[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Capslock27

Well-Known Member
2017. október 30.
2 601
6 030
113
A Meteort asszem már most képes használni a Griff, ezért ezt nézve a legolcsóbb (?), mert csak (?) a vas = rakéta ár és pár egyéb "apróság" kellhet hozzá.
.
.
Fejből irom, de ha jól emlékszem, 2017-ben végülis megvettük az MS20 fejlesztési csomagot ?, Abban van Meteor, IRIS-T, SDB, radarfejlesztés, földközelség figyelmeztető, Link16 fejlesztés, CAS support datalink.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 394
113
.
.
Fejből irom, de ha jól emlékszem, 2017-ben végülis megvettük az MS20 fejlesztési csomagot ?, Abban van Meteor, IRIS-T, SDB, radarfejlesztés, földközelség figyelmeztető, Link16 fejlesztés, CAS support datalink.

Jaja, svédek állították először rendszerbe a Meteort, így már "rég" tudja használni a Griff
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Nekünk erre olyan nagy szükség nincs, ameddig nem akarunk mindent több száz km-re szétlőni és nem a védekezés a prioritás.

Milyen hatótávolságon szeretnénk lövöldözni? Érdekelne a véleményed. Én eddig úgy voltam vele, hogy ha és amennyiben megtörténik a csöves tüzérség fejlesztése (ami úgy kalkulálok, hogy önmagában is a légierővel vetekedő összeg), akkor a rövid hatótávolságon már egyébként is javulni fogunk képességben. Viszont nem lesz hosszú évekig rakéta tüzérségünk. Ennek egyik komponense -még ha nem is egyedüli fontossága-, hogy akár 300 km-re is indíthat... méreg drágán egy HIRMAS.
Viszont ez megint olyan kérdés, aminél lehet rosszul értelmeztem a marketing szövegeket. De ha az ellenségnek van több száz kilométer hatótávolságra képessége csapást mérni, akkor valamit nekünk is szembe kell vele állítani. Nekem például az elfogadhatatlan lenne, ha Szlovákia beszerezne idő közben modern rakéta tüzérséget és ezért elérné mind a két katonai repterünket -meg kb. mindent- és mi nem tudnánk ezzel semmit szembe állítani.
Még ha 99%-ban nem is akarsz ilyen távolságban célpontot megsemmisíteni. Ha van az arty hatósugarán kívül stratégiai jelentőségű célpont, arra legalább egy válaszodnak lennie kell, ha az ellenség is rendelkezik ilyesmivel. Nekem eddig a Gripen update egy ilyen válasznak tűnt.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 394
113
Milyen hatótávolságon szeretnénk lövöldözni? Érdekelne a véleményed. Én eddig úgy voltam vele, hogy ha és amennyiben megtörténik a csöves tüzérség fejlesztése (ami úgy kalkulálok, hogy önmagában is a légierővel vetekedő összeg), akkor a rövid hatótávolságon már egyébként is javulni fogunk képességben. Viszont nem lesz hosszú évekig rakéta tüzérségünk. Ennek egyik komponense -még ha nem is egyedüli fontossága-, hogy akár 300 km-re is indíthat... méreg drágán egy HIRMAS.
Viszont ez megint olyan kérdés, aminél lehet rosszul értelmeztem a marketing szövegeket. De ha az ellenségnek van több száz kilométer hatótávolságra képessége csapást mérni, akkor valamit nekünk is szembe kell vele állítani. Nekem például az elfogadhatatlan lenne, ha Szlovákia beszerezne idő közben modern rakéta tüzérséget és ezért elérné mind a két katonai repterünket -meg kb. mindent- és mi nem tudnánk ezzel semmit szembe állítani.
Még ha 99%-ban nem is akarsz ilyen távolságban célpontot megsemmisíteni. Ha van az arty hatósugarán kívül stratégiai jelentőségű célpont, arra legalább egy válaszodnak lennie kell, ha az ellenség is rendelkezik ilyesmivel. Nekem eddig a Gripen update egy ilyen válasznak tűnt.

Tűt keresel a szénakazalban, Balázs ezt akarja elmagyarázni. Pl 200 kmre kiáll a himars a rétre, indít, aztán elpucol (a'la Scud 1991) Te ezt az indítót az életbe nem fogod megtalálni/eltalálni Gripen/Taurussal
 
S

speziale

Guest
Valóban, a Gripen nem tud szupercirkálni, viszont erre az általad említett F-16V sem képes...

nem a szupercirkálás a lényeg...csak egy példát hoztam...viszont a Viper emelkedő és gyorsulsó képessége jobb mint a Gripené...ezért ha mindketten amraam-al mennek, akkor a Viper-nél van a kinematikai (és ezzel a HMZ előny)
 

luperator

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
1 061
1 653
113
Egyelőre én azzal is bőven elégedett lennék, ha a molni által szerintem is helyen leírt fedezékek elkészülnének, bővítenék a típus idehaza rendszeresített fegyverzetét, a gépek korszerűsítését elvégeznék és ha marad annyi mozgási lehetőség még egy századnyi korszerűsített használt svéd c/d beszerzésre kerülne.
 
M

molnibalage

Guest
Milyen hatótávolságon szeretnénk lövöldözni? Érdekelne a véleményed. Én eddig úgy voltam vele, hogy ha és amennyiben megtörténik a csöves tüzérség fejlesztése (ami úgy kalkulálok, hogy önmagában is a légierővel vetekedő összeg), akkor a rövid hatótávolságon már egyébként is javulni fogunk képességben. Viszont nem lesz hosszú évekig rakéta tüzérségünk. Ennek egyik komponense -még ha nem is egyedüli fontossága-, hogy akár 300 km-re is indíthat... méreg drágán egy HIRMAS.
Viszont ez megint olyan kérdés, aminél lehet rosszul értelmeztem a marketing szövegeket. De ha az ellenségnek van több száz kilométer hatótávolságra képessége csapást mérni, akkor valamit nekünk is szembe kell vele állítani. Nekem például az elfogadhatatlan lenne, ha Szlovákia beszerezne idő közben modern rakéta tüzérséget és ezért elérné mind a két katonai repterünket -meg kb. mindent- és mi nem tudnánk ezzel semmit szembe állítani.
Még ha 99%-ban nem is akarsz ilyen távolságban célpontot megsemmisíteni. Ha van az arty hatósugarán kívül stratégiai jelentőségű célpont, arra legalább egy válaszodnak lennie kell, ha az ellenség is rendelkezik ilyesmivel. Nekem eddig a Gripen update egy ilyen válasznak tűnt.
élpont, arra legalább egy válaszodnak lennie kell, ha az ellenség is rendelkezik ilyesmivel. Nekem eddig a Gripen update egy ilyen válasznak tű
Ameddig csak 14-20 db gép van az, hogy OCA bevetéseken mélyen csapást mérjünk bárki ellen az kb. sci-fi.
A légtérvédelem és minimális CAS az, ami szóba jöhet.

Az, hogy valaki szubszonikus CM-mel akar lövöldözni mozgó célra, aminek a helye elve ismeretlen, nos, érdekes...

Egyelőre én azzal is bőven elégedett lennék, ha a molni által szerintem is helyen leírt fedezékek elkészülnének, bővítenék a típus idehaza rendszeresített fegyverzetét, a gépek korszerűsítését elvégeznék és ha marad annyi mozgási lehetőség még egy századnyi korszerűsített használt svéd c/d beszerzésre kerülne.

Az a baj, hogy sokan láthatólag képtelenek az inkrementális felesztésben gondolkodni. Nem egyszerre kell egy század. Ha csak 2007 óta minden 3. évben 1 géppel bővült volna a flotta, ami nem egy túl nagy teher, akkor mára lenne 18 gép. De valahogy a többség csak századokban tud gondolkodni, hogy most +14 vagy+28. Ez a szervezeti háttér miatt eleve vicces. Ennyi embert nem tudsz leakasztani itthoni viszonyok között.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
nem a szupercirkálás a lényeg...csak egy példát hoztam...viszont a Viper emelkedő és gyorsulsó képessége jobb mint a Gripené...ezért ha mindketten amraam-al mennek, akkor a Viper-nél van a kinematikai (és ezzel a HMZ előny)
??? ennek semmi értelme...
Ha BVR van (+40 km) mindkettőnél AMRAAM van és egyik sem tud Mach 1 fölé gyorsulni, akkor miről is van szó?

Nyilván mindkettő az elérhető max. sebességgel fogja eldobni az AMRAAM ot, ami mindkettônél valahol Mach 0.9...körül lesz.
Az hogy 0.95 vagy 0.98 minimáls gyakorlarilag nem számít.

Egyedül az számít hogy ki tud hamarabb indítani és képes e MCG t adni az indított rakétának addig amíg annak a radarja bekapcsol.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Tűt keresel a szénakazalban, Balázs ezt akarja elmagyarázni. Pl 200 kmre kiáll a himars a rétre, indít, aztán elpucol (a'la Scud 1991) Te ezt az indítót az életbe nem fogod megtalálni/eltalálni Gripen/Taurussal

De nem értem pont azt a gondolatot, hogy miért a HIRMASt akarjuk kilőni vele?
Neki a vesszőparipája az, hogy Kecskemétre beton fedezékek kellenek, mert nincsenek biztonságban a gépek. Horvátországban és Szlovákiában hány olyan repülőbázis van, amit mi saját légtérből nem érnénk el egy több száz kilométer hatótávolságú rakétával? Múltkor nézegettük, hogy óriási fejlesztési összegeket éget fel 1-1 ilyen megépítése.
Erdélyben meg amúgy is szar az infrastruktúra, néhány híd lebontása akár jelentősen megnehezíthetné a csapatok ellátását és mozgatását.
Sokszor azt érzem, hogy az egész történet felépítése egy alárendelt szerepből egy furcsa szemüvegen keresztül történik, ha fel akarok venni egy-egy gondolat fonalat. Arra koncentrálunk néha, hogy egy halom Grad sorozatvető rakétáit le tudjuk-e lőni rakétákkal csapat légvédelmi szinten. És szarok vagyunk, ha egy is átmegy.
Ha bevetik a HIRMAS-okat, lesz max néhány sorozatuk, amit el tudnak engedni ilyen extra nagy távolságból. Utána kifogynak a lőszerből. A veszteségeket le kell írni, a károkat el kell kezdeni helyreállítani. Nekünk hasznos az, ha lesz pár próbálkozásunk irányító központokat, lőszerraktárakat, földön álló repülőgépet vagy amit reális célpontnak gondolunk és a helyét be tudjuk mérni.
És ebben a vonatkozásban, de erről már rengeteget beszélgettünk, szerepe lesz a légvédelemnek, hogy mennyi rakétát fog tudni lelőni, a levegőben lévő gépeknek, hogy el tudnak-e fogni belőle valamennyit. És az ellenség oldaláról ugyan ez, milyen arányban tudták kivédeni és ami betalált, azt milyen gyorsan tudják majd helyreállítani.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 338
13 758
113
Semmit nem lövöldöznek el lőtéren. Azon ma régen túl vagyunk, hogy valódi rakétákat indítgassunk.
Nem tűnt fel, hogy az AMRAAM 13 éves itthoni szolgálata alatt 0 darabot lőttünk el?
Túl drága ahhoz és ma már szoftveres modellezés a menő és a jó.

De, pont azért, hogy az AIM-120-as többi géppel szemben kinematikai és hatótáv fölény legyen.

Ezek az álom kategóriák egyelőre.

Igen, nagyon erre húz a "közhangulat".

Nekünk erre olyan nagy szükség nincs, ameddig nem akarunk mindent több száz km-re szétlőni és nem a védekezés a prioritás.

Ezek ellen semmit nem ér egy ilyen fegyver. Ha az ellen nem teljesen balfasz, akkor te indítás előtt nem fogsz elkapni egy ilyet repülővel egyenrangú ellenfelek esetén. Kb. soha. Igen hamar tűzkész és, ha 300 km hatótávja van és 200 km-re tid a célhoz menni, akkor irdatlan területen kvázi bárhol lehet. Soha nem fogod megtalálni. A jenkiknek sem sikerült 1991-ben JSTAR-ral és mással.

De akkor felrajzolom.

Ez a 200 és 300 km-es sáv Kecsó ellen. A kettő közt bárhova eldughatod az indítókat és a 200 km-es vonalnál messze túl lehet lőni Kecsón is.
Nincs az a recon asset, amivel te itt megtalálsz egy rakás indítót és szét is lövöd még akkor is, ha 36 Gripened ellen.
Nem viccből mondtam a betonfedezéket, hogy nagyon kéne.

HZIA244.png


Nekünk ilyen tudtommal nincs. A jenki igen, csinálja.


Ja, ez a képesség nagy vonalakban jelenleg az F-35 esetén van meg (képes ellenséges terület felett viszonylag szabadon mozogni és a DAS által passzívan észlelni az índítást, aztán vagy maga támadni, vagy átjátszani az infót valaminek). Okkal találták ki azt a vasat úgy, ahogy. De ezt a képeséget meg is kell fizetni...
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 648
5 394
113
De nem értem pont azt a gondolatot, hogy miért a HIRMASt akarjuk kilőni vele?
Neki a vesszőparipája az, hogy Kecskemétre beton fedezékek kellenek, mert nincsenek biztonságban a gépek. Horvátországban és Szlovákiában hány olyan repülőbázis van, amit mi saját légtérből nem érnénk el egy több száz kilométer hatótávolságú rakétával? Múltkor nézegettük, hogy óriási fejlesztési összegeket éget fel 1-1 ilyen megépítése.
Erdélyben meg amúgy is szar az infrastruktúra, néhány híd lebontása akár jelentősen megnehezíthetné a csapatok ellátását és mozgatását.
Sokszor azt érzem, hogy az egész történet felépítése egy alárendelt szerepből egy furcsa szemüvegen keresztül történik, ha fel akarok venni egy-egy gondolat fonalat. Arra koncentrálunk néha, hogy egy halom Grad sorozatvető rakétáit le tudjuk-e lőni rakétákkal csapat légvédelmi szinten. És szarok vagyunk, ha egy is átmegy.
Ha bevetik a HIRMAS-okat, lesz max néhány sorozatuk, amit el tudnak engedni ilyen extra nagy távolságból. Utána kifogynak a lőszerből. A veszteségeket le kell írni, a károkat el kell kezdeni helyreállítani. Nekünk hasznos az, ha lesz pár próbálkozásunk irányító központokat, lőszerraktárakat, földön álló repülőgépet vagy amit reális célpontnak gondolunk és a helyét be tudjuk mérni.
És ebben a vonatkozásban, de erről már rengeteget beszélgettünk, szerepe lesz a légvédelemnek, hogy mennyi rakétát fog tudni lelőni, a levegőben lévő gépeknek, hogy el tudnak-e fogni belőle valamennyit. És az ellenség oldaláról ugyan ez, milyen arányban tudták kivédeni és ami betalált, azt milyen gyorsan tudják majd helyreállítani.

Xpert fórumtárstól indult az egész, hogy szomszéd Himarsra Taurust kellene venni válaszként:

"Ahogy terjednek a SRBM-ek környéken (pl. román ATACMS), nem árt nekünk sem egy "hosszúra nyúló kar", pláne amíg nem lesz valamilyen hasonló rakéta rendszer hadrendbe állítva...(Taurus 500km vs ATACMS 300km)"
 
M

molnibalage

Guest
Tűt keresel a szénakazalban, Balázs ezt akarja elmagyarázni. Pl 200 kmre kiáll a himars a rétre, indít, aztán elpucol (a'la Scud 1991) Te ezt az indítót az életbe nem fogod megtalálni/eltalálni Gripen/Taurussal
Pontosan. De, még ha 10 percre követed is, az indítás előtt elkapni, ami után meg elmozog, a Taurus mire is menne rá?

??? ennek semmi értelme...
Ha BVR van (+40 km) mindkettőnél AMRAAM van és egyik sem tud Mach 1 fölé gyorsulni, akkor miről is van szó?

Nyilván mindkettő az elérhető max. sebességgel fogja eldobni az AMRAAM ot, ami mindkettônél valahol Mach 0.9...körül lesz.
Az hogy 0.95 vagy 0.98 minimáls gyakorlarilag nem számít.

Egyedül az számít hogy ki tud hamarabb indítani és képes e MCG t adni az indított rakétának addig amíg annak a radarja bekapcsol.
Még póttartállyal is menne ECM poddal az F-16C-nek az M1.2-re gyorsítás. Tartani utánégető nélkül nem tudja.

Szupercirkálásról volt szó.
Tartósan Mach 1 fölött repülni utánégető nélkül.

Igen.

Ja, ez a képesség nagy vonalakban jelenleg az F-35 esetén van meg (képes ellenséges terület felett viszonylag szabadon mozogni és a DAS által passzívan észlelni az índítást, aztán vagy maga támadni, vagy átjátszani az infót valaminek). Okkal találták ki azt a vasat úgy, ahogy. De ezt a képeséget meg is kell fizetni...
Na ja, és ez is csak indítás után...
 
T

Törölt tag 1945

Guest
Szupercirkálásról volt szó.
Tartósan Mach 1 fölött repülni utánégető nélkül.

Nem szupercirkálásról, hanem arról, hogy a szubszonikus sebességgel egymás felé közeledő két légicél közül a Viper tud jobban gyorsítani, és így ő növeli meg az indítási zónáját jobban, és ő lesz az első aki indít majd kifordul.
 
M

molnibalage

Guest
Nem szupercirkálásról, hanem arról, hogy a szubszonikus sebességgel egymás felé közeledő két légicél közül a Viper tud jobban gyorsítani, és így ő növeli meg az indítási zónáját jobban, és ő lesz az első aki indít majd kifordul.
Ez a különbség vonalvastagságnyi amúgy ahhoz képest, amit a Meteor nagyobb HMZ-vel tud.
 
  • Tetszik
Reactions: endre
M

molnibalage

Guest
Jelenleg Gripen+AMRAAM illetve Viper+AMRAAM a realitás.
Ebből a kettőből a Viper+AMRAAM az erőteljesebb/jobban gyorsuló platform.
Megcsillagozva, egy 3 pótosos, CFT-s PW-229-es hajtóműces Vipernél egy 1 pótosos Gripen C sanszosan azért jobban gyorsul egy picivel.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Kim Philby

Well-Known Member
2020. december 16.
9 894
30 636
113
Eléggé pörgött a topic, szóval lehet, ismétlek valamit. De ma a Retro rádióban (a Bohckor repkedés közvetitése közben) a hirekben hallottam egy illetékes főkatonát? kormánybiztost?? nyilatkozni, és az azt mondta, hogy most irták alá a szerződést, és hogy anno a beszerzéskor a Gripen történet csak olyan 50%-os volt, és most az új szerződéssel egészitik ki ezt teljesre, és lesz a magyar vadászgép a régió legerősebb tipusa.
Nem szó szerint, de kb ez hangzott el.
.
Namost ez a beszerzéskor 50%-os megfogalmazása érdekes, mert ebből ki lehet egy második század felállitását olvasni, ami megmagyarázná a NER tervét az L-39NG-vel, mert ha duplázódik a Gripen mennyiség, akkor kell kiképzendő pilóta.
A magyar lesz a régió legerősebb tipusa meg jelentheti, hogy a második század E tipus lesz??
.
Azért is érdekes a megfogalmazása, mert ha sima upgradre gondol, akkor azt mondta volna, hogy a kezdetben világszinvonalú gépeink felett eljár az idő, és hogy a köv időszakban is korszerű maradjon, ehhez szükséges a.... És akkor felújitás. De ő valamiért egy 50%-os adósság bepótlásáról beszélt.
.
Érdekes, mi lesz ebből
Felszerelték bocskorral, így lett 100%-os.
 
Status
Not open for further replies.