[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

M

molnibalage

Guest
Hogyan jön ehhez a szignó....? Megint össze tetszik keverni a szezont a fazonnal és azzal érvelni, ami teljesen irreleváns...

Ha magát komolyan vevő műszaki szakember ilyet javasolna képébe röhögnek, nem érdekel, hogy milyen papírja van. Sőt, akármilyen embert. Egyszerűen azért, mert hülyeségeket beszél.

Most akkor menjünk végig szépen sorban mindenen?

Hány harckocsi gyártásban jártas szakember van itthon? Lánctalpat egyáltalán mikor tervezett utoljára hazai mérnök? Hát ágyút? Hát grántátot hozzá? Hát lézeres célzó rendszert? Soroljam még a hk. fő részeit, amiről a hazai iparnak lövése sincs?

Tegyük fel, hogy akkor ezeket kifejlesszük és n+1-dik alkalomra mondjuk, hogy sikerülne. Szerinted mennyibe kerülne ez úgy, hogy alig néhány tucat eszköz kellene? Azt a marhaságot meg ki ne találd már, hogy ezzel törünk be az export piacra, mert elröhögöm még magam.

Vagy licenszeljünk? A licensznek mi értelme van, ha hegyekben áll olyan használt hk, ami hülyére pofozza a meglevő T-72-őt és bőven jók ide? Akkor hova fejlesszünk és gyártsunk hazai hk-t?

Na, akkor szerinted mennyi pénzből és mikorra lenne harckocsi és mennyibe kerülne az, hogy kb. 50-60 db kéne? Többe kerülne egy harckocsi, mint egy 4. generációs használt vadászgép.

Mi az, ha nem ökörség, hogy ilyen téveszméken lamentál valaki, amikor egy 40+ éves harckocsi századnak nincs lőszere elég a jövőre, ezért a gyakorlatokon korlátozottan lövöldözhetnek...?

Néhány százezer dollár sincs lőszerre, nincs egy kiállítható hadrafogható hk. század. Nem tetszik érezni a kontrasztot...? Még harckocsi gránátot sem gyártunk a harkocsikhoz tudtomal. Egyáltalán 12.7 mm-es lőszert gyártanak itthon a géppuskához vagy az is csak import...?


Tegyük fel, hogy a fentihez rendelkezésre állna a forrás. Akkor is ki az a marha, aki így dobná ki az ablakon a pénzt? Sokkal logikusabb lenne, akkor használt M1/Leo2 vagy akármilyen T-72-nél fényévekkel korszerűbb eszköz beszerzése, ami 2 éves átfutásban lezavarható és rendszeresíthatő és nem évtizedek múlva ad ESETLEG valamit. A fennmaradó forrásból meg n+1 dologra telne. Pl. üzemeltetni a technikát.

Nem esik le, hogy az erőforrások logostobább módon történő pazarlásáról van szó...? Lehet, hogy a pecsét feljogosít valamire, de ettől azért gondolkodni még nem kellene elfelejteni...
 

Panzerfaust

Well-Known Member
2010. április 21.
6 145
5 003
113
Fölösleges anyázódni, egymást leszólni, semmiféle hk-fejlesztés, gyártás, licenszvásárlás nem lesz Mo-n az elkövetkező 50 évben. Az előző 50-ben, hidegháborús időket élve sem volt.
Manapság még egy normális, rendszeresíteni való kézifegyvert se tudunk összehozni ... Csak lazán, urak :)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
molni

Most nem tudom melyik kommentre reagáltál.
Ebben egyetértünk, nem is állítottam egy helyen sem, hogy rögtön a mostani T-72 "állomány" helyére kellene a hazai.
De tényleg hosszú távra gondolkodva azért nem tűnik pénzkidobásnak, ha 100-200 milliárdot rááldozok a gépek beszerzésére, a vonatkozó mérnöki kultúra megteremtésére, témabeli oktatásra, egyszóval az alapozásra. Aztán abból vagy harckocsi lesz, vagy valami más (esetleg nem is haditechnika).
 
M

molnibalage

Guest
@molnibalage
Rendben. Akkor Te hogyan kezdenél hozzá a fejlesztéshez? Páncélosok terén, hosszú távon úgy, hogy a későbbiekben ne csak egy tábori szintű javítókapacitásunk legyen.
Sehogy. Egyszerűen nem értem, hogy miért nem esik le neked, hogy mi az alapvető probléma.

Első körben az az ország ne akarjon harckocsit <i><b>fejleszteni</b></i>, aminek a politikai és honvédelmi kultúrája alkalmatlan arra, hogy harckocsit, önjáró löveget vagy korszerű vadászgépet <i><b>üzemeltessen</b></i>. Ha majd ezt sikerül elérni, akkor lehet eltöprengeni olyan fejlesztések kellenének, amik az ország gazdaság teljesítő képességével, mérnöki és sajtá gyártó kapacitásával arányban állnak. Az nem gyártó kapacitás, hogy a német idehozza a Mercedes gyártó sorát...

Svédország kifejlesztette a Gripent, ami elég szép teljesítmény egy 10 milliós országtól. Csak éppen a svéd védelmi ipar, azt nem a semmiből hozta össze. Tessék megnézni a SAAB palettáját az '50-es évektől és ezekhez is komoly külföldi segítség kellett, lásd jenki fegyvezet és hajtómű.

Na, ez az ország az Strv 103 koncepciójának buktája után inkább Leopard 2-őt szerzett be - sőt, kezdtben csak lízingelték - és igazították a saját igényekhez. Hol vagyunk mi anyagilag és fegyveres erők kultúrájában svéd szinten...?

Tetszik már érteni...?

Egy hasonlattal. Egy családi házat nem tudsz tisztán tartani és üzemeltetni, de egy felhőkarcolót akarsz kifejleszteni és legyártani. Most akkor erre mit mondjon az ember? Simogassa meg a buksidat és tapsoljon egy ennyire elborult ötlethez...?

Ha a Mount Everestet akarod megmászani, akkor először menj fel a Kékesre, azát jöhet a Tátra. Aztán egyre magasabb hegyek szépen sorban, különben csak a bukta a garantált vagy a halál...

Milyen fejlesztések azok, amik egy ilyen ország repertoárjába beleférnek? Vannak ötleteim, de nagyon nem az, hogy 0-ról kifejleszet egy új harckocsit az ország, ami valószínűleg egy 25+ éves Leopard 2A5 szintjétől is fényévekre lenne.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 763
17 835
113
amit írtam néhány napja, az igazából csak a jéghegy csúcsa... Csak egy egyszerű példa még:

- a páncéllemezeket dinamikus igénybevétellel kell vizsgálni. Ez azt jelenti, hogy fogsz egy hosszú lemezt (kb. 1000mm) hosszú, a végére csinálsz egy furatot, majd bele egy repedést. Erre a lemezre felhegesztesz füleket mindkét oldalála (hosszirányban) majd húzod (kb. az anyag folyáshatárának a fele). A lemez 1000mm-es hosszán kb. 10mm-enként különböző hőmérsékletet állítasz be (A repedésnél van a leghidegebb, majd így mész szépen az egyre melegebb hőmérsékletek felé). Különböző lőszerekkel lövöd meg a próbatestet, majd megvizsgálod a hőmérsékletet és azt hosszt, ahol elrepedt. Ebből törésmechanikai elvek alapján visszaszámolod a kritikus lemezvastagságot. Minél vastagabb a lemez, ebből a szempontból annál rosszabb (alapból kialakulhat benne a többtengelyű feszültségi állapot, inhomogenitások, stb..). Ez kísérletek hosszas sorozata. Milyen hőmérséklet, milyen erőhatás, hol áll meg a repedés... Ezt feldolgozni statisztikailag, majd kiértékelni. Ebből kijön a lemezvastagság, az adott anyagra. Kiindulásnak lesz egy értéked. Ez így leírva egyszerűbb, de a valóságban nehéz, kőkemény optimum-keresés. Behatárol a tömeg, a gyártási lehetőség, az elérhető anyagminőség, a feldolgozási lehetőségek, ár, stb.

Ezután kezdhetsz rétegelni, újra kezdve az egész játékot és így tovább. Ez nem olyan, hogy valamelyik csókos cége megcsinálja okosban. Technológia transzfer jó lenne, csak nehéz...

Menjünk az oroszokhoz? (NATO tagok vagyunk...)
Menjünk a kínaiakhoz? (NATO tagok vagyunk...)
Menjünk a NATO-hoz? (nálunk amilyen információ-biztonság van...)

Amíg meg összedőlnek a kórházak, meg menekülnek a fiatalok, addig szerintem lenne más prioritás is..
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
<blockquote rel="silurusglanis">@molnibalage
Rendben. Akkor Te hogyan kezdenél hozzá a fejlesztéshez? Páncélosok terén, hosszú távon úgy, hogy a későbbiekben ne csak egy tábori szintű javítókapacitásunk legyen.
Sehogy. Egyszerűen nem értem, hogy miért nem esik le neked, hogy mi az alapvető probléma.

Első körben az az ország ne akarjon harckocsit <i><b>fejleszteni</b></i>, aminek a politikai és honvédelmi kultúrája alkalmatlan arra, hogy harckocsit, önjáró löveget vagy korszerű vadászgépet <i><b>üzemeltessen</b></i>. Ha majd ezt sikerül elérni, akkor lehet eltöprengeni olyan fejlesztések kellenének, amik az ország gazdaság teljesítő képességével, mérnöki és sajtá gyártó kapacitásával arányban állnak. Az nem gyártó kapacitás, hogy a német idehozza a Mercedes gyártó sorát...

Svédország kifejlesztette a Gripent, ami elég szép teljesítmény egy 10 milliós országtól. Csak éppen a svéd védelmi ipar, azt nem a semmiből hozta össze. Tessék megnézni a SAAB palettáját az '50-es évektől és ezekhez is komoly külföldi segítség kellett, lásd jenki fegyvezet és hajtómű.

Na, ez az ország az Strv 103 koncepciójának buktája után inkább Leopard 2-őt szerzett be - sőt, kezdtben csak lízingelték - és igazították a saját igényekhez. Hol vagyunk mi anyagilag és fegyveres erők kultúrájában svéd szinten...?

Tetszik már érteni...?

Egy hasonlattal. Egy családi házat nem tudsz tisztán tartani és üzemeltetni, de egy felhőkarcolót akarsz kifejleszteni és legyártani. Most akkor erre mit mondjon az ember? Simogassa meg a buksidat és tapsoljon egy ennyire elborult ötlethez...?

Ha a Mount Everestet akarod megmászani, akkor először menj fel a Kékesre, azát jöhet a Tátra. Aztán egyre magasabb hegyek szépen sorban, különben csak a bukta a garantált vagy a halál...

Milyen fejlesztések azok, amik egy ilyen ország repertoárjába beleférnek? Vannak ötleteim, de nagyon nem az, hogy 0-ról kifejleszet egy új harckocsit az ország, ami valószínűleg egy 25+ éves Leopard 2A5 szintjétől is fényévekre lenne.</blockquote>

De Molni, ebben teljesen egyetértünk...

Nevezzük inkább az ominózus államot innentől inkább Piréziának, ahol ideális gondolkodású politikai és katonai vezetés tevékenysége veszi kezdetét, ipari és egyéb paraméterei pedig megegyeznek a miénkkel.
Na akkor ezekkel az alapokkal, pusztán ipari és technológiai téren, mit kellene tenniük?
 
M

molnibalage

Guest
molni
Most nem tudom melyik kommentre reagáltál.
Általánosan. Bevallom nem olvastam végig az összeset, mert a hülyeség egy szintje egy idő után túlcsordulást okozott nálam, vagy ahogy a finn piálós viccben van, "láttam már eleget".*

A baj az, hogy egyesek képtelenek földhözragadt módon gondolkozni a haderőfejlesztésben és "fejlesszünk azt" és "vegyünk azt" vonalon túl képtelenek gondolkodni mikor jelenleg 25 éve néhány kivételtől eltekintve csak leépítettünk és üzemeltetni sem tudunk.

Ne akarjon sprintelni az, aki még négykézláb kúszni sem tanult meg....


*Pekka és Mika ülnek egy házban a semmi közepén és már három napja egyfolytában vedelnek. Egyszercsak Pekka felfedezi, hogy kifogytak a sörből. Mondja Mikának, hogy menjen ki a fészerbe és nézze meg, nincsen-e még valami iható. Mika kimegy, majd öt perc múlva visszatér kezében egy palackkal.
- Hát ezt találtam, ez metanol, szóval ha megisszuk, akkor megvakolunk.
Pekka kicsit gondolkodik, majd lassan körülnéz és így szól:
- Szerintem láttunk már eleget...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Nevezzük inkább az ominózus államot innentől inkább Piréziának, ahol ideális gondolkodású politikai és katonai vezetés tevékenysége veszi kezdetét, ipari és egyéb paraméterei pedig megegyeznek a miénkkel.
Na akkor ezekkel az alapokkal, pusztán ipari és technológiai téren, mit kellene tenniük? "

Kb. azt, amit irtam.
 
M

molnibalage

Guest
Na akkor ezekkel az alapokkal, pusztán ipari és technológiai téren, mit kellene tenniük?
Tehát feltesszük, hogy az összes mai magyar dandár feltöltöttsége 90% felett van és valódi harcértéke lenne a mai elavult fegyverzettel?

Hát akkor sem 0-ról harckocsi fejlesztés. Használt hk. beszerzése és a hazai placcon olyan beszállítok felkutatása, akik legalább egyes tartalék alkatrészek gyártására képesek, hogy az üzemeltetés minél nagyobb arányban hazai forrásból legyen meg.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 441
113
akagi: :) A Haditechnika 2016/01 "harckocsizó" különszámában indult el cikksorozatom a Brit 1. Pc hadosztály Bászrai harcairól .. No komment. A katonakoromat a szabadszállási T-55A-össel felszerelt harckocsizóknál kezdtem, Ő marha büszkék voltak, hogy hadgyakorlaton legyőzték a T-72-esekkel felszerelt Tataiakat 1986-ban.. A parancsnok bizonyos Végh Ferenc volt, gondolom ismerős a név. Aztán budapesten titkositó irodában kaptam feladatot.. No ennyi. Gyakorlatilag harckocsit, PSZH-t, GYHJ-t tervezni és építeni magyarországon a "vas és acél" országában irreális elgondolás. Bizonyos részegységeket talán lehetne - de minek. Rakáson állnak a volt szovjet T-72 változatok, valamint használt M1, vagy éppen Leo2-esek is vannak raktáron. Igazából szvsz, nem szereznék be MBT-t, hanem Warrior, Bradley osztályú GYHJ-ket, amelynek bizonyos páncélvédettség mellett pctörő rakéta képességük is van. Az M113 elavult, az új kerekes csodák (lásd Stryker) nem meggyőzőek csak rendfenntartó/békefenntartó/asszimetrikus hadviselére alkalmasak. Az olyan eszközök mint az olasz Centauró pedig páncélvédettségre elégtelen, és bár 105mm-es lövege talán megfelelő lenne, a pctörő rakéta szerintem jobb eszköz.
 

zotyek78

Well-Known Member
2013. március 26.
2 618
1 021
113
@Akagi
<i>Most szállt el az agyam!
Neked, vagy Kelepistinek mennyi Tük-ös szignója van a haditechnikában? (Tikos Ügy Kezelés!). Lehet "észt osztani", de csak módjával!
Nem bánnám, hogy a szokásodhoz híven "megsértődnél"!
PS.: Várom a k@a anyázást!</i>

Most nem azért, de mit számít, ha van kb. 70-80, mint amennyit kisakkoztak már itt párszor? Attól még igaz, hogy itt nem lesz harckocsi gyártás... Már eleve azért, mert nincs rá szándék. :)

Az meg, hogy mennyire titkos... Emékszem, amikor volt valami nagy havazás és bevettetek T-72-eseket is, az egyik lepukkant.... Úgyhogy még az a jelképes mennyiség is inkább kérdéses. :)
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
@Akagi
<i>Most szállt el az agyam!
Neked, vagy Kelepistinek mennyi Tük-ös szignója van a haditechnikában? (Tikos Ügy Kezelés!). Lehet "észt osztani", de csak módjával!
Nem bánnám, hogy a szokásodhoz híven "megsértődnél"!
PS.: Várom a k@a anyázást!</i>

Most nem azért, de mit számít, ha van kb. 70-80, mint amennyit kisakkoztak már itt párszor? Attól még igaz, hogy itt nem lesz harckocsi gyártás... Már eleve azért, mert nincs rá szándék. :)

Az meg, hogy mennyire titkos... Emékszem, amikor volt valami nagy havazás és bevettetek T-72-eseket is, az egyik lepukkant.... Úgyhogy még az a jelképes mennyiség is inkább kérdéses. :)
Akkor nem érted! Itt nagy ívben mindenki ossza az észt, hogy hogy kell vagy nem kell HK-t gyártani minden háttér infó nélkül!
Hölgyek, Urak!
Bátorkodom kijelenteni: ki vett részt egy HK modernizációs program keretein belül a Cirrusnál (lánykori nevén GG)? Nagyon bátor ember lehet közölünk, aki, csak a DG teljesítmény adatait nyilvánosságra hozza!
Ne, hogy itt valaki azt higgye, hogy Ő szarta a "spanyol viaszt" az internet tudása alapján!
PS.: (lehet anyázni)!
Még annyit: nekem fenn van az elérhetőségem! Nektek?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 133
113
Akagi, én nem akarlak anyázni :D. Az a helyzet, hogy kb. más topikokban, de hasonlóan megütközöm én is, mikor valaki szabadon elérhető forrásokból pl.: wikipedia, vagy gyártó honlapjáról származó marketing anyagból, még jobb, mikor "repszimulátorokból, ismeretlen orosz játszópajtitól, vagy egy havarom pilóta ismerősétől származó infókból" olyan szintű magabiztosságra tesz szert, hogy az félelmetes. Ettől függetlenül, hogy ne csak offoljak, szerintem sem realitás nekünk a közeljövőben harckocsit gyártani, de bevallom, nem vagyok lőszerfejlesztő mérnök, sem harckocsizó... Puszta vélemény részemről, az eddigi megfigyeléseim alapján, hogy nekünk jelenleg ami realitás, az az lenne, hogy az asszimetrikus képességeinket növeljük, és ne legyünk puha célpont. Ettől függetlenül, szerintem NE húzd fel magad, nem éri meg, komolyan. Egy jó Ignore-gomb aranyat ér néha:D!
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
akagi: :) A Haditechnika 2016/01 "harckocsizó" különszámában indult el cikksorozatom a Brit 1. Pc hadosztály Bászrai harcairól .. No komment. A katonakoromat a szabadszállási T-55A-össel felszerelt harckocsizóknál kezdtem, Ő marha büszkék voltak, hogy hadgyakorlaton legyőzték a T-72-esekkel felszerelt Tataiakat 1986-ban.. A parancsnok bizonyos Végh Ferenc volt, gondolom ismerős a név. Aztán budapesten titkositó irodában kaptam feladatot.. No ennyi. Gyakorlatilag harckocsit, PSZH-t, GYHJ-t tervezni és építeni magyarországon a "vas és acél" országában irreális elgondolás. Bizonyos részegységeket talán lehetne - de minek. Rakáson állnak a volt szovjet T-72 változatok, valamint használt M1, vagy éppen Leo2-esek is vannak raktáron. Igazából szvsz, nem szereznék be MBT-t, hanem Warrior, Bradley osztályú GYHJ-ket, amelynek bizonyos páncélvédettség mellett pctörő rakéta képességük is van. Az M113 elavult, az új kerekes csodák (lásd Stryker) nem meggyőzőek csak rendfenntartó/békefenntartó/asszimetrikus hadviselére alkalmasak. Az olyan eszközök mint az olasz Centauró pedig páncélvédettségre elégtelen, és bár 105mm-es lövege talán megfelelő lenne, a pctörő rakéta szerintem jobb eszköz.
Pisti!
A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!
Lopták is rendesen! Nem véletlen voltam anno az UZCS-ben! (Ha, valakinek fejtőrést okozna: Ural Zavod Cseljabinksz). De, említhetném a Gamma Műveket. Páncél és löveg gyártásban, meg Ózd. Nem sokkal maradtunk le a minőségben! A negyvenes évek elején Erdélyben lefektetett 34,3-as vasúti síneket használja a román vasút a mai napig is! Csak így tőmondatokban.
Az, hogy Te miben hiszel....?!
Üdv
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!"

Mi volt ez, mire vettek?

"Páncél és löveg gyártásban, meg Ózd. Nem sokkal maradtunk le a minőségben!"

Mihez kepest, voltal mondjuk a Rheinmetallnal meg a KMW-nel is, hogy ossze tudod hasonlitani a kettot? No offense, csak kerdem.
 
T

torsen

Guest
akagi: :) A Haditechnika 2016/01 "harckocsizó" különszámában indult el cikksorozatom a Brit 1. Pc hadosztály Bászrai harcairól .. No komment. A katonakoromat a szabadszállási T-55A-össel felszerelt harckocsizóknál kezdtem, Ő marha büszkék voltak, hogy hadgyakorlaton legyőzték a T-72-esekkel felszerelt Tataiakat 1986-ban..

Egy sztori ehhez. Barátom és kollégiumi szobatársam '85/86-ban egyetemi előfelvettként irányzó volt Szabadszálláson. És mesélt erről a hihetetlen győzelemről...véleménye szerint a győzelem egyik oka az volt, hogy némely "csörömp" kezszeme a vaklőszer elé székelykáposzta és egyéb 100mm-es készétel konzervet töltött. A tataiak a becsapódó konzerveket hallva azt hitték, hogy a szabadszállásiak élessel lőnek csak őket megvédi a szupertechnika. Ez okozott olyan helyzetet, hogy nyerhettek a Szabadszállásiak...

Ha nem igaz, akkor is aranyos, de olyan mesélte, aki ott volt.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
"A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!"

Mi volt ez, mire vettek?

"Páncél és löveg gyártásban, meg Ózd. Nem sokkal maradtunk le a minőségben!"

Mihez kepest, voltal mondjuk a Rheinmetallnal meg a KMW-nel is, hogy ossze tudod hasonlitani a kettot? No offense, csak kerdem.
Szia 2ndt!
Az "éjjel látó" képessége a mai napig is megérne egy "misét"!
Mihez kepest, voltal mondjuk a Rheinmetallnal meg a KMW-nel is, hogy ossze tudod hasonlitani a kettot? No offense, csak kerdem.
</blockquote>
Ha ez mond neked valamit: a mai napig is orosz vasércből állítanak elő az angolok különleges acélt!
Visszakérdeznék! Németországban hol van különleges vasérctelep?
(Svédországban!). Finoman fogalmazva, nem volt jó a kérdés!
Üdv
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
<blockquote rel="kelepisti">akagi: :) A Haditechnika 2016/01 "harckocsizó" különszámában indult el cikksorozatom a Brit 1. Pc hadosztály Bászrai harcairól .. No komment. A katonakoromat a szabadszállási T-55A-össel felszerelt harckocsizóknál kezdtem, Ő marha büszkék voltak, hogy hadgyakorlaton legyőzték a T-72-esekkel felszerelt Tataiakat 1986-ban..

Egy sztori ehhez. Barátom és kollégiumi szobatársam '85/86-ban egyetemi előfelvettként irányzó volt Szabadszálláson. És mesélt erről a hihetetlen győzelemről...véleménye szerint a győzelem egyik oka az volt, hogy némely "csörömp" kezszeme a vaklőszer elé székelykáposzta és egyéb 100mm-es készétel konzervet töltött. A tataiak a becsapódó konzerveket hallva azt hitték, hogy a szabadszállásiak élessel lőnek csak őket megvédi a szupertechnika. Ez okozott olyan helyzetet, hogy nyerhettek a Szabadszállásiak...

Ha nem igaz, akkor is aranyos, de olyan mesélte, aki ott volt.

</blockquote>
Urban legend! Tartalak annyira értelmesnek, hogy végig gondold!
Ha, egyszer is elsült a kezedben valami! Ember!.....?!
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Szia Akagi:

"Az "éjjel látó" képessége a mai napig is megérne egy "misét"! "

Ezzel sajnos nem vagyok elorebb; mi volt ennek a pontos tipusa? Illetve azt sugalmazod-e, hogy ez olyasmi volt, amit a dekadens nyugat nem tudott anno ilyen teren eloallitani?

"Ha ez mond neked valamit: a mai napig is orosz vasércből állítanak elő az angolok különleges acélt!"

Kulonosebben nem mond semmit; persze vegkepp nem mond semmit a pancelok vagy a lovegek minosegere nezve, mivel az alapanyagok egy faktor, az acelgyartas, tervezes, stb. meg egy rakas masik. Szoval - bar nem vagyok mernok - , meglepodnek, ha egy kesztermek minoseget ezzel az egy faktorral le lehetne irni...
Bar - ahogy a legenda mondja - az orosz autok azert leszultek vastagabb lemezbol, hogy birjak a telet:)