1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

[HUN] Saab JAS-39EBS-HU Gripen

Diskurzus a(z) 'Vadász-/csapásmérő/kiképző repülőgépek' témában - Nightstalker által indítva @ 2011. április 4..

1. Terminator

Terminator Well-Known Member

2. Crusader

Crusader Well-Known Member

Mennyi mostanság az átlagos repült óraszám egy Gripen pilótának? Keresgéltem, de nem találtam az infót.

3. fedett_mókus

fedett_mókus Well-Known Member

több mint amennyi mondjuk 3-4 éve de még mindig lehetne több :D

4. borisz

borisz Well-Known Member

Háromjegyű? :D

5. kamm

kamm Well-Known Member

Biztosan tobb, mint az osztrak EF pilotak 70-80 oraja evente. :p

vasszekely and fedett_mókus like this.
  6. Terminator

Terminator Well-Known Member

7. Loken

Loken Well-Known Member

https://jetplanes.blog.hu/2017/10/25/vegre_lezerbombak_a_gripenen
    Biztos volt már ez a cikk fent anno, de lenne néhány kérdésem, mivel eltetl azóta már egy kis idő.
    2015-től szállították nekünk a GBU-12 bombákat - amivel kiválthattuk az amúgy is korlátozott számú AGM-65 Maverick rakétáinkat ellövöldözését (csak nehogy aztán elrozsdásodjanak;)). Ezzel elviekben végre megtörtént a CAS képességünk rendbetétele. Érdekesség azonban, hogy csak két évvel később kezdhettek el gyakorolni a pilótáink. Ennek mi lehetett az oka...gondolom azóta sem publikus?
    Ez azt jelenti, hogy durván 3 éve használjuk a gyakorló bombákat. Ez idő alatt már megszerezhető a CAS képesség elsajátításához szükséges plusz repült óra? Emiatt az új képesség miatt nőtt esetleg a repülhető óra nagysága?
    Valamint ha jól emlékszem a magyar JTAC képesség is csak idén tavaszal vagy nyáron lett hivatalosan megszerezve. Ez azt jelenti, hogy eddig csak jó időjárási körülmények között használhattuk az 5db Rafael/Zeiss Litening 3 ultramodern lézeres célmegjelölő konténerünket?
    Természetesen jó, hogy már van lézer vezérlésű bombánk, de nem kellene már beszerezni lassan lézer- és GPS vezérlésű bombákat is mint amilyenekkel pl. a Luftwaffe Typhoon-jai repkednek (GBU-48). Tudom, hogy drágább, de lézer vezérlésű bombákkal felhőzet vagy harctéri füst esetén sem a fronton főleg nem az ellenséges hátországban nem igazán tudnak hatékonyan bombázni ha nincs jelen JTAC egység.
    Vagy azzal, hogy korábban a V4 EUBG CAS képességet hazánk vállalta magára - Magyarra fordítva ez a Visegrádi Négyek úniós közös harccsoportjának közvetlen légi támogatási képességét jelenti. - dedikáltan csak a fronton bombázgatunk és nem repülünk beljebb így igazán nincs is miért rendszeresíteni, jó az ami van?
    Plusz a földi cél jobb felderítését a JTAC előretolt földi megfigyelő a Rover termináljával jobban segíthetné képi azonosítással, azonban ehhez viszon szükség lenne egy kiegészítő elekronikus egységre a Litening konténeren...beszerzésre került esetleg már ilyen egység a cikk írása óta (2017.10.)?

8. bel

bel Active Member

Szia,

E szerint 8 eve.

Loken and Luthero like this.
  9. arcas

arcas Well-Known Member

....hiányérzetem van... :confused:

10. rudi

rudi Well-Known Member

Nincs szállítógép...o_O
    Ilyen formában szállítva át lehet vele repülni külföldi országok felett (nem élesítetett, nem bevethető fegyver)

11. luperator

luperator Well-Known Member

Sajnálom, hogy ha már kötöttek az amcsikkal üzletet, nem "csaptak" mellé AIM-9X-et is.

alfa74 and Galthran like this.
  12. arcas

arcas Well-Known Member

Nem, a gép szárnyvégi tartójának végét nézd...

13. arcas

arcas Well-Known Member

Mondjuk azt én is, de még minden lehet, akár az eu-s párja is...
    De a képpel nem erre gondoltam...

14. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

???

15. Tegin

Tegin Well-Known Member

svajcibeka and rudi like this.
  16. arcas

arcas Well-Known Member

17. Tegin

Tegin Well-Known Member

Igen, nem jót linkeltem de az EW rendszer szenzoraira gondoltam (nem tudom pontosan mi volt/van a mi gripenjeinken)

18. arcas

arcas Well-Known Member

Olyan sárga végződésű volt mint a képeden, most meg csak sima szürke:
    Ami fura, hogy a második BAP-on is igy volt. Gondolom nem szenzorok nélkül repültünk élessel...ezek szerint az update hardveresen is változtatott dolgokat a gépeken...

alfa74, LMzek 2.0 and Tegin like this.
  19. Tegin

Tegin Well-Known Member

Ews-39 névre hallgat, itt vannak az elemei:
    Lehetett ebben változás, vagy simán csak hiányzik?
    Gondolom ha új rendszer lenne podban akkor feleslegessé válhat, de hogy a mieinkről miért került le nem tudom.

20. arcas

arcas Well-Known Member

Régen pont olyan volt az EWCS egység mint a szemléltető képen. Emlékszem a dél-afrikai gépeken picit más volt. De csak most vettem észre, hogy a cseh és a magyar gépeken eltűnt vagy megváltozott ez a cucc...

bel likes this.

Ezen oldal megosztása