az amerikai Raytheon cégek által fejlesztett, földi telepítésű NASAMS (National Advanced Surface-to-Air Missile System) fegyverrendszer érkezik az MH 12. Arrabona...
honvedelem.hu
Eléggé meghatározó a hatótávolság (mozgási energia) tekintetében a maximum sebesség, amit hajtómű kiégésekor elér:
Mistral: 930 m/s (2,8 Mach)
SUNGUR: 2,2 Mach (becsült - hivatalos nincs. Mivel ez egy Stinger klón, így vélhetőn Stingerrel azonos)
Stinger: 745 m/s (Mach 2.2)
RBS70 NG: 2 Mach
Ha elhisszük a RBS70-nek 9 km-et, akkor majdnem másfélszer gyorsabb Mistral is lazán tud 9-10 km-et, hiába ír csak 8-at a gyártó.
A cél befogást ill. rávezezés lehet korlát pl. időjárás miatt, de ebből a szempontból a lézeres rendszerek (pl RBS70) semmivel sem jobbak mint a passz ív infrásak.
Ha kicsi az infra jel, akkor a RBS70 sem fogja kiszúrni a célt hogy lézerrel lekövesse!
Probléma,hogy a dronok,siklóbombák igen kicsi IR kisugárzással birnak.Kétséges a stabil célbefogás.
Sztem ezekre nem is Mistrallal kell lövöldözni.
Ukrajnában és az USA-ban kísérleteznek
lézeres 70-es rakétákkal drónelhárító szerepkörben. Lásd pl. VAMPIRE rendszer.
Ez áll egy szabványos olcsó 70 mm Hydra rakétahajtóműből, APKWS lézeres rávezető szekcióból, szabvány M151 harcirészből ami kapott egy közelségi gyújtót. Ezek ára egész jól közelíti a alsó közép kategóriás drónok árát, tehát gazdaságos megoldás lehet. Tesztek során 100%-os hatásfokot mutatta a 25-50 fontos (11-22 kg-os) a több mint 100 mph sebsségű drónok ellen.
További infó itt:
Ha beválik ezt kiegészítésként rátenném a Skyrangerre, de nem Mistral helyett hanem inkább mellett!
8-10 km-es távolságban lehet hatásos lassú drónok ellen.
Amennyire ez tudható, a Mistral a helikopterekre tervezett ATAM indízóval lesz feltéve a Skyrangerre - 2 db egyenként két rakétával. Ebből következik hogy szabvány repülős felrögzítő kampók lesznek a Skyranger emelő szerkezetén. Tehát egy kisebb 4-7 rakétás 70mm-es rakétablokk is ráthető lesz. A fizikai integráció szinte meg is van oldva.
Már csak egy kisebb lézeres cél megjelölő követő optika kellene meg szotveres integráció. Ezt lehetne a fő célzó optikába beépíteni vagy akár egy kisebb optikát retánni ami végig követi és lézerrel megvilágítja célt, míg a nagy optika további célokat keres vagy akrá gépágyúval más célt elfog.
Szóval 30 mm-es ABM gépágyú + 7 Hydra rakéta valamint 2 Mistral lenne így a fegyverzet. 9-10 km-es távon minden fenyegetésre lenne egy "gazdaságos válasz".
0-3 km között bármilyen cél ellen gépágyú
3 km felett 8-10 km-ig olcsó, lassú célok ellen 70 mm-es
3 km felett 8-10 km-ig drágább, manőverező célok ellen Mistral
Fűnyiró dronoknál meg már megjelentek az infracsabdaszórók is.......Ez különben a Sungurra is vonatkozó probléma,ezért emlitettem a vezetősugaras rakéták integrálásának lehetőségét.
Lásd fent leírt lézeres 70-est mint megoldást...
Hatótávolsága kicsi,hogy elérje a mai,nagyobb hatótávról "dolgozó" heliket és repülőket.
Nem is egyedül kell minden távot lefedjen a Skyranger. 9-10 km-ig lehet erre a rendszerre építeni, de 8 km-ig biztosan!
Pl. a németek a Skyranger mellé teszik a Boxerra szerelt IRIS-T rakétákat. Ezek hivatalos gyártói hatótávja földről 12 km, de helikopterek ellen talán tud 15 km-et is.
Lehet hogy nekünk is lesz valami mobilabb - talán pont ez IRIS-T tornyot vesszük meg a Lynxre majd ha elkészül, de norvégok is dolgoznak hasonlón a NASAMS-be integrálva. Mondjuk nem tudom mennyire ér meg egy új eszköz rendszerbe állítását az +3-4 km-es hatótáv többlet...
Egyébként a nagy hatótávú helikopteres páncéltörő rakétákról azért érdemes megjegyezni, hogy nem mindig lehet kihasználni: a helikopter pilótái sem tudhatják hol húzódik a légvédelmi frontvonal. Simán belerpülhetnek a Mistral hatótávjába!
Ukrajnában is lelőttek pár tucat helikoptert meg SU-25-öst.
Ugyanakkor nagyobb mérete miatt nincs meg az az előnye,hogy rejtetebben közelebb szivárogtatható lenne az ellenhez,mint egy "rendes" MANPADSot.
Továbbra sem MANPADS-nak vettük sosem akartuk úgy bevetni. Ez Szterla-10 váltótípusa!
Hiba volt kivonni az Iglákat. Sztem ez a kategória pótolva lesz amúgy és tényleg lesz igazi MANPADS véve a következő években.
Hétköznapian.Mistralnak túl kicsi és hideg egy kicsi támadódron,egy hagyományos repülőeszköz meg kivűl marad a hatótávján.
Vagy bele repül. Hülyeség azt gondolni, hogy az ellenség mindig tudja hová repülhet be vagy hová nem!
Ha így lenne akkor Ukrajnában nem hullanának a repülők és helikopterek.
Egyébként az is eredmény ha nem mernek berepülni egy adott területre és adott magasságon!
Fúnyiródronok is hidegek neki,ráadásul azokon terjednek a csapdaszórók.
A Mistral-3 már képalkotó infrás: nem nagyon izgatják fel a infracsapdák. Ezek egyre kevésbé fognak múködőni!
A DIRCM ami egyelőre hatásosnak tűnik, de az IRIS-T rakétákat fejlesztő DIEHL már jelezte, hogy erre is kidolgoztak egy megoldás, szóval már a DIRCM hatásosságának napjai is meg vannak számlálva. Mondjuk 10-15 évig azért eltarthat míg a DIRCM-nek ellenálló rakéták elterjednek...
Hagyományos CM elleni fixpontvédelem,amire megfelel-de arra meg a többi is ugyanolyan jol megfelel.
Akkor meg mi is az a negy over kill előnye a Mistralnak?
Mistral akkor volt kiválló csapatlégvédelmi rakéta,mikor még 6km hatótávú Sturm,meg 4-5km hatótávú TOW,HOT rakétákkal és NIR-kal voltak felfegyverezve a helik,meg NIR és buta bomba volt a repülők fő fegyvere-meg nem voltak minimális hőjelű dronok és DIRCM se.
Technikailag még ma is kiválló raketta,csak a harcászati helyzet,amiben fel kéne használni,az már kicsit nagyon más.És a hátrányára változott.
A nagy hatótávú fegyvereket indító repülők ellen nem is a Mistralnak kell harcolni. A Mistral azt biztosítja hogy ne tudjanak közel repülni és olcsó fegyverrekkel (pl. rakéta blokk - oroszok kedvence a mai napig) pusztítani. Máris drágább komplexebb fegyverek bevetésére készteti az ellenséget, amikből kevesebb van neki! Ne becsüld el ezt az előnyt!
Sok fegyvert be sem kell vetni: elég ha tudja az ellenség hogy va ilyened és máris a hadi terveinke meg változtatására kényszeríti.
VSHORAD meg fontos része minden integrált légvédelmi rendszernek nem lehet kihagyni, megkerülni. a MIStral meg ebben a 8-10 km közötti rávolságban egy nagyon jó rakéta. Efölé meg venni kell valami mást - ennyi.