[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 630
113
Van ilyen a mi Griffjeinben?

Az ilyen radarblokkoló (maradjunk inkább a jelszint csökkentő: visszavert jelek esetén) vajon mennyire csökkenti az észlelhetőséget.
...mert 20-30%-os csökkenés megéri azt a pár százalék hajtómű teljesítmény csökkenést.

Emlékeim szerint a hajtómű lapátok (jó "rálátás" esetén) jelentős visszaverő felület !

A Gripennél látszanak a beömlőben a hajtóműlapátok?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 035
113
A kép alapján:

1200px-Saab_JAS-39C_Gripen%2C_Sweden_-_Air_Force_AN2279593.jpg



...nem igazán van közvetlen rálátása radarhullámoknak a lapátokra, valamennyi visszaverődés​
így is van szerintem.
Nem tudom ezen --a Gripen-nél egyébként is alacsony-- jelszinten mennyit javít még a radarhullám terelő rács-szerkezet, és az megéri-e.

Valamit olvastam valahol (bocs, nemtom hol/mikor :oops:), hogy van(volt) a svédeknek tervben ilyesmi, de hogy mi lett vele ???
Talán @Hpasp , ha erre jár :rolleyes:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 630
113
A kép alapján: ...nem igazán van közvetlen rálátása radarhullámoknak a lapátokra, valamennyi visszaverődés így is van szerintem.
Nem tudom ezen --a Gripen-nél egyébként is alacsony-- jelszinten mennyit javít még a radarhullám terelő rács-szerkezet, és az megéri-e.

Valamit olvastam valahol (bocs, nemtom hol/mikor :oops:), hogy van(volt) a svédeknek tervben ilyesmi, de hogy mi lett vele ???
Talán @Hpasp , ha erre jár :rolleyes:

Megnézted hogy hol alkalmazták eddig az általad linkelt megoldást? F-18E/F, Szu-57 PAK-FA...
Ezeknél a gépeknél milyen a hajtómű tengelye és a hajtómű beömlő nyílás tengelyének a helyzete egymáshoz viszonyítva?
Az F-22-nél hogyan kerülték el ezt a problémát már a tervezésnél?
Az F-35 beömlő-hajtómű elrendezése olyan mint a Gripené, ott volt szükség ilyen megoldásra?
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 202
113
Ezt már múltkor is írtam neked, hogy a '17-es utolsó szerződésmódosítással egyidőben rendeltük meg (a SAAB sajtóanyaga szerint).
A hozzá való hardveres módosításokat (radar upgrade csomagok, rakéták, intelligens bombák) meg majd akkor jönnek, ha marad majd a szárazföld után pénz.
Az meg, hogy eddig AMRAAM-ot használtunk, semmit nem jelent. Egyetlen tolvonással levehetik a Gripenekről, és '23-ban egyszerűen a meglévő öregedő 40db-os készlet egyszerűen belekerülhet a NASAMS indítókba. A Gripenek meg addigra vígan repkedhetnek Meteorral, meg Iris-T-vel.
A most rendelt AMRAAM készletből számomra csak az biztos, hogy a 60db ER biztosan jön. Hogy a maradék C8 mennyi lesz 60, 120, vagy 180, az az óriási kavarás (megejelent ez is, az is, opciókkal, stb. ) miatt teljesen átláthatatlan. De hogy van még 40db a Gripeneken jelenleg , az biztos.
Amennyiben mi 4db üteget vettünk egyenként 6 indítóval (összesen 144db indító sín), akkor még a 60 (ER)+180 (engedélyezett max. C8)+40 (jelenlegi AA rakétáink) sem biztosan lesz elég, amennyiben tartalékot is akarunk képezni.
Szóval meglátjuk, hogy miből mennyi fog érkezni, és mi kerül a Gripenekre.

A szárazföldiek után, azt jelenti, hogy közben lejár a lízing, tehát előtte kell döntés, hogy mi legyen a maradványértéken magyar kézbe kerülő repülőgépekkel. Az biztos, hogy jelenlegi konfigurációban is megfelel légirendészeti feladatokra, akár még misszióban is és alapvető CAS-ra is. A döntés alapján (lehetséges, hogy már van döntés) lehetséges a modernizáció.. A METEOR részemről kicsit felejtős a Griffre, a mi térségünkben, a méretei, radarképnövelő kialakítása miatt.. A svéd máshogy látja, mert neki az orosz bombázók/csapásmérő ellen kell készülni és ez éppen arra való, meg az AWACS-ok ellen.. A másik, hogy E-nél, a potensebb lokátorral, jóval több függesztőponttal akár a 3 féle rakéta is simán elképzelhető konfig, (az IRIS-T csak végső megoldás, ha már nincs más..) Én nem hiszem, hogy egyébként jelentős számú buta mk82,mk83 jelentősen növelné a hadikiadásokat, mivel filléres eszközök, és egy 4.gen repülőgéppel viszonylag pontos csapásmérést lehet még ilyen nem intelingens fegyverrel is végezni, például épület, nagyobb célok ellen. Igen be kell repülni az ellenséges kill zónába (márha létezik ilyen).. De ez érvényes szinte az összes LGBU-ra is.. Gondolom amúgy is a terv, ha már a Griffen kirepülte az idejét, akkor inditótubusba még vigan elvan évekig bevethető állapotban az AMRAAM, a Griffnél meg rotálhatnak.. Gyakorlatilag még egyetlen javadalmazásnyi AMRAAM-munk sincs jelenleg. 2023 a nyakunkon van..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 445
46 343
113
A szárazföldiek után, azt jelenti, hogy közben lejár a lízing, tehát előtte kell döntés, hogy mi legyen a maradványértéken magyar kézbe kerülő repülőgépekkel. Az biztos, hogy jelenlegi konfigurációban is megfelel légirendészeti feladatokra, akár még misszióban is és alapvető CAS-ra is. A döntés alapján (lehetséges, hogy már van döntés) lehetséges a modernizáció.. A METEOR részemről kicsit felejtős a Griffre, a mi térségünkben, a méretei, radarképnövelő kialakítása miatt.. A svéd máshogy látja, mert neki az orosz bombázók/csapásmérő ellen kell készülni és ez éppen arra való, meg az AWACS-ok ellen.. A másik, hogy E-nél, a potensebb lokátorral, jóval több függesztőponttal akár a 3 féle rakéta is simán elképzelhető konfig, (az IRIS-T csak végső megoldás, ha már nincs más..) Én nem hiszem, hogy egyébként jelentős számú buta mk82,mk83 jelentősen növelné a hadikiadásokat, mivel filléres eszközök, és egy 4.gen repülőgéppel viszonylag pontos csapásmérést lehet még ilyen nem intelingens fegyverrel is végezni, például épület, nagyobb célok ellen. Igen be kell repülni az ellenséges kill zónába (márha létezik ilyen).. De ez érvényes szinte az összes LGBU-ra is.. Gondolom amúgy is a terv, ha már a Griffen kirepülte az idejét, akkor inditótubusba még vigan elvan évekig bevethető állapotban az AMRAAM, a Griffnél meg rotálhatnak.. Gyakorlatilag még egyetlen javadalmazásnyi AMRAAM-munk sincs jelenleg. 2023 a nyakunkon van..
Nekem egészen nyilvánvaló, hogy a döntés már megszületett. A 2017-es szerződés módosítás, és az, hogy meg akarjuk tartani a gépeket, valamint az MS20 kifizetése, (meg a mind-mind arra utalnak, hogy hosszú távon tervezünk a Gripenekkel.
Ha jól emlékszem a konstrukció úgy szólt (a bizottsági ülésről, vagy valamelyik ellenzéki írasos kérdésére adott válaszból) - de @Terminator azonnal be is fogja nekünk idézni :) - hogy az utolsó részlettel kerül a tulajdonunkba a Gripen flotta. De addig is bármikor kifizethetjük, ha akarjuk.
Ez utóbbi nyilvánvalóan nem igazán értelmes opció.
De én arra is számítok, hogy '22-'23 ELŐTT bővítve is lesz a flotta. Na, legkésőbb akkor meglesz a fegyverzet fejlesztés is - szerintem.
Múltkor kiszámoltam, hogy amennyiben ugyan ennyi géppel kibővítenénk a flottát szigorúan bérelt gépekkel, akkor sem kellene feltétlenül sokkal többet fizetnünk, mint jelenleg. Ha ezt előrehozzuk, akkor valószinüleg hasznos lehet az előre megvásárlás opciója, ami a '17-es módosításba belekerült.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 897
22 342
113
...közben lejár a lízing, tehát előtte kell döntés, hogy mi legyen a maradványértéken magyar kézbe kerülő repülőgépekkel.
lásd egyel lejjebb:
Ha jól emlékszem a konstrukció úgy szólt (a bizottsági ülésről, vagy valamelyik ellenzéki írasos kérdésére adott válaszból)
Jól emlékszel.
METEOR részemről kicsit felejtős a Griffre
Szerintem meg nem, de osztom azt a véleményt, hogy egy új radar az orrban adná meg az értelmét...
Én nem hiszem, hogy egyébként jelentős számú buta mk82,mk83 jelentősen növelné a hadikiadásokat, mivel filléres eszközök
Egyenlőre még dupla függesztőt sem láttunk magyar gépen, az is ill. a hozzá tartozó nem csak buta hanem LGB-k is filléres megoldások...itt számomra csak az SDBII-vel látok egy ugrási lehetőséget, melyet a hamarosan érkező újabb Amraam csomaghoz hasonlóan használni lehetne földi inditású rakétatüzérség formájában is (GLSDB).
Gyakorlatilag még egyetlen javadalmazásnyi AMRAAM-munk sincs jelenleg. 2023 a nyakunkon van.
Ma nincs, "holnap" elvileg lesz...lásd NASAMS rendelés...
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 099
73 630
113
Ha jól emlékszem a konstrukció úgy szólt (a bizottsági ülésről, vagy valamelyik ellenzéki írasos kérdésére adott válaszból) - de @Terminator azonnal be is fogja nekünk idézni :) - hogy az utolsó részlettel kerül a tulajdonunkba a Gripen flotta. De addig is bármikor kifizethetjük, ha akarjuk. Ez utóbbi nyilvánvalóan nem igazán értelmes opció.

Azt nem én szoktam linkelni... én azt szoktam mondani, hogy az egy túl régi dokumentum, azóta túl sok minden változott / változhatott.
Ha még mindig az lenne a helyzet amit akkor Hende írt a parlamenti írásbeli válaszban, akkor nincs miről dönteni 2022-ben. Csak 2025 körül alá kell írni a svédekkel az alkatrészellátási és karbantartási szerződést a 2026-2036-os időszakra. Az meg egy jelentéktelen tétel a Lynx, Leo+Pzh, NASAMS üzletek mellett.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 871
91 393
113
Azt nem én szoktam linkelni... én azt szoktam mondani, hogy az egy túl régi dokumentum, azóta túl sok minden változott / változhatott.
Ha még mindig az lenne a helyzet amit akkor Hende írt a parlamenti írásbeli válaszban, akkor nincs miről dönteni 2022-ben. .
Annyiból igen, hogy 8 Zlinnek meg pár L-39-nek csak úgy van értelme, ha bővítjük, frjlesztjük a Gripen flottát. A térségi légierőfejlesztéseket elnézve, ez lassan már kényszer.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 897
22 342
113
Vajon az SDBII mindenre megoldást jelentene?
Azért más lenne a Gripenjeink fekvése ha pl. egy pótossal vegyes konfigban (2xAim-9, 2xAmraam) 2db buta bombát (dupla tartóval ha lenne akkro ugye 4db) vagy 2db LGB-t vethetne be egy küldetés alatt vállalhatatlanul közel egy esetleges ellenséges légvédelemhez, vagy
3_resize_1.JPG

8db SDB-t akár 70-100km távolságból...
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 580
8 189
113
Azért más lenne a Gripenjeink fekvése ha pl. egy pótossal vegyes konfigban (2xAim-9, 2xAmraam) 2db buta bombát (dupla tartóval ha lenne akkro ugye 4db) vagy 2db LGB-t vethetne be egy küldetés alatt vállalhatatlanul közel egy esetleges ellenséges légvédelemhez, vagy
3_resize_1.JPG

8db SDB-t akár 70-100km távolságból...
Buta bombat is okosithatnank, vannak erre amerikai, izraeli kittek.
 
R

Ruby de Puteaux

Guest
Vajon az SDBII mindenre megoldást jelentene?
Azért nem ártana egy rakat hagyományos szabadesésű bomba, miért ne alapon, ezekhez valami olcsóbb irányító kitből valamennyi, és színesíteni a palettát nagyobb hatótávolságú rakétákkal, mint az izraeli Delilah, Rampage, vagy az európai Storm Shadow, neadjisten török SOM. Utóbbiakat a szerb, ukrán, román nagy hatótávolságú SAM rendszerek ellen szánnám elsősorban.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 907
113
Azért más lenne a Gripenjeink fekvése ha pl. egy pótossal vegyes konfigban (2xAim-9, 2xAmraam) 2db buta bombát (dupla tartóval ha lenne akkro ugye 4db) vagy 2db LGB-t vethetne be egy küldetés alatt vállalhatatlanul közel egy esetleges ellenséges légvédelemhez, vagy
3_resize_1.JPG

8db SDB-t akár 70-100km távolságból...

Arra gondoltam, hogy jó-e ez mindenre is?
 
M

molnibalage

Guest
Arra gondoltam, hogy jó-e ez mindenre is?
Nem, mert alapvetően csak statikus célok ellen jó fire and forget módon. Mozgó földi célok ellen folyamatos adatkapcsolat és SAR radar követés kell több cél esetén vagy TGP-vel egy cél esetén, amiből lesz real time GPS update és úgy talál a cél.

De a LGB-nél fényévekkel jobb lenne az SDB I is. Csak ez tudtommal már nem alap része az MS20-nak. Tehát ezt nem biztos, hogy tudja használni a hazai Gripen flotta.
De erről itthon semmi infó nincs. Mindenki azt képzel el, amit akar...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and borisz

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 140
113
De a LGB-nél fényévekkel jobb lenne az SDB I is. Csak ez tudtommal már nem alap része az MS20-nak. Tehát ezt nem biztos, hogy tudja használni a hazai Gripen flotta.
De erről itthon semmi infó nincs. Mindenki azt képzel el, amit akar...


"The new upgraded version of the Hungarian Gripen includes the MBDA Meteor air-to-air missile and small GBU-39 SDB bombs."

https://www.saab.com/newsroom/stories/2020/01/the-remarkable-growth-and-journey-of-hunaf-gripen
 
K

kamm

Guest
Nem, mert alapvetően csak statikus célok ellen jó fire and forget módon. Mozgó földi célok ellen folyamatos adatkapcsolat és SAR radar követés kell több cél esetén vagy TGP-vel egy cél esetén, amiből lesz real time GPS update és úgy talál a cél.

De a LGB-nél fényévekkel jobb lenne az SDB I is. Csak ez tudtommal már nem alap része az MS20-nak. Tehát ezt nem biztos, hogy tudja használni a hazai Gripen flotta.
De erről itthon semmi infó nincs. Mindenki azt képzel el, amit akar...

Ugy 3x biztos elmondta mar neked @pöcshuszár es masok is, hogy de, minden "alap" azaz resze a sw upgrade csomagnak, amiert fizettunk is - nincsen semmi felaras benne (ezek nem britek meg amerikaiak, nincs nickel & diming.).

"The new upgraded version of the Hungarian Gripen includes the MBDA Meteor air-to-air missile and small GBU-39 SDB bombs."

https://www.saab.com/newsroom/stories/2020/01/the-remarkable-growth-and-journey-of-hunaf-gripen

Voilà, mon frere. :p
 
K

kamm

Guest
Nekem egészen nyilvánvaló, hogy a döntés már megszületett. A 2017-es szerződés módosítás, és az, hogy meg akarjuk tartani a gépeket, valamint az MS20 kifizetése, (meg a mind-mind arra utalnak, hogy hosszú távon tervezünk a Gripenekkel.
Ha jól emlékszem a konstrukció úgy szólt (a bizottsági ülésről, vagy valamelyik ellenzéki írasos kérdésére adott válaszból) - de @Terminator azonnal be is fogja nekünk idézni :) - hogy az utolsó részlettel kerül a tulajdonunkba a Gripen flotta. De addig is bármikor kifizethetjük, ha akarjuk.
Ez utóbbi nyilvánvalóan nem igazán értelmes opció.
De én arra is számítok, hogy '22-'23 ELŐTT bővítve is lesz a flotta. Na, legkésőbb akkor meglesz a fegyverzet fejlesztés is - szerintem.
Múltkor kiszámoltam, hogy amennyiben ugyan ennyi géppel kibővítenénk a flottát szigorúan bérelt gépekkel, akkor sem kellene feltétlenül sokkal többet fizetnünk, mint jelenleg. Ha ezt előrehozzuk, akkor valószinüleg hasznos lehet az előre megvásárlás opciója, ami a '17-es módosításba belekerült.

Nem opcios vasarlas van a jelenlegikre a vegen, hanem a vegen tulajdonba kerul es kesz. :)

AMugy szamomra a nyari honvedelmi bizottsagi jovahagyas beszerzesevel a tobbek kozott (Harangozo-fele elszolasbol ismert) egyetlen 1300 milliardos 15 eves tetelre szerintem teljesen egyertelmu, hogy mar targyalunk a feltetelekrol, amihez ugye mar kellett a felhatalmazas a kb keretre - no meg a Millenium/Aero utan mar valamifele brazil-sved-magyar/cseh orvenyt is erzek az Eroben. :cool:
Hogy ez meddig huzodik, nem tudom, de ha tenykeg Gripen E/F lesz, akkor szerintem meg 2021 soran, de mindenkeppen a 2022 valasztasok elott meg lesz rendelve (valoszinubb egyben ket szazad, ugy jobb az aruk is sokkal), egyreszt biztos ami zicher alapon, masreszt pont ugy jon ki idoben az erkezesuk 2026 elott.

@wolfram a 2018-as videot be is linkelhetted volna a Saabtol (khm, brazil videot linkelt a magyar Gripenekrol a sved Saab):
 
Status
Not open for further replies.