[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
A birtok jog azé aki élni tud vele(tudod elsőbbsége annak van akinek megadják) és még véletlen sem magasabb a de jure a valóságban mint a de facto lásd Krím.
En is ezt mondom. Amugy nincs meg egy hely a foldon ahol a de jure erosebb lenne mint a de facto, csak Mo-n. Lett is belole Trianon. De ezek szerint kezd ez valtozni, (nem de jure valtozik, csak de facto :) )
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
En is ezt mondom. Amugy nincs meg egy hely a foldon ahol a de jure erosebb lenne mint a de facto, csak Mo-n. Lett is belole Trianon. De ezek szerint kezd ez valtozni, (nem de jure valtozik, csak de facto :) )

De nekünk nincs de facto sem Gripenünk mert ha a svédek úgy gondolják idejönnek és elveszik erővel mi meg nem tehetünk ellene semmit.Most itt vannak a gépek de nem azért mert mi így akarjuk hanem mert a svédek így akarják.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
De nekünk nincs de facto sem Gripenünk mert ha a svédek úgy gondolják idejönnek és elveszik erővel mi meg nem tehetünk ellene semmit.Most itt vannak a gépek de nem azért mert mi így akarjuk hanem mert a svédek így akarják.
Abszolút csak gondolati síkban lejátszva, ezt hogy képzeled hogy értük jönnek és elviszik;) ?!
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Abszolút csak gondolati síkban lejátszva, ezt hogy képzeled hogy értük jönnek és elviszik;) ?!

Így ahogy mondom.Vagy úgy gondolod,hogy bármilyen nemzetközi fórumon nekünk nagyobb mozgásterünk/elismertségünk/szavunk stb van mint Svédországnak?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Konkrétan nincs előttem, ahogy ha úgy döntünk hogy nem adjuk vissza egy konfliktus kellős közepén, akkor eljönnek érte összaderőnemmel egy hadüzenet után. Pereskednének, kb. de még egy deszantot sem küldenének érte kecsóra. Elborult persze az egész felvetés, de ha mi nem adjuk, akkor marad. Szerintem. Az vitán felüli, hogy szétperelnének, de az hogy ők katonailag erősebbek, az így pont nem számít, egy század gépért nem jönne hadüzenet tőlük.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Konkrétan nincs előttem, ahogy ha úgy döntünk hogy nem adjuk vissza egy konfliktus kellős közepén, akkor eljönnek érte összaderőnemmel egy hadüzenet után. Pereskednének, kb. de még egy deszantot sem küldenének érte kecsóra. Elborult persze az egész felvetés, de ha mi nem adjuk, akkor marad. Szerintem. Az vitán felüli, hogy szétperelnének, de az hogy ők katonailag erősebbek, az így pont nem számít, egy század gépért nem jönne hadüzenet tőlük.

Dehogy is!Jönnének lobogtatnának papírt mi meg odaadnánk a gépeket.Az ő nemzetközi pozícióik a miénkkel összehasonlítva nem teszi szükségessé katonai erő alkalmazását.De ha így döntenének sem lenne esélyünk....
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Dehogy is!Jönnének lobogtatnának papírt mi meg odaadnánk a gépeket.Az ő nemzetközi pozícióik a miénkkel összehasonlítva nem teszi szükségessé katonai erő alkalmazását.De ha így döntenének sem lenne esélyünk....
Erre mondtam én, hogy ha mi úgy döntünk, HOGY NEM ADJUK, akkor maradnak, mert fizikailag nem tudnák elvinni őket ez esetben, ha papír lobogtatásra nincs önként átadás részünkről. Full vicc amiről beszélünk, nyilván, én csak arra reagáltam ezzel hogy azt állítottad hogy vinnék ez esetben is, mert hogy katonailag erősebbek. Azok, de szerintem NEM tudnák vinni, ha nem adjuk. Ennyi.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 302
76 888
113
Erre mondtam én, hogy ha mi úgy döntünk, HOGY NEM ADJUK, akkor maradnak, mert fizikailag nem tudnák elvinni őket ez esetben, ha papír lobogtatásra nincs önként átadás részünkről. Full vicc amiről beszélünk, nyilván, én csak arra reagáltam ezzel hogy azt állítottad hogy vinnék ez esetben is, mert hogy katonailag erősebbek. Azok, de szerintem NEM tudnák vinni, ha nem adjuk. Ennyi.

Ha akarnák erőszakkal is elvennék.Vagy szerinted az a pár tucat fegyveres fogja megakadályozni őket akik őrséget adnak?Gondolom nem árulok el titkot,hogy az ő képzettségük az álj álj vagy lövökben kimerül...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 942
113
Ha akarnák erőszakkal is elvennék.Vagy szerinted az a pár tucat fegyveres fogja megakadályozni őket akik őrséget adnak?Gondolom nem árulok el titkot,hogy az ő képzettségük az álj álj vagy lövökben kimerül...
Nincs előttem ahogy a Svédek elviszik egy meglepetésszerű kecsóra mért rajtaütéssel a századnyi gépet. Ha fokozódna a helyzet, s nem akarnánk adni, mert kell, hamarabb lelőnék, bombáznák őket mint hogy lenne mit hazarabolniuk a skandinávoknak;). Hagyjuk mert már extra agyment dolgokról beszélünk mindketten.
 
  • Tetszik
Reactions: Pal

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 541
113
Én csak annyit kérdeznék, hogy ha annyira tulajdonuljuk(szépmagyarul! :D) a gépeket, akkor miért kellett évekig könyörögni egy "pumafestésért" a tulajdonos svédeknek? Mennyi svéd van még Kecsón? Azt hallotam már nagyon minimális a létszám.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
Mivel nem ez volt az eredeti téma, de a magyar Gripeneket ténylegesen érinti, nem baj, hogy kiveséztük. Azonban látszik az is, hogy itt egyesek alapból az inkorrekt üzleti magatartásra rendezkedtek be. A lízinget ugyanis a lízingbeadó fél azonnali hatállyal felmondhatja, ebben az esetben a lízingbevevőnek kötelessége a lízingelt tárgyat visszaadni. Sajnos ebben az esetben, ha az azonnali hatályú felmondás indokolt, a jog a lízingbeadó oldalán áll. Namármost, aki ennek tudatában is előre deklarálja a lízingbevevő oldaláról a nem teljesítést, az inkorrekt hozzáállást tanúsít. És ez komoly szankciókat von maga után.
Nálunk technikai előnyei vannak a Gripen lízingnek abból a szempontból, hogy így kényszerítve vagyunk a megfelelő színvonalú üzemben tartásra. Ha saját tulajdonunk lenne, akkor az 1998 utáni Orbán és Medgyesi kormányok "áldásos" tevékenységeként leépült Honvédség és hazai javító kapacitás hiányában már ezek se működnének.
Mindettől függetlenül szerintem nemzetbiztonsági relációjú eszközöket lízingelni nem szerencsés.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 165
60 927
113
igen, aztán gyorsan feldobják a Volvo csomagtarójára és hazaviszik????

egyx kis múltidéző:
Magyarország -3 százalék.
http://magyarnarancs.hu/belpol/pouilly-gripen-en-talaltam-ki-a-lizinget-interju-83142
és egy diáktanulmány: (kezdek aggódni a magyar felsőoktatásért)
http://www.kukg.bme.hu/kukg/TDK_dolgozatok/2014/A-kecskemeti-katonai-repuloter-mukodesebol.pdf
Elolvastam ezt a diáktanulmányt és orbitális sületlenségek vannak benne. Nem volt ennek lektora?
Simán benne van, hogy a hazai 29-esek csak 2006-ig repültek, a pápai repülőtéren pedig csak MiG-21F13 és C-17 volt illetve van. Aztán van egy különös összevetés a különféle repterek közt jól megstatisztikázva... egy katyvasz az egész.
 

T.Tom

Well-Known Member
2016. november 6.
364
1 703
93

Elolvastam ezt a diáktanulmányt és orbitális sületlenségek vannak benne. Nem volt ennek lektora?

Sajnos iszonyatos hiány van az oktatókból, különösen a légi szakirányon - olyan mértékű a probléma, hogy egy ember kiesése miatt már nem marad, aki megtartsa az egyik mesterszakos tárgyat következő félévben. E mellett az oktatók 90%-a mindig is a polgári légiközlekedéssel foglalkozott, és a tárgyaik mellett még folyamatosan van náluk 4-5 ember, aki éppen szakdolgozatot/diplomamunkát/TDK-t ír, így végképp minimális az esélye, hogy észrevegyenek olyan hibákat, amelyek nem tartoznak a szakterületükhöz...
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 150
10 876
113
Hát ez gáz! Ezért is komolytalan ilyen nagy dolgokban gondolkodni, mint a Gripen javítóbázis. Akkor még az alap kiképzőgépek is meghaladnák a képességeinket. Meg hát ugye a flotta bővítés is csak terv, és még a régen beígért 2 felderítő/futárgép sem jött meg, ha jól tudom. :(

Az viszont elméletileg nem a mi sarunk.
 
M

molnibalage

Guest
Sajnos iszonyatos hiány van az oktatókból, különösen a légi szakirányon - olyan mértékű a probléma, hogy egy ember kiesése miatt már nem marad, aki megtartsa az egyik mesterszakos tárgyat következő félévben. E mellett az oktatók 90%-a mindig is a polgári légiközlekedéssel foglalkozott, és a tárgyaik mellett még folyamatosan van náluk 4-5 ember, aki éppen szakdolgozatot/diplomamunkát/TDK-t ír, így végképp minimális az esélye, hogy észrevegyenek olyan hibákat, amelyek nem tartoznak a szakterületükhöz...
Ezt még a HTKA sok olvasója is lektorálhatta volna...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Pal

Well-Known Member
2017. november 19.
2 023
1 521
113
Azonban látszik az is, hogy itt egyesek alapból az inkorrekt üzleti magatartásra rendezkedtek be.
Mindazok, akik egyaltalan felvetettek, hogy "de mivan ha nem tartjuk be a szerzodes rankeso reszet"... erre reszben pont ezek like-oljak amit irsz, mintegy utalog mosakodva, hogy nekik ilyen ikorrekt dolog eszukbe sem jutott...
 
Status
Not open for further replies.