[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egy valamit nem értek. És lehet nem én vagyok megkeveredve, de az is lehet, hogy igen.

Elmondta itt a többség, hogy nem tetszik a "Gripen TOP GUN" videó stílusa és a felkészületlensége. Oké! De néhányan már úgy beszéltek erről, mintha az "Álljunk meg egy szóra!" kaliberét követelitek.

"Nagyon remélem hogy a műsor marad de ez a műmájer, napszemcsis, affektáló, felkészületlen, irritálóan lazának tetszelgő, apci benyomott a műsorba fazont ezt kirakják."

Érteni nem értem, hogy az ehhez hasonló dolgoknál mire gondoltok. Milyen folytatás? Ez nem tévé műsor. Ez egy YouTube csatorna. Egy csomó gyárlátogatásról csinált videót, amikor eldőlt a kecskeméti reptéren forgatás sorsa, a HM-nek tökéletesen tudnia kellett, hogy mit fog kapni.
Ez egy one man show. Ha kihívsz vízszerelőt és utána elmondod, hogy nagyon jó, hogy emberek ilyenekben dolgoznak, de reméled, hogy legközelebb mást küldenek, akkor nincs más, egy személyes szerelő cég, 1 alkalmazottal és ő a főnök. Itt sem egy tévé csatorna akar sorozatot és most válogatják a műsorvezetőt, hanem a történet vélhetően ennyi volt. Ő ott volt, hozta a nézettséget, a katona meg azért volt ott, hogy oda tegye a szakmaiságot... amennyit szerettek volna belerakni.

Én remélem, hogy ha valakinek ez nem volt világos, akkor ez most már rendben van. Ha tényleg van ebből egy tévé sorozat, akkor meg szimplán én nem hallottam róla. Függetlenül attól, hogy valaki ettől még továbbra is utálhatja ezt a stílust és minden joga meg van hozzá. Én a Csabát más miatt nem nézem, volt egy videója, ami kiábrándító logikai bukfencet tartalmazott. De az Egyesült Államok is rendszeresen él azzal a fordulattal, hogy hírességekkel népszerűsíti önmagát és ha ott elmennek egy légibázisra, akkor ott is az a szint lesz, hogy "ügye ez a híres lopakodó gép, amit nem lát a radar? igen, ez az! és ha ez oda csap egy rakétával, akkor ez fájni szokott a gonoszoknak... igen, az nagyon fájni szokott".

Bocskor repülőnapi szereplése sem tetszett, de az például tényleg egy rendes média cég (egy hivatalos rádió) volt, ahol ő dolgozott.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Egy valamit nem értek. És lehet nem én vagyok megkeveredve, de az is lehet, hogy igen.

Elmondta itt a többség, hogy nem tetszik a "Gripen TOP GUN" videó stílusa és a felkészületlensége. Oké! De néhányan már úgy beszéltek erről, mintha az "Álljunk meg egy szóra!" kaliberét követelitek.

"Nagyon remélem hogy a műsor marad de ez a műmájer, napszemcsis, affektáló, felkészületlen, irritálóan lazának tetszelgő, apci benyomott a műsorba fazont ezt kirakják."

Érteni nem értem, hogy az ehhez hasonló dolgoknál mire gondoltok. Milyen folytatás? Ez nem tévé műsor. Ez egy YouTube csatorna. Egy csomó gyárlátogatásról csinált videót, amikor eldőlt a kecskeméti reptéren forgatás sorsa, a HM-nek tökéletesen tudnia kellett, hogy mit fog kapni.
Ez egy one man show. Ha kihívsz vízszerelőt és utána elmondod, hogy nagyon jó, hogy emberek ilyenekben dolgoznak, de reméled, hogy legközelebb mást küldenek, akkor nincs más, egy személyes szerelő cég, 1 alkalmazottal és ő a főnök. Itt sem egy tévé csatorna akar sorozatot és most válogatják a műsorvezetőt, hanem a történet vélhetően ennyi volt. Ő ott volt, hozta a nézettséget, a katona meg azért volt ott, hogy oda tegye a szakmaiságot... amennyit szerettek volna belerakni.

Én remélem, hogy ha valakinek ez nem volt világos, akkor ez most már rendben van. Ha tényleg van ebből egy tévé sorozat, akkor meg szimplán én nem hallottam róla. Függetlenül attól, hogy valaki ettől még továbbra is utálhatja ezt a stílust és minden joga meg van hozzá. Én a Csabát más miatt nem nézem, volt egy videója, ami kiábrándító logikai bukfencet tartalmazott. De az Egyesült Államok is rendszeresen él azzal a fordulattal, hogy hírességekkel népszerűsíti önmagát és ha ott elmennek egy légibázisra, akkor ott is az a szint lesz, hogy "ügye ez a híres lopakodó gép, amit nem lát a radar? igen, ez az! és ha ez oda csap egy rakétával, akkor ez fájni szokott a gonoszoknak... igen, az nagyon fájni szokott".

Bocskor repülőnapi szereplése sem tetszett, de az például tényleg egy rendes média cég (egy hivatalos rádió) volt, ahol ő dolgozott.
Félreérted.
Itt nem (csak) a konkrét youtube-os médiatartalmat ekézzük, hanem magát az irritáló, modoros, műmájerkedő jelenséget.
A probléma azzal van, hogy az illető alapállása szerint magát egyenrangú félként emeli fel a bemutatandó témában szereplőkkel.
Ez amúgy korszakos világjelenség.

Félművelt, középszerű közösségi médiabohócok rakják bele a saját személyiségüket az érdekesnek szánt témába, hogy az érdekesnek tartott témával is csak magukat hypeolják.

Magyarán itt nem Grétsy László nyelvészkedése hiányzik, hanem a korábbi, akkoriban még valamiféle szakmaként kezelt újságíró etikett alázatos hozzáállása.
Vagyis, hogy a médium dolga a közvetítés és csak az.

Ezzel szemben a modernkori influenszer közösségi médiázás egy kurválkodás.
Magukat áruba bocsátó médiaprostituáltak vadásszák a lájkokat, a kattintásokat és a feliratkozókat, amihez mellesleg gyártják a mellékes médiatartalmat, 30% téma és 70% magamutogatás mellett.
Mert a lájkokat itt se a Gripen-nek, meg a Honvédségnek és még csak nem is a témának gyűjtik, hanem saját maguknak.

Lehet ezt a jelenséget pozitívnak hinni, vélni, netán láttatni azzal, hogy mennyire self made man mindegyik közösségi hős, de valljuk be, ennek maga a téma és annak szereplői látják a kárát.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 181
61 076
113
Egyszerűbben fogalmazva, régen egy profi tudósítás anyaga, témája adta el a tudósítót, anélkül, hogy ő maga akár csak a legkisebb mértékben is erőltette volna a saját jelenlétét.
A szelfizés eleve ismeretlen volt a riporterkedésben.
Ma meg majdnem minden témához jár egy nyomulós szelfi-perspektíva.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Egyszerűbben fogalmazva, régen egy profi tudósítás anyaga, témája adta el a tudósítót, anélkül, hogy ő maga akár csak a legkisebb mértékben is erőltette volna a saját jelenlétét.
A szelfizés eleve ismeretlen volt a riporterkedésben.
Ma meg majdnem minden témához jár egy nyomulós szelfi-perspektíva.

Néha a LKK amúgy tök jó videóiban is látom ezt. Persze a hozzáadott érték jóval magasabb.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Félreérted.
Itt nem (csak) a konkrét youtube-os médiatartalmat ekézzük, hanem magát az irritáló, modoros, műmájerkedő jelenséget.
A probléma azzal van, hogy az illető alapállása szerint magát egyenrangú félként emeli fel a bemutatandó témában szereplőkkel.
Ez amúgy korszakos világjelenség.

Félművelt, középszerű közösségi médiabohócok rakják bele a saját személyiségüket az érdekesnek szánt témába, hogy az érdekesnek tartott témával is csak magukat hypeolják.

Magyarán itt nem Grétsy László nyelvészkedése hiányzik, hanem a korábbi, akkoriban még valamiféle szakmaként kezelt újságíró etikett alázatos hozzáállása.
Vagyis, hogy a médium dolga a közvetítés és csak az.

Ezzel szemben a modernkori influenszer közösségi médiázás egy kurválkodás.
Magukat áruba bocsátó médiaprostituáltak vadásszák a lájkokat, a kattintásokat és a feliratkozókat, amihez mellesleg gyártják a mellékes médiatartalmat, 30% téma és 70% magamutogatás mellett.
Mert a lájkokat itt se a Gripen-nek, meg a Honvédségnek és még csak nem is a témának gyűjtik, hanem saját maguknak.

Lehet ezt a jelenséget pozitívnak hinni, vélni, netán láttatni azzal, hogy mennyire self made man mindegyik közösségi hős, de valljuk be, ennek maga a téma és annak szereplői látják a kárát.

Oké, mint mondtam, azzal nincsen bajom, ha valaki nem szereti az influenzer stílust. Én simán elkönyvelem a pop kultúra egy újabb jelenségének. És külön kategóriában tartom az értékes ismeretterjesztő alkotásoktól.
Én nem véletlenül annál akadtam ki, mikor valaki azt mondja, hogy jó a kezdeményezés, csak ezt a pacákot cseréljék le a folytatásnál. Ott tényleg azt éreztem, hogy pár ember lehet nincs képben, hogy nem lesz folytatás. Ott már tényleg kézzelfoghatóan úgy éreztem, hogy valakinek nem világos, hogy ez nem egy sorozat és nem lesz folytatás. Ez maga a kezdeményezés volt.
 
K

kamm

Guest
A cikkben nem azt írják hogy +néhány C/D gép?
Then on the [Gripen C/D] version, Hungary is in the phase of discussing prolongation of the Gripen - vegyuk eszre, hogy nem the model avagy akarmi konkretat mondott, hanem the Gripent, az ilyesmi nem veletlen egy csucsvezetonel -, valamint and maybe adding a few aircraft, ami szimplan csak par repulogepet jelent, megint csak tipus nelkul.
Amugy o sved, ok is furak am angolul, fene tudja, lehet aztan csak benan fogalmazott, de en ketlem.
 
  • Tetszik
Reactions: Hummen23
M

molnibalage

Guest
Egy szazad E a meglevok melle, en mar miota mondogatom... ;)

"Then on the [Gripen C/D] version, Hungary is in the phase of discussing prolongation of the Gripen and maybe adding a few aircraft."

Ez inkább pontosan az, amit én írtam, hogy inkrementálisan történne a flotta növelése és szó nincs semmiféle E Gripenről.

A cikkben nem azt írják hogy +néhány C/D gép?
De azt. Szerintem vegytiszta indikátor a svéd kijelentés. A Svéd Légierőben a C/D gépek egy része kifut, hogy helyet csináljon az E-nek, ezekt jóárasítva ki lehet szórni a piacra, ahogy tették az F-16AM (MLU) tulajok,

Ez a pénz is több, mint semmi, mint inkább szemétdombra küldeni egy olyan gépet, ami máshol még 15-20 évet is repülhet. Ha csak 15-30 misit szednek egy ilyen üzleten simán jó. Mint amikor eladom a használt VGA-t 70k-ért és az új 170k-s ára már nem annyira súlyos.
 
Last edited by a moderator:
T

Törölt tag 467

Guest
Bezony, meg ha csak egy ujabb C/D+ lenne, de mar a legujabb radarral meg mindenfele fegyverzettel, mar az is rengeteget jelentene, szegeny rumanok hanyatt-homlok vehetnek a kovetkezo tucat 30-40 eves lepukkant F-16-osokat. :D
Ha a mostani szintű C/D lenne is sokat jelentene. Nagyon kevés az egy század, valójában békeidős QRA és kész. Két század már so-so. De két század az abszolút minimum.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
A cikkben nem azt írják hogy +néhány C/D gép?

De, én is úgy értelmeztem. Az egy kevés az sajnos max 1 + századot jelenthet szerintem. (remélem nem kevesebbet)

Szerintem is C/D gépekre érti.
De ez is hatalmas képességnövelés lenne, főleg tankerekkel.

Ez a pénz is több, mint semmi, mint inkább szemétdombra küldeni egy olyan gépet, ami máshol még 15-20 évet is repülhet. Ha csak 15-30 misit szednek egy ilyen üzleten simán jó. Mint amikor eladom a használt VGA-t 70k-ért és az új 170k-s ára már nem annyira súlyos.

Ha fut a támogatás, az nekik simán jó.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 122
73 644
113
De, én is úgy értelmeztem. Az egy kevés az sajnos max 1 + századot jelenthet szerintem. (remélem nem kevesebbet)
Lehet még annyit sem. Ha jól emlékszem, mióta évi 2000 órát vagy többet repülnek a Gripenek, azóta mondják hogy a pilótaképzéshez szükség lenne még 2 JAS-39D-re és még 2-4 JAS-39C-re (a pilótaképzésre használt D-k helyére). Nem nagyon lepődnék meg, ha a második század egy kiképző század lenne 8 L-39NG-vel és 4 JAS-39D-vel.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 177
13 650
113
Lehet még annyit sem. Ha jól emlékszem, mióta évi 2000 órát vagy többet repülnek a Gripenek, azóta mondják hogy a pilótaképzéshez szükség lenne még 2 JAS-39D-re és még 2-4 JAS-39C-re (a pilótaképzésre használt D-k helyére). Nem nagyon lepődnék meg, ha a második század egy kiképző század lenne 8 L-39NG-vel és 4 JAS-39D-vel.
Ezen én is gondolkodtam, de én arra jutottam, hogy dél Afrikától kellene 8d t venni és 4 t a Saab-tól. Rudi írta hogy ezekből elég jól kiépíthető lenne egy század mélységi támadó gépek elfelejtettem a szakkifejezés.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Lehet még annyit sem. Ha jól emlékszem, mióta évi 2000 órát vagy többet repülnek a Gripenek, azóta mondják hogy a pilótaképzéshez szükség lenne még 2 JAS-39D-re és még 2-4 JAS-39C-re (a pilótaképzésre használt D-k helyére). Nem nagyon lepődnék meg, ha a második század egy kiképző század lenne 8 L-39NG-vel és 4 JAS-39D-vel.
Meglátjuk...még pörög a golyó a rulettben..
Szerintem sok függ attól hogy az új Cseh kormánynak végül is mi lesz az álláspontja általában a magyar kérdéshez, specifikusan a Gripenekről.
  • Ha ők is beállnak az Eu.i "OV a diktátor" fősodorba akkor szerintem az AV az L-39NG vel együtt megy a kukába.
  • Ha dobják a Gripent és F-35-öst vesznek akkor az nekünk egy jelzés lesz arra hogy a Gripen felújítást magunknak, egyedül kell megszerveznünk és persze ezt is az AV teljes kihagyásával.

Szerintem még akár további fél-egy év is lehet mire a fenti dolgok eldőlnek...
Addig nem hiszem hogy lenne bármi bejelentés a mi Gripenjeinkről.
 
  • Vicces
Reactions: pöcshuszár

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 873
91 398
113
Lehet még annyit sem. Ha jól emlékszem, mióta évi 2000 órát vagy többet repülnek a Gripenek, azóta mondják hogy a pilótaképzéshez szükség lenne még 2 JAS-39D-re és még 2-4 JAS-39C-re (a pilótaképzésre használt D-k helyére). Nem nagyon lepődnék meg, ha a második század egy kiképző század lenne 8 L-39NG-vel és 4 JAS-39D-vel.
Igen, ezt a verziót tartom a legvalószínűbbnek. Lesz egy tisztán C század. Felfegyverezve rendesen, elektronikai fejlesztések, radar stb. . Emellé egy kikepzőszázad. D és L39 vegyes.

Ez nekem csalódás. Jó lett volna E-re váltani, bár biztosan ez a költséghatékonyabb.

Ez egy alap, minimum légierő. Sokkal több, mint ami eddig volt, de kevesebb, annál amit szeretnék. 8-10 év múlva jó lenne becserélni a C-ket E-re, ha már most elmarad anyagi okokból.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezen én is gondolkodtam, de én arra jutottam, hogy dél Afrikától kellene 8d t venni és 4 t a Saab-tól. Rudi írta hogy ezekből elég jól kiépíthető lenne egy század mélységi támadó gépek elfelejtettem a szakkifejezés.
A "D" változatok nagyon kapósak.
A Svédek is leginkább azokat akarják megtartani a régi Gripenekből.
D.Afrika szerintem nem fog eladni Gripent. A 26 gépes (17 / 9) flottájuk nagy részét tartós tárolták és azt a néhány gépet repülik / tördelik amire van pilóta és pénz az üzembentartásra...
 
Status
Not open for further replies.