Nem vagyok építőmérnök, de megerősített betonfedezék kell minden gépnek.
Pont. Ez minimum a 2000 lb PEN szintre emeli azt, ami kell még akkor is, ha szar 40+ éves technológiával épülne.
Amin ma messze túl vagyunk.
maga a betonfedezék nem egy nagy kunszt.
vagy benmaradó zsaluzattal készűl vagy általánossal.
a bentmaradó ha fémlemez akkor további védelmet nyúljt plussz repesz törmelékfogó hatása is van. hártánya hogy a sérüléseket nehezebb felmérni. és mivel bentmarad minden eggyes betonfedezékhez kell külön.
van még szárazépítésű módszer. ív alakú gerendák félgyűrűk egymáshoz illesztve. előnye hogy viszonylag kevés helyszinimunkállattal jár. persze érdemesebb a helyszinen önteni de még így is kisebb eszközigényű és kisebb kapacitásokkal is megoldható)
össze lehet rakni betonpanelekből.
stb.
a kérdés hogy mire van szükség.
gépágyú lőszerek repeszek megfogására egy betonpanelekből összeállított akár sík födémes fedezék is megfelel némi föld takarással (kb ipari szint bármelyik országban elérhető bevett építési modozat civil/ipari szférába)
Mk 81 es megfogásához vagy kisebb robbanóerejű rakéták megfogására. (telitalálat esetén)íves gerendákból álló betonfedezékek földel megerősítve és a födém fölé kiegészítő félönhordó beton réegeel kiegészűlve elvileg alkalmasnak kell lenni. (civil/ipari technológiák alkalmazásával)
Bentmaradó zsaluzat esetén több fázisba történő kiöntéssel rétegezéssel akármekkora vastagság elérhető
ugyan ez a helyzet azz általános zsalu esetében.
de itt már érdemes különböző kamrákat építeni amik különböző anyagokkal kerülhetnek kitöltésre.
de elvileg csúszó zsalu alkalmazása sem kizárt 40-50 cm falvastagságú beton félgyűrű ilyen modszerral is kialakítható. de ez földréteg takarás esetén se érne repeszek elleni védelemnél többet...
és ezek csak az egyszerü fedezékek.
a variációk száma viszont elég magas.
ezért a kérdésem inkább arra irányult (mivel az anyagi lehetőségeink végesek)
melyik lenne a számunkra a legjobban járható út?
mert mentmaradó zsaluzat esetén egésszen bunkerromboló bombáig védve lennének a gépek ha a rétekes kialakítás mellett döntenéknk.
de legjobb esetben is annyi fedezék épülhetne amennyi gépünk van.
ennél olcsobb modszerekkel bentmaradó zsalu rétegek nélkül és a öbbi ami repeszeknél komolyabb védelmet nyuljt.
akár a gépek többszöröse mennyiségü viszonylagosan védett hangárral rendelkeznénk. ami bár kisebb védelmet biztosít és nagyobb bombák képesek kártenni a gépekben is. de gépek mozgatása révén az ellen komoly felderítőtevékenység és naprakész információk esetén tudná csak hogy melyik hangárokba van géép és melyikekbe nincs.
a lekolcsóbb módszerrel a betonpanelekből összeállított fedezék esetén viszont a nagybb kiterjedés miatt a mozgatás rejthetősége is könnyebb (ez még nem elterjedt módszer de előnye a nyagyméretú fedett tér ami belső falazattal van tagolva különböző repeszelnyelő elemekkel. és panelos kialakításának köszönhetően a födém sérülése könnyebben javítható. (ergó egy nagyméretű beton csarnok)
véleményem szerint
ennél komolyabb szerkezet főldborítással nem szükséges nekünk szerintem.
ilyen vékonyfalúból meg a gépek számának többszöröse megépíthető de ha pont bent van egy gép az találat esetén bizony sérülnifog.
ez pl egy egyszerűen megépíthető modell bár a földtakarást keveslem rajta de a gerendázatnak és emiatt tagoltabb struktúra miatt valamivel jobb védelmet adhat és javíthatósága is magasabb.
ilyen és ehhez hasonló oblyektumokból viszont nem tudnánk nagy mennyiséget építeni.
ez egy elterjedt nyugati fedezéktipus de igazából repeszeket és kéágyútüzet leszámítva más ellen nem ign véd. cserébe filléres és sok építhető belölle.