[HUN] T-72 korszerűsítés

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 093
113
Kiváncsi lennék,ki mit von le a most folyó kaukázusi harcokbol?

Egyrészt azt, hogy a manapság már-már lesajnált csöves légvédelem reneszánszot fog megélni ennek a tendenciának a mentén, ahogy fokozódik a hálózatos hadviselés kiterjedése, a géppuskás rendszerektől a komoly gépágyúkig rétegezve. Másrészt jelentősen növeli az aps-ek tömeges megjelenését, amibe már kezdhetné is integrálni a járművek géppuskáját is a hazai K+F prioritásként, még egy eszközzel bővítve az önvédelem képességét, kupolaszerűen kiterjesztett érzékelőkkel együtt. Harmadrészt, hogy a nyolcvanas évek páncélzati fejlesztéseit meg kell haladni a harcjárműveken és sokkal komolyabb rétegek kellenek. Negyedrészt pedig levonni a mások hadvezetési hibáiból a tapasztalatokat és a tanulságot beépíteni a kézikönyvekbe, hogy ne szaladjunk bele ha arra kerül a sor. Ötödrészt, hogy ezeken a tapasztalatokon baromira meg kellene menteni és megfejleszteni az összes alkalmas T-72-őt, mert egy ilyen arányú pár nap alatti hk veszteség lefejezi a 44 darabos jövőbeli állományunkat és vége a morálnak. Akár 35, akár 76 mm-es csapatlégvédelmi platformok hordozására is meg kell menteni legalább az alvázakat.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 106
31 050
113
Egyrészt azt, hogy a manapság már-már lesajnált csöves légvédelem reneszánszot fog megélni ennek a tendenciának a mentén, ahogy fokozódik a hálózatos hadviselés kiterjedése, a géppuskás rendszerektől a komoly gépágyúkig rétegezve. Másrészt jelentősen növeli az aps-ek tömeges megjelenését, amibe már kezdhetné is integrálni a járművek géppuskáját is a hazai K+F prioritásként, még egy eszközzel bővítve az önvédelem képességét, kupolaszerűen kiterjesztett érzékelőkkel együtt. Harmadrészt, hogy a nyolcvanas évek páncélzati fejlesztéseit meg kell haladni a harcjárműveken és sokkal komolyabb rétegek kellenek. Negyedrészt pedig levonni a mások hadvezetési hibáiból a tapasztalatokat és a tanulságot beépíteni a kézikönyvekbe, hogy ne szaladjunk bele ha arra kerül a sor. Ötödrészt, hogy ezeken a tapasztalatokon baromira meg kellene menteni és megfejleszteni az összes alkalmas T-72-őt, mert egy ilyen arányú pár nap alatti hk veszteség lefejezi a 44 darabos jövőbeli állományunkat és vége a morálnak. Akár 35, akár 76 mm-es csapatlégvédelmi platformok hordozására is meg kell menteni legalább az alvázakat.
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
Kiváncsi lennék,ki mit von le a most folyó kaukázusi harcokbol?


Én a Tűzerő/Mozgékonyság/Védettség (bármilyen korábbi sorrendű) hármasához hozzáadnák Kommunikáció, vagy Tájékoztatást(esetleg Információ) néven egy új tényezőt. Sorrendben pedig a Védettség-et -az évtizedekkel ezelőtt meghirdetett izraeli mintára- előrevenném a többi rovására a fontossági sorrendben:

Védettség/Tájékoztatás/Tűzerő/Mozgékonyság
.

Ezt a módszert alkalmazzák csak a kormány a haditechnikában csúcstechnikát akar meghonosítani mind gyártásban, mind kutatás fejlesztésben minél több magyar hozzáadott értékkel mivel hosszabb távon az a befektetés.

Csúcstechnikát -aranytojást tojó tyúkot- nem adnak el/át.

Előző generációt lehet -azt is csak ügyesen- megszerezni és saját erőből továbbfejleszteni: törökök !!!
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?
Hát nekem még az, hogy ha az ERA-val pakolt T72-őt kipattintja a 30 éves ATGM akkor ott mélyre kell nyúlni a pénztálcába, hogy abból bármi legyen.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány and Ocses

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Én a Tűzerő/Mozgékonyság/Védettség (bármilyen korábbi sorrendű) hármasához hozzáadnák Kommunikáció, vagy Tájékoztatást(esetleg Információ) néven egy új tényezőt. Sorrendben pedig a Védettség-et -az évtizedekkel ezelőtt meghirdetett izraeli mintára- előrevenném a többi rovására a fontossági sorrendben:

Védettség/Tájékoztatás/Tűzerő/Mozgékonyság
.



Csúcstechnikát -aranytojást tojó tyúkot- nem adnak el/át.

Előző generációt lehet -azt is csak ügyesen- megszerezni és saját erőből továbbfejleszteni: törökök !!!
A vegyesvállalatok szerinted miért jönnek létre? Az, hogy nemzeti szinten bármiféle komolyabb gyártás összejöjjön, teljesen saját tőkéből mind tudás mind anyagi téren, egy ekkora és ilyen kitettségű országnak, úgy hogy legyen pénze azt gyártani esetleg még exportálni is. Na az a lehetetlen.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?

A T-72-vel csak a veszteségeket növeled.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 426
113
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?

Jól látod, nem csak plusz páncélzat kell, hanem aktív védelmi rendszert is illene rakni rá. Egy mai harckocsi modernizáció alapvetően a kezelők és a jármű túlélési esélyeinek javításáról szól. Önmagában, a löveget akár hagyni is lehet, hisz egy belevaló korszerűbb lőszer is kilőhető ma is belőle, ha jól gondolom. Persze, tűzvezetést sem lehetne elhanyagolni. Meg még annyi mindent, ami szükséges lenne, hogy megközelítőleg a kor színvonalán álló harckocsit kapjunk. Tartom, hogy inkább vegyünk még 2 zlj Leopárdot. Ne költsünk ezekre a T-72-es harckocsikra többet mint amit addig kell, ameddig hadrendben lesznek még. Festés, normálisabb karbantartás. 2 zlj mennyiséget úgysem tudnánk összehozni. Olyan kevés van, hogy a darabszám is a felújítás, korszerűsítés ellen szól. Mert úgy járhatunk, mint a MI-24 helikopterek esetében. Harci helikopter lett újra, 8 db., csak éppen normálisan harcolni nem tud.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Jól látod, nem csak plusz páncélzat kell, hanem aktív védelmi rendszert is illene rakni rá. Egy mai harckocsi modernizáció alapvetően a kezelők és a jármű túlélési esélyeinek javításáról szól. Önmagában, a löveget akár hagyni is lehet, hisz egy belevaló korszerűbb lőszer is kilőhető ma is belőle, ha jól gondolom. Persze, tűzvezetést sem lehetne elhanyagolni. Meg még annyi mindent, ami szükséges lenne, hogy megközelítőleg a kor színvonalán álló harckocsit kapjunk. Tartom, hogy inkább vegyünk még 2 zlj Leopárdot. Ne költsünk ezekre a T-72-es harckocsikra többet mint amit addig kell, ameddig hadrendben lesznek még. Festés, normálisabb karbantartás. 2 zlj mennyiséget úgysem tudnánk összehozni. Olyan kevés van, hogy a darabszám is a felújítás, korszerűsítés ellen szól. Mert úgy járhatunk, mint a MI-24 helikopterek esetében. Harci helikopter lett újra, 8 db., csak éppen normálisan harcolni nem tud.

Nem lőhető ko belőle még közepesen korszerű lőszer sem.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 207
67 093
113
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?

León nem nagyon lehet persze, max ha az sg-t nézzük belőle. De a t-72 topikban vagyunk és ha megbizgerálják őket, akkor nagyon meg kell. A veszteségcsökkentő módra pedig írtam a légvédelmi alapnak megtartott alvázakat, légy figyelmesebb mielőtt írod a kritikát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Jól látod, nem csak plusz páncélzat kell, hanem aktív védelmi rendszert is illene rakni rá. Egy mai harckocsi modernizáció alapvetően a kezelők és a jármű túlélési esélyeinek javításáról szól. Önmagában, a löveget akár hagyni is lehet, hisz egy belevaló korszerűbb lőszer is kilőhető ma is belőle, ha jól gondolom. Persze, tűzvezetést sem lehetne elhanyagolni. Meg még annyi mindent, ami szükséges lenne, hogy megközelítőleg a kor színvonalán álló harckocsit kapjunk. Tartom, hogy inkább vegyünk még 2 zlj Leopárdot. Ne költsünk ezekre a T-72-es harckocsikra többet mint amit addig kell, ameddig hadrendben lesznek még. Festés, normálisabb karbantartás. 2 zlj mennyiséget úgysem tudnánk összehozni. Olyan kevés van, hogy a darabszám is a felújítás, korszerűsítés ellen szól. Mert úgy járhatunk, mint a MI-24 helikopterek esetében. Harci helikopter lett újra, 8 db., csak éppen normálisan harcolni nem tud.
A löveget cserélni kéne helyből még akkor is ha a kalibert meg akarod tartani, hogy képes legyen nagyobb gáznyomást elviselni (a T-72B3-ban sem ugyan az a löveg van már csak a kaliber egyezik) . ÉS még akkor sem képes a megnövelt hosszúságú penetrátor rudas lövedékeket kilőni mert nem fér bele (töltőgép probléma)
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 106
31 050
113
Én a Tűzerő/Mozgékonyság/Védettség (bármilyen korábbi sorrendű) hármasához hozzáadnák Kommunikáció, vagy Tájékoztatást(esetleg Információ) néven egy új tényezőt. Sorrendben pedig a Védettség-et -az évtizedekkel ezelőtt meghirdetett izraeli mintára- előrevenném a többi rovására a fontossági sorrendben:

Védettség/Tájékoztatás/Tűzerő/Mozgékonyság
.



Csúcstechnikát és aranytojást tojó tyúkot nem adnak el/át.

Előző generációt lehet ügyesen megszerezni és saját erőből továbbfejleszteni: törökök !!!
Azthiszem a tájékoztatás alatt a felderités-hirközlés-harcvezetés hármast érted.Ez nem konstrukciós fejlesztési irányelv,hanem hirközlési technikai lehetőség és hadvezetési módszertan meg akarat kérdése.Az nem befolyásolja a harcjármű konstrukciőját,hogy milyen minőségű hirközlő eszközt teszel bele.
Gyakorlati példa.A T34 egyértelműen jobb konstrukció volt a Pz III-nál,de kezdetben ritka madár volt bennük a rádió-vagyis a hirközlés/harcvezetés szempontjábol hátrányban volt.És igen,ez hátrányossan befolyásolta a harci hatékonyságát,az biztos
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 042
113
Azthiszem a tájékoztatás alatt a felderités-hirközlés-harcvezetés hármast érted.Ez nem konstrukciós fejlesztési irányelv,hanem hirközlési technikai lehetőség és hadvezetési módszertan meg akarat kérdése.Az nem befolyásolja a harcjármű konstrukciőját,hogy milyen minőségű hirközlő eszközt teszel bele.
Gyakorlati példa.A T34 egyértelműen jobb konstrukció volt a Pz III-nál,de kezdetben ritka madár volt bennük a rádió-vagyis a hirközlés/harcvezetés szempontjábol hátrányban volt.És igen,ez hátrányossan befolyásolta a harci hatékonyságát,az biztos

A T-34-85 előtti T-34-esek rádióval együtt is hátrányban lettek volna mert a parancsnok volt egyben az irányzó és ez lehetetlenné tette a hatékony parancsnoki munkát.Gondoljuk végig:a harckocsi parancsnoknak a harckocsi irányítása,a celfelderítés, a celmegjelölés a dolga és kapcsolatot tartani a többi harckocsival,ha ehez hozzájön az egy embert kívánó iranyzás is akkor bukott az egész dolog.Ha meg nem sima harckocsiról beszélünk hanem szakasz vagy század parancsnoki gépről akkor meg főleg.Hátrány volt a rádió hiánya ez kétségtelen tény,de nem ez volt a legnagyobb baja hanem az,hogy akinek a rádióba kellett volna beszélnie annyira túlterhelt volt,hogy nem nagyon tudott volna érdemben harcolni és kommunikálni egyszerre.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 283
120 109
113
Akkor új ágyú is dukálna. Értem, köszi a javítást.
Emiatt készítették az oroszok a csőből indítható ATGM-eket, mivel a kinetikus lövedékeik nagy hátrányba kerültek az évek során. Elvileg az első gép amiben az újabb nyugati átütést elérő lőszerek vannak az az Armata.

Illetve olvastam azt is, hogy a T90M-ben módosították a töltőgépet, hogy tudja alkalmazni az Armatában használt lőszereket is, de olvastam ennek ellenkezőjét is és nincs róla információ, hogy mi is az igazság.

Egyelőre az a tuti, hogy T-72 modernebbnek tekinthető páncélvédelemmel harckocsit szemből átlagos harctávolságról csak csőből indítható ATGM-el képes leküzdeni.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 106
31 050
113
León nem nagyon lehet persze, max ha az sg-t nézzük belőle. De a t-72 topikban vagyunk és ha megbizgerálják őket, akkor nagyon meg kell. A veszteségcsökkentő módra pedig írtam a légvédelmi alapnak megtartott alvázakat, légy figyelmesebb mielőtt írod a kritikát.
T34 jóval kisebb,mint a Leo,annak 50tonna ojan mint a macskának 70.
Most nem kifejezetten csak a T72 viszonylatában értettem,hanem mindenhogyan a kérdést.
Igen,a légvédelem alapvető kérdés.
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 976
14 037
113
Hova akarsz még páncélzatot vastagitani?Már most 70tonnánál jár a Leo!
Szerintem a páncél önmagában nem megoldás.
Nem azért kellene szerintem modernizált T72ekkel növelni a létszámot,hogy nagyobb legyen a veszteségtűrő képességünk.Inkább azért,hogy csökkentsük a veszteségeket

Többiek?


A T-72 (futómű) gond nélkül "mehet" 50 tonnáig.
Jóval kisebb, mint a Leo.
...és csak három személy életterét kell védeni, nem négyet (Leo).
Volt asszem az Armata témában egy összehasonlító sziluett-ábra, azon jól látszik milyen jelentős a különbség. (Hirtelen nem találtam :( )

A súlyt -kb. 50 T-ig- jól megoldották a horvátok (DEGMAN-95), és mások is.
A passzív védelmet jól megoldották az izraeliek is (T-55/Achzarit), részben irakiak is(T-55 Enigma: NERA).
További jó továbbfejlesztési megoldás a "Védelmi képesség" területen a már nekünk is "látótávolságba került" a reaktív páncélzat,
A kapcsolattartásra pedig a "sima" NATO eszközök.

Az alap T72-ból egész jó túlélő képességű, jól együttműködő csapat-tagot lehet építeni a Leopard-ok mellé ezekkel a meglévő és megfizethető elemekkel, csak ellen kell állni a gyártók érveinek ( $, £, €,,, ), és a hazai szempontoknak kell érvényesülni a védelmi képesség újjáépítése során más érdekek túllihegett indokai helyett ! ! !

Nem kell a "mindent(is) tudok tank" célt kitűzni, mert ennek már a közepes szintje is horror összeg, a gyártók nagy örömére.
Úgy, hogy ennek az alternatívájaként lehetséges "együttműködő technika" a komplex("mindent (is) tudok") megoldáshoz képest "gombokért" kivitelezhető ! ! !

Ezt az erősödő tendenciát mutatja a mostani Kaukázusi konfliktus is a légi csapásmérés, a klasszikus légtér uralom nélkül területen.

u.i: Negan is írta kicsivel az én -időigényes- hozzászólásom előtt, egyetértünk.
 
  • Tetszik
Reactions: Pogány