[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 469
18 526
113
Hát, a felénél tartok és elég sok hülyeség van benne.
Az lehet de ha bele gondolsz a gagyi Zrínyi médiához képest sokkal több fiatalt fog megszólítani mint a Honvédség saját médiája! Valahol a kettő közt lenne a legoptimálisabb! Nekem amúgy tetszett maga a stílusa, azt hogy van benne marhaság az tény!
 
  • Hűha
  • Tetszik
Reactions: Vogon and kamm
K

kamm

Guest
Hát, a felénél tartok és elég sok hülyeség van benne.
Az egesznek a nyelvezete irritalo.

Az lehet de ha bele gondolsz a gagyi Zrínyi médiához képest sokkal több fiatalt fog megszólítani mint a Honvédség saját médiája! Valahol a kettő közt lenne a legoptimálisabb! Nekem amúgy tetszett maga a stílusa, azt hogy van benne marhaság az tény!

Kicsit hosszu, elnezest, de ez idevag.

A "gagyi" media legalabb kerek, ertelmes mondatokban beszel. A Zrinyi kepi vilaga es regimodi "tevehirados" stilusa valoban nem a leghatasosabb, de az sokkal kevesbe karos, mintha osszevissza beszelne.
Ha valamit utalok, ez az eroltetett, felig irastudatlan-stilusu slendrian jopofizas, ami legtobbszor valojban azt takarja, hogy keptelen egy alany-allitmany-targy minimalszerkezetu mondaton tul epkezlab, kerek, szabatos mondatokat alkotni.

Ez egyebkent az amugy remekul demokratizalodo media par borzaszto mellekhatasanak az egyike, de ez van - ha kimeletlen akarok lenni, akkor itt latszik, hogy a szereplesi vagy es a (szerinte) "meno" stilus qrva keves, ha nincs meg az alapveto beszedkeszsege sem.
A masik veglet az volt, amikor meg 30 eve is mikrofonengedelyhez kotottek a Magyar Radioban a szereplest - az is tulzas volt, viszont nem his hallottal hebego-habogo idiotakat, a Bozsonyek (o volt a fobemondo 30 evig) nagyon-nagyon megszurtek meg a hirolvasot is, nem voltak Spirit FMes amfetamin-tuladagolasban szenvedo felmuvelt hadarogepek, mindenfele mondatszerkezet nelkul, siznte panikban kommunikalo, szinte sertoen kozvetlen stilusal stb.

Az alapveto baj, hogy ennek van egy nagyon eros kulturalis hatasa. Raadasul pontosan a kevesbe eros kulturalis hatterbol jovoknel az egyeb hatranyok mellett altalaban sokkal erosebb a gadget-fugges is, a szulok gyakrabban engedik oket online logni egesz nap, es ha valaki ilyen mocsokkal a fuleben no fel, akkor sajat maga is azt tartja majd standardnak. (Es igen, tudom, hogy a kereskedelmi tevek, foleg a nemetek, elen jartak a legolcsobb, legprimitivebb prolikultura altalanosan elfogadotta teteleben, lattam az elborzaszto videokat online a rettenet J. Springer-copycat showkkal stb.)
Hangsulyozom, ez alapvetoen nem erint sokakat itt, ez sokkal inkabb azokat sujtja, akik amugy sem a legolvasottabb kozegbol jonnek (huh, micsoda eufemizmusokra vagyok kepes :D), emiatt nem feltetlenul erzed a sulyat. De kevesbe iskolazott-kulturalt stb kozegben ez husbavago differencia lehet.
Ha ezt elfogadjuk, akkor pontosan emiatt lenne fontos, hogy az altalanos kozbeszed, public discourse ahogy az angol hivja, szinvonala emelkedjen (ami direktben kihat utana az eletminosegre is!) Ha ez nem valtozik, mindig csak szuk elitek fogjak a hatalmat ill. donteseket egymas kozott passzolgatni - oket ez ugyanis nem erinti.

(Az elit mindenkeppen ujratermeli magat, ez kozismert - en magam is kinosan ugyelek arra, hogy mindket gyerekkel kerek, ertelmes, erosen osszetett mondatokban kommunikaljak szuletesuk ota, mindket nyelven; ha valami nem volt vilagos, akkor azt reszletesen elmagyaraztam. Ez egy csomo energiat meg idot igenyel, de en - es szerintem minden szulo - elvezem ma is. Az eredemenye vilagosan latszott mar koran, a nagyobbikkal anno otevesen mar jatekosan kombinatorikaztunk meg programozasi-logikai elveket gyakoroltunk, ma mar evek ota ir es rajzol szabadidejeben, a kisebbik meg mar hatevesen olyan valasztekos es komplex humorral nemcsak beszelgetett, de kimeletlen logikaval vitazott is velem mindenen, hogy csak lesett minden szoc munkas, akit a valas soran berangatok az ugybe. Raadasul ugyanezt latom a barati koromben egyarant otthon is es idekint is - a kulturalis elit mindig ujratermeli magat, ez igy van osidok ota, es egy kis orszagban ez egyben a politikai elitet is jelenti.)
 
M

molnibalage

Guest
Az lehet de ha bele gondolsz a gagyi Zrínyi médiához képest sokkal több fiatalt fog megszólítani mint a Honvédség saját médiája! Valahol a kettő közt lenne a legoptimálisabb! Nekem amúgy tetszett maga a stílusa, azt hogy van benne marhaság az tény!
Én meg ettől a "stílustól" megyek falnak.
Mert, ha értenének a témához és előtte megkérdeznének valakit, akkor nem csak tenyérbemászóan ostobán lehetne ezt csinálni.
De, hát tudjuk, a tömeg igénytelen és tudatlan. Ez kell neki.
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 469
18 526
113
Én meg ettől a "stílustól" megyek falnak.
Mert, ha értenének a témához és előtte megkérdeznének valakit, akkor nem csak tenyérbemászóan ostobán lehetne ezt csinálni.
De, hát tudjuk, a tömeg igénytelen és tudatlan. Ez kell neki.
Nem mindenkinek nyilván! Én csak annyit mondok hogy az ehhez hasonló videók jobban megfogják a tömeget mint mondjuk a Zrínyi média! Nem hiába vannak a kommentek kikapcsolva a videókon! Mondjuk kiváncsi lennék mit kapnának ott ha írkálni is lehetne! :rolleyes:
 

Venom85

Well-Known Member
2020. augusztus 20.
6 469
18 526
113
Az egesznek a nyelvezete irritalo.



Kicsit hosszu, elnezest, de ez idevag.

A "gagyi" media legalabb kerek, ertelmes mondatokban beszel. A Zrinyi kepi vilaga es regimodi "tevehirados" stilusa valoban nem a leghatasosabb, de az sokkal kevesbe karos, mintha osszevissza beszelne.
Ha valamit utalok, ez az eroltetett, felig irastudatlan-stilusu slendrian jopofizas, ami legtobbszor valojban azt takarja, hogy keptelen egy alany-allitmany-targy minimalszerkezetu mondaton tul epkezlab, kerek, szabatos mondatokat alkotni.

Ez egyebkent az amugy remekul demokratizalodo media par borzaszto mellekhatasanak az egyike, de ez van - ha kimeletlen akarok lenni, akkor itt latszik, hogy a szereplesi vagy es a (szerinte) "meno" stilus qrva keves, ha nincs meg az alapveto beszedkeszsege sem.
A masik veglet az volt, amikor meg 30 eve is mikrofonengedelyhez kotottek a Magyar Radioban a szereplest - az is tulzas volt, viszont nem his hallottal hebego-habogo idiotakat, a Bozsonyek (o volt a fobemondo 30 evig) nagyon-nagyon megszurtek meg a hirolvasot is, nem voltak Spirit FMes amfetamin-tuladagolasban szenvedo felmuvelt hadarogepek, mindenfele mondatszerkezet nelkul, siznte panikban kommunikalo, szinte sertoen kozvetlen stilusal stb.

Az alapveto baj, hogy ennek van egy nagyon eros kulturalis hatasa. Raadasul pontosan a kevesbe eros kulturalis hatterbol jovoknel az egyeb hatranyok mellett altalaban sokkal erosebb a gadget-fugges is, a szulok gyakrabban engedik oket online logni egesz nap, es ha valaki ilyen mocsokkal a fuleben no fel, akkor sajat maga is azt tartja majd standardnak. (Es igen, tudom, hogy a kereskedelmi tevek, foleg a nemetek, elen jartak a legolcsobb, legprimitivebb prolikultura altalanosan elfogadotta teteleben, lattam az elborzaszto videokat online a rettenet J. Springer-copycat showkkal stb.)
Hangsulyozom, ez alapvetoen nem erint sokakat itt, ez sokkal inkabb azokat sujtja, akik amugy sem a legolvasottabb kozegbol jonnek (huh, micsoda eufemizmusokra vagyok kepes :D), emiatt nem feltetlenul erzed a sulyat. De kevesbe iskolazott-kulturalt stb kozegben ez husbavago differencia lehet.
Ha ezt elfogadjuk, akkor pontosan emiatt lenne fontos, hogy az altalanos kozbeszed, public discourse ahogy az angol hivja, szinvonala emelkedjen (ami direktben kihat utana az eletminosegre is!) Ha ez nem valtozik, mindig csak szuk elitek fogjak a hatalmat ill. donteseket egymas kozott passzolgatni - oket ez ugyanis nem erinti.

(Az elit mindenkeppen ujratermeli magat, ez kozismert - en magam is kinosan ugyelek arra, hogy mindket gyerekkel kerek, ertelmes, erosen osszetett mondatokban kommunikaljak szuletesuk ota, mindket nyelven; ha valami nem volt vilagos, akkor azt reszletesen elmagyaraztam. Ez egy csomo energiat meg idot igenyel, de en - es szerintem minden szulo - elvezem ma is. Az eredemenye vilagosan latszott mar koran, a nagyobbikkal anno otevesen mar jatekosan kombinatorikaztunk meg programozasi-logikai elveket gyakoroltunk, ma mar evek ota ir es rajzol szabadidejeben, a kisebbik meg mar hatevesen olyan valasztekos es komplex humorral nemcsak beszelgetett, de kimeletlen logikaval vitazott is velem mindenen, hogy csak lesett minden szoc munkas, akit a valas soran berangatok az ugybe. Raadasul ugyanezt latom a barati koromben egyarant otthon is es idekint is - a kulturalis elit mindig ujratermeli magat, ez igy van osidok ota, es egy kis orszagban ez egyben a politikai elitet is jelenti.)
Én neked is igazat adok és nyilván nem az a jó amit manapság elfogadnak! Tárgyilagosnak is lennie kell, de lehet tárgyilagos is és mellette figyelem felkeltő és érdekes is egy téma! Nézzük meg a BW-t szerintem tök jó igényes videókkal és fiataloktól de nem csak fiataloknak! Én azt mondom valahol a kettő közt lenne a jó! Ha mondjuk a Zrínyit nézzük meg a M.Csaba videóját! Egyik sem jó!
 

mberger

Well-Known Member
2020. szeptember 1.
106
295
63
Ha filmet csinálsz akkor az egyik legelső pofon amibe belefutsz az a költségvetés. Ebben a műfajban a skála egyik végén van a home made, a másikon meg Tony Scott Top Gun-ja. Ezek a srácok belépő szintű technikával, minden extra költség nélkül leraktak egy 26 perces anyagot az asztalra. Erre kb ennyi pénz volt, meg persze kellett hozzá egy rakás engedély hogy egyáltalán elővehessék a kamerát a reptéren. Azt a részét nem kommentálom hogy mekkora marhaságok hangzanak el a videóban - nem vagyok benne profi.
A stílusa kb olyan amit a megrendelő elvárt - ha valaki pénzt ad egy filmre akkor nyilván megmondja mit kér cserébe.
Azt fogjuk már fel hogy egy ilyen videó nem véletlenül születik, nem véletlenül ez a stílusa, nem véletlen hogy egyetlen statikus kép nincs benne, stb..
Az átlagembert egy goproval a kezében (hiába van a kisujjában a katonai repülés története) már a sorompónál megkérik hogy sétáljon az ellenkező irányba a bázistól:)
Megnéztem egy BW videót - csak a kameragrip többe került benne kb mint az egész kecskeméti videó tokkal-vonóval.
Kis pénz -kis foci...
 
K

kamm

Guest
?

July 2016:

"Speaking today at a the Farnborough International Airshow, at a ceremony to mark the Meteor’s entry into service, Major General mats Helgesson, Chief-of-Staff of the Swedish Air Force said, “After extensive testing by FMV and the Gripen Operational Test and Evaluation unit, all of the new MS20 functions including the Meteor missile are now fully integrated with Gripen. The Swedish Air Force is now in its Initial Operational Capability phase with the Meteor. The Meteor missile is currently the most lethal radar-guided missile in operational service, and the Swedish Air Force is the only operational user so far. I am very proud and satisfied to have the Meteor in the inventory of my air force.”"
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
?

July 2016:

"Speaking today at a the Farnborough International Airshow, at a ceremony to mark the Meteor’s entry into service, Major General mats Helgesson, Chief-of-Staff of the Swedish Air Force said, “After extensive testing by FMV and the Gripen Operational Test and Evaluation unit, all of the new MS20 functions including the Meteor missile are now fully integrated with Gripen. The Swedish Air Force is now in its Initial Operational Capability phase with the Meteor. The Meteor missile is currently the most lethal radar-guided missile in operational service, and the Swedish Air Force is the only operational user so far. I am very proud and satisfied to have the Meteor in the inventory of my air force.”"

Ezt mire válaszolod? Az MS21-22-23 lépcsőfokokkal és ütemezésükkel nem értettél egyet, mert azt gondoltad hogy az MS verziószáma a kiadási évet jelenti. A cikk, amit linkeltem, 2018-as és Gripen Operational Test and Evaluation unit-ról szól. Az utolsó két oldalt olvasd el. Ahogy a C/D változat, úgy az E/F is csak fokozatosan éri majd el a teljes képességét:

"Today the TU JAS is heavily involved in design and production of the ‘first-generation’ Gripen E software standard, optimised for air-to-air warfare (MS21) with an additional air-to-ground upgrade (MS22). IOC is planned for 2023 with F7 at Såtenäs, after which all existing E-models will be retrofitted, or manufactured, with the multirole MS23 software standard, which is still under study and not yet contracted."

Ez pedig egy cikk 2019-ből, hogy hol tartanak az MS21 fejlesztésében.

"The new E/F Gripen was originally expected to update the operating software to versions known as MS21 and MS22. But now the manufacturer Saab has completely changed this designation. This is due to the fact that during the Gripen E test program (and in the future also the two-seater Gripen F) for the Swedish and Brazilian air forces, there are significant software and hardware differences between the individual aircraft. Therefore, Saab has made this change, which is to bring greater clarity between the various versions in the development program. The newly adopted software and hardware configuration designation contains one uppercase letter and two numbers, separated by a colon. To date, all aircraft used in the Gripen E flight test program have been marked with the "M1" nomenclature. By 2021, the manufactured aircraft will be upgraded with the design configuration N1 (formerly known as MS22)."


Solid_base_continuous_upgrades_illustration_750.jpg
 
Last edited:

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 465
113
Ezt mire válaszolod? Az MS21-22-23 lépcsőfokokkal és ütemezésükkel nem értettél egyet, mert azt gondoltad hogy az MS verziószáma a kiadási évet jelenti.
Azt én írtam. @kamm pont leírta, hogy az MS20 2016-os.
Ezután én helyesbítettem, hogy ettől függetlenül a szoftver az E-ben a C/D folytonos utódja van/lesz.
Ezt az általad betett kép is igazolja.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 085
60 178
113
A szó, amit kerestek az a: modorosság. Ez ma a rákfenéje az összes médiabohóckodásnak. A félműveltséget jópofizssal túlkompenzáló menőzés. Tartalom és téma iránti alázat: nulla.
Edelényi Gábor meg forog a sírjában. Igaz, ő egy sokkal tiltottabb világban próbálta meg kinyitni a maga módján a laktanyák kapuit, de legalább nem vette bántóan nyomulósra a figurát. Igaz, akkor nem is jutott volna semeddig se.
 
K

kamm

Guest
Azt én írtam. @kamm pont leírta, hogy az MS20 2016-os.
Ezután én helyesbítettem, hogy ettől függetlenül a szoftver az E-ben a C/D folytonos utódja van/lesz.
Ezt az általad betett kép is igazolja.
A code base gondolom igen, de ugye azért egyrészt sokkal több mindenre képes is lesz az E, különösen a EW területén, no meg más is lesz szerintem alatta a SoC illetve erősebb stb.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

MZ/X

Well-Known Member
2021. május 27.
573
2 337
93
2021. november 10-11. között a kecskeméti repülőbázis Gripen pilótái az éves kiképzési tervnek megfelelően, 15.00-21.30 között estébe nyúló repüléseket hajtanak végre.

A repülés során – Kecskemét, Eger, Mezőkövesd, Tiszafüred, Tiszaújváros és Nagyatád, továbbá Kaposvár, Szigetvár valamint Szolnok térségében a megszokottól eltérő, nagyobb zaj- és hanghatás várható.
Az elmùlt èvekhez kèpest többet repülnek vagy mèg mindig csak a minimumot?
 

Deidonicus

Well-Known Member
2021. július 2.
480
3 082
93
Nagyon remélem hogy a műsor marad de ez a műmájer, napszemcsis, affektáló, felkészületlen, irritálóan lazának tetszelgő, apci benyomott a műsorba fazont ezt kirakják. A felvett stílusa amiben a Totalcar Winkler-Bazsó lazaságában próbálja tolni a műsort mert azt hiszi már ettől működni fog egyszerűen szánalmas, már az hiteltelenné teszi, hogy azok szakmaisága ettől még megkérdőjelezhetetlen maradt, míg a polgár egy utcáról beijeszett önjelölt szerencsevadász. A téma jobb sorsra érdemes, mint a fellengzős, a humort a lenéző gúnnyal összekeverő stílus, én nem engedném soha többet kamera közelbe, soha többet katonai bázis közelébe .... a műsor a tag miatt nézhetetlen.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
Az elmùlt èvekhez kèpest többet repülnek vagy mèg mindig csak a minimumot?
Nem lehet tudni. Annyit lehet csak tudni, hogy Gripen szerződést úgy módosították néhány éve, hogy 2026-ig az évi 2000 óra repüléshez szükséges üzemképes gépállomány a Saab részéről biztosítva legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: MZ/X

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 540
113
Akkor inkább úgy írom, hogy az NG DEMO lehetett az MS20.
De nyilvánvalóan van folytonosság a dologban, ugyanis ha nem így lenne, akkor nem úgy hivatkoznának a verziószámra, hogy MS2X...

Azt én írtam. @kamm pont leírta, hogy az MS20 2016-os.
Ezután én helyesbítettem, hogy ettől függetlenül a szoftver az E-ben a C/D folytonos utódja van/lesz.
Ezt az általad betett kép is igazolja.
Igen, csak a Gripen NG bemutó gépen volt MS20.
Ha jól értem, a 2019-es cikkben azt írják, hogy most már annyira eltér az MS21 a korábbi verzióktól, hogy inkább elkezdték máshogyan nevezni.