Kele, kele, kele... Előrebocsátom, hogy azután a fröcsögés után, amit levágtál nem tudtam higgadt maradni még 60-ig elszámolva sem.
Molnár Balázsról fogadjátok el, hogy, az amerikai technika kivételével minden mást szarnak fogad el.
Kele, te mikor lettél ennyire ostoba...? Mert ennél hízelgőbb szó nem jut eszembe főleg azok után, hogy <b><i>
MÁR LEÍRTAM</i></b>, hogy mi a bibi. Vagy te write olny módban vagy...?
Az a sor nem ütötte meg a szemed, hogy a Pantsirt nem azért mondtam hogy nem jó, mert orosz, hanem mert
<i><b>a célra baromság lyen kategóriájú rendszer</b></i>? Azt a részt valahogy kiesett az optikából amikor is leírtam, hogy ha lenne hasonló jenki rendszer és azt választáná, akkor is ökörségnek tartanám...? PD rendszert area denialra? Ehhez mennyire kell butának lenni...?
Kibaszottul kezd elegem lenni, hogy ha semmiféle érv nincs, akkor előszeditek ezt a fals és régen lejárt lemezt. Valahol szánalmas is, csak nem rám nézve.
Soha nem fogja elfogadni, hogy léteznek más nemzetek által kifejlesztett rendszerek, sőt rendszerszinten felépített haderőnemek, amelyek akár elavultabb komplexumokkal, akár drágábban, akár olcsóbban, (a haditechnika ára, általában politikai kialakítású, van akinek keleten-nyugaton ingyér adják.. katonai segélyként, van akinek méregdrágán) meg tudja oldani azt a fenyegetésnek ellensúlyozását, amelyre kitalálták.
Lásd fent.
A NASAM és egyéb nyugati rendszerek filozófiája is más mint az orosz réteges egymást fedő hatótávolságú orosz légvédelmi rendszereket, és a rétegek között meghatározott légtérben használatos vadászrepülőgépek.
A NASAMS teljesen eltérő filozófiájú rendszer, hiszen ahogy már írtam <b><i>
nincs rávezető állomás</i></b>. Nem csak a szovjet/orosztól tér el, hanem minden mástól, ami eddig volt.
A kommented másik fele meg elcsépelt bullshit. A jenkiknél gyakorlatilag semmi nincs a Patriot és a Stinger/Avenger között, mert HAWK már nincs. Chapparral sincs, bár az sem volt HMZ-ben sokkal túl a Stingeren. Ez lenne neked a "réteges", összevetve mondjuk a szovjet/orosszal, ahol a csapatlégvédelem az Sz-300V-vel indul és aztán van Buk, Tor/Osza, Tunguzka és végül Igla/Igla-S? Jaj...
Nyugaton a HAWK lényegében az egyetlen nagy számban használt középhatótávolságú rendszer, az Asteren kívül, ami talán elterjedhet semmi nem ugrik be így fejből. Ezen kívül van Patriot, de a kettő között országtól függően van különféle SHORAD.
Németeknél Roland (ami anno légierőnél és a szárazföldieknél is volt), a franciáknál Roland/Crotale volt, most Crotale NG, stb. egészen le a AAA-ig. (A jenki M163 PIVADS-on sincs még radar, csak céltávmérő, ennyit a kategória aljáról a Tunguskához mérve...)
Én magam nem értek egyet vele, de természetes, hogy Atlanti szövetségben lévő ország nem fog pantsírt, vagy Sz300+ komplexumokat venni
Ez így ebben a formában nem igaz. Most és egy ideig sanszosan nem fog, de korábban megtette Görögország.
Az is biztos, bár Molni természetesen ellenzi, hogy olyan országot, amely Patriot, vagy Sz-300+ valamilyen komplexummal rendelkezik, annak légvédelme sokkal hatásosabb, mint akármilyen vadászrepülőgéppel ellátott légvédelem, a légrakos rendszerek A2D ernyője relatíve olcsóbb, nagyobb hatásfokú védelmet biztosít.
1. Ezt nem írtam.
2. Te is gondolatolvasó lettél újabban? Ha nem tűnne fel pontosan azt írtam, hogy az 200 db Pantsir ökörség, de az Sz-300PMU-1 már egyáltalán nem. Főleg, hogy 3 db Sz-300PMU-1 biztosan olcsóbb, mint 200 db Pantsir, amiből összesen gyártottak kb ennyit, csak éppen nem egy alkalmazónak, hanem exportálva + oroszoknak. Még, ha ezt a idióta ötletet valaki komolyan is venné, úgy 10+ év múlva át is vehetnénk ezt a mennyiséget.
Más kérdés, hogy a légirendészet képességére mindenképpen szükséges szuperszonikus harci repülőgéppel rendelkezni, azonosításra, kísérete, esetleges lelövésre.
Örülök, hogy ez legealább eszedbe jutott a sok pocskodiázás között...
Ha viszont már ilyennek rendelkezünk, akkor a szárazföldi csapatok támogatására olyan gépekkel kell rendelkezni, amely képes csapásmérésre is. Márpedig ehhez olyan smart bombákra van szükség, amelyek GPS/lézer vezérlésűek, hiszen a pontosság és a járulékos veszteségek a nyugati harcászat alapját képezik az Öbölháborúk óta.
Pusztán a gépek száma miatt is szükséges. Buta bombákkal kevés géppel egyszerűen nincs tűezerő. Ha kevés géped van, akkor az legalább elsőre igen nagy eséllyel találja el a célt.
Tehát 1 század harcászati repülőgép mindenképpen szükséges, de nem szabad elhanyagolni a légvédelmi rakéta és lokátorrendszereket sem.
És ki állította, hogy ezt kell csinálni. De szerintd a "vegyünk 200 db Pantsir" az milyen téren normális ötlet...? Mistral van, Kub van, de az sem sokáig. Talán a lengyel féle megoldáson el lehetne töprengeni. Vagy azon, hogy ha NASAMS + Meteor, ha egyáltalán ez lehetséges. Sokan úgy is fújnak az AIM-120-ra a "szuverenitás kérdése" miatt. Nosza, akkor cseréljük le a Griff BVR AAM-ját és kössük össze légvédelmi rendszer beszerzéssel. Persze ez vad álom, egyikből sem lesz semmi. De technikailag ez lenne logikus, a finnek ezért (is) választották a NASAMS-ot és kukázták a Buk-ot.
Hpasp már többször megosztotta a finnek anyagát angolul röviden (~10 oldal), hogy milyen rendszereket vettek és miért. Osszam meg újra?
És itt nem elég egyetlen komplexum, hanem egymást fedő rétegek kellenek.
És ez miből következik? Tessék már kicsit kilogikázni, hogy anno mire készült a szovjet és VSz. Arra, hogy masíroznak nyugatra és meg kell fogni, ami az ellenkező 180 fokos ívből érkezik. Mivel akkor csak rávezetőállomásos radaros SAM volt, ezért az eltérő hatótávolságú rendszer és a geometria azt adta ki, hogy körkörös átfedés volt, nagyjából, némi eltolással, ha rendszerek közel voltak egyámshoz
Mivel azonban a NASAMS-nál nincs rávezető állomás, ezért nincs szükség arra, hogy ennyiféle eszközzel oldjál meg egy célt főleg, hogy a rakéta magassági HMZ-je mindent lefed a Kub-ig. Igen, az aktív radaros rakéta nagyon drága, ezért a MANPAD továbbra is szükséges, főleg helikopter ellen. Viszont a NASAMS HMZ-ben elvileg a Tor-t is leveri és valahol a Kub és Tor között van, közelebb a Kub-hoz. Csak éppen az indító állások nem a 1Sz91 SZURN körül vannak, anem lényegében akárhol. Tehát azonos raktéa és indító mennyiséggel többszörös területet fed le úgy, hogy a klasszikus SEAD lényegében tehetetlen ellene.
A NASAM gyengélye a viszonylag rövid hatótávolság. A 10-15 km kevés, hiszen még a kevésbé korszerű MANPADS rakéták is képesek ilyen hatótávra, és azoknál sem kell lokátáros bemérés.
Bocsánat, de ez a rész szimplán téveszme. Semmilyen MANPAD nem képes erre kinematikailag, nemhogy az IR szenzor korlátait is figyelembe éve. A MANPAD-nál meg hiába van a rakétának mondjuk passzív szakasszal akár 7-8 km-es HMZ-je, ha az IR szenzor a szűk keresztmetszet. Vagy akkor kérem a FM-eket, ahol a fenti HMZ-t látod.
A ferde lőtávolságra egyébként 25 km-et adnak meg AIM-120C-7-tel a NASAMSnál. Ennek közelében nincs semmilyen MANPAD. A MANPAD plafontja kb. 3-5 km táján van és a ferde lőtáv max. 8-10 km, de ez utóbbi értéket a nem igazán MANPAD Mistral tudja.