[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 860
113
Ezt is megértem, de te is értsd meg azt amit én írok. Kicsi a költségvetés, azzal is szarul gazdálkodnak és van többezer jól fizetett ember aki rég- vagy egyáltalán nem kellene ott legyen. Azt meg kár is említenem, hogy a rossz gazdálkodás miatt flelősségrevonás nincs, akkor meg megy tovább minden ahogy eddig.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
Ezt is megértem, de te is értsd meg azt amit én írok. Kicsi a költségvetés, azzal is szarul gazdálkodnak és van többezer jól fizetett ember aki rég- vagy egyáltalán nem kellene ott legyen. Azt meg kár is említenem, hogy a rossz gazdálkodás miatt flelősségrevonás nincs, akkor meg megy tovább minden ahogy eddig.

Hagyjuk már ezt az állománytábla racionalizálást.Annyi pénzből mint amit azzal spórolnának semmi érdemlegeset nem lehetne venni.Abból nem jutna modern gépkarabélyra sem nem hogy APC-re vagy tüzérségre...
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 860
113
A rossz gazdálkodásról egy példa, még friss, nálunk történt az eset. Van jópár munkánk egy évben, kicsik, közepesek, és egy-két nagy. Mindegyikre oda kell figyelnünk, mert magán cég és ebből élünk. És volt egy ilyen egészen apró meló, amire ha volt idő csináltuk, ha nem volt akkor nem, de nagy figyelmet nem kapott, mert így is volt bőven amivel dolgozzunk, erre is nem volt kapacitásunk. Szóval csinálgatták, jó szarul, és amikor a végén összeadtam a számokat szinte seggreestem mennyibe kerűlt.
Amíg nincs ott egy rendes pénzűgyi fegyelem és el nem döntik, hogy ki kell és ki van csak ott fizetést felvenni, milyen kiadás indokolt és mi nem, mi mennyibe kerűlhet max, stb, addig ugyanaz lesz mint ennél a (szenecsére) kis szar melónál, csak sokkal nagyobba. Persze a nagyobb költségvetés valamennyit segítene, de annak is nagyrésze csak további rossz gazdálkodás áldozata lenne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
A rossz gazdálkodásról egy példa, még friss, nálunk történt az eset. Van jópár munkánk egy évben, kicsik, közepesek, és egy-két nagy. Mindegyikre oda kell figyelnünk, mert magán cég és ebből élünk. És volt egy ilyen egészen apró meló, amire ha volt idő csináltuk, ha nem volt akkor nem, de nagy figyelmet nem kapott, mert így is volt bőven amivel dolgozzunk, erre is nem volt kapacitásunk. Szóval csinálgatták, jó szarul, és amikor a végén összeadtam a számokat szinte seggreestem mennyibe kerűlt.
Amíg nincs ott egy rendes pénzűgyi fegyelem és el nem döntik, hogy ki kell és ki van csak ott fizetést felvenni, milyen kiadás indokolt és mi nem, mi mennyibe kerűlhet max, stb, addig ugyanaz lesz mint ennél a (szenecsére) kis szar melónál, csak sokkal nagyobba. Persze a nagyobb költségvetés valamennyit segítene, de annak is nagyrésze csak további rossz gazdálkodás áldozata lenne.

A meglévő MIG-ek tükrében a Gripen vásárlást semmi nem indokolta...
Mennyit is költöttünk eddig a Gripen programra?
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 860
113
Hagyjuk már ezt az állománytábla racionalizálást.Annyi pénzből mint amit azzal spórolnának semmi érdemlegeset nem lehetne venni.Abból nem jutna modern gépkarabélyra sem nem hogy APC-re vagy tüzérségre...
Kiraknának 5000 embert 300,000 bruttóval átlagban azok közűl akik nem kellenek, az 18 mld forint / év. Ebből 1-2 évente egy új Gripen ára kijönne, 15-20 éves távlatban egy egész századé. Vagy 5 év alatt modern tüzérséget lehetne beszerezni, vagy évente egy tucat vadiúj T-90-est, vagy 60,000 db 1000 eurós karabélyt / év. És ehez még csak a költsgvetést sem kellene növeljék.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and endre

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 860
113
A meglévő MIG-ek tükrében a Gripen vásárlást semmi nem indokolta...
Mennyit is költöttünk eddig a Gripen programra?
Egyedűl a szar üzemeltetési kultúra indokolta, ha a gépek repképesek sem voltak nemhogy harcképesek akkor azon a vonalon nem lehetett folytatni. Persze ez így egyszerűbb volt, hogy Gripent lízingelni, de hadbíróság elé lehetett volna állítani jópár tisztet és bíróság elé politikusokat azért, hogy hagyták az egészet rohadni és nem voltak alkalmasak arra ami a feladatuk lett volna. Ugyanez érvényes a Mi-24-esekre is.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 151
113
A tényállás az, hogy ha nincs Gripen-program, ma nincs magyar légierő. A Migek úgy jártak volna, mint pl. a szlovákoknál - repképes max. 3db, harcihelik kukázva, szállítóknál meg ugyanúgy eljárt volna felettük az idő...Erre fogni a szárazföldi egységek hiányosságait szerintem meggondolatlanság.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 860
113
Nem tudnál ennyit spórolni.
Cáfolj meg! 25000 a honvédség teljes állománya, ebből 5000(?) a harcoló. Persze van karbantartó stb, de kell oda 10-15000 aktatologató és nem lehetne 5000-el kevesebb személlyel ugyanúgy adminisztrálni? Kell oda az összes tábornok és nyugger tábornok akik annyian vannak, mint az amerikaiaknál? Átlag 300,000 meg szerintem reális, szinte annyi egyéb teher van még a fizetéseden, mint amennyit kézbe kapsz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
A tényállás az, hogy ha nincs Gripen-program, ma nincs magyar légierő. A Migek úgy jártak volna, mint pl. a szlovákoknál - repképes max. 3db, harcihelik kukázva, szállítóknál meg ugyanúgy eljárt volna felettük az idő...Erre fogni a szárazföldi egységek hiányosságait szerintem meggondolatlanság.


A tényállás az,hogy van 14 Gripenünk(ami gyakorlati képességet nem ad mert egy százados légierő semmire nem jó csak mutogatni)és nem létezik szárazföldi haderőnem...
 

marton

Well-Known Member
2013. április 16.
1 039
709
113
Hát itt azért veséztük ezt a témát párszor. A Gripenek megvannak, a térségben ha tetszik ha nem a csűcsot képviselik. A pilóták repülnek, gyakorlatozgatnak, szimulátorozgatnak, szóval "edzésben vannak".
Nincs kihasználva minden képesség? Igaz, szomorú es dühítő is, de tény, hogy a háborúk nem egyik napról a másikra jönnek, tehát ha necces a helyzet, nem félek én attól, hogy pár hónap alatt ne tudnák gyökeressen megnövelni a képességet, főleg azért mert a pilóták gyakorlatban vannak és lehet, hogy mondjuk lézerbombás szf.-i támadást gyakorolgatják a szimulátoron.
Mire elég egy század? Arra, hogy van. Van annyi amennyi a szomszédoknak nincs. Nem fogok még egyenlőre hasra esni a 12 román F-16-ostól, majd ha leg 2x, 3x annyi, 5-6 év tapasztalattal, na akkor kell velük számolni. Szerb légierő? Horvát légierő? Szlovák? Osztrák?
Szerintem ez a mennyiség, ez a szint (én nagyon szeretnék még egy századot, de csak miután a szárazföldön van 2-300 CV-90, 3-400Rosomat, legalább fészáz Leo2, önjáró tüzérség stb.) egy ideig bőven elég ide.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 574
79 760
113
Hát itt azért veséztük ezt a témát párszor. A Gripenek megvannak, a térségben ha tetszik ha nem a csűcsot képviselik. A pilóták repülnek, gyakorlatozgatnak, szimulátorozgatnak, szóval "edzésben vannak".
Nincs kihasználva minden képesség? Igaz, szomorú es dühítő is, de tény, hogy a háborúk nem egyik napról a másikra jönnek, tehát ha necces a helyzet, nem félek én attól, hogy pár hónap alatt ne tudnák gyökeressen megnövelni a képességet, főleg azért mert a pilóták gyakorlatban vannak és lehet, hogy mondjuk lézerbombás szf.-i támadást gyakorolgatják a szimulátoron.
Mire elég egy század? Arra, hogy van. Van annyi amennyi a szomszédoknak nincs. Nem fogok még egyenlőre hasra esni a 12 román F-16-ostól, majd ha leg 2x, 3x annyi, 5-6 év tapasztalattal, na akkor kell velük számolni. Szerb légierő? Horvát légierő? Szlovák? Osztrák?
Szerintem ez a mennyiség, ez a szint (én nagyon szeretnék még egy századot, de csak miután a szárazföldön van 2-300 CV-90, 3-400Rosomat, legalább fészáz Leo2, önjáró tüzérség stb.) egy ideig bőven elég ide.

Áruld el nekem,hogy abban a háborúban amire felkészülnek a pilótáink(abban igazad van,hogy nem egy két nap alatt robbanna ki tehát lenne idejük felkészülni)mit fog tenni a Honvédség többi része?Mert eszközök híján(pontosabban tökéletesen elavult katasztrofális állapoban lévő eszközökkel) felkészülni nem lehet.Elárulok egy titkot: a 14 Gripenünk semmit nem fog érni önmagában max arra lesz jó hogy a pilótáik biztonságban el tudjanak menekülni.
 
M

molnibalage

Guest
Fura ahogy hozzáál a dologhoz a szerző.
Inkább nem is fura hanem szemellenzős ahogyan számon kéri mi mindent nem használunk ki a Gripen képességeiből és még meg is jegyzi,hogy a vezérkarban ülő szárazföldi tábornokok hogy állnak hozzá ehhez vagy hogy mennyire kevés pénzt költ a kormány a képesség létrehozásra.
Épp csak arról nem beszél,hogy a Gripennek köszönhető az,hogy semmire nincs pénz és,hogy a 14 Gripenen kívül minden használhatatlan és elavult továbbá a szárazföldre az elmúlt 20 évben nem,hogy keveset hanem semmit nem költöttek!
Értem én,hogy van akinek szívügye a repülés de attól még lehetne objektív vagy ha nem képes rá ne játszon újságírót!
Nem lehet mindenről egy cikkben írni. Ennyi. Értem, hogy te szárazföldi vagy és ez kicsit személyes, de talán olvass több Zordot. Ennyi. Ne egyelemes mintából extrapolálj, nem csak légierőről szokoptt írni.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Nem, nagyon nem igaz. Vagy akkor tessék már megmagyarázni azt, hogy a teljes HM büdzsé 10%-át sem elvivő Gripeneknek miért van valós harcképessége és miért van az, hogy a maradék 90%-ból olyan haderő van, ami 30 éve is egy-két eszközt leszámítva egy NSZK vagy USA elsővonalas egységben kb. köznevetség tárgya lett volna. A 30+ élves Leo2A4, TOW2B, M2A1, M1A1 itthon földöntúli csodának tűnnek olyan szuperfejlett eszközök és lényegében a modern harctéren kb. 30 éve is körberöhögték volna azt, ami ma a MH eszközparkja túlnyomórészt.

Ami még korszerűnek mondtha a nyugati FDC-be integrált Kub, de csakis a 3M9M3 vagy későbbi rakétával, ahol a CW megvilágítást elég a végfázisban felkapcsolni. Az FDC data link infó + NVG kamerával (optika) tud olyat a Kub, hogy a számolt érkezési pont felé indítja a rakétát és csak a végfázisban sugároz ki a rávezetőállomás. O'Grady tudna erről mesélni... Gyakorlatokon szokott villogni ezzel a Kub, a magyar Kubok konkrétan a világ legkorszerűbb Kub változatai tudtommal. A Gripen is elég korszerű.

Na, akkor kérem felsorolni a MH korszerű nehézfegyverzetét. Ja, bocs, Mistral és ennyi... Mindezt úgy, hogy 90%-ot NEM a légierő kap...
Ehm...