[HUN] NASAMS

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
497
1 688
93
Csak lássuk a magyar álláspontot is. 7 pályázott szervezetből 6 nekünk megfelelt, a norvégoknak csak egy, aki tizeniksz éve osztja a zsét, aki miatt balhé volt.

Ezt nem belpol inkább? (mármint topic)

Az eredeti kérdéshez; a NASAMS-hoz ennek tenyleg semmi köze, szerintem a norvégok is örülnek hogy megveszik a haditechnikájukat, azt meg valszeg túlélik hogy nem kell 77B HUF-ot ide görgetniük. Vagyis hülyék lennének összekötni a kettőt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az eredeti kérdéshez; a NASAMS-hoz ennek tenyleg semmi köze, szerintem a norvégok is örülnek hogy megveszik a haditechnikájukat, azt meg valszeg túlélik hogy nem kell 77B HUF-ot ide görgetniük. Vagyis hülyék lennének összekötni a kettőt.
Teljesen félreérted.
Korábban sem a Norvégok kötötték össze a Norvég alap ügyét a NASAMS beszerzéssel, hanem mi.
Emlékezz a Maróth interjúra amikor elmondta hogy nem barát országok nem lehetnek kedvezményezettjei fegyver beszerzési programoknak.
 

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
497
1 688
93
Teljesen félreérted.
Korábban sem a Norvégok kötötték össze a Norvég alap ügyét a NASAMS beszerzéssel, hanem mi.
Emlékezz a Maróth interjúra amikor elmondta hogy nem barát országok nem lehetnek kedvezményezettjei fegyver beszerzési programoknak.
Bocs, akkor tényleg félreértettem!

Akkor ha rajtunk múlik bármi lehet, de számomra ez a beszerzés azért eléggé lezsírozott dolognak tűnik ahhoz hogy ne lehessen visszatáncolni belőle.
 

fitom

Well-Known Member
2020. szeptember 30.
3 000
5 330
113
A legújabbat, addig rendben. De fullosat, vagy sem, ez itt a kérdés. ;)
Szerintem biztos MS lesz, nem véletlen akarnak Nyírteleken gyártani szenzorokat a Rheinmetall-al ! Szerintem azok lesznek az MS szenzorai! Izraelbe is a radarokkal kapcsolatban is technikai egyeztetésre mentek ki!Szerinted?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Teljesen félreérted.
Korábban sem a Norvégok kötötték össze a Norvég alap ügyét a NASAMS beszerzéssel, hanem mi.
Emlékezz a Maróth interjúra amikor elmondta hogy nem barát országok nem lehetnek kedvezményezettjei fegyver beszerzési programoknak.
...
A jövő tervezése során ugyanakkor bizonyos alapelvekhez nagyon szigorúan ragaszkodunk. A beszerzés során ár-érték és minőség arányban a legjobb kondíciókra törekszünk, a döntés többéves folyamat eredményeként születhet majd meg. Katonai szakértőink vizsgálják és elemzik a piaci lehetőségeket, és számításba veszik az üzemeltetési kérdéseket is. A döntésnek komoly kihatása lehet a hazai gazdaságfejlesztésre, amit külön elemzünk. És gondolom, azzal sem árulok el titkot, hogy a világban ezek a beszerzések komoly hatással vannak a nemzetközi és belpolitikai kapcsolatrendszerekre is. Ezért például nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy olyan külföldi országok cégei, amelyek kormányai a demokratikus országok írott és íratlan szabályait felrúgva a magyar választók akaratával ellentétes belpolitikai befolyásolási gyakorlatot folytatnak nálunk, előnyt élvezhessenek egy ilyen folyamatban.

Ez a fenti az idézett interjú. Úgy érzem kiragadtok egy félmondatot, pedig ennél többet mondott. Ár - érték, minőség, üzemeltetés, gazdaságfejlesztés és egy pont a nemzetközi kapcsolatrendszer, de abszolút nem kizárólagos, valószínűleg nem is döntő szempont, előnyökről beszél. Valszeg csak nyomásgyakorlás volt, amivel baklövés lenne nem bepróbálkozni.

Ha visszapörgetjük a beszerzéseket, akkor nagyjából ezt az elvet követjük. Ez nem jelenti azt, hogy egy politikailag vitatott kérdésben is megegyezünk. A kettő nem kizárólagosan jár együtt. Ez a német beszerzésekre is igaz, ahogy a norvégra és valszeg majd a svédre is.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Valszeg csak nyomásgyakorlás volt, amivel baklövés lenne nem bepróbálkozni.
Szerintem most is egyfajta politikai nyomásgyakorlàs zajlik a Norvégok részéről.
A fegyverüzletek és a politika mindig kéz a kézben jár ezért leginkább elválaszthatatlanok.
Ebben a partiban a NASAMS üzlet egy fontos kártya a magyar kormány kezében és szerintem adott esetben elő is fogják venni ezt a kártyát megint
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Csak lássuk a magyar álláspontot is. 7 pályázott szervezetből 6 nekünk megfelelt, a norvégoknak csak egy, aki tizeniksz éve osztja a zsét, aki miatt balhé volt.

Talán nem véletlenül nem felelt meg a norvégoknak a másik hat. Csak azért, hogy ne mindig a kormány álláspontját olvasgasd:

"a donor országok mind a 15 érintett tagországban elvárják, hogy a civil támogatások lebonyolítója a kormánytól és az államtól független legyen.
Magyarország elfogadta ezt a szempontot, ugyanakkor nem fogadta el a legjobbra minősített pályázatot – írja a norvég külügyminiszter a tárgyalások eredménytelenségének okáról.

Ehhez tudni kell, hogy a jelentkező konzorciumok pályamunkáit egy brüsszeli iroda értékeli, és az a szokás – és ezt az érintett országok mindegyike elfogadta –, hogy a szakmai szempontok alapján legtöbb pontot kapó jelentkező kapja meg a lebonyolítói feladatot, ebbe a folyamatba nem szólhatnak bele a nemzeti kormányok. Azt nem tartalmazza a közlemény, hogy melyik konzorcium kapta a legtöbb pontot, azt ugyanakkor korábban is megírtuk, hogy az Ökotárs is beadta más civil szervezetekkel együtt a pályázatát, és tudható, hogy velük a donor országok a korábbi két ciklusban meg voltak elégedve."
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Szerintem most is egyfajta politikai nyomásgyakorlàs zajlik a Norvégok részéről.
A fegyverüzletek és a politika mindig kéz a kézben jár ezért leginkább elválaszthatatlanok.
Ebben a partiban a NASAMS üzlet egy fontos kártya a magyar kormány kezében és szerintem adott esetben elő is fogják venni ezt a kártyát megint
Sztem nem. Nincs is erre példa a mostani haderőfejlesztésben A Kubokat le kell cserélni, a Samocot is a Nasams rendszerhez rendeltük. Az, hogy átmenetileg alkalmas lesz a Kubok irányítására, csak a szállítási határidők miatt van.

Ráadásul inkább meglepetés volt decemberben a megegyezés a norvegokkal a pénzek kapcsán. Aztán kiderült ez nem is végső megegyezés, csak időhúzás. Most is folytatódnak a tárgyalások. Hiába az újabb határidő nem lesz megegyezés a választásokig. Arra számítanak a norvégok, hogy ha váltás lesz, mehet a régi biznisz, ahogy volt. Ha nem, jó lesz pénzosztónak a Vöröskereszt is.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Talán nem véletlenül nem felelt meg a norvégoknak a másik hat. Csak azért, hogy ne mindig a kormány álláspontját olvasgasd:

"a donor országok mind a 15 érintett tagországban elvárják, hogy a civil támogatások lebonyolítója a kormánytól és az államtól független legyen.
Magyarország elfogadta ezt a szempontot, ugyanakkor nem fogadta el a legjobbra minősített pályázatot – írja a norvég külügyminiszter a tárgyalások eredménytelenségének okáról.

Ehhez tudni kell, hogy a jelentkező konzorciumok pályamunkáit egy brüsszeli iroda értékeli, és az a szokás – és ezt az érintett országok mindegyike elfogadta –, hogy a szakmai szempontok alapján legtöbb pontot kapó jelentkező kapja meg a lebonyolítói feladatot, ebbe a folyamatba nem szólhatnak bele a nemzeti kormányok. Azt nem tartalmazza a közlemény, hogy melyik konzorcium kapta a legtöbb pontot, azt ugyanakkor korábban is megírtuk, hogy az Ökotárs is beadta más civil szervezetekkel együtt a pályázatát, és tudható, hogy velük a donor országok a korábbi két ciklusban meg voltak elégedve."
Jójó, lattam már pályázat értékelést. Az örökös győztes csak az Ökotárs lehet, értem. A hétből a többi hat nem olyan jó, mert nincsenek totálisan becsatornázva a megfelelő helyre. Pl. Magyar Vöröskereszt vagy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat.

Itt nem a kormány volt rugalmatlan, hanem a norvégok. Egyértelmű volt, hogy az Ökotársat nem fogadja el a kormány, ugy elmérgesedett vele a viszony. Innen indult a vita.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 565
113
Szerintem most is egyfajta politikai nyomásgyakorlàs zajlik a Norvégok részéről.
A fegyverüzletek és a politika mindig kéz a kézben jár ezért leginkább elválaszthatatlanok.
Ebben a partiban a NASAMS üzlet egy fontos kártya a magyar kormány kezében és szerintem adott esetben elő is fogják venni ezt a kártyát megint
Miután már aláírtuk a szerződést, már kijátszottuk a kártyánkat.
Ezt bebuktuk.
Meg lehet magyarázni..
Ennyit a jóindulat-bevásárlásokról.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Jójó, lattam már pályázat értékelést. Az örökös győztes csak az Ökotárs lehet, értem. A hétből a többi hat nem olyan jó, mert nincsenek totálisan becsatornázva a megfelelő helyre. Pl. Magyar Vöröskereszt vagy a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat.

Itt nem a kormány volt rugalmatlan, hanem a norvégok.
A kormány volt rugalmatlan, hiszen a norvégok elfogadták a brüsszeli döntést, míg a kormány nem....
 
  • Tetszik
Reactions: endre and bel

Catles

Well-Known Member
2021. február 5.
497
1 688
93
Talán nem véletlenül nem felelt meg a norvégoknak a másik hat. Csak azért, hogy ne mindig a kormány álláspontját olvasgasd:

"a donor országok mind a 15 érintett tagországban elvárják, hogy a civil támogatások lebonyolítója a kormánytól és az államtól független legyen.
Magyarország elfogadta ezt a szempontot, ugyanakkor nem fogadta el a legjobbra minősített pályázatot – írja a norvég külügyminiszter a tárgyalások eredménytelenségének okáról.

Ehhez tudni kell, hogy a jelentkező konzorciumok pályamunkáit egy brüsszeli iroda értékeli, és az a szokás – és ezt az érintett országok mindegyike elfogadta –, hogy a szakmai szempontok alapján legtöbb pontot kapó jelentkező kapja meg a lebonyolítói feladatot, ebbe a folyamatba nem szólhatnak bele a nemzeti kormányok. Azt nem tartalmazza a közlemény, hogy melyik konzorcium kapta a legtöbb pontot, azt ugyanakkor korábban is megírtuk, hogy az Ökotárs is beadta más civil szervezetekkel együtt a pályázatát, és tudható, hogy velük a donor országok a korábbi két ciklusban meg voltak elégedve."
Egyet tudok érteni, de ez szerintem még mindig a belpol topikba való.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Miután már aláírtuk a szerződést, már kijátszottuk a kártyánkat.
Ezt bebuktuk.
Meg lehet magyarázni..
Ennyit a jóindulat-bevásárlásokról.
Így van. A páncélos beszerzések kapcsán is írták, ezzel váltják meg a nepparti tagságot, aztán mégse. Ez mutatja, hogy más egy taktikai kérdés, mint egy hosszú távú stratégiai.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Így van. A páncélos beszerzések kapcsán is írták, ezzel váltják meg a nepparti tagságot, aztán mégse. Ez mutatja, hogy más egy taktikai kérdés, mint egy hosszú távú stratégiai.
A honvédelem (ahogy a múltkor egy fideszes főakárki is mondta volt - bár kétségeim vannak, hogy komolyan gondolta) közös nemzeti ügy. Nem pártpolitikai megfontolásoktól kell(ene) függenie. A beszerzéseknek sem.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Nasams szerződés széttép ,vaskupola rakakétástúl berendel, a radarja már megvan!
Az a Spyder rendszer lenne, amit a csehek vettek? Az nem az Amraam miatt lett elvetve, mert más rakéták integrálhatók hozzá? Nekünk meg az Amraam a Gripennel való átjárás miatt idealis. Már ha nem mondtam hülyeséget. ;)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Az a Spyder rendszer lenne, amit a csehek vettek? Az nem az Amraam miatt lett elvetve, mert más rakéták integrálhatók hozzá? Nekünk meg az Amraam a Gripennel való átjárás miatt idealis. Már ha nem mondtam hülyeséget. ;)
A politika (Maróth Gáspár) nagyon helyesen azt veszi, amit a katonák leírtak neki. Nekünk a NASAMS kellett, és egyébként sem a norvégoktól vettük, hanem az amerikaiaktól.