[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
Van!!! Ott fetreng a Spanyol raktárakban??? Jah szar állapotban vannak??? Nem szarabb mint a mi T72 eseink..... Úgyis fel kell őket újitani, innentől meg már ár kérdése minden. Adják olcsón ha olyan az állapotuk.... ennyi
Ha a lengyeleknek nem kellett akkor milyen állapotban lehetnek. Egyébként a spanyolok nemrég jelentették be a hadsereg modernizálását. Szerintem azok a vasak már nem eladóak. Inkább teljes felújítás szintre hozzás után mennek vissza.
Egyébként az is meglehet hogy számunkra akkár a lengyeleknek is nem érné meg. Mert a számla olyan magas lenne. Feltéve ha még eladóak. Ami szerintem mostanra már nem.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Van elérhető Leo2A4 elérhető?Azonkivűl azt meg kell venni,és modernizálni.72ek kéznél vannak.Namondjuk van e annyi,aminnyivel érdemes foglalkozni,azt nemtudom.Zászlóaljnyi mennyiség alatt nem rentábilis a dolog.

A dolog ott kezdődik, hogy reális-e a MH-nak 2 zászlóaljnyi harckocsizó egységet biztosítani. Rövid távon biztos nem, mert a gépesített lövész egysége(ke)t kellene szintre hozni a harckocsizók után (és lecserélni a BTR-80A-kat végre).

Egyszerübb lenne.Jobb is lenne.Ha van rá pénz.72 modernizálható olyan szintre,hogy logisztikailag közelebb kerüljön a Leohoz.(lásd az izraeli éldát,ahol a különböző hkk ugyanazt a tartalmat rejtették)Az már más kérdés,hogy érdemes e?Ha mondjuk egy V4 közös programban tööbbszázas nagyságrendű NATO szabványra korszerűsitési program lenne,alighanem igen.Csak a magyar igényekre már lehet,hogy túl drága lenne a program.

A lengyel, cseh, szlovák és magyar harckocsik NATO szabványra való átalakítása irgalmatlan költséges lenne, eleve a T-72CZ4 program is anno azért futott zátonyra, mert először jó ötletnek tűnt, meg olcsónak, aztán majdnem kétszer annyiba került, mint eredetileg tervezték, és az eredeti cég csődbe is ment a folyamat alatt. A lengyelek is erre jutottak a PT-91 programukkal, ugyebár.

Az izraeli példát nem értem, ott szükség szerint vannak hadrendben tartva régi típusok, és sehol sincsenek harcképesség terén az első vonalbeli egységekhez képest...

Szóval a T-72-őt el kellene végre engedni...

A sereg logisztikai problémáit meg nem az eszközök sokfélesége,hanem a "profi" hozzáállás okozza.Egy tipust nem tudtak századnyi szinten bevethető szinten tartani,mert nem is akartak.Erre nem gyógyszer semmiféle új beszerzés sem.

Ettől még nem fog a logisztikán segíteni, ha párhuzamosan két jelentősen eltérő típust tartasz hadrendben...
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Van!!! Ott fetreng a Spanyol raktárakban??? Jah szar állapotban vannak??? Nem szarabb mint a mi T72 eseink..... Úgyis fel kell őket újitani, innentől meg már ár kérdése minden. Adják olcsón ha olyan az állapotuk.... ennyi
Ja,ccsak nemakarják olcson ideadni.Ha a vétel és a modernizáció költsége meghaladja az j 2/3át,érdemesebb újat venni.Ppassz.Túl kevés a fix infó,és túl sok a változó.
A dolog ott kezdődik, hogy reális-e a MH-nak 2 zászlóaljnyi harckocsizó egységet biztosítani. Rövid távon biztos nem, mert a gépesített lövész egysége(ke)t kellene szintre hozni a harckocsizók után (és lecserélni a BTR-80A-kat végre).



A lengyel, cseh, szlovák és magyar harckocsik NATO szabványra való átalakítása irgalmatlan költséges lenne, eleve a T-72CZ4 program is anno azért futott zátonyra, mert először jó ötletnek tűnt, meg olcsónak, aztán majdnem kétszer annyiba került, mint eredetileg tervezték, és az eredeti cég csődbe is ment a folyamat alatt. A lengyelek is erre jutottak a PT-91 programukkal, ugyebár.

Az izraeli példát nem értem, ott szükség szerint vannak hadrendben tartva régi típusok, és sehol sincsenek harcképesség terén az első vonalbeli egységekhez képest...

Szóval a T-72-őt el kellene végre engedni...



Ettől még nem fog a logisztikán segíteni, ha párhuzamosan két jelentősen eltérő típust tartasz hadrendben...
Túlsokat szerintem sem érdemes beléjük fektetni.Félmilkás tuningprogram az a szint,amit még érdemesnek tartok.T72hez több iránybol is lehet utánpótlást szerezni.Csökkenti az egyirányú függőséget.Logisztikailag meg haderőszinten egy plusz tipus.8darabos restaurált PTSz ugyanugy egyedi logisztikai igényt jelent.
Arrol meg nem tehetek,hogy OV 98ban lefújta a T72,BMP1,2S1 modernizációs programot.BMPböl és aT72sböl kész voltak a protok.BTR modernizáció különben folyik,csak semmirevaló ütemben és módon.
Harcászatilag 1zl harckocsi egy dd-hoz is ippencsak elég-de inkább kevés.Ha felosztod őket a gépesitett lövészek támogatására,nem marad csapásmérő erőd.Ha meg egybentartod őket,nincs közvetlen támogatása a lövészeknek.Nemvéletlen tartalmaz a dandárkoncepció eredetileg 2hk+3 g.zl szervezetet.Persze lehet pótolni a második hk zl-at a gépesitett lövészek alappjárművének AGS változatával.Logisztikai szempontbol még az is a legjobb variáns
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 379
7 868
113
A dolog ott kezdődik, hogy reális-e a MH-nak 2 zászlóaljnyi harckocsizó egységet biztosítani. Rövid távon biztos nem, mert a gépesített lövész egysége(ke)t kellene szintre hozni a harckocsizók után (és lecserélni a BTR-80A-kat végre).



A lengyel, cseh, szlovák és magyar harckocsik NATO szabványra való átalakítása irgalmatlan költséges lenne, eleve a T-72CZ4 program is anno azért futott zátonyra, mert először jó ötletnek tűnt, meg olcsónak, aztán majdnem kétszer annyiba került, mint eredetileg tervezték, és az eredeti cég csődbe is ment a folyamat alatt. A lengyelek is erre jutottak a PT-91 programukkal, ugyebár.

Az izraeli példát nem értem, ott szükség szerint vannak hadrendben tartva régi típusok, és sehol sincsenek harcképesség terén az első vonalbeli egységekhez képest...

Szóval a T-72-őt el kellene végre engedni...



Ettől még nem fog a logisztikán segíteni, ha párhuzamosan két jelentősen eltérő típust tartasz hadrendben...
Kicsit javítok. Én úgy tudom hogy a pt-16 (17) et kukázták a lengyelek. Az olcsóbb pt-91 es program továbbra is fut náluk.
Logisztika? Sajnos a katonai költségvetések ilyenek. Bevállalod vagy sem.
Sokkan úgy vannak vele hogy a 44+12db majd bármire elég lesz. Igen hazai szinten és "visszatartó" erőnek ok. De bármilyen konfliktus esetén pláne ha az elhúzodhat vagy a szövetségi rendszerben segítseget kell majd nyújtani akkor mar kerdeses (keves) az a db szam.
Mint irtam legalabb addig kellene rendszerben tartani a 72 et még kellő db számú leo k nem lesznek. Értve ez alatt legalább 2 zl vagy 3. A tartalékkal együtt. Ne feledjük nem csak nehéz dandár van a világon.
1 zl lehet akármilyen modern sajnos nem elég. Békében "szűkösen igen".
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A dolog ott kezdődik, hogy reális-e a MH-nak 2 zászlóaljnyi harckocsizó egységet biztosítani. Rövid távon biztos nem, mert a gépesített lövész egysége(ke)t kellene szintre hozni a harckocsizók után (és lecserélni a BTR-80A-kat végre).



A lengyel, cseh, szlovák és magyar harckocsik NATO szabványra való átalakítása irgalmatlan költséges lenne, eleve a T-72CZ4 program is anno azért futott zátonyra, mert először jó ötletnek tűnt, meg olcsónak, aztán majdnem kétszer annyiba került, mint eredetileg tervezték, és az eredeti cég csődbe is ment a folyamat alatt. A lengyelek is erre jutottak a PT-91 programukkal, ugyebár.

Az izraeli példát nem értem, ott szükség szerint vannak hadrendben tartva régi típusok, és sehol sincsenek harcképesség terén az első vonalbeli egységekhez képest...

Szóval a T-72-őt el kellene végre engedni...



Ettől még nem fog a logisztikán segíteni, ha párhuzamosan két jelentősen eltérő típust tartasz hadrendben...
Egyébbként van rá példa,hogy BTRböl AGSt alakitottak ki
nhzTkw3.jpg

BTR-70%20with%2085mm%20or%20125mm.jpg

És az oroszok is azért tanulmányozták a Centaurot,mert tervezték a Sprut tornyának kerekes alvázra helyezését
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Egyébbként van rá példa,hogy BTRböl AGSt alakitottak ki
nhzTkw3.jpg

BTR-70%20with%2085mm%20or%20125mm.jpg

És az oroszok is azért tanulmányozták a Centaurot,mert tervezték a Sprut tornyának kerekes alvázra helyezését

Egy kicsit meg van ülve az a felső példány a súly alatt.
Egyébként így:
- Lőttek az úszóképességnek
- Egy géppuska garantáltan lerendezi
- A hajtáslánc nem erre a súlyra lett tervezve
- Az így is borzasztó költséges BTR üzembetartást mégjobban megdrágítaná, de alapból költséges lenne az egészet kialakítani, mert modernizációt is igényelne hajtáslánc terén, hogy ne szakadjon össze az első kátyúnál

Tehát mindegy ha a T-72 re teszel egy kis pótpáncélt, és végzel rajta egy nagygenerált.
Többet kapsz végeredményként.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egy kicsit meg van ülve az a felső példány a súly alatt.
Egyébként így:
- Lőttek az úszóképességnek
- Egy géppuska garantáltan lerendezi
- A hajtáslánc nem erre a súlyra lett tervezve
- Az így is borzasztó költséges BTR üzembetartást mégjobban megdrágítaná, de alapból költséges lenne az egészet kialakítani, mert modernizációt is igényelne hajtáslánc terén, hogy ne szakadjon össze az első kátyúnál

Tehát mindegy ha a T-72 re teszel egy kis pótpáncélt, és végzel rajta egy nagygenerált.
Többet kapsz végeredményként.
Egyetértek.
 
  • Tetszik
Reactions: Crusader

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Egy kicsit meg van ülve az a felső példány a súly alatt.
Egyébként így:
- Lőttek az úszóképességnek
- Egy géppuska garantáltan lerendezi
- A hajtáslánc nem erre a súlyra lett tervezve
- Az így is borzasztó költséges BTR üzembetartást mégjobban megdrágítaná, de alapból költséges lenne az egészet kialakítani, mert modernizációt is igényelne hajtáslánc terén, hogy ne szakadjon össze az első kátyúnál

Tehát mindegy ha a T-72 re teszel egy kis pótpáncélt, és végzel rajta egy nagygenerált.
Többet kapsz végeredményként.
Egyébként szerintem se szabad kidobnunk semmit ami még pusztításra képes. Pár millióból felhúzható föléjük egy könnyűszerkezetes tető.
Azonban tartalékosoknak odaadni sem életképes ötlet szerintem. Legalábbis elég komoly időt igényel már egy lövész kiképzése és szintentartása is, egy harckocsiról nem is beszélve.

Persze én is álmodozok arról, hogy mi lenne ha... Álmaimban ott van az összes T-72 és T-55 AM, vagy 5-6 tartalékos alakulatba szétszórva, s erre hívnának be tartalékosokat, akik kikonzerválják őket, gyakorlatoznak velük, aztán a kiképzédi turnus végén visszakonzerválják az állománytábla szerinti saját harckocsijukat, így ha kell rögtön lenne vagy félezer harckocsink

DE

van kemény 30-50 T-72, ami haldoklik, tehát nem biztos, hogy érdemes foglalkozni velük, bármennyire is fáj. Sajnos olyan mértékben lett minden szétvágva, hogy nincs tömeges bevetésre alkalmas mennyiségünk, így pedig biztos halál várna a T 72 személyzetére.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egyébként szerintem se szabad kidobnunk semmit ami még pusztításra képes. Pár millióból felhúzható föléjük egy könnyűszerkezetes tető.
Azonban tartalékosoknak odaadni sem életképes ötlet szerintem. Legalábbis elég komoly időt igényel már egy lövész kiképzése és szintentartása is, egy harckocsiról nem is beszélve.

Persze én is álmodozok arról, hogy mi lenne ha... Álmaimban ott van az összes T-72 és T-55 AM, vagy 5-6 tartalékos alakulatba szétszórva, s erre hívnának be tartalékosokat, akik kikonzerválják őket, gyakorlatoznak velük, aztán a kiképzédi turnus végén visszakonzerválják az állománytábla szerinti saját harckocsijukat, így ha kell rögtön lenne vagy félezer harckocsink

DE

van kemény 30-50 T-72, ami haldoklik, tehát nem biztos, hogy érdemes foglalkozni velük, bármennyire is fáj. Sajnos olyan mértékben lett minden szétvágva, hogy nincs tömeges bevetésre alkalmas mennyiségünk, így pedig biztos halál várna a T 72 személyzetére.
Harckocsikat azért nem moszkvicslemezböl csinálták.A modernizálás amúgy is egy totális szétszereléssel kezdődik.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 194
113
Egyébbként van rá példa,hogy BTRböl AGSt alakitottak ki
nhzTkw3.jpg

BTR-70%20with%2085mm%20or%20125mm.jpg

És az oroszok is azért tanulmányozták a Centaurot,mert tervezték a Sprut tornyának kerekes alvázra helyezését

Úristen. Szerintem ezt még ők sem gondolták komolyan.:D
Crusader már leírta miért zsákutca.
Bár szerintem az összes btr az.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

subsonic

Well-Known Member
2016. január 13.
523
1 015
93
Engedjétek már el,ezt a 72-es modernizációt egy logisztikai és pénzügyi rémálom lesz két típust rendszerben tartani+ami nekünk van ipari hulladék a nagyrészt! Vigye az Excalibur a francba őket ,ahogy D20-okkal is tette! Bármilyen megoldás jobb,mint a 72-esek megtartása bármi!
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 281
14 194
113
Max a btr 87 nem az.

Bocsi. Igaz. Bár én azt már nem sorolnám a teljesen oda. Számomra az egyik probléma a motor, desszanttér elrendezése. Amin itt változtattak.
Bár nem hiszem hogy sokkal jobb lenne ezen kívül.
Páncélzat gyenge, terepjáróképesség nemhiszem hogy sokkal jobb. Ergonómia?
Bár ha jólemlékszem van rajta ipr de nem tudam az az alapváltotaz?
Most hogy megemlíted alig tudok róla valamit:D;)
Rendszeresíteve van egyáltalán?
 

Crusader

Well-Known Member
2018. november 27.
754
2 030
93
Engedjétek már el,ezt a 72-es modernizációt egy logisztikai és pénzügyi rémálom lesz két típust rendszerben tartani+ami nekünk van ipari hulladék a nagyrészt! Vigye az Excalibur a francba őket ,ahogy D20-okkal is tette! Bármilyen megoldás jobb,mint a 72-esek megtartása bármi!
Szerintem is elő kellene kaparni még egy zászlóalj Leo-t, ha más nem 2A4-est.
A T-72 ért viszont nem kapunk értékelhető összeget, így nem adnám el. Nyírtelken van nekik fedett hely.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and notaricon

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Max a btr 87 nem az.
Igazábol én a "nehézdandárt" Patriakkal látnám el,a "közepesdandárt" meg egy Rába födarabokkal átdolgozott és igényeinkre szabott BTR87 alapú jármcsaláddal.Azt talán még mi is összetudnánk rakni.De a hk kérdésre ez még nem megoldás.(ettöl a NATO nehéz mert láncos,közepes mert kerekes kategórizálástol meg berzenkedem.Akkor az alap M113 nehéz tecchnika,a Rozsomák fullrapáncélozva közepes-ergó gyengébb?Nemááá)
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Max a btr 87 nem az.
De a páncélvédetség ott is gyenge,nem? Ha már a Pandur 2-t gyengének tartjátok ebből a szempontból akkor a BTR-87 is az. Amúgy az úszóképességben van valami különbség kelet és nyugat között abból a szempontból,hogy mennyi idő átnézni ill. "vízállóvá" (tudom sic) tenni a járműveket? Mennyi idő,stb. Vagy az kb. ugyan olyan hosszadalmas minden járműnél?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 113
113
Igazábol én a "nehézdandárt" Patriakkal látnám el,a "közepesdandárt" meg egy Rába födarabokkal átdolgozott és igényeinkre szabott BTR87 alapú jármcsaláddal.Azt talán még mi is összetudnánk rakni.De a hk kérdésre ez még nem megoldás.(ettöl a NATO nehéz mert láncos,közepes mert kerekes kategórizálástol meg berzenkedem.Akkor az alap M113 nehéz tecchnika,a Rozsomák fullrapáncélozva közepes-ergó gyengébb?Nemááá)
Ezt inkább úgy lehet körbeírni hogy a harckocsikkal való hatékonyabb együttműködés miatt a nehézdandárnak valami jól páncélozott láncos technika kell. A közepesnek úszóképes patria ami nincs 40 tonna.

Mert sajnos kerekes terepjáró képessége még mindig nem éri el a láncost
 
  • Tetszik
Reactions: blogen and therob

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 113
113
De a páncélvédetség ott is gyenge,nem? Ha már a Pandur 2-t gyengének tartjátok ebből a szempontból akkor a BTR-87 is az. Amúgy az úszóképességben van valami különbség kelet és nyugat között abból a szempontból,hogy mennyi idő átnézni ill. "vízállóvá" (tudom sic) tenni a járműveket? Mennyi idő,stb. Vagy az kb. ugyan olyan hosszadalmas minden járműnél?
De igen, bár ott elvileg javítottak rajta. Az a baj mi btreinkkel hogy teljesen szét kéne vágni a páncéltestet is meg teljesen ki kéne belezni és még így sem lenne elég jó, de legalább kurva drága lenne.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Igazábol én a "nehézdandárt" Patriakkal látnám el,a "közepesdandárt" meg egy Rába födarabokkal átdolgozott és igényeinkre szabott BTR87 alapú jármcsaláddal.Azt talán még mi is összetudnánk rakni.De a hk kérdésre ez még nem megoldás.(ettöl a NATO nehéz mert láncos,közepes mert kerekes kategórizálástol meg berzenkedem.Akkor az alap M113 nehéz tecchnika,a Rozsomák fullrapáncélozva közepes-ergó gyengébb?Nemááá)
Hát a nehéz dd. legyen láncos. Fullba. Azért terepjáró képességben kell az. Patria viszont szerintem is jöhett,ha nem Boxer lesz véve akor a finn legyen.