[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Szia Akagi:

"Az "éjjel látó" képessége a mai napig is megérne egy "misét"! "

Ezzel sajnos nem vagyok elorebb; mi volt ennek a pontos tipusa? Illetve azt sugalmazod-e, hogy ez olyasmi volt, amit a dekadens nyugat nem tudott anno ilyen teren eloallitani?

"Ha ez mond neked valamit: a mai napig is orosz vasércből állítanak elő az angolok különleges acélt!"

Kulonosebben nem mond semmit; persze vegkepp nem mond semmit a pancelok vagy a lovegek minosegere nezve, mivel az alapanyagok egy faktor, az acelgyartas, tervezes, stb. meg egy rakas masik. Szoval - bar nem vagyok mernok - , meglepodnek, ha egy kesztermek minoseget ezzel az egy faktorral le lehetne irni...
Bar - ahogy a legenda mondja - az orosz autok azert leszultek vastagabb lemezbol, hogy birjak a telet:)
Ha egy halvány csillag látszott az égen...., ha nem , akkor kellet egy kis rásegítés és nem kellett az ismert megoldások!
Ha, jártas vagy az optikában, akkor csak annyit mondok, hogy a tárgylencse csiszolása...!
Másik!
Piritből soha nem lesz kiváló minőségű páncél! Max, ha húsz évig eszi a rozsda!
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 447
113
"A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!"

bizony a MOM kiváló optikai távolságmérőket gyártott. Sőt ellopta a magyar titkosszolgálat a 286 processzorok gyártásáról amit lehetett, sőt a MOM-ban felépítették az üzemet (amely az első nap "érdekes módon leégett" A CIA volt, megvárták meg felépítjük. Utána lehet olvasni. Egy a probléma: Hol van ma a MOM? No ezért nincs optika sem, Se szakember, se technika, se semmi. Ez kb. olyan mint a Dunai Repülőgépgyár...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@Akagi:
Az a helyzet, hogy valaszolsz, de nem a kerdesekre es nem irsz semmi konkretumot es siman atsiklasz azon, amit irok.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
@Akagi:
Az a helyzet, hogy valaszolsz, de nem a kerdesekre es nem irsz semmi konkretumot es siman atsiklasz azon, amit irok.
Mire? A hülye kérdéseidre? Jobb kifogásod nincs?
Nincs több kérdésem, pedig tudnék egy párat feltenni!
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
"Mire? A hülye kérdéseidre? Jobb kifogásod nincs?
Nincs több kérdésem, pedig tudnék egy párat feltenni!"

Nem kerdest kertem, hanem valaszt. Ha nincs, akkor nem csinaltal mast, mint a hasadra utottel az allitasaiddal vagy epp mellebeszeltel.
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
"Mire? A hülye kérdéseidre? Jobb kifogásod nincs?
Nincs több kérdésem, pedig tudnék egy párat feltenni!"

Nem kerdest kertem, hanem valaszt. Ha nincs, akkor nem csinaltal mast, mint a hasadra utottel az allitasaiddal vagy epp mellebeszeltel.
Egyem a zúzád Te fotelgyilkos! Mögöttem van némi "tudás", és mögötted? Tudod, így viselkedik egy sértett jellem! Ne offold szét a topikot! Magánban folytathatjuk!
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Akagi, olvasd mar vissza kerlek! Tettel par kijelentest, amire rakerdeztem. Nem teljesen off itt (mar az elmult napok termesehez kepest).

1. "A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!"

Erre megkerdeztem, hogy mi volt ez es mire vettek. Irhattal volna tipust, felhasznalast, stb. Nem tetted.

2. "Páncél és löveg gyártásban, meg Ózd. Nem sokkal maradtunk le a minőségben!"
Erre megkerdeztem, hogy ezt mire alapozod, erre nekialltal egyetlen faktorrol (vaserc tipusa) beszelni, mikozben magad jelentetted ki, hogy a nemetek sved vasercet hasznaltak. Szerinted ez valasz volt barmire is?

Ket dolgot ugy tudsz osszehasonlitani, ha mindkettot ismered, tanulmanyozod, kimered, stb.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 447
113
A MOM mindenestre kiemelt hadiipari cég volt, optikai eszközök területén a VSZ-ben, valamint több olyan hadiipari eszköze, szabadalma van, amelyet még most sem lehet külföldre vinni...
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
A MOM mindenestre kiemelt hadiipari cég volt, optikai eszközök területén a VSZ-ben, valamint több olyan hadiipari eszköze, szabadalma van, amelyet még most sem lehet külföldre vinni...

Ebben nem ketelkedem. Szabadalom temaban passzolok; ehhez egyreszt kell valami jogutod szerintem (nem tudom, hogy van-e), masreszt a szabadalmak is lejarnak, hacsak nem lehet titkositani azokat nemzetbiztonsagi szempontbol.

Ha az adott eszkozt vettek mint a cukrot a NATO orszagok, akkor valamilyen celra vettek. Tanulmanyozni nem ugy veszik az ilyemit mint a cukrot. Innen jogos volt a kerdes szerintem, hogy mi is volt ez pontosan es mire lehetett hasznalni egy NATO orszagnak.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 447
113
Ez a vették a cukrot szerintem "költői túlzás" :)... A dunai repgyár is jogutod nélkül szünt meg.. Ráadásul a MOM szakembergárdája valószínűleg már nyugdíjas, már aki él, valamint a szerszámok nagy részét gondolom szétlopták, eladták.. Magyarországon élünk..
 

boki

Well-Known Member
2012. május 18.
48 090
82 719
113
Tudtommal , aki ilyen helyen dolgozott titoktartási nyilatkozatot írt alá, tehát nem nyilatkozhat konkrét dolgokról x évig.....
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
Akagi, olvasd mar vissza kerlek! Tettel par kijelentest, amire rakerdeztem. Nem teljesen off itt (mar az elmult napok termesehez kepest).

1. "A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején a PSZH MOM álltal gyártott irányzékát úgy vették a NATO berkein belül mint a cukrot!"

Erre megkerdeztem, hogy mi volt ez es mire vettek. Irhattal volna tipust, felhasznalast, stb. Nem tetted.

2. "Páncél és löveg gyártásban, meg Ózd. Nem sokkal maradtunk le a minőségben!"
Erre megkerdeztem, hogy ezt mire alapozod, erre nekialltal egyetlen faktorrol (vaserc tipusa) beszelni, mikozben magad jelentetted ki, hogy a nemetek sved vasercet hasznaltak. Szerinted ez valasz volt barmire is?

Ket dolgot ugy tudsz osszehasonlitani, ha mindkettot ismered, tanulmanyozod, kimered, stb.
Erőlködésnek a vége: szarás!
Olvasd kelepisti reagálását, pedig vele sem bántam "kesztyűs kézzel"! De Ő valamit "sejt"!
Hidd el, konkrét adatokkal nem fogok szolgálni, mert Te kérted!
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
@kelepisti, boki:

Az a helyzet, hogy nekem errol nagyjabol az ugrott be, amikor a SZU osszeomlasakor ejjellatot lehetett a "piacon" venni meg hasonlokat (vadaszoknak pl. erdekes lehetett)... Ezert kerdeztem, hogy mi tett egy ilyen termeket ennyire keresette?
probalom elvalasztani a "nosztalgia-faktort" a tenyektol.

Titoktartasi nagyon sok helyen van; olyan megoldasok is, ahol nem mehetsz azonos szakmaba dolgozni x evig mas ceghez.

Nem tudom, hogy az esetleg ma is letezo tiltasoknak van-e meg barmi ervenye, plane relevanciaja.

Azert van par kiemelten jo lencsegyarto a piacon (Zeiss, Hoya, de a manapsag inkabb foto oldalrol ismert Canon, Nikon, stb. is rendelkezik - ha jol emlekszem - katonai divizioval.)
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 816
47 139
113
Tényleg úgy látom, hogy ez nagyjából eldőlt. Van egy szakemberünk, pont az érintett témából, gyanúsan titoktartási nyilatkozattal, meg a másik oldal. Ilyen kérdésekben bántás nélkül, általában jobb a szakemberre bízni, és örülni annak, amit egyáltalán megoszt, megoszthat. Szerintem. Sok komoly helyről hallottam én is, egyébként, amiről már én csak inkább mondákat hallottam, mint közöm volt hozzájuk, de az tény, hogy a 80-as évek elején nagyon nem voltunk olyan szar helyzetben technológiában, mint azt sokan gondolják sztem, úgy általában nézve.
Az már annál inkább fájó, hogy jelenleg tényleg sok vidámságra okunk nincs...
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 960
8 447
113
Jelenleg az első generációs éjjellátó berendezéseket meg lehet legálisan venni, de második generációstól felfelé nem. (Magyarországon). Egyébként nekem anno volt olyan Sony Hi8 kamerám amely 0 luxos!!! környezetben is kiválóan látható zöld képet adott, "gyakorlatilag éjjellátó volt". Nos manapság már nem lehet kapni "0" luxossat... (gondolom nem véletlenül..)- Jobb képe volt, mint ami a heliikopteres srácok monoculárja. Olyan is volt rajtam kb 3 éve, egy gyakorlaton...
 

eSeM

Member
2012. június 12.
719
13
18
ha nyilatkozhatna, se nyilatkozna, a legtöbb hozzászólása szimpla kötekedés, meg asztalverés, hogy mekkora király, aztán hozzáteszi, "hogy de most lehet nyugodtan anyázni"....eddig kb. ennyiben kimerült...saját szakmai terén kele, vagy molni ezerszer többet ír le és nem hősködik, ugyan így dudi, vagy vehetjük a mostanában felbukkant ozymandiast is, őket néha öröm olvasni...persze nyilván, majd jön a reakciója, hogy hülye vagyok és ha nem tetszik lehet besértődni meg anyázni :D....az éhesló nevű tagot juttatja eszembe az index fórumról...
 

akagi

Well-Known Member
2015. január 16.
1 813
305
83
A MOM mindenestre kiemelt hadiipari cég volt, optikai eszközök területén a VSZ-ben, valamint több olyan hadiipari eszköze, szabadalma van, amelyet még most sem lehet külföldre vinni...
A volt Gamma Műveknek is a mai napig nagy ázsiója vagyon!
Lőelemképzés mechanikai módon, és nem kettes számrendszerben!
Tehát immunis az elektronikus zavarásra!
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
2ndt
Ismerd a ráutalás értelmét?
Megkaptad, mint bárki más!
Bocsika!

Az ertelmet igen, csak nem latom, mire es mikor probaltal utalni.
Szoval ez igy maszatolas; ha titokvedelem kotelezne, akkor az gyartastechnologiara, uzletfel konkret szemelyere, stb. stb. vonatkozna, nem arra, hogy mit es miert vittek.

A pancelos/loveges temanal ez meg nem merult fel, megsem sikerult valaszolni. Szoval ez nekem a nagyotmondas esete, kis titokzatoskodassal, ervek hianyaban.
 

2ndt

Well-Known Member
2015. július 9.
2 655
1 539
113
Tényleg úgy látom, hogy ez nagyjából eldőlt. Van egy szakemberünk, pont az érintett témából, gyanúsan titoktartási nyilatkozattal, meg a másik oldal. Ilyen kérdésekben bántás nélkül, általában jobb a szakemberre bízni, és örülni annak, amit egyáltalán megoszt, megoszthat. Szerintem. Sok komoly helyről hallottam én is, egyébként, amiről már én csak inkább mondákat hallottam, mint közöm volt hozzájuk, de az tény, hogy a 80-as évek elején nagyon nem voltunk olyan szar helyzetben technológiában, mint azt sokan gondolják sztem, úgy általában nézve.
Az már annál inkább fájó, hogy jelenleg tényleg sok vidámságra okunk nincs...

Ha ez a dolog a titoktartas ala tartozna, fel sem hozta volna, hogy "vittek mint a cukrot". Ez pont az az informacio-kategoria, ami mara mar boven nem titok a pontos gyartastechnologiat (talan azt sem) kiveve.

@Kelepisti:

"Jelenleg az első generációs éjjellátó berendezéseket meg lehet legálisan venni, de második generációstól felfelé nem. (Magyarországon). Egyébként nekem anno volt olyan Sony Hi8 kamerám amely 0 luxos!!! környezetben is kiválóan látható zöld képet adott, "gyakorlatilag éjjellátó volt". Nos manapság már nem lehet kapni "0" luxossat... (gondolom nem véletlenül..)- Jobb képe volt, mint ami a heliikopteres srácok monoculárja. Olyan is volt rajtam kb 3 éve, egy gyakorlaton... "

Ezt sem ertettem soha. Kb. azt veszel meg, amit akarsz (ember nem birja betartatni). A helikopteres osszehasonlitast siman elhiszem; nagyon sok dologban elhuzott a consumer technologia a hadi mellett az elmult egy-kez evtizedben, ahol azert boven hosszabbak a termekciklusok.

Ha belegondolsz pl. husz eve egy consumer HMD emberi felbontassal 150e+ USD korul volt, most meg ugyanannyi forintert jobbat kapsz.... (ilyenkor rohogok egyebkent az egesz future warrior programon, meg mindig nem lattam semmi hasznalhatot, pedig egy tizfos profi csapat itthon ossze birna szogelni egy hasznalhato prototipust)

@eSeM

Nem tudom, hogy ilyen-e, csak a tenyeket hianyoltam.