[HUN] Mi-24 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 319
12 698
113
Szerintem arról lehet szó, hogy repülőnapon sokkal látványosabb kunsztokat lehet megcsinálni egy Mi-24-gyel, mint mondjuk egy önjáró löveggel. A népnek cirkusz kell, hát lesz!
 
  • Tetszik
Reactions: zsolti

misinator

Well-Known Member
2011. október 5.
4 455
11 476
113
Függetlenül attól, hogy jelen vitában kinek van igaza:
Ezek a döntések mindig akkor igazán elgondolkoztatóak, amikor - jó esetben - 50 év után a levéltárakból előkerülnek a jegyzőkönyvek, s kiderül a döntéshozó(k) inkompetenciája.
Hogy is volt azzal az esettel, amikor politikusunk gépágyúnak hitte a MiG-29 Pitot-csövét!?
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
Hát úgy gondolom, a gépek felújítása, modernizáció és komoly páncéltörő fegyverek nélkül, nagyjából olyan lenne, mintha a harckocsiparkunkat bővítenénk, néhány tucat T-55 A típusú tankkal. Darabra, a semminél több, lőni is lehet vele, csak épp ma már nagyon gyenge eresztés lenne.
De ha AM ?
 

fishbed

Well-Known Member
2013. július 5.
815
792
93
Függetlenül attól, hogy jelen vitában kinek van igaza:
Ezek a döntések mindig akkor igazán elgondolkoztatóak, amikor - jó esetben - 50 év után a levéltárakból előkerülnek a jegyzőkönyvek, s kiderül a döntéshozó(k) inkompetenciája.
Hogy is volt azzal az esettel, amikor politikusunk gépágyúnak hitte a MiG-29 Pitot-csövét!?
Az a Szu-22 volt boross péterrel.93-ban.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Ha Dudi az ellenfél oldalán lenne, egy bokor alján megvárná az éjszakát, és akkor oda egerészne, ahova akar... :D Ha legalább kèpbe lenne modernizáció is, senki nem hőbörögne itt, elhiheted. De az annyi plusz pénz, hogy annyit nem adnak rá, láthatod a 17es nagyjavításoknál se fért bele semmi plusz...
Ezzel csak az sántít, hogy ha Dudi az ellenfél oldalán lenne, és beássa magát nappal/jó láthatósági viszonyok közepette, ami az éjszakával ellentétben nem a nap 40, hanem kb. 60%-a, amíg beásva lapul, addig figyelembe véve az országunk méreteit, felszámolnák az összes vezetési pontunkat/azt az 1 repterünket, egyéb lerakatunkat úgy hogy elrepülnek felette. Ő meg beásva várhatná az általános fegyverletételre felszólítást kb.
A hülyeséget én is tudom fokozni, akármeddig, nem csak ti, komolyan mondom, hogy nem értem azt, hogy ha 6 al több helikopter jöhet, mint ami most van, akkor azért is fanyalognak néhányan.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Szerintem arról lehet szó, hogy repülőnapon sokkal látványosabb kunsztokat lehet megcsinálni egy Mi-24-gyel, mint mondjuk egy önjáró löveggel. A népnek cirkusz kell, hát lesz!
Erről szól jelenleg kb. az egész magyar légierő. Ez is benne van, szerintem is, kár tagadni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 772
113
Ezzel csak az sántít, hogy ha Dudi az ellenfél oldalán lenne, és beássa magát nappal/jó láthatósági viszonyok közepette, ami az éjszakával ellentétben nem a nap 40, hanem kb. 60%-a, amíg beásva lapul, addig figyelembe véve az országunk méreteit, felszámolnák az összes vezetési pontunkat/azt az 1 repterünket, egyéb lerakatunkat úgy hogy elrepülnek felette. Ő meg beásva várhatná az általános fegyverletételre felszólítást kb.
A hülyeséget én is tudom fokozni, akármeddig, nem csak ti, komolyan mondom, hogy nem értem azt, hogy ha 6 al több helikopter jöhet, mint ami most van, akkor azért is fanyalognak néhányan.

Most mondom elutoljára:
6 tökéletesen elavult harci helikopter amihez fegyver sem nagyon van.Ha nem érted,hogy ezzel mi a gond az a te bajod.

A nevemben pedig ne beszélj!
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and Pocok75

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Most mondom elutoljára:
6 tökéletesen elavult harci helikopter amihez fegyver sem nagyon van.Ha nem érted,hogy ezzel mi a gond az a te bajod.

A nevemben pedig ne beszélj!
Nem én hoztam fel hogy beásva kivárod az éjszakát, én arra válaszoltam, és nem a nevedben beszéltem. Így van, 6 tökéletesen elavult harci helikopterrel több, amihez azért van UB blokk, és a csöves fegyvereihez lőszer. Több mint a semmi, ami ezen a vonalon jelenleg van.
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Sztem Dudinak igaza van. Egyrészt aktív a szakmában, látja mire volna szükség belülről (mi fórumozók csak le marginal-ok vagyunk), másrészt a 6 db tényleg kevés, fegyver, upgrade nélkül főleg. Bár sokunkkal egyetemben szimpatizálok a típussal, de ezt nem így kellett volna intézni, hiszen a közelmúltban az összes keletnémet gépet összadaraboltuk, a fegyverzet egy jelentős részét pedig leselejteztük. De emlékezhetünk a rotor-mizériára is. Ha már ennyire erőltetik, akkor majd vegyék meg a lengyelek Hind-jait, azok még most is repülnek és igen jó állapotban vannak. Esetleg példaként lebeghetne, hogy a horvátok is 16 Kiowát állítottak rendszerbe, gyakorlott hadviselőként nyilván tudják, egy század alatt nincs értelme.
Régebben mesélte egy volt hivatásos ismerősöm a következő sztorit, (a valóságalapjáról fogalmam sincs) hogy még Szentkirályon volt egy vicces természetű nyelvészetre kihegyezett ügyeletes, aki a HM-vonalon néha valósághoz hűen úgy jelentkezett be, ahogy alakult a működő gépek száma. "Itt Bakony harcihelikopter század", de volt olyan is, "Bakony harcihelikopter pár", meg hogy "Bakony harci helikopter". Ha nem is igaz, de jellemző a magyaros szitura ....
Valójában aki a típussal kapcsolatos történéseket átgondolja kívüállóként is, láthatja, hogy sajnos a vezetés nem számolt hosszabb távon a mihukkal és így a józan észre bazírozva jobb volna előre menekülni minél inkább, mivel az a költségkímélőbb megoldás hosszú távon. Tényleg inkább fektetnének forrásokat a 8/17-be, és amíg kifutnak gyűjtsék a pénzt a tenderre, és addig is váltsák le az Ancsákat egy korszerűbbel, mert ott még jobban sürget az idő.
 
  • Tetszik
Reactions: Wier
M

molnibalage

Guest
Ezzel csak az sántít, hogy ha Dudi az ellenfél oldalán lenne, és beássa magát nappal/jó láthatósági viszonyok közepette, ami az éjszakával ellentétben nem a nap 40, hanem kb. 60%-a, amíg beásva lapul, addig figyelembe véve az országunk méreteit, felszámolnák az összes vezetési pontunkat/azt az 1 repterünket, egyéb lerakatunkat úgy hogy elrepülnek felette. Ő meg beásva várhatná az általános fegyverletételre felszólítást kb.
A hülyeséget én is tudom fokozni, akármeddig, nem csak ti, komolyan mondom, hogy nem értem azt, hogy ha 6 al több helikopter jöhet, mint ami most van, akkor azért is fanyalognak néhányan.
Mert nem sikerül felfogni. hogy a csupasz MI-24 túlélőképessége a 0 felé tart. Pusztán csak a szerencsén múlik. hogy lekpják vagy sem. Nincs MAWS, a MANPAD-ot nem látod. Az Igla-1 zavarvédelme is papíron elég jó, tehát, ha szórod, akkor is imádkozhatsz, mert mást nagyon nem tehetsz. Mert a soma Igla az már IR/UV dual seekeres. COIN környezetben van ez. Te ebben küldenél csatába bárkit? Ennyi erővel a halálos ítéletét is a kezébe nyomhatnád. COIN környezetben már lassan nem ellenfél a 40+ éves Mi-24 konfigja. Aki ma hari helit DIRCM és MAWS nélkül küld harci zónába az csak kicsit felelőtlen. A végerdmény a lenti.

Csak akkor él túl egy heli, ha éppen nem látja senki. Apró hiba, hogy LOS fegyverzete van és olyan hatótávval, hogy a világ összes csapatlégvédelmi tüzébe belerepülsz. Lehet, hogy a JTAC rajnog ezért a gépért, csak nem neki kell belemásznia a légvédelembe vele...

Ezt lenne jó felfogni végre. Nem merő passzióból monja azt több ember is, hogy ennek nincs sok értelme a harci képességeket nézve. Akkor vegyenek a 6-7 heli árából még Mk bombát és kevés SDB-t. Azzal éjszaka ködben akár szimultán 8 db célt is leküzdesz MANPAD, SHORAD és AAA zónán kívül - sőt még Kub zónán kívül is, ha tudod, hogy az hol van - akkor, amikor a 24-es fel sem száll. Merthogy éjszakai képessége 0 és az ATGM-hez kell legalább a lőtáv + pár száz m vizuális látótáv.

Izé...
 
M

molnibalage

Guest
Nem repülőgépsovinizmus miatt mondom ezt, hanem azért, ha valaki harcolni kell élesben, akkor ne lőjék le az első találkozáskor a heliket az első "szutyok" Iglával.
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and borisz

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Mindenkit megértek, de az első "szutyok 30 éves ATGM" el kilövik a törökök Leo2-it is, a Szírek T-72-it, de ahogy elnéztem, még a Szaudi M1-eket is. Ennyi erővel és ezen a logika mentén, nem kell működőképes Abrams sem, mert halálos ítélet annak, aki beleül. Tudom hogy nem korszerű a Hind zéró felújítás mellett, csak most szó van róla, hogy lehet hogy LEGALÁBB ez lesz. Ebben ennyi van.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and Luthero

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 581
79 772
113
Nem kerülnél a Hindekkel rakétaindítási pozícióba,meg nem is nahyon van mit indítani...

Miért nem érted,hogy nem szabad örülni a Hindeknek ha korszerűsítés nélkül kapjuk vissza őket?Feleslegesn kidobott pénz a szűkös költségvetésből minden rájuk fordított Forint,ha már annyira helikopterezni akarnak modernizálják a szállítókat a Hindek árából annak legalább van értelme!
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Nem kerülnél a Hindekkel rakétaindítási pozícióba,meg nem is nahyon van mit indítani...

Miért nem érted,hogy nem szabad örülni a Hindeknek ha korszerűsítés nélkül kapjuk vissza őket?Feleslegesn kidobott pénz a szűkös költségvetésből minden rájuk fordított Forint,ha már annyira helikopterezni akarnak modernizálják a szállítókat a Hindek árából annak legalább van értelme!
Mondtam, hogy én a szállítóknak is örülnék. Bár biztos vagyok benne, hogy lenne olyan, aki azt is köpködné, azzal a felkiáltással, hogy minden mindegy, csak olyan eszköz legyen, amivel ne lehessen lőni. Itt jót nem tud csinálni senki, ezt látom...
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 217
3 563
113
Zsolti, itt senki sem vitatja a harcihelikopterek hasznosságát. Itt a propaganda kamuhadsereg vs értelmes haderőfejlesztésről van szó. Mert a 6 db elavult, fegyverzet és NVG nélküli Mi-24 felélesztése és üzemben tartása az előbbi kategória. Elég nagy luxus ez nekünk, magyarul megmondva na. Kamu hadseregünk már van, ideje lenne elkezdeni kicsit megfontoltan építkezni...

Csak úgy poénból felcsaptam az ukrán meg szíriai háború gépveszteségeit listázó wiki oldalakat.
6 db Mi-24 kb semmire sem lenne elég, még helyi viszonyokban sem, ahogy az egy századnyi Gripen sem lesz elég a jövőben, meg a 6 db D-20 sem elég, sem a 8, 16, de még a 32 T-72M1/Leopard 2A7+/Armata akármi sem.
A környékünkön akikkel összeakadhatunk, mindenkinél van MANPADS, csapatlégvédelem, mordorban még elég erős csöves légvédelem is.
Szerinted mennyi időbe telne, mire lemorzsolódik az a 6 Mi-24? Az a 6, amiből 2 állandóan a földön lesz, mert alkatrészre várunk, vagy mit tudom én átvizsgálásra vár stb.

Ahogy többen is írták, az alsó hangon 12 milliárdot sokkal értelmesebb dolgokra is el lehetne tapsolni. Mondjuk további minyók felújítására, amennyiben van még sárkány amiben van elegendő üzemidő-tartalék. Ha darabonként 1 milliárdért újítanak, akkor az már 12 plusz sz.helit jelentene. Mivel az oroszok fegyvert nem adhatnak az embargó miatt. Ezeket aztán elvihetnénk a dék-afrikaiakhoz/zsidókhoz, akik olyan fegyverzetet/önvédelmi rendszereket integrálnak rájuk, amit nem szégyellünk kérni. Lehet nem lennének agyonpáncélozva, de legalább elvisznek 20 teljesen felszerelt katonát.
De vehetnénk rajta MANPADS és tandem fejes ATGM-et is, vagy normális tüzérséget.

Persze, mondhatjuk azt, hogy ez a 6db Mi-24 csak a kezdet és több is követheti őket... stb stb. De ez megint olyan dolog: ha az öreganyámnak kereke volna, akkor meg ő volna a három kerekű limbó hintó.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 826
47 207
113
Zsolti, itt senki sem vitatja a harcihelikopterek hasznosságát. Itt a propaganda kamuhadsereg vs értelmes haderőfejlesztésről van szó. Mert a 6 db elavult, fegyverzet és NVG nélküli Mi-24 felélesztése és üzemben tartása az előbbi kategória. Elég nagy luxus ez nekünk, magyarul megmondva na. Kamu hadseregünk már van, ideje lenne elkezdeni kicsit megfontoltan építkezni...

Csak úgy poénból felcsaptam az ukrán meg szíriai háború gépveszteségeit listázó wiki oldalakat.
6 db Mi-24 kb semmire sem lenne elég, még helyi viszonyokban sem, ahogy az egy századnyi Gripen sem lesz elég a jövőben, meg a 6 db D-20 sem elég, sem a 8, 16, de még a 32 T-72M1/Leopard 2A7+/Armata akármi sem.
A környékünkön akikkel összeakadhatunk, mindenkinél van MANPADS, csapatlégvédelem, mordorban még elég erős csöves légvédelem is.
Szerinted mennyi időbe telne, mire lemorzsolódik az a 6 Mi-24? Az a 6, amiből 2 állandóan a földön lesz, mert alkatrészre várunk, vagy mit tudom én átvizsgálásra vár stb.

Ahogy többen is írták, az alsó hangon 12 milliárdot sokkal értelmesebb dolgokra is el lehetne tapsolni. Mondjuk további minyók felújítására, amennyiben van még sárkány amiben van elegendő üzemidő-tartalék. Ha darabonként 1 milliárdért újítanak, akkor az már 12 plusz sz.helit jelentene. Mivel az oroszok fegyvert nem adhatnak az embargó miatt. Ezeket aztán elvihetnénk a dék-afrikaiakhoz/zsidókhoz, akik olyan fegyverzetet/önvédelmi rendszereket integrálnak rájuk, amit nem szégyellünk kérni. Lehet nem lennének agyonpáncélozva, de legalább elvisznek 20 teljesen felszerelt katonát.
De vehetnénk rajta MANPADS és tandem fejes ATGM-et is, vagy normális tüzérséget.

Persze, mondhatjuk azt, hogy ez a 6db Mi-24 csak a kezdet és több is követheti őket... stb stb. De ez megint olyan dolog: ha az öreganyámnak kereke volna, akkor meg ő volna a három kerekű limbó hintó.
Mindennel egyet értek amit írsz. Ettől függetlenül pontosan ott a lényeg ahol leírod, hogy ami másból van, az is a semmi kategória. Vicc a harckocsik, a nem létező tüzérség, honi légvédelem, de a darabszám és az egy helyen település miatt még a szemünk fénye, a gripenjeink is komolytalanok. Ez van. Ez a realitás. Csinálhatnánk ezt, meg csinálhatnánk azt, de azt is jól leírtad a limbó hintóval, hogy mi a realitása. Ezért írom én meg erre folyamatosan, hogy ez is pici ugyan, de valami, én ha lesz egyáltalán, örülök neki. Többször leírtam UGYAN AZT amit TE, ha rajtam múlna, én is korszerű ATGM-et és MANPADS rendszereket vennék minden jelenleg elérhető szűkös forrásból! Ugyan azt írtam hónapokkal ezelőtt is mint most TE. Többször is. Nem az lesz, mert az a döntés hogy helikopter project megy, több okból, ezeket kb. ki is veséztük fentebb szintén, a határőrizettől kezdve a katvéd feladatokon át egészen a cirkusz a népnek vonalig volt minden. Abból meg ez fér bele, hogy 6 db valami régi eszköz, repképessé tétele, nem sok db új korszerű nyugati CSOMAGBAN történő vásárlása. Nincs itt miről többet beszélni.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and tindalos
M

molnibalage

Guest
Mindenkit megértek, de az első "szutyok 30 éves ATGM" el kilövik a törökök Leo2-it is, a Szírek T-72-it, de ahogy elnéztem, még a Szaudi M1-eket is. Ennyi erővel és ezen a logika mentén, nem kell működőképes Abrams sem, mert halálos ítélet annak, aki beleül. Tudom hogy nem korszerű a Hind zéró felújítás mellett, csak most szó van róla, hogy lehet hogy LEGALÁBB ez lesz. Ebben ennyi van.
Bocs, de kurvára nem. A 30 éves Strum kurvára nem lövi át szemből a csupasz Leo2A4-et sem (1984) nemhogy bármilyen ERA-s hk. Egy 30+ évse Kontakt-5-ös T-72-őt sem visz át tudtommal. A szaúdi M1-eket nem szemből lövik ki.

Azt nem sikerül megérteni, hogy ha pl. a szárazföldeik kapnának ebből bármit, az is lenne. És ők annyira le vannak gatyásodva - szó szerint - hogy nekik ennyi pénz kis túlzással földöntúli adomány lenne főleg, ha a Mi-24 repórákat is beleszámolod. NVG-s Mi-17-nek több értelme lenne. Mondom, megkéred majd szépen az ellent, hogy éjszaka ne csináljon semmit...? Lehetne szárazföldieknek venni éjjellátótól kezdve normális egyenruht, ráadió és korszerűbb kézi pct. ezközt, mert a T-72-eseink fire supportra jók, de mint harkcsoi hk. ellen gyakorlatilag nem képviselnek semmiféle harcértéket.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
29 279
68 304
113
2001-ben emlékszem a Macedónok bevetettek 2 Mi-24-est az albán beszivárgó UCK-ok ellen. Hathatós és látványos segítség volt az a két db is. Amúgy nem 4 db-ot említett a miniszter mint felújításra várót?
 
  • Tetszik
Reactions: fip7