[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 894
22 338
113
Az MS20 témához! Ma Tibi atya nyilatkozta az Inforadionak, hogy a Gripenek szoftver frissítést kapnak!
Azaz vagy tényleg nem kaptak meg az MS20-at, vagy....???
Az MS20 már megvolt majd két éve is...folyamatosan rakták fel. Ez annak vlmi nagyobb upgrade-je lehet. HálIstennek a svédek folyamatosan adnak ki frissítéseket a gépekhez úgy egyébként is...
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
Az MS20 már megvolt majd két éve is...folyamatosan rakták fel. Ez annak vlmi nagyobb upgrade-je lehet. HálIstennek a svédek folyamatosan adnak ki frissítéseket a gépekhez úgy egyébként is...
A svédek azt nyilatkozták, hogy ez az utolsó frissítés. Megkeresem, hogy hol olvastam.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 903
8 181
113
Én úgy tudom, hogy a SAAB az MS20-at pénzért kínálta. Nos ha minden igaz a csehek megvették. Mi meg tárgyalgattunk, végül azért került (legalább a gépek egy részére eddig) ingyér, hogy a karbantartási funkció egyeszűrödjön (a svédnek is jó, ha a repülőgépeik azonos szoftverrel muzsikálnak.) Én úgy tudtam, hogy az upgrade megtörtént. Valószínűleg egy újabb nem a karbantartáshoz való módosítás kerül fel. Tamáskodom, hogy METEOR-t vennénk, mikor vettünk AMRAAM-ot amelyek kompatiblisek a géppel, és ahogy az eddigiekben is a légiharc fegyvereink Raytheon-sokat (kivéve a Windereket, amelyek német módosítások). Az SBD Boeing tehát nem illeszkedik szerintem a Trendbe. Az SBDII viszont Raytheon, de az nem nincs intergálva eddig.. Szóval kétkedek...
Mindenképpen jó viszont a szoftverupgrade, mert a radarszoftvereket is modernizálták benne, tehát a griff távolabbra lát, és kisebb visszaverődésű célokat is, a jelfeldolgozó algoritmus változtatásával..
Némi közelharcrakéta azért IRIS-T is elkélne az SBD mellett. A METEOR szerintem inkább a harmadik helyre szorul. Most sem rövidebb a kardunk, azzal hosszabb lenne, de kétséges számomra, hogy harcászati célok ellen mennyire hatékony. Szerintem egy európai az AIM-54, a kor szinvonalán. Ráadásul kurvára növeli a griff radarkeresztmetszetét..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and bel

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 416
46 261
113
Én úgy tudom, hogy a SAAB az MS20-at pénzért kínálta. Nos ha minden igaz a csehek megvették. Mi meg tárgyalgattunk, végül azért került (legalább a gépek egy részére eddig) ingyér, hogy a karbantartási funkció egyeszűrödjön (a svédnek is jó, ha a repülőgépeik azonos szoftverrel muzsikálnak.) Én úgy tudtam, hogy az upgrade megtörtént. Valószínűleg egy újabb nem a karbantartáshoz való módosítás kerül fel. Tamáskodom, hogy METEOR-t vennénk, mikor vettünk AMRAAM-ot amelyek kompatiblisek a géppel, és ahogy az eddigiekben is a légiharc fegyvereink Raytheon-sokat (kivéve a Windereket, amelyek német módosítások). Az SBD Boeing tehát nem illeszkedik szerintem a Trendbe. Az SBDII viszont Raytheon, de az nem nincs intergálva eddig.. Szóval kétkedek...
Mindenképpen jó viszont a szoftverupgrade, mert a radarszoftvereket is modernizálták benne, tehát a griff távolabbra lát, és kisebb visszaverődésű célokat is, a jelfeldolgozó algoritmus változtatásával..
Némi közelharcrakéta azért IRIS-T is elkélne az SBD mellett. A METEOR szerintem inkább a harmadik helyre szorul. Most sem rövidebb a kardunk, azzal hosszabb lenne, de kétséges számomra, hogy harcászati célok ellen mennyire hatékony. Szerintem egy európai az AIM-54, a kor szinvonalán. Ráadásul kurvára növeli a griff radarkeresztmetszetét..
Ezt már múltkor is írtam neked, hogy a '17-es utolsó szerződésmódosítással egyidőben rendeltük meg (a SAAB sajtóanyaga szerint).
A hozzá való hardveres módosításokat (radar upgrade csomagok, rakéták, intelligens bombák) meg majd akkor jönnek, ha marad majd a szárazföld után pénz.
Az meg, hogy eddig AMRAAM-ot használtunk, semmit nem jelent. Egyetlen tolvonással levehetik a Gripenekről, és '23-ban egyszerűen a meglévő öregedő 40db-os készlet egyszerűen belekerülhet a NASAMS indítókba. A Gripenek meg addigra vígan repkedhetnek Meteorral, meg Iris-T-vel.
A most rendelt AMRAAM készletből számomra csak az biztos, hogy a 60db ER biztosan jön. Hogy a maradék C8 mennyi lesz 60, 120, vagy 180, az az óriási kavarás (megejelent ez is, az is, opciókkal, stb. ) miatt teljesen átláthatatlan. De hogy van még 40db a Gripeneken jelenleg , az biztos.
Amennyiben mi 4db üteget vettünk egyenként 6 indítóval (összesen 144db indító sín), akkor még a 60 (ER)+180 (engedélyezett max. C8)+40 (jelenlegi AA rakétáink) sem biztosan lesz elég, amennyiben tartalékot is akarunk képezni.
Szóval meglátjuk, hogy miből mennyi fog érkezni, és mi kerül a Gripenekre.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and kamm
K

kamm

Guest
Az MS20-nak is van alap és extra része. Sanszosan mi nem vettünk meg minden extrát.
Ez pl. jelentheti azt, hogy mondjuk a Meteor vagy az SDB alkalmazását vesszük meg. Ez persze csak akkor értelme húzás, ha...

Nem pont arrol volt szo, hogy ugyan upgrade fizetni kell, de nincs nickel & diming, hanem igenis minden jon vele (ti. egyszerubb a Saabnak is a minor updateket managelni utana)...? Mintha @pöcshuszár is irta volna valahol.. ja mar latom is, ujra megirta felettem. :).
 

Pocok75

Well-Known Member
2010. április 19.
2 823
2 541
113
Szerintem az Amraam és Meteor együttes használata nem ördögtől való! Amikor a svéd Griff pilótával beszélgettem anno akkor ő is azt mondta, hogy remekül kiegészítik egymást és nagy taktikai előnyt jelent mindkettő használata.
 
M

molnibalage

Guest
Hogy védett helyen éljenek baj esetén?
Asszem te itten félreérted a dolgokat...
Ha "baj" lenne és védeni kell, akkor nem az egész családot védik. Akkor a támaszponton él a pilóta, amit őriznek.
Az, amiről te beszélsz az a jenki személyzet egy részének lehetővé teszi a tartós külföldi létet a családdal. Az egyfajta juttatás, szó sincs védelemről.
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Asszem te itten félreérted a dolgokat...
Ha "baj" lenne és védeni kell, akkor nem az egész családot védik. Akkor a támaszponton él a pilóta, amit őriznek.
Az, amiről te beszélsz az a jenki személyzet egy részének lehetővé teszi a tartós külföldi létet a családdal. Az egyfajta juttatás, szó sincs védelemről.
Akkor elnézést!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 030
113
uz6Ryg1-xHQ.jpg

Van ilyen a mi Griffjeinben?

Az ilyen radarblokkoló (maradjunk inkább a jelszint csökkentő: visszavert jelek esetén) vajon mennyire csökkenti az észlelhetőséget.
...mert 20-30%-os csökkenés megéri azt a pár százalék hajtómű teljesítmény csökkenést.

Emlékeim szerint a hajtómű lapátok (jó "rálátás" esetén) jelentős visszaverő felület !
 
Status
Not open for further replies.