[HUN] Pzh 2000 HU

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 184
113
Nem annyira régen volt lövészet illetve hát célkövetés, ahol kb kijött, sima RCWS is képes leszedni a drónokat, a problémásabb rész inkább a drón felderítése. De ha Skyranger saját hatótávolságán túl felderíti a drónt, bedobja közös infonak, hogy na, itt a kert... amilyen probléma most a drónt, aki lőtávolban van, nem csak hogy ráfordulhat, hanem rá is fog furdulni.
A valóságban meg komoly probléma. főleg a kíváncsiskodó fajta, ami igyekszik a légvédelem hatósugarán kívül tartózkodni, és akkor most indíthatsz rá egy Bukot ha épp van jó esetben.
A tüzérségi felderítő drón megér egy Mistralt a Skyrangerből mielőtt ráhozza a századra vagy zászlóaljra "szarcunamit".
A becsapódós, gránátdobós fajtára meg jó gépágyú és géppuska.

A Mistral lassú drónok ellen 9-10 km-ről is hatásos lehet.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Ezért megy itt az agyalás olcsóbb alternatívákon...
Túl leegyszerűsíted a dolgot ezzel az alibabás ötlettel...
Ennél egyszerűbb alternatíva nincs. Nem viccnek szántam. Nem véleltlenül írtam paramétereket.
Ez a drón elhárítás problematika nagyon is egyszerű történet,kár ezt a feladatot PZH személyzetre taksálni.
Egy hordozható kis kompakt detektor kell,ami mint egyéni felszerelés minden rajnál kellene hogy legyen egy. A három kilóméter hatótáv több is sokkal min ami elég. Ezek hálózatban teljesen le tudnának fedni egy egész frontszakaszt akár. És azért is kiváló megoldás,mert ha akár egyet is sikerül ki iktatni az ellenségnek,mivel raj szinten vannak,nagyon sűrű a lefedettség,(átfedés van) gyakorlatilag egy ki iktathatatlan felderítési felhőt tud képezni.
Rendszerszinten kell gondolkodni és integrálni. Egyszerű és nagyszerű. Csak át rádióz egyik raj a másiknak hogy látja e,ha igen,az lövi le akihez közelebb esik. Nem atomfizika,csak logikus gondolkodás függvénye az egész.
Fejtegetni lehet ezt még,de csak ahogy mondtam,csak a szart reszeljük,szót szaporítunk.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
A valóságban meg komoly probléma. főleg a kíváncsiskodó fajta, ami igyekszik a légvédelem hatósugarán kívül tartózkodni, és akkor most indíthatsz rá egy Bukot ha épp van jó esetben.
Én most kifejezetten a gránát ejtegető,és közel felderítő célmegjelölő drónokról írtam. Amire te gondolsz,az más kategória.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 184
113
Ennél egyszerűbb alternatíva nincs. Nem viccnek szántam. Nem véleltlenül írtam paramétereket.
Ez a drón elhárítás problematika nagyon is egyszerű történet,kár ezt a feladatot PZH személyzetre taksálni.
Egy hordozható kis kompakt detektor kell,ami mint egyéni felszerelés minden rajnál kellene hogy legyen egy. A három kilóméter hatótáv több is sokkal min ami elég. Ezek hálózatban teljesen le tudnának fedni egy egész frontszakaszt akár. És azért is kiváló megoldás,mert ha akár egyet is sikerül ki iktatni az ellenségnek,mivel raj szinten vannak,nagyon sűrű a lefedettség,(átfedés van) gyakorlatilag egy ki iktathatatlan felderítési felhőt tud képezni.
Rendszerszinten kell gondolkodni és integrálni. Egyszerű és nagyszerű. Csak át rádióz egyik raj a másiknak hogy látja e,ha igen,az lövi le akihez közelebb esik. Nem atomfizika,csak logikus gondolkodás függvénye az egész.
Fejtegetni lehet ezt még,de csak ahogy mondtam,csak a szart reszeljük,szót szaporítunk.
Már megint átvert Papperger: Skyrangerre meg radarokra költünk, ahelyett hogy bevásárolnánk az Alibabán! :D
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Már megint átvert Papperger: Skyrangerre meg radarokra költünk, ahelyett hogy bevásárolnánk az Alibabán! :D
Értem a humorod,de a Skyranger nem erre való. Azt akkor érdemes használni ha tömegesen jönnek,felhőben. Annak is van létjogosultsága. De épp az ukrán fronton nem ezt látod,hanem amit fentebb taglalok. Jön egy filléres homemade barkács és milliárdos technikát amortizál.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 184
113
Értem a humorod,de a Skyranger nem erre való. Azt akkor érdemes használni ha tömegesen jönnek,felhőben. Annak is van létjogosultsága. De épp az ukrán fronton nem ezt látod,hanem amit fentebb taglalok. Jön egy filléres homemade barkács és milliárdos technikát amortizál.
Amit te mondasz az legfeljebb detektálásra jó - bár katonai drónokat nem is olyan könnyű bemérni, mert rejtettebben kommunikálnak és zavarvédettebbek is.
A kérdés a lelövés! Mit csinálsz ha észre vetted?!
Ezért kellenek komplex rendszerek ami észreveszi és automatikusan elkezdi hatástalanítani, lelőni őket. A kínai és barkács drónokat könnyű zavarni. A HERO-hoz hasonló kamikáze drónokat viszont nem könnyű zavarni, mert fel vannak erre készítve, továbbá ha már ráfogott a célra akkor adatkapcsolat sem kell: ár repül a célra mint egy Spike. Azokat le kell robbantani az égről. Gépágyúval, lézerrel vagy végső esetben APS-sel...

Igazából minden ki van találva viszonylag jól, kérdés van-e rá pénz és akarat, hogy költsünk rá!
Szerintem hülyeség volt bármi is venni ha nem rakunk melléjük nagyon masszív drónvédelemet. Mivel Böröndinek is ez vesszőparipája így bízom benne, hogy tényleg tesznek ebbe pénzt rendesen és nem mutatóban veszünk pár Skyrangert meg EW rendszereket.
 

éber

Well-Known Member
2020. december 15.
782
2 305
93
Amit te mondasz az legfeljebb detektálásra jó - bár katonai drónokat nem is olyan könnyű bemérni, mert rejtettebben kommunikálnak és zavarvédettebbek is.
A kérdés a lelövés! Mit csinálsz ha észre vetted?!
Ezért kellenek komplex rendszerek ami észreveszi és automatikusan elkezdi hatástalanítani, lelőni őket. A kínai és barkács drónokat könnyű zavarni. A HERO-hoz hasonló kamikáze drónokat viszont nem könnyű zavarni, mert fel vannak erre készítve, továbbá ha már ráfogott a célra akkor adatkapcsolat sem kell: ár repül a célra mint egy Spike. Azokat le kell robbantani az égről. Gépágyúval, lézerrel vagy végső esetben APS-sel...

Igazából minden ki van találva viszonylag jól, kérdés van-e rá pénz és akarat, hogy költsünk rá!
Szerintem hülyeség volt bármi is venni ha nem rakunk melléjük nagyon masszív drónvédelemet. Mivel Böröndinek is ez vesszőparipája így bízom benne, hogy tényleg tesznek ebbe pénzt rendesen és nem mutatóban veszünk pár Skyrangert meg EW rendszereket.
Te másról beszélsz! Kérlek értelmezd amit fentebb írtam!
Ezt én írtam fentebb egy másik hozzászólásra!
"Én most kifejezetten a gránát ejtegető,és közel felderítő célmegjelölő drónokról írtam. Amire te gondolsz,az más kategória."
Az egész beszélgetést én erre a drónkategóriára hegyeztem ki,mert te is azon viccelődtél hogy a PZH-ból kibújt a torony nyíláson a baka drónt kémlelni. Ez számomra is nevetséges ebben a formában.
De ha te azt gondoltad hogy a HERO-t próbálja e képp felfedezni és hatástalanítani,akkor félre értettük egymást,és annak meg végképp semmi értelme ebben a kontextusban. Még gondolati szinten is nonszensz.
Szóval az én eljárásrendemmel az általam részletezett "barkács" drónokat,és egyszerűbb gyáriakat is felderíted,azzal amit fentebb említettem,aztán lelövöd a picsába egy golyószóróval. De a PZH-ba is beszólhatsz, bújj ki tesó mert 10 óránál van egy célpontod,szedd le a toronyból. És igen..ez így megy a valóságban is.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
Pl. egy Leopard vagy Lynx parancsnoknak egyszerre sok veszéllyel kell leszámolnia: lehet hogy drón veszéllyel egy idően kiszúr egy ATGM indítót vagy egy másik IFV-t vagy mindezeket egyszerre.
Jó ötlet az info-megosztás és figyelmeztetés, de légvédelem a Skyranger dolga a légi célok leszedése. A többiek segítenek ha tudnak, de ezzel nem érdemes számolni. Nagy valószínűséggel a harckocsiknak és IFV-knek más dolga lesz éppen akkor.
Nahát.
Akkor mégis nekem van igazam, dedikált jármű kell.
 

32karakter

Well-Known Member
2011. február 21.
1 311
2 689
113
Nahát.
Akkor mégis nekem van igazam, dedikált jármű kell.
Nem lehet elsődleges eszköz főképp a detektalasra, és pzh esetén végképp nem szerencsés.
Azonban a lynxnek mind a fofegyverzete,.mind az rcwje (amiben egyébként én annyira nem vagyok biztos, hogy feltétlen szükséges) alkalmas dron leküzdésére. Még kb az összes rcws.
Dedikált jármű mindenképpen kell.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 184
113
Szia,

Mert ha pl. az altalad javasolt modon Lynx szazadonkent van egy Skyranger, akkor egyaltalan nem biztos, hogy minden Lynx a Skyranger lotavjan belul van.
én századonként 2-4-et mondtam. Lehet, hogy még ez is kevés lenne, mert rotálni kell őket: lőszer feltöltésre hátra kell vonni egy részét. Szóval ha azt szeretnénk, hogy kettő-három mindig elől legyen, akkor inkább 4-6 Skyranger kellene századonként, 12-18 zászlóaljanként. Dandáronként 36-54, 3 dandárra 108-162 darab Skyranger lenne...
A 100 körüli Skyranger mennyiséget még el tudom képzelni hogy megrendelik, persze nem mind k. drága Lynx alvázon. Nagyon kellene az erős drón-elhárítás és csapatlégvédelem.

Egyébként légi célok esetén még a Lynx tud a leginkább besegíteni a légvédelemnek a ABM-es gépágyújával és az 50-es géppuskájával...
 

J.G.

Well-Known Member
2023. április 11.
1 719
5 219
113
Néhány olyan kép a magyar pzh-król, amik talán még nem voltk a fórumon:

kw2xndy.png
InT7jQa.png
ZgaTDDE.png
bhdfuCS.png
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 592
14 902
113
én századonként 2-4-et mondtam. Lehet, hogy még ez is kevés lenne, mert rotálni kell őket: lőszer feltöltésre hátra kell vonni egy részét. Szóval ha azt szeretnénk, hogy kettő-három mindig elől legyen, akkor inkább 4-6 Skyranger kellene századonként, 12-18 zászlóaljanként. Dandáronként 36-54, 3 dandárra 108-162 darab Skyranger lenne...
A 100 körüli Skyranger mennyiséget még el tudom képzelni hogy megrendelik, persze nem mind k. drága Lynx alvázon. Nagyon kellene az erős drón-elhárítás és csapatlégvédelem.

Egyébként légi célok esetén még a Lynx tud a leginkább besegíteni a légvédelemnek a ABM-es gépágyújával és az 50-es géppuskájával...
Sajna ez a darabszám kb irreális magyar szinten.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 943
38 184
113
Ok.

Ez csak az èn vèlemènyem.

De nem túl sanszos, hogy 200 lövèszpáncèlos mellè ennyi lègvèdelmet rendszeresítsenek.
Nem csak 200 lövész páncélos mellé, hanem harckocsik és PZH-k mellé is!

Tatai dandárra 36 Skyranger nem lenne sok szerintem...zászlóaljaként 12 darab légvédelmi jármű.
Talán a 24 PZH-ra kevesebb is elég, de 44 Leopardra 12 Skyranger arányos szerintem - pláne ha fele-harmada mindig feltöltésen van hátul...

Ha nem ragaszkodnak a lánctalpas alvázhoz, akkor azon lehetne spórolni és több járművet venni. Közúti konvoj kíséréshez egy 6x6-os ideálisabb is lenne. Terepen kevésbé mobil mint a láncos, de legalább lenne belőle elég...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 592
14 902
113
Nem csak 200 lövész páncélos mellé, hanem harckocsik és PZH-k mellé is!
Èn is így gondoltam, csak nem volt kedvem túlspirázni. :rolleyes:

Tatai dandárra 36 Skyranger nem lenne sok szerintem...zászlóaljaként 12 darab légvédelmi jármű.
Talán a 24 PZH-ra kevesebb is elég, de 44 Leopardra 12 Skyranger arányos szerintem - pláne ha fele-harmada mindig feltöltésen van hátul...
Nem azt mondom hogy nem lenne logikus.
Azt hogy több fontos dologból sem vettünk normál darabszámot.
Nem gondolnám hogy ebből fogunk.
Legalábbis nem rövidtávon.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 455
93 437
113
Korszakváltás zajlik a magyar hadseregben – jelentette ki Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter november 16-án, csütörtökön, az Országgyűlés Honvédelmi és rendészeti bizottsága előtti éves meghallgatásán...

Elmondta: a toborzás területén stratégiát váltottak, marketingkampányokat indítottak és kiemelkedő, bruttó 737 ezer forintos illetménnyel toboroztak katonákat a hódmezővásárhelyi Lynx-zászlóaljba, aminek nyomán a dandár személyi állománya jelenleg 90 százalékban fel van töltve. Jelezte: a tatai tüzérosztály feltöltésére hasonló programot indítanak a mai napon, amire a miniszter meghívta a képviselőket is.