[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Status
Not open for further replies.
M

molnibalage

Guest
A fenti cikkben leírtakat el tudod magyarázni röviden érthetően hogy a Gripen miért tudhatta a SzURN SzRC radart zavarni, az SzN radart pedig nem? Hátha az segít...
Nem.
És más sem.
Ezért cuki.
Egy 50+ eves itthon minősített rendszerről sem írt senki kézzelfoghatot, de olyan magasroptu hulyesegetz ír le szent meggyőződéssel a szintén minősített Gripenrol, hogy ehaj.

Okkal olyan kurta a hto ew része. Jelzős nepmesekkel nem foglalkozunk.Ami viszont benne van, az konkrét.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 036
113
A fenti cikkben leírtakat el tudod magyarázni röviden érthetően hogy a Gripen miért tudhatta a SzURN SzRC radart zavarni, az SzN radart pedig nem? Hátha az segít...
Párszor már linkeltem....
https://opac.uni-nke.hu/webview?infile=&sobj=9276&source=webvd&cgimime=application/pdf
http://real.mtak.hu/123782/1/HSZ_2016_144_1_Horvath_Jozsef.pdf
http://hadmernok.hu/141_17_horvathj.pdf
http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2006_cikkek/kovacs_laszlo.pdf
Forráslistákat is át lehet böngészni.Konkrétumok nincsennek,csak utalások.
Gripennek az EW rendszere egy fejlett önvédelmi rendszer,de nem egyenértékű egy dedikált REH géppel,messze nem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 095
31 036
113
Akkor vegyünk Holland és Dán 30-40 éves levetett F-16A-kat, ahogy a románok tették? Azok jobbak lennének?
Most már nem.De anno jobban jártunk volna,ha a Gripen helyett a használt F16ADF gépeket vesszük meg.
Különben azokban az öreg gépekben még rengeteg potenciál van,csak anyagilag nem éri meg kihozni belőlük.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 131
73 655
113
Nem.
És más sem.
Ezért cuki.
Egy 50+ eves itthon minősített rendszerről sem írt senki kézzelfoghatot, de olyan magasroptu hulyesegetz ír le szent meggyőződéssel a szintén minősített Gripenrol, hogy ehaj.

Okkal olyan kurta a hto ew része. Jelzős nepmesekkel nem foglalkozunk.Ami viszont benne van, az konkrét.
Azért az Arrabona parancsnokhelyetteséről feltételezzük már azt legalább egy pillanatra, hogy a légvédelmi rakétás része úgy van ahogy írja... és nyilván annyit írt le, amennyit erről egy HM által terjesztett lapban leírhat. Még a NEWFIP 2014 gyakorlatról is ugyanezt írja a 15 oldalas cikkében (22-37 oldal.) 2016-ban.
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó and bel
M

molnibalage

Guest
Azért az Arrabona parancsnokhelyetteséről feltételezzük már azt legalább egy pillanatra, hogy a légvédelmi rakétás része úgy van ahogy írja... és nyilván annyit írt le, amennyit erről egy HM által terjesztett lapban leírhat. Még a NEWFIP 2014 gyakorlatról is ugyanezt írja a 15 oldalas cikkében (22-37 oldal.) 2016-ban.
Nem olvastam linkeket, a kommentekrol beszéltem
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Rapesz

Well-Known Member
2021. május 9.
320
1 109
93
Visszaolvasva az IRIS-T bejelentése óta létrejött cikkeket, posztokat, bennem nem tisztult le, hogy milyen sisakcélzót veszünk. Vajon COBRA vagy TARGO lesz a rendszeresített típus? Először azt hittem, hogy a TARGO csak az E/F típushoz van kifeljesztve, de most már elbizonytalanodtam. Vajon C/D is megkaphatja a Elbit TARGO-t vagy nekünk marad a Bae/Denel COBRA? Tud erről (vagy olvasott) valaki valami pontosabbat?
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Bálint

Well-Known Member
2020. augusztus 31.
8 094
27 359
113
Visszaolvasva az IRIS-T bejelentése óta létrejött cikkeket, posztokat, bennem nem tisztult le, hogy milyen sisakcélzót veszünk. Vajon COBRA vagy TARGO lesz a rendszeresített típus? Először azt hittem, hogy a TARGO csak az E/F típushoz van kifeljesztve, de most már elbizonytalanodtam. Vajon C/D is megkaphatja a Elbit TARGO-t vagy nekünk marad a Bae/Denel COBRA? Tud erről (vagy olvasott) valaki valami pontosabbat?
A végén van 5 perc az IRIS-T beszerzésről új információkkal...

Pl. hogy most csak kisebb mennyiséget vettünk, de később lesz majd több is. A sisakcélzó valami teljesen új lesz, még nincs kész, még csak most fejlesztik. stb.


Az adás Malira vonatkozó részét ne itt kezdjétek el kitárgyalni, hanem a [HUN]Mali misszió topikban!
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
Párszor már linkeltem....
https://opac.uni-nke.hu/webview?infile=&sobj=9276&source=webvd&cgimime=application/pdf
http://real.mtak.hu/123782/1/HSZ_2016_144_1_Horvath_Jozsef.pdf
http://hadmernok.hu/141_17_horvathj.pdf
http://www.repulestudomany.hu/kulonszamok/2006_cikkek/kovacs_laszlo.pdf
Forráslistákat is át lehet böngészni.Konkrétumok nincsennek,csak utalások.
Gripennek az EW rendszere egy fejlett önvédelmi rendszer,de nem egyenértékű egy dedikált REH géppel,messze nem.

Ezt a REH acronymot szerintem engedd el, mert 30 éve nem így hivjak - ez is jol mutatja, hogy mennyit értesz hozza, ez kb 1985-ben volt valamelyik MNH kézikönyvben, te meg erolteted, kifejezetten kínos olvasni. :)
Ha magyarul akarod, akkor elektronikai hadviselés, de már ez sem igaz teljesen, mert a cyber (=kiber) és az eletronic warfare komolyan osszecsuszott mára.

2006, magyar szerző.
Érted, kb at sem vették meg a magyarok a totál csoves funkciókkal megrendelt Gripeneket, 15-16 éves cikk - szerinted ez a mérvadó olyan képességekrol, amelyek felet nem is tudtak meg hasznalni, nem is volt foldi háttér, sem foldi adatkapcsolat licenszelve stb.
Ez kb a "légtérellenőrző lokátor" esete. :cool:
 
  • Vicces
Reactions: Negan
K

kamm

Guest
Nem.
És más sem.
Ezért cuki.
Egy 50+ eves itthon minősített rendszerről sem írt senki kézzelfoghatot, de olyan magasroptu hulyesegetz ír le szent meggyőződéssel a szintén minősített Gripenrol, hogy ehaj.

Okkal olyan kurta a hto ew része. Jelzős nepmesekkel nem foglalkozunk.Ami viszont benne van, az konkrét.
Ugyan már. :)
Nem egy fórumon raktak össze szamtalan dolgot mar régen, ráadásul az egész networked warfare ismert, sőt, a különböző operational módjai is Gripeneknek, magam is leírtam már itt párszor.
 
K

kamm

Guest
Azért az Arrabona parancsnokhelyetteséről feltételezzük már azt legalább egy pillanatra, hogy a légvédelmi rakétás része úgy van ahogy írja... és nyilván annyit írt le, amennyit erről egy HM által terjesztett lapban leírhat. Még a NEWFIP 2014 gyakorlatról is ugyanezt írja a 15 oldalas cikkében (22-37 oldal.) 2016-ban.
Az sem kizárt, hogy ismervén a jamming képesség hatarait, ők erősebb stb teljesítményre kapcsoltak (ezzel ugye más, hasonló gépek ellen is védekezve) - a hazai radarok modernizációja kifejezetten jól sikerült, ha jól tudom.
 

Rapesz

Well-Known Member
2021. május 9.
320
1 109
93
Ok, köszi, meghallgattam a Bázisugrás adást is most. Valami új... DE MI LESZ? :D
Bár gondolom senki sem fog leakasztani a polcról valami totál újat, úgyhogy gondolom a TARGO C/D-re illesztett verziója lesz, ami eddig csak E/F-re létezik hivatalosan. Nekem tetszik. Új, tehát a legmodernebb, vagyis beleilleszkedik a Zrínyi filozófiájába, miszerint nekünk legyen a legújabb/legmodernebb. ÁMEN. :)
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD
K

kamm

Guest
Ok, köszi, meghallgattam a Bázisugrás adást is most. Valami új... DE MI LESZ? :D
Bár gondolom senki sem fog leakasztani a polcról valami totál újat, úgyhogy gondolom a TARGO C/D-re illesztett verziója lesz, ami eddig csak E/F-re létezik hivatalosan. Nekem tetszik. Új, tehát a legmodernebb, vagyis beleilleszkedik a Zrínyi filozófiájába, miszerint nekünk legyen a legújabb/legmodernebb. ÁMEN. :)
Ezt korábban kitaglaltuk, még linkeltem is az Elbit ill. a Gripenhez igazitott TARGO utódjáról szóló hírt: https://forum.htka.hu/threads/hun-saab-jas-39ebs-hu-gripen.203/page-483#post-1037977
 
  • Tetszik
Reactions: Rapesz
K

kamm

Guest
Most már nem.De anno jobban jártunk volna,ha a Gripen helyett a használt F16ADF gépeket vesszük meg.
Különben azokban az öreg gépekben még rengeteg potenciál van,csak anyagilag nem éri meg kihozni belőlük.
Hajaj, de mennyire jol jartunk volna. :cool:
Ott allnank, mint a romanok fognak 10 éven belül, most vakaroznank, hogy mit csinaljunk az 50+ eves F-16A gépeinkkel, amelyek aranyarban reptethetoek mar csak...
 
  • Vicces
Reactions: Negan
K

kamm

Guest
Azért ami cikket linkeltél anno, az egy 2016-os írás volt abban a hozzászólásban. Azt hittem, létezik valami újabb infó is :)
Persze, ahogy írtam, szerintem abból elég logikusan következik a mostani rendelesunk típusa -szerintem kizarhatjuk, hogy mi a Saab altal az Elbittel fejlesztett típus helyett sajátot fejlesztenénk -, de majd kiderül, ha ideertek. :)
 
M

molnibalage

Guest
Azért az Arrabona parancsnokhelyetteséről feltételezzük már azt legalább egy pillanatra, hogy a légvédelmi rakétás része úgy van ahogy írja... és nyilván annyit írt le, amennyit erről egy HM által terjesztett lapban leírhat. Még a NEWFIP 2014 gyakorlatról is ugyanezt írja a 15 oldalas cikkében (22-37 oldal.) 2016-ban.
Ez egy piszok jó cucc.
Nem is értem az egészét első átfutásra, de jól mutatja azt, hogy mik lehetnek a zavarás hatásai.
De láthatólag nagyon sokszor nem sikerült hatásos zavarást elérni, vagy maga a hardver megoldotta vagy a mögötte levő operátor tudta, hogy mi a kamu cél és mi a nem.

De ez alapvetően majd 50 éves alaphardveren, ami elve kis teljesíményű egy Buk-M1/2/3-hoz vagy Sz-300V(M)-hez képest.
De egyesek meg arról fantáziálnak minden alap, forrás és link vagy csak akár mat. modell nélkül, hogy a Gripen C képes effektíve zavarni ezeket és kész.
Mert csak.

Úgy, hogy a hardver nem ismert, a szoftver nem ismert.
De a svédek tudják, mert csak, nem számít semmilyen korlát.

Én meg beszarok.
Kamm gyak. a SAAB egyszemélyes marketing osztálya.
A megszokoztt kőostoba bulldózer módon.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 461
46 362
113
Nem is értem az egészét első átfutásra,
Hát ez nyilvánvaló. :rolleyes:
Pedig volt benne egy igen informatív mondat:
A rávezető lokátor elleni tevékenység viszont – elsősorban
az alkalmazott zavarási módszerek miatt –
magas kiképzési értéket képviselt.
Magyarul kurvár@ nem tudták befogni a gépeket. :)
Mindezt úgy, hogy:
A JAS–39 típusú repülőgépek egyeztetett repülési profilok szerint hajtottak végre szimulált támadást a repülőbázis vagy a légvédelmi rakéta csoportosítás eszközei ellen az önvédelmi elektronikai zavaró képességük alkalmazásával.
Tehát a radarkezelők tudták, hogy mikor, milyen irányból, és mik fognak érkezni.
A gyakorlat célja az volt, hogy agresszor gépekkel megismerjék zavarási jelformákat a radarkezelők.
Tehát nem az, hogy a Gripenek sikeres támadást szimuláljanak!
Ez kb. azzal egyenértékű dolog volt, mint amikor drónokra lövöldöznek rakétákkal. Nem a tényleges veszélyre készít fel, hanem a rendszer stabil működtetését lehet vele begyakorolni.
Mindezt úgy, hogy a Gripeneknek nem állt rendelkezésre EW library (mert ugye azokat nem vettük meg a gépekkel), hanem csak brute force-szal, és általános zavarásokkal próbálkozhattak.
A modern EW rendszereknek pedig pont az a lényege, hogy hasonlóan az aktív zajszűréshez a waveform alapján képesek kioltani a visszavert radarjelet, esetleg módosítani a visszavert jelet, esetleg teljesen újakat generálni. És ebben piszok nagy segítséget nyújt a library, mert azonnal a tökéletes ellentevékenységet alkalmazhatja a EW operátor.
A modern AESA antennás rendszerek, mint pl. az Arexis pod pedig azt teszik lehetővé, hogy a valóságoshoz (zavarásmentes jelhez) tökéletesen hasonló jelet küldjenek vissza a lokátorhoz.
Nem tudom, hogy ki várta el egy Gripentől, hogy brute forceban lenyom egy földi telepítésű radarállomást... :oops:
 
  • Imádom
Reactions: kamm
Status
Not open for further replies.