[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ez sokkal komplexebb kérdés,mint ahogy tekintesz rá.
Ha tetszik,ha nem,az,hogy mennyi pénzt tudunk a hadseregre forditani,az ugyanúgy része a helyi körülményeknek,mint a katonaföldrajzi jellemzők.Hiába akarsz felállitani egy hk hadtestet,ha nincs rá pénzed.És ha nincs rá pénzed,hogy felállits egy pc hadtestet,akkor nem harcolhatsz úgy,mintha lenne.

Igen, de pont téged idézve:

Szerintem nem vagy-vagy,hanem és a helyes válasz.


Pont ezt kellene megérteni. Itt hiába arról beszélni, amit páran elindítottatok, hogy kerekes 120 miliset azért vásárolni, mert azt meg tudjuk fizetni nagy számba, de használhatatlan arra, amire szeretnénk.
Pont az a bajom, hogy itt sokan azt számolgatják, hogy egy román határszakaszt 10 km-enként le kell fedni harckocsi túlsúlyú nehéz dd-vel. Vagyis páncélgránátos helyett ők szeretnének 30 db páncélost, mindegyikbe két hk zl és két IFV zl. Így gyorsan összeadva 60 zászlóalj bármilyen tankot.

Na, ez az, ami nem fog kijönni se Leopárd2A4-ből, se másból. És ettől fogok egyszer agyvérzést kapni. Meg amikor hozzá teszik, hogy legalább ugyan ennyi hk kell raktáron, mert fogyóeszköz a háború első napjaiban.

A nehéz dd "a front mozgatására" van. Támadás és új területek elfoglalása vagy ellenlökés és elvesztett területek visszaszerzése. Lényegében mindegy. A határ lefedésének döntő részt pedig pont nem az ő feladatuk. Ezekre lesznek Szittyák, akik városharccal megakasztják az ellenség előre törését, stb. És a közepes dd kerekesei is gyors reagálású erőként. Mindennek van értelme a maga szerepében.

Nem kell magyaráznom. Tetszik-nem tetszik, nem a jövőbeni frontvonal mérete fogja jó darabig meghatározni a nehéz dd-k számát. Ahogy te is írtad másnak válaszra, az egész arról szól, hogy kell lánctalpas, kell kerekes is. Ezért is indult Kaposváron az új 8*8 fejlesztése. Hiszen azokra is szükség lesz.

Csak mikor átesünk a ló túloldalára és azon gondolkodunk, hogy könnyű hk-t kellene beszerezni majdnem egy Leopárd áráért, mert azt könnyebben kifizetjük és meglesz a megálmodott számunk... Inkább 2 zl Leopárd2A7, mint 3 zl light tank! Ezért mondtam Pistinek is, hogy ha ő vagy bárki meg tudja mondani, hogy mi az elképzelése ezekkel a csatatéren, akkor azt meg lehet beszélni. Csupán az, hogy úgy se lesz pénz használhatóra és akkor már inkább költsük használhatatlanra, annak a szememben nincs értelme.

Ahogy írod, most már az Army is gyorsreagálású erőnek használja a Strykert. De amikor nem APC-nek használták, akkor nem is működtek jól. Volt egy mámoruk a csoda kerekes tankról és nem jött be. És azt kell látni, hogy rendszeresen felmerül ugyan ez az ötlet. Hogy vásároljunk IFV szerepkörben kerekeseket, mert ma már utolérte a láncost. (Ja, hogy az USA-ban is pont ugyan ezekkel a szavakkal indult. Szenátusi meghallgatáson hangzott el olyan, hogy az elmúlt fél évszázadban a láncban nem történt innováció, de a kerékben igen és még van benne lehetőség és meglátjátok, hogy ez a Jövő.)

Én várom a közepes dd-t. És elmondtam, hogy Tatán is szívesen látnék vadász zl-t. Csak abban nem hiszek, mikor valaki azt ecseteli, hogy a láncos feladataira azért kell kerekes... mert óccó!
 
  • Tetszik
Reactions: pela3 and tonyo

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 076
113
Egy év alatt a szerződés aláírásáig ha eljutnánk, nem a munka végére!

Fejétől bűzlik a hal!

Többen írnak alá, mint ahányan --valóban-- dolgoznak!

Lázár vagy Szun-ce, vagy Sztálin "beugorhatna" egy prémium-osztás előtti számonkérésre, mondjuk Gulag-os egyirányú jeggyel felébreszteni a sok nyugdíj-karrieristát! :mad: :mad: :mad:


.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 360
31 627
113
Szerbeknek......
Édes jó istenem....
Pedig igaz.Leo2A7+ semmivel nem védettebb egy NLAWvel szemben,mint bármelyik orosz tank.És lehetőség van olyan kiegészitő fegyverzet felszerelésére,amire egy Leon nincs.
T72M2_Moderna_01.jpg

Ami azt illeti,most az oroszok elég érthetetlenül nem alkalmazzák azokat a kidolgozott harceljárásokat,miket már sikerrel alkalmaztak afgánban.Nincsennek panzergruppák,Nem alkalmazzák a tűzzel való felderitést.De még azt az ősrégi módszert ae alkalmazzák,hogy lövészeket ültessenek a hk-kra,közvetlen gyalogsági fedezetül.Hk-ra ültetett deszant folyamatosan körfigyelést tudna végezni,illetve lefogó/fedező tüzzel tudnák védeni a hk-t.
Igen, de pont téged idézve:




Pont ezt kellene megérteni. Itt hiába arról beszélni, amit páran elindítottatok, hogy kerekes 120 miliset azért vásárolni, mert azt meg tudjuk fizetni nagy számba, de használhatatlan arra, amire szeretnénk.
Pont az a bajom, hogy itt sokan azt számolgatják, hogy egy román határszakaszt 10 km-enként le kell fedni harckocsi túlsúlyú nehéz dd-vel. Vagyis páncélgránátos helyett ők szeretnének 30 db páncélost, mindegyikbe két hk zl és két IFV zl. Így gyorsan összeadva 60 zászlóalj bármilyen tankot.

Na, ez az, ami nem fog kijönni se Leopárd2A4-ből, se másból. És ettől fogok egyszer agyvérzést kapni. Meg amikor hozzá teszik, hogy legalább ugyan ennyi hk kell raktáron, mert fogyóeszköz a háború első napjaiban.

A nehéz dd "a front mozgatására" van. Támadás és új területek elfoglalása vagy ellenlökés és elvesztett területek visszaszerzése. Lényegében mindegy. A határ lefedésének döntő részt pedig pont nem az ő feladatuk. Ezekre lesznek Szittyák, akik városharccal megakasztják az ellenség előre törését, stb. És a közepes dd kerekesei is gyors reagálású erőként. Mindennek van értelme a maga szerepében.

Nem kell magyaráznom. Tetszik-nem tetszik, nem a jövőbeni frontvonal mérete fogja jó darabig meghatározni a nehéz dd-k számát. Ahogy te is írtad másnak válaszra, az egész arról szól, hogy kell lánctalpas, kell kerekes is. Ezért is indult Kaposváron az új 8*8 fejlesztése. Hiszen azokra is szükség lesz.

Csak mikor átesünk a ló túloldalára és azon gondolkodunk, hogy könnyű hk-t kellene beszerezni majdnem egy Leopárd áráért, mert azt könnyebben kifizetjük és meglesz a megálmodott számunk... Inkább 2 zl Leopárd2A7, mint 3 zl light tank! Ezért mondtam Pistinek is, hogy ha ő vagy bárki meg tudja mondani, hogy mi az elképzelése ezekkel a csatatéren, akkor azt meg lehet beszélni. Csupán az, hogy úgy se lesz pénz használhatóra és akkor már inkább költsük használhatatlanra, annak a szememben nincs értelme.

Ahogy írod, most már az Army is gyorsreagálású erőnek használja a Strykert. De amikor nem APC-nek használták, akkor nem is működtek jól. Volt egy mámoruk a csoda kerekes tankról és nem jött be. És azt kell látni, hogy rendszeresen felmerül ugyan ez az ötlet. Hogy vásároljunk IFV szerepkörben kerekeseket, mert ma már utolérte a láncost. (Ja, hogy az USA-ban is pont ugyan ezekkel a szavakkal indult. Szenátusi meghallgatáson hangzott el olyan, hogy az elmúlt fél évszázadban a láncban nem történt innováció, de a kerékben igen és még van benne lehetőség és meglátjátok, hogy ez a Jövő.)

Én várom a közepes dd-t. És elmondtam, hogy Tatán is szívesen látnék vadász zl-t. Csak abban nem hiszek, mikor valaki azt ecseteli, hogy a láncos feladataira azért kell kerekes... mert óccó!
Alakul,de még mindig nem azt olvasod,mit irok.
Ami azt illeti,én inkább egy 6x6 PSZH/PSZJ járműcsaládot szeretnék,aminek van 4x4 tagja,és logisztikai/támogató/fegyverhordozó 8x8 tagja is.De az alapjárműnek 6x6 PSZHt tekintem (fordulékonyabb,sok a beépitett terület,ott bizony igencsak számit).
Van egy alapvető hiba.Centurion nem egy kerekes tank.Páncélvadász.De alapvetően partvédelmi célokra tervezték eredetileg.Nem csatatéri áttörő hk feladatok ellátására.Nem is alkalmas rá.Ahogy a búr Rooikat sem kerekes tank.Felderitő-portyázó feladatra tervezték.Egyáltalán nem alkalmas áttörő hk feladatra.EGYIK KEREKES_LÖVEGES JÁRMŰ SEM KEREKES TANK.Nem is szabad úgy tekinteni rájuk.
Még nem tiszta,hogy mik is akarnak lenni a Szittyák,de szerintem nem városban való elsáncolásra valók.Inkább portyázó,halogató,"huszárharcra".
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 960
18 488
113
De még azt az ősrégi módszert ae alkalmazzák,hogy lövészeket ültessenek a hk-kra,közvetlen gyalogsági fedezetül.Hk-ra ültetett deszant folyamatosan körfigyelést tudna végezni,illetve lefogó/fedező tüzzel tudnák védeni a hk-t.

Nincs ilyen ma már sehol. Nem harckocsira ülnek a lövészek, ha előrevonást hajtanak végre, hanem megerősítőkkel mennek, az oszlopban. Ez nagyjából úgy néz ki, hogy az oszlop harcjárműveinek fő fegyverei lefedik a területet, minden irányba, menet közben úgy is vannak fordítva. Illetve, az oszlopban vannak harckocsik, lövész harcjárművek, vegyesen. Valamint, amiről láthatóan biztos nem hallottál ,az a terepkutatás. Menet végrehajtása közben, terepkutatók mennek elől, adott távolságra a fő erőktől. Felderítik a menetvonalat, ha ellenséges területen haladnak. Ez alapszabály, már a Néphadseregben is oktatták ezt, minden lövész alakulat kiképzésben benne volt, cirka 35 évvel ezelőtt is. Az, hogy az oroszok most, nem így teszik, mert lehet lusták rá, vagy ennyit se tudnak, netán nem érzik a veszélyt ellenséges területen, hát erről nem mi tehetünk.

Amit a gumikerekes témában leírtál itt, hát az ukrajnai harcok nem igazolják ,de egyébként máshol sem. Most én azt látom, az orosz erők, gumikerekes harcjárműveket, alapvetően, aszfaltozott úton haladó, lényegében utánpótlást, hadianyagot, szállító konvojaik biztosítására, védelmére alkalmazzák. Másra nem. Elsővonalbeli harcra biztosan nem.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 360
31 627
113
Nincs ilyen ma már sehol.
main-qimg-b91be8a8c419c9f646dddd1f41624899

Amerikai Abrams Irakban.....De az oroszok is részben ezért ülnek a lövészjárgányok tetejére-meg mer félnek az aknáktol.
Nem harckocsira ülnek a lövészek, ha előrevonást hajtanak végre, hanem megerősítőkkel mennek, az oszlopban
Panzergruppa a módszer orosz neve,afgánban már használták.Kb század erejű vegys harccsoport,vasziljok és gá-s tűzszakaszokkal megerősitve.
Valamint, amiről láthatóan biztos nem hallottál ,az a terepkutatás
De,hallottam.Csakhogy ezek a kis osztagok maguk az előörsök,miknek ez (is) a feladatuk.
Amit a gumikerekes témában leírtál itt, hát az ukrajnai harcok nem igazolják
Miért is nem igazolják?Ukránok és az oroszok is élénken használják a kerekes BTR-eket,Tigert,egyebeket.Irakban az amcsik nagy tételben rendeltek kerekes járműveket.IDF átál a full láncos rendszerről a vegyes rendszerre......
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ami azt illeti,én inkább egy 6x6 PSZH/PSZJ járműcsaládot szeretnék,aminek van 4x4 tagja,és logisztikai/támogató/fegyverhordozó 8x8 tagja is.De az alapjárműnek 6x6 PSZHt tekintem (fordulékonyabb,sok a beépitett terület,ott bizony igencsak számit).
Van egy alapvető hiba.Centurion nem egy kerekes tank.Páncélvadász.De alapvetően partvédelmi célokra tervezték eredetileg.Nem csatatéri áttörő hk feladatok ellátására.Nem is alkalmas rá.Ahogy a búr Rooikat sem kerekes tank.Felderitő-portyázó feladatra tervezték.Egyáltalán nem alkalmas áttörő hk feladatra.EGYIK KEREKES_LÖVEGES JÁRMŰ SEM KEREKES TANK.Nem is szabad úgy tekinteni rájuk.
Még nem tiszta,hogy mik is akarnak lenni a Szittyák,de szerintem nem városban való elsáncolásra valók.Inkább portyázó,halogató,"huszárharcra".

Pont ez az én gondom. Hogy 1, a politikusok 2, a fórumlakók ebben hívő szegmense kerekes tankként kezeli. Attól még, hogy elmondod, hogy nem annak tervezték, pont arra a feladatkörre akarják megvásárolni.
Másfelől nem hiszek páncélvadászként sem bennük. Úgy legalábbis nem, hogy 44 MBT és ezek mellé csak a mennyiség kedvéért feltöltöd olyanokkal, amik csak az egyik feladatkörét tudja ellátni, de ehhez képest meg drága üzemeltetni. Ez pont annak a garanciája, hogy jövőben se legyen pénzed újabb MBT zl-ra.
Pont ez a baj. Hogy ez nem egy életképtelen koncepció. Egész pontosan ez két koncepció párhuzamosan megvalósítva. Körülbelül amit a fórumlakók ezen szegmense 90%-ban amit akar, az egy családi ház, aminek a fele 10 emeletes panelházból áll. De a másik az egy gyönyörű félbe vágott villa. Olcsónak felfűteni nem olcsó, de megelégedésünkre legalább nem szép... és jóval drágább, mint egy teljes értékű villa felépítése. Vagy... mondjuk egy teljes értékű toronyház (néphadsereg) felépítése.
Te a maradék 10%-ba tartozol, aki általában nem is azt akarja, ami van. Ami nem gond, csak tény. Ezt a 10%-ot úgy hívjuk, hogy felejtsük el és kezdjük újra! Ezért nem lehet vele mit kezdeni. Győztek annak idején a vietnámiak, de nem a vietkong koncepcióját kezdtük el megvalósítani. Életképes lehet az olasz elképzelés is, de ha mi nem azon indultunk el, akkor arról is kár vitázni a magyar fejlesztés kapcsán.
Szóval te szeretnél egy 6*6-os APC-t alap járműnek, de nem az lesz alap jármű, hanem nehéz dd-kben láncos, közepesben 8*8 és a könnyűben meg valószínűleg 4*4-es. Egy percig nem mondanám, hogy életképtelen a 6*6-os ötleted. Csak nem az lesz. A 8*8-ban látják jelenleg azt a szegmenst, amire lehet pakolni, mert van elég teherbírása. Előnyök és hátrányok.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 360
31 627
113
Másfelől nem hiszek páncélvadászként sem bennük
Más egy partvédelmi feladatra kitalált Centurion,és más egy portyázó hadviselésre kitalált Rooikat.Amire kitalálták,mindkettő megfelel.Az ECR90 jellegű tűztámogatók is megin más feladatra szolgálnak.Ezek egyike se hk,csak képesek ellátni hk részfeladatokat.
Úgy legalábbis nem, hogy 44 MBT és ezek mellé csak a mennyiség kedvéért feltöltöd olyanokkal
Spec én MBT-vel akarom pótolni az MBT-t.Csak mivel új MBT beszerzése problémás,a hiányt korszerűsitett tankokkal kivánnám pótolni.
Egész pontosan ez két koncepció párhuzamosan megvalósítva
Egyáltalán nem.Ez a vegyes koncepció,nem két külön koncepció párhuzamossan
Z plan is egy vegyes koncepció akar lenni,szerintem.
Előnyök és hátrányok.
Mindennek van előnye és hátránya.Tökéletes rendszer nincs.
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Egyáltalán nem.Ez a vegyes koncepció,nem két külön koncepció párhuzamossan
Z plan is egy vegyes koncepció akar lenni,szerintem.

Nem, abszolút nem hiszek abban, hogy a Zrínyi vegyes koncepció akarna lenni. Ez MBT koncepció akar lenni. És a váltó típus a Leopárd. (És örülök, hogy esélyt adtál nekem visszakanyarodnom a topic témájához -is-, mert... szegény T-72 topicot én is félig OFF topicnak tekintem. És örömmel ugrottam Pisti elhajlására.) A Hetvenkettő ebben az elképzelésben...

Spec én MBT-vel akarom pótolni az MBT-t.Csak mivel új MBT beszerzése problémás,a hiányt korszerűsitett tankokkal kivánnám pótolni.

No, igen. Szerintem koncepcionálisan is a hetvenkettő szerepe annyi, hogy amíg át nem állunk teljesen. És itt kellene egy időhorizont, ami alapjaiban változtatja meg a gondolkodásunkat, hogy mit is szeretnénk kezdeni vele. Krisss említette halkan, hogy az évtized végén talán lesz rá mód, hogy második Leopárd2 századot vásároljunk.
És ez nagyjából mindent meghatároz. A mérleg egyik serpenyőjében olyan megfontolások, hogy beszerzünk egy század Leopárd2A4-et vagy "ugyan ennyi pénzért" modernizálunk 30 db T-72-t. Lehet mondani, hogy de nekem 250ezer dollár a darabár, de erre semmi garancia. Politikus bikfanyelven megfogalmazva volt egy kisebb összeg tűzoltásra, hogy gyorsan legyen valami és volt egy jóval nagyobb összeg (A7) a távolabbi stratégiai célok megvalósítására. (Átállás nyugati típusra, hosszútávon gazdaságosan üzemeltethető, további fegyverkezés első lépcsője, például Lynx, Kaposvar APC jobb alkupozíció.) De szerintem ebben kiegyezik mindenki, hogy a gyakorló Leopárdok nem volt rossz húzás.
A második nagy kérdés, hogy mi volt a stratégiai cél. (Illetve te már azt is gyakran vitatni szoktad, hogy volt-e.) Nem rég a legfelsőbb szintről egy olyan megjegyzést kaptunk, hogy 2030-ra háború volt a horizont. És ebbe bele illik a második zl. Viszont szomorú, de ez leértékeli a modernizálás jelentőségét. Hiszen 2030 után az MBT koncepció egyáltalán nem számol a T-72-vel. (Nem az lesz a fő csataharckocsi típusunk.)
Ezt kell látni. 30 db modernizált vagy modernizálatlan Hetvenkettő közel semmi jelentőséggel nem bír a következő évtizedtől. Addig meg 30 db-ot én most újra építek vagy sem, még a szomszédainkhoz képest sem rendelkezik túl nagy jelentőséggel. Ha felhozzuk T-72B3 szintre is látjuk, hogy meddig jut el még csak egy teljes zl-t sem kiadó mennyiség a mai csatatéren.

Azt is értem, hogy szinte senki nem ezen a szinten beszélget itt róla. El tudom fogadni, hogy egy B3-as sokkal több harcértékkel rendelkezik, mint egy M1. Csak épp 2030 utáni időre számítva ugyan az a harcérték T-72B3-ból sokkal több pénzbe kerül, mint Leopárd2A7-ekből. (Több zsoldot kell fizetni egy harckocsizónak vegyes elképzelésénél, mintha mindegyiknek Leopárdot adsz. Különben behalsz a toborzásnál. Több lesz a karbantartás párhuzamos üzemeltetésnél, mint fajazonos flottánál. És belülről egy teljes modernizációnál mindent ki kell cserélni. Miért nem egy Leopárdba rakod az új műszert és miért egy T-72-be?)
Olyan lentről kezdtük, hogy az első 15 évre értelmetlen reménykedni abban, hogy mi leszünk a legerősebbek a Kárpát-medencében. 2016-tól 15 évre meg nem kifizetődő megtartani egy vegyes flottát két-három tucat darabért.

Más egy partvédelmi feladatra kitalált Centurion,és más egy portyázó hadviselésre kitalált Rooikat.Amire kitalálták,mindkettő megfelel.Az ECR90 jellegű tűztámogatók is megin más feladatra szolgálnak.Ezek egyike se hk,csak képesek ellátni hk részfeladatokat.

És ugyan oda lyukadunk ki, amit én mindig mondok. Van egy koncepció, az MBT. Olyat vásárolni, ami mindenre jó és azt minél nagyobb tömegben. Részfeladatokra külön járművet közelítőleg egy Leopárd2 áráért nem kell vásárolni. Az MBT alap ötlete, hogy ha ezek az alacsony darabszám miatt nem tudják betölteni a feladatukat az országod védelmében, akkor még több Leopárd2-t kell vásárolnod.

"Mi az, ami még úszik a vízen? Hmmm... Több boszorkány!" (Hogy a híres film jelentet idézzem.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 360
31 627
113
Nem, abszolút nem hiszek abban, hogy a Zrínyi vegyes koncepció akarna lenni. Ez MBT koncepció akar lenni. És a váltó típus a Leopárd. (És örülök, hogy esélyt adtál nekem visszakanyarodnom a topic témájához -is-, mert... szegény T-72 topicot én is félig OFF topicnak tekintem. És örömmel ugrottam Pisti elhajlására.) A Hetvenkettő ebben az elképzelésben...



No, igen. Szerintem koncepcionálisan is a hetvenkettő szerepe annyi, hogy amíg át nem állunk teljesen. És itt kellene egy időhorizont, ami alapjaiban változtatja meg a gondolkodásunkat, hogy mit is szeretnénk kezdeni vele. Krisss említette halkan, hogy az évtized végén talán lesz rá mód, hogy második Leopárd2 századot vásároljunk.
És ez nagyjából mindent meghatároz. A mérleg egyik serpenyőjében olyan megfontolások, hogy beszerzünk egy század Leopárd2A4-et vagy "ugyan ennyi pénzért" modernizálunk 30 db T-72-t. Lehet mondani, hogy de nekem 250ezer dollár a darabár, de erre semmi garancia. Politikus bikfanyelven megfogalmazva volt egy kisebb összeg tűzoltásra, hogy gyorsan legyen valami és volt egy jóval nagyobb összeg (A7) a távolabbi stratégiai célok megvalósítására. (Átállás nyugati típusra, hosszútávon gazdaságosan üzemeltethető, további fegyverkezés első lépcsője, például Lynx, Kaposvar APC jobb alkupozíció.) De szerintem ebben kiegyezik mindenki, hogy a gyakorló Leopárdok nem volt rossz húzás.
A második nagy kérdés, hogy mi volt a stratégiai cél. (Illetve te már azt is gyakran vitatni szoktad, hogy volt-e.) Nem rég a legfelsőbb szintről egy olyan megjegyzést kaptunk, hogy 2030-ra háború volt a horizont. És ebbe bele illik a második zl. Viszont szomorú, de ez leértékeli a modernizálás jelentőségét. Hiszen 2030 után az MBT koncepció egyáltalán nem számol a T-72-vel. (Nem az lesz a fő csataharckocsi típusunk.)
Ezt kell látni. 30 db modernizált vagy modernizálatlan Hetvenkettő közel semmi jelentőséggel nem bír a következő évtizedtől. Addig meg 30 db-ot én most újra építek vagy sem, még a szomszédainkhoz képest sem rendelkezik túl nagy jelentőséggel. Ha felhozzuk T-72B3 szintre is látjuk, hogy meddig jut el még csak egy teljes zl-t sem kiadó mennyiség a mai csatatéren.

Azt is értem, hogy szinte senki nem ezen a szinten beszélget itt róla. El tudom fogadni, hogy egy B3-as sokkal több harcértékkel rendelkezik, mint egy M1. Csak épp 2030 utáni időre számítva ugyan az a harcérték T-72B3-ból sokkal több pénzbe kerül, mint Leopárd2A7-ekből. (Több zsoldot kell fizetni egy harckocsizónak vegyes elképzelésénél, mintha mindegyiknek Leopárdot adsz. Különben behalsz a toborzásnál. Több lesz a karbantartás párhuzamos üzemeltetésnél, mint fajazonos flottánál. És belülről egy teljes modernizációnál mindent ki kell cserélni. Miért nem egy Leopárdba rakod az új műszert és miért egy T-72-be?)
Olyan lentről kezdtük, hogy az első 15 évre értelmetlen reménykedni abban, hogy mi leszünk a legerősebbek a Kárpát-medencében. 2016-tól 15 évre meg nem kifizetődő megtartani egy vegyes flottát két-három tucat darabért.



És ugyan oda lyukadunk ki, amit én mindig mondok. Van egy koncepció, az MBT. Olyat vásárolni, ami mindenre jó és azt minél nagyobb tömegben. Részfeladatokra külön járművet közelítőleg egy Leopárd2 áráért nem kell vásárolni. Az MBT alap ötlete, hogy ha ezek az alacsony darabszám miatt nem tudják betölteni a feladatukat az országod védelmében, akkor még több Leopárd2-t kell vásárolnod.

"Mi az, ami még úszik a vízen? Hmmm... Több boszorkány!" (Hogy a híres film jelentet idézzem.)
Még mindig nem azt olvasod,mit leirtam.
De,pont az RM8x8,Szittya zl tervezet mutatja,hogy a Z plán vegyes láncos és kerekes harcjármű állománnyal tervez.HARCJÁRMŰ állománnyal,nem hk állománnyal.
Majd ha lesz rá pénz,meg ipari kapacitás.Mint az IDF.Mikor lett rá pénz és ipari kapacitás,lett homogén Merkava hk állomány-30 évvel a Merkava gyártásbavétele után.....És addig 3x korszerűsitették az M60,meg 2x a zsákmányolt T55 hk-kat.(és még ez után sem dobták őket kohókba,lövészszállitó és támogató járművariánsok kialakitására felhsználták őket)
Egy Centauro vagy egy Rooikat sokkal jobban megfelel arra a feladatra,mire kialakitották őket,mint egy MBT.Pont ezért alakitották ki őket.Megjegyzem,a Centauro liszenszgyártásán még az oroszok is gondolkodtak,kipróbálásra béreltek is párat.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 982
14 076
113
Szerbeknek......

Pedig igaz.Leo2A7+ semmivel nem védettebb egy NLAWvel szemben,mint bármelyik orosz tank.És lehetőség van olyan kiegészitő fegyverzet felszerelésére,amire egy Leon nincs.
T72M2_Moderna_01.jpg

Ami azt illeti,most az oroszok elég érthetetlenül nem alkalmazzák azokat a kidolgozott harceljárásokat,miket már sikerrel alkalmaztak afgánban.Nincsennek panzergruppák,Nem alkalmazzák a tűzzel való felderitést.De még azt az ősrégi módszert ae alkalmazzák,hogy lövészeket ültessenek a hk-kra,közvetlen gyalogsági fedezetül.Hk-ra ültetett deszant folyamatosan körfigyelést tudna végezni,illetve lefogó/fedező tüzzel tudnák védeni a hk-t.

Alakul,de még mindig nem azt olvasod,mit irok.
Ami azt illeti,én inkább egy 6x6 PSZH/PSZJ járműcsaládot szeretnék,aminek van 4x4 tagja,és logisztikai/támogató/fegyverhordozó 8x8 tagja is.De az alapjárműnek 6x6 PSZHt tekintem (fordulékonyabb,sok a beépitett terület,ott bizony igencsak számit).
Van egy alapvető hiba.Centurion nem egy kerekes tank.Páncélvadász.De alapvetően partvédelmi célokra tervezték eredetileg.Nem csatatéri áttörő hk feladatok ellátására.Nem is alkalmas rá.Ahogy a búr Rooikat sem kerekes tank.Felderitő-portyázó feladatra tervezték.Egyáltalán nem alkalmas áttörő hk feladatra.EGYIK KEREKES_LÖVEGES JÁRMŰ SEM KEREKES TANK.Nem is szabad úgy tekinteni rájuk.
Még nem tiszta,hogy mik is akarnak lenni a Szittyák,de szerintem nem városban való elsáncolásra valók.Inkább portyázó,halogató,"huszárharcra".

Nem, abszolút nem hiszek abban, hogy a Zrínyi vegyes koncepció akarna lenni. Ez MBT koncepció akar lenni. És a váltó típus a Leopárd. (És örülök, hogy esélyt adtál nekem visszakanyarodnom a topic témájához -is-, mert... szegény T-72 topicot én is félig OFF topicnak tekintem. És örömmel ugrottam Pisti elhajlására.) A Hetvenkettő ebben az elképzelésben...



No, igen. Szerintem koncepcionálisan is a hetvenkettő szerepe annyi, hogy amíg át nem állunk teljesen. És itt kellene egy időhorizont, ami alapjaiban változtatja meg a gondolkodásunkat, hogy mit is szeretnénk kezdeni vele. Krisss említette halkan, hogy az évtized végén talán lesz rá mód, hogy második Leopárd2 századot vásároljunk.
És ez nagyjából mindent meghatároz. A mérleg egyik serpenyőjében olyan megfontolások, hogy beszerzünk egy század Leopárd2A4-et vagy "ugyan ennyi pénzért" modernizálunk 30 db T-72-t. Lehet mondani, hogy de nekem 250ezer dollár a darabár, de erre semmi garancia. Politikus bikfanyelven megfogalmazva volt egy kisebb összeg tűzoltásra, hogy gyorsan legyen valami és volt egy jóval nagyobb összeg (A7) a távolabbi stratégiai célok megvalósítására. (Átállás nyugati típusra, hosszútávon gazdaságosan üzemeltethető, további fegyverkezés első lépcsője, például Lynx, Kaposvar APC jobb alkupozíció.) De szerintem ebben kiegyezik mindenki, hogy a gyakorló Leopárdok nem volt rossz húzás.
A második nagy kérdés, hogy mi volt a stratégiai cél. (Illetve te már azt is gyakran vitatni szoktad, hogy volt-e.) Nem rég a legfelsőbb szintről egy olyan megjegyzést kaptunk, hogy 2030-ra háború volt a horizont. És ebbe bele illik a második zl. Viszont szomorú, de ez leértékeli a modernizálás jelentőségét. Hiszen 2030 után az MBT koncepció egyáltalán nem számol a T-72-vel. (Nem az lesz a fő csataharckocsi típusunk.)
Ezt kell látni. 30 db modernizált vagy modernizálatlan Hetvenkettő közel semmi jelentőséggel nem bír a következő évtizedtől. Addig meg 30 db-ot én most újra építek vagy sem, még a szomszédainkhoz képest sem rendelkezik túl nagy jelentőséggel. Ha felhozzuk T-72B3 szintre is látjuk, hogy meddig jut el még csak egy teljes zl-t sem kiadó mennyiség a mai csatatéren.

Azt is értem, hogy szinte senki nem ezen a szinten beszélget itt róla. El tudom fogadni, hogy egy B3-as sokkal több harcértékkel rendelkezik, mint egy M1. Csak épp 2030 utáni időre számítva ugyan az a harcérték T-72B3-ból sokkal több pénzbe kerül, mint Leopárd2A7-ekből. (Több zsoldot kell fizetni egy harckocsizónak vegyes elképzelésénél, mintha mindegyiknek Leopárdot adsz. Különben behalsz a toborzásnál. Több lesz a karbantartás párhuzamos üzemeltetésnél, mint fajazonos flottánál. És belülről egy teljes modernizációnál mindent ki kell cserélni. Miért nem egy Leopárdba rakod az új műszert és miért egy T-72-be?)
Olyan lentről kezdtük, hogy az első 15 évre értelmetlen reménykedni abban, hogy mi leszünk a legerősebbek a Kárpát-medencében. 2016-tól 15 évre meg nem kifizetődő megtartani egy vegyes flottát két-három tucat darabért.



És ugyan oda lyukadunk ki, amit én mindig mondok. Van egy koncepció, az MBT. Olyat vásárolni, ami mindenre jó és azt minél nagyobb tömegben. Részfeladatokra külön járművet közelítőleg egy Leopárd2 áráért nem kell vásárolni. Az MBT alap ötlete, hogy ha ezek az alacsony darabszám miatt nem tudják betölteni a feladatukat az országod védelmében, akkor még több Leopárd2-t kell vásárolnod.

"Mi az, ami még úszik a vízen? Hmmm... Több boszorkány!" (Hogy a híres film jelentet idézzem.)

Javaslom a matematikát, hogy az érdeklődő olvasónak valós -közeli információt adjunk, hogy fel tudja mérni a választható lehetőségeket:

Leopard 2A7Hu Zrínyi2026 ára (megrendeléskor 2018-19) közelítőleges ár: 15-16 millió Euro.
Leopard 2A7Hu egyenértékü ára most/"pánik-áron" megrendelve, becsült ár: 19-22 millió Euro
T-72Hu ár, a Leoprd- kísérő harckocsi feladatra modernizálva 0,5 millió, az az 500e Euró!!!


Tehát szerinte jobb újabb 44 Leopard 2A7Hu --jelenlegi áron-- kb. 900 millió Euróból, mint 150 darab T-72Hu --Leopardhoz hasonló védelemre modernizálva-- 75 millió Euro-ért???

Ízlelgessük a különbséget: 44-et 900m €-ért, vagy 150-et 75m €-ért.


...és mielőtt jö valakiki a ""Melyikbe ülö???" hülyeséggel, ezt is lehet hasonlítani "Kárpát-medence meghatározó hadereje" valós képesség szempontból:

65 Leopard +44 Leopard
vagy
65 Leopard +150 T-72HU az jobb,

az az, kb. 100 --"csupasz"-- Leopard, vagy bő kétszeres mennyiség -- és összfegyvernemi támogatás* --ad nagyobb védelmet, Trianon-i"örökösökkel" körülvéve???

...a vegyes (Leopad, +T-72) állomány esetén bőven marad forrás drónokra, rakétatüzérségre, Gripenre, tartalékra, ...! ...mennyiségre!!!
...ami "mennyiségi" jellemző nélkül a nano-méretű haderő minősége lényegtelen, csak politikai(korrupció) és belpolitikai(megtévesztő-figyelem elterelő) szerepe van valójában.

...a vegyes (Leopad, +T-72) állomány esetén létrehozható ez a "mennyiség" minden haderőnemnél!

...a vegyes (Leopad, +T-72) állomány esetén a "Leopard-milliárdok" harmada ráadásul itthon tud maradni a civil területen, nem lesz kiszivattyúzva a Nyugati jólét és hazai helytartóinak fenntartására!



Nem szabad kiragadni részleteket, mert az "egész" adja meg a valós, össz-harcértéket!!!

Ilyen szemlélettel nézve az összképet, a tényeket lehet látni és nam azt az illúziót, amit a döntően külföldi érdekek láttatni akarnak veled!!!




Egy fontos dolog ismétlése: ..."csak úgy mellesleg" hozzátenném, hogy egy ilyen újabb 44 Leopard beszerzés(ed @Vogon -ra utalva)
esetén SEMMI az az NULLA összeg maradna a következő évtizd végéig a összes többi fegyvernemnek!!!


.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 385
7 894
113
Röviden mivel melozok.
A T-72 et el kellene engedni bármenyire is fáj. Sajnos eljárt felette az idő. Látva az ukrán konfliktust.... nem az mondom hogy nincs szükség a technikára de nem mindegy milyen alapra építkezel. Lásd pl Ukran T-64bv és egyéb fejlesztéseit az utóbbi időben. Vagy T-80 as változatait.
Az exportra gyártott M1 re meg a régi A ra nem érdemes építenni már számtalanszor leirtuk.
Ahhoz hogy valamit egyáltalán kihozzál belőle annak az arcédulája kb nagyjábból másfél-két millió euró lenne mert szinte mindent cserélni kellene rajtuk. Még a löveget is.
Egész egyszerűen nem éri meg az az ár amiért kapsz max 10 évet.
Leo A4-A5 ig talán A6 ig meg szinte biztosra vehető hogy igen kevéske db számra fog kerülni az eladó felírat, a beinduló fegyverkezés miatt.
Vagy esetleg valamilyen lizing szerződésben lengyel twarby (polák modernizált T'72 es M1) szerezhetnénk be arra a 8-10 évre? Utánna visszapaszolni őket. A jelenlegi helyzetben esélytelen lenne szerintem. Továbba ugyan ott lennél ahol a part szakadna.
Részemről a vitát lezárom.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and papajoe

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
A kacsa!

Ha idézed, idézd helyesen. :rolleyes:

Mind a két rész benne volt a filmben. Csak nem egymás után. De külön-külön egyik idézet sem stimmelne a mondandómba a teljes szövegével. Megvan a fegyvernepperből az, hogy "De az enyém jobb!"

De,pont az RM8x8,Szittya zl tervezet mutatja,hogy a Z plán vegyes láncos és kerekes harcjármű állománnyal tervez.HARCJÁRMŰ állománnyal,nem hk állománnyal.

De ki mondott olyat, hogy nem akarunk APC-t? Akkor Pisti elkezdett egy vitát és te elkezdtél egy másikat. A Szittyának köze nincs a nehéz dd-hez. Csak szögezzük le, hogy akkor nem ahhoz szóltál hozzá, amit én Pistire reagltam!

És nem, nem vagyunk Izrael és az IDF helyzetébe. Elfelejted, hogy semmi szinten nem vagyunk ott. Sem a biztonságpolitikai környezet nem egyezik, csak bizonyos címszavak feleltethetőek meg egymásnak, miközben más címszavak szöges ellentétei a két országban.
Itt megint az jön elő, hogy te érvelsz abszolút igazságként egy olyan országgal, ami semelyik másikra nem hasonlít. Mellette hozzá teszel ugyan abban hsz-ben egy Olaszországot, mi sem ránk, sem Izraelre nem hasonlít.

Röviden: A II. vh-s szovjet elképzelés nagyon kevéssé fedte Hannibál vízióit az előtte álló csatákról. Nem vagyok benne biztos, hogy ezt a mondatot el kellett volna mondanom a II. vh. kapcsán. De te megteszed, mert tetszik Hannibál elképzelése.

@LMzek 2.0 , te meg még mindig unikornisokról írsz. Amik csodálatos lények és ezen kívül én is el tudok róluk mondani még több dolgot, mint te. Csak még ilyet senki nem látott.