[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Egész héten nem láttam repülést. Akkor ez most mi, gyakorlás vagy készültség?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Alfa riasztás, nem gyakorlat!

Honnan lehet tudni hogy riasztás?
Úgy látom, van oda mindenféle légtér is foglalva.
Persze valószínűbb a riasztás, mert ilyen rossz időben csak nem gyakorolnak alacsonyan. Ha jól látom, épp odaért a vihar.
Na majd holnap kiderül, mit fogtak megint.

Visszafelé véletlenül épp a szolnoki reptér felett repültek el :cool:
 

szuvorov

Well-Known Member
2014. május 16.
7 446
23 612
113
Honnan lehet tudni hogy riasztás?
Úgy látom, van oda mindenféle légtér is foglalva.
Persze valószínűbb a riasztás, mert ilyen rossz időben csak nem gyakorolnak alacsonyan. Ha jól látom, épp odaért a vihar.
Na majd holnap kiderül, mit fogtak megint.

Visszafelé véletlenül épp a szolnoki reptér felett repültek el :cool:

Ha éjszaka van gyakorlat, akkor előre bejelentik.
Kb. 15 perce szálltak le, vége a műsornak.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Érdekességképpen összegyűjtöttem az idén eddig használt Gripen hívójeleket az online "radarok" észleléseiből:

COBRA, COLT, DEMON, DONGO, GHOST, GOLF, GRIFF, JEDI, PUMA, RAVEN, TITAN, VIPER

előtagok vannak különböző számvégződésekkel:

COBRA21
COBRA22
COLT51
DEMON11
DEMON21
DEMON31
DEMON41
DEMON42
DONGO57
GHOST01
GOLF356
GOLF56
GOLF91
GOLF92
GOLF93
GOLF94
GRIFF01
JEDI61
PUMA11
PUMA12
PUMA13
PUMA14
PUMA36
PUMA40
RAVEN71
RAVEN72
RAVEN75
TITAN01
TITAN02
VIPER1
VIPER31
VIPER32


Előtagból 12 féle van.
Az előtag+szám kombinációból pedig 32 féle.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Pár érdekesség a csehektől a gripenekkel kapcsolatban:

http://legiero.blog.hu/2018/06/28/amerikai_f-16-os_kikepzok_caslavban

Képekben:
-a törővégi Sidewinder, ami korábban nem volt a cseh gépek sajátja.
- Márciusban a cseh gépek korszerűsítése MS20-as standardra befejeződött és folyamatban van a 13 éve biztosított A-A-képesség mellé az A-G megteremtése, TGP, és bombák beszerzésével (szintén napirenden vannak a Link 16-terminálok)
-Mindazonáltal NATO-pilonokra még szükségük lesz, a cseh gépek ugyanis máig egytől-egyig svéd fegyverfelfüggesztőkkel repülnek...márpedig ezekről bombákat nem, csak a JAS 39A fegyvereit lehet alkalmazni.

Ezek szerint a magyar griffek sokkalta jobb "passzban" vannak ;)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Pár érdekesség a csehektől a gripenekkel kapcsolatban:

http://legiero.blog.hu/2018/06/28/amerikai_f-16-os_kikepzok_caslavban

Képekben:
-a törővégi Sidewinder, ami korábban nem volt a cseh gépek sajátja.
- Márciusban a cseh gépek korszerűsítése MS20-as standardra befejeződött és folyamatban van a 13 éve biztosított A-A-képesség mellé az A-G megteremtése, TGP, és bombák beszerzésével (szintén napirenden vannak a Link 16-terminálok)
-Mindazonáltal NATO-pilonokra még szükségük lesz, a cseh gépek ugyanis máig egytől-egyig svéd fegyverfelfüggesztőkkel repülnek...márpedig ezekről bombákat nem, csak a JAS 39A fegyvereit lehet alkalmazni.

Ezek szerint a magyar griffek sokkalta jobb "passzban" vannak ;)


Linkeltem néhány cseh gripenes képet a nemzetközi Gripen topikba:

https://forum.htka.hu/threads/saab-jas-39-gripen.145/page-81#post-464391

Akkor eddig a csehek csak dísznek hordták a barna csíkos rakétákat a szárnyvégeken?

(Mindig előjön ez a téma, amikor a magyar gripenek szárnyairól beszélünk. A képek alapján a csehek kezdettől fogva hordozzák az AIM-9-et mindkét helyen.)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Linkeltem néhány cseh gripenes képet a nemzetközi Gripen topikba:

https://forum.htka.hu/threads/saab-jas-39-gripen.145/page-81#post-464391

Akkor eddig a csehek csak dísznek hordták a barna csíkos rakétákat a szárnyvégeken?

(Mindig előjön ez a téma, amikor a magyar gripenek szárnyairól beszélünk. A képek alapján a csehek kezdettől fogva hordozzák az AIM-9-et mindkét helyen.)

Igen láttam, ügyes válogatás. Szerintem semmi probléma a magyar gripen szárnyaival ill. a Sidewinder függeszthetőségével.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 705
76 717
113
Igen láttam, ügyes válogatás. Szerintem semmi probléma a magyar gripen szárnyaival ill. a Sidewinder függeszthetőségével.

Én most itt az általad idézett mondatra gondoltam....

"-a törővégi Sidewinder, ami korábban nem volt a cseh gépek sajátja."


A képek alapján ez nem tűnik helytálló megállapításnak.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 148
113
Én most itt az általad idézett mondatra gondoltam....

"-a törővégi Sidewinder, ami korábban nem volt a cseh gépek sajátja."


A képek alapján ez nem tűnik helytálló megállapításnak.

Ja igen,...viszont az igaz, hogy nem ez volt a jellemző, ellentétben a magyar "öltözködési szokásokkal", ahol alig találni pl. szárny alatti függesztést. Zord erre utalt szerintem.