[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Tehát nem terepes, csak nem kell neki aszfaltút. :D
Ilyenkor azért egy dózerral elegyengetik neki a terepet,ha kell,meg le is tömörittik a talajt,ha szükséges (vagy leterittik,pont katonáktol szoktak hozzá útburkoló anyagot bérelni).Vittem anyagot ilyen helyekre,full polgári kamionnal (elő is fordult,hogy úgy kellet vontatni,mert a polgári kamionok igen tehetetlenek tudnak lenni,ha nincs épitett út)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Tehát nem terepes, csak nem kell neki aszfaltút. :D
Hagy kérdezzem már meg! Ez egy terepjáró, off-road jármű? :cool:
CBP_3260.jpg

Abból indultunk ki, hogy a nagytudású kolléga összehasonlította a Liebherr daru és egy MAN HX terepjáró képességét. Meg hogy miért tervezik olyan magas építésűre. Ha nem magas az építés, akkor nincs rugóút, nincs megfelelő terepszög. Ebben az esetben egy összekerék hatással csak annyit érsz el, hogy nem ássa el magát laza talajon, de az első adandó gödörben elakad. Ez így pedig alkalmatlan az off-road katonai felhasználásra. Márpedig egy löveggel azért előfordul, hogy TÁS váltás közben is olyan erdei földutakat kell használnia, amelyiket szétvertek az erdőgazdaság járművei.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Ocses

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Ez rendben is van, na de miért ilyen magas? Dolog oda felmászni! Képzeld ha nagyon gyorsan kellene onnan távozni. Pl.:Tűz miatt, vagy belövés miatt. Kitörik a lábukat amint földet érnek! Mivel ugrálni fognak. A körúton meg leszedi a villamos hálózatot. Abszolút nem értem a németek miért készítenek minden harci eszközt ilyen nagyokra.
S3gcjCG.png

Erre gondoltam, látod hogy milyen magasan van, 30%-os talajdőlést nem fog kibírni mert elborul.
S mehet a segély hogy felállítsák. Bozótosban nem tud elrejtőzni, mindenhonnan kilátszik. Baromira jó célpont.
CDrJURh.png

Mutatom mire gondoltam. Hasonlítsd össze.

cM0TxLj.png

- Ne neves ki hogy egy darut mutatok neked, mivel működési szempontból ugyan az a kettő. Fogjuk rá. Ha gondolatban leveszed az emelő gémet a daruról s ráhelyezed a 155mm-es löveget minden stimmel. Persze evidens hogy mindent picit másképpen kell megoldani, megerősíteni ahogyan a lövegnek kell. Egyértelmű, Ám én csak most a magasságát próbálom szemléltetni. Közel sem lesz olyan magas. Ha ráadásul még a löveget is vízszintes helyzetben helyeznék el, akkor még alacsonyabb volna.
vOPn71s.png

- Látod a löveg 90°-al el van fordítva. Nem ármánykodik ott a csőfékező hengerek.

- Értem én a németek üzletpolitikáját, minél nagyobb annál több pénzt lehet kérni érte! HÚúúúú mekkora! :eek::oops: Ezért jó sokat lehet kérni. Ha viszont alacsony s kicsi, na ez sifli!
Ám a katonának mi a jó,: kicsi helyen nagy erővel rendelkezzek, s ne is lássanak.

Akkor döntsétek el, a magas kell vagy az alacsony.
Volvo 9700 DD emeletes távolsági autóbusz magassága: 4 méter
HX3 önjáró löveg magassága: 3,6 méter.
Tehát ha egy emeletes autóbusz ami a közúton közlekedik 4 méter magas, akkor a HX3-nak sem lesz komoly problémája a közúton.
Másrészt: Tudjuk-e hogy a torony milyen nehéz, és az alváz milyen nehéz? Ha az alváz nehezebb, akkor hiába tűnik magasnak a jármű, nem lesz könnyen borulékony. A vezetési sajátosságokra pedig nyilván kiképzik majd a sofőröket.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 409
11 441
113
Aztán minek 2 különféle?

Mert még nincs kész az L-60-as cső, ha jól emlékszem.
Ha viszont addig nem lépnénk, akkor az éveket is jelenthetne. Hovatovább, azzal a lendülettel meg meg lehetne várni a következő akármilyen fejlesztést, és akkor mindig csak várakozás lenne.
Ezért meg lehetne azt is tenni, hogy X darabot megrendelni abban az állapotban, a hogy elérhető, Y darab opcióval/szerződéssel L-60-as lövegre. Az első eresztést meg később lehet modernizálni.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 570
68 168
113
Mert még nincs kész az L-60-as cső, ha jól emlékszem.
Ha viszont addig nem lépnénk, akkor az éveket is jelenthetne. Hovatovább, azzal a lendülettel meg meg lehetne várni a következő akármilyen fejlesztést, és akkor mindig csak várakozás lenne.
Ezért meg lehetne azt is tenni, hogy X darabot megrendelni abban az állapotban, a hogy elérhető, Y darab opcióval/szerződéssel L-60-as lövegre. Az első eresztést meg később lehet modernizálni.
Szerintem elôrébb lennénk akàr bw készletrôl még egy osztàly PZH-val a hódmezôi dandàrhoz csapva. Sokkal elôrébb.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 236
38 835
113
Szerintem elôrébb lennénk akàr bw készletrôl még egy osztàly PZH-val a hódmezôi dandàrhoz csapva. Sokkal elôrébb.
nekik van nélkülözhető PZH-juk?
Ha jól tudom az ukránoknak is aktív alakulatok lövegeiből küldtek...KMW-tól kellett pótlást rendelni.


Legjobb megoldás ATMOS+PULS kombó lenne, viszonylag gyorsan és olcsón megvehető.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 570
68 168
113
nekik van nélkülözhető PZH-juk?
Ha jól tudom az ukránoknak is aktív alakulatok lövegeiből küldtek...KMW-tól kellett pótlást rendelni.


Legjobb megoldás ATMOS+PULS kombó lenne, viszonylag gyorsan és olcsón megvehető.
Gondolom pénzért eladnàk.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 893
35 384
113
Gondolom pénzért eladnàk.
nekik van nélkülözhető PZH-juk?
Ha jól tudom az ukránoknak is aktív alakulatok lövegeiből küldtek...KMW-tól kellett pótlást rendelni.


Legjobb megoldás ATMOS+PULS kombó lenne, viszonylag gyorsan és olcsón megvehető.
van eladó pzh több tucat... Az ukránok amikor kérték azokat akkor nyilvánoságra kerültek a db számok. a németek csak töredékét küldték ukrajnába. valami 1+ osztálynyi korai verzió meg egy osztálynyi késöbbi van eladó. a németnek nem kell mert új gépeket akarnak.
a késöbbi verzió horvát szinten van a korábbi verziók alattuk.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 236
38 835
113
Akkor már inkább vegyünk új PZH-t, de még inkább kerekeseket!
Az új PZH2000 darabára 17 millió EUR körül van, egy ATMOS vagy CAESAR ára 5-6 millió EUR - kb. 2-3 kerekes löveg kijön a PZH árából. Inkább legyen 48-72 kerekes lövegünk, mint újabb 24 láncos!
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 778
15 773
113
Akkor már inkább vegyünk új PZH-t, de még inkább kerekeseket!
Az új PZH2000 darabára 17 millió EUR körül van, egy ATMOS vagy CAESAR ára 5-6 millió EUR - kb. 2-3 kerekes löveg kijön a PZH árából. Inkább legyen 48-72 kerekes lövegünk, mint újabb 24 láncos!
Láncos szerintem nem nagyon lesz, ezt már beszéltük. Kerekesből meg ha komolyan vesszük magunkat, akkor kéne 4 osztály (96 kb), hogy minden dandár tűztámogatása meglegyen, és hogy 2 osztályunk legyen még egy tüzérezred alapjának.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 236
38 835
113
Láncos szerintem nem nagyon lesz, ezt már beszéltük. Kerekesből meg ha komolyan vesszük magunkat, akkor kéne 4 osztály (96 kb), hogy minden dandár tűztámogatása meglegyen, és hogy 2 osztályunk legyen még egy tüzérezred alapjának.
Én "realistábban" közelítek ehhez: legyen minden dandárunkra 24 db 155 mm-es cső. Ez legalább 48 további löveg beszerzését jelenti.
Ezen felül 18-24 precíziós rakétatüzérség meg talán 18-24 db L/60 löveg mélységi csapásokra. 72-96 csőnél többünk nem hiszem, hogy lesz...

Ezeket aztán tüzérezredbe szervezik vagy, nem az már szinte részletkérdés. A "sima 155mm-eseket" (L/52) a dandárokhoz osztanám be (Tatának már megvan), a spéci eszközök: rakétatüzérség és L/60 lövegek esetleg mehetnek egy "különleges tüzérezredbe", ami elsősorban a mélyebben lévő kiemelten fontos célpontokat csapkodja (lőszerraktárak, parancsnoki állások, légvédelem, EW-eszközök, stb.)...
 
K

kamm

Guest
Szerintem elôrébb lennénk akàr bw készletrôl még egy osztàly PZH-val a hódmezôi dandàrhoz csapva. Sokkal elôrébb.
Persze. Ahogyan akkor is, ha elkunyeraltunk volna legalabb 1 zl MARS2 lancosat a tarcsijukbol es cserebe felujittatjuk a nemetekkel jo penzert, ahogy en orbakoltam itt az elmult 1-2 evben. Lenne legalabb 1 osztalynyi normalis MLRS, ami raadasul 2-3 roman HIMARSnak felelne meg (2x cso, lancos elmegy akarhol stb.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Az egész Honvédség lesz kb. 1 hadosztálynyi erő... :)
Amúgy tőlem hívhatják, ahogy akarják, csak legyen!
Klasszikus felosztás
-Szervezetszerű tüzérség.Ez manapság av,de lehet csöves tüzérség,sőt,könnyű sorozatvető is.(nálunk is volt 2S1 a szervezetszerű tüzérség egy időben,és szerintem ma se artana valami könnyebb csöves önjárót beleszerveznünk)
-Kisérő tüzérség.Ez a dd tüzérség,képesnek kell lennie a csapatokkal való közvetlen együthaladásra,akár közvetlen kiséretre is.Jellemzően ezek csöves önjárók,többnyire lánctalpas.2S1,M109,de a Pzh is ilyen.Könnyű,közepes sorozatvetők,de nehezebb av-k is lehetnek szervezetében.(de könnyű deszantcsapatoknál a könnyű vontatottak is vannak,pl M777)
-Támogató tüzérség.Kb hadosztály tüzérség.Gyakori az átfedés a kisérő tüzérséggel,eszközállományban.Pl PzH,M109,G6 mindkét szerepbe virithat.Itt vannak még a nehéz messzehordó vontatottak,ahol még van,mint a 2A36,G5,stb (Pion is ide tartozik,meg az amcsi vetálytársa,az M110/M107 amig voltak).A ho általános támogatását végzik,de utalnak is ki igény szerint dd-oknak tüzérmegerősitést.Tipikusan erre a szintre valók a "platóslövegek",mint az ATMOS és a T5 Condor.
-Hadtestüzérség.Itt egyrészt olyan tüzérségi erők vannak,amit szükség szerint leosztanak a harcoló csapatokhoz megerősitésül.Másrészt ezen a szinten már megjelennek a hadműveleti-harcászati rakéták.
-Hadseregtüzérség,parancsnokság tüzérségi tartaléka
Persze ez egy általános felosztás,mi jelenlegi haderőnk egyszerűen túl kicsi ehez.De egyébként is vannak a sematikus szabványtol eltérések.Pl a BTG,de a búr mobil harccsoport is zlhcsop,aminek dd tüzérségi eszközei (is) vannak(Mista,G5/6,Grad,stb).
Szerintem jóval nagyobb hangsúlyt kéne helyeznünk a tüzérségre,minden szinten.Mi esetünkben szerintem egy zlhcsop részére kb egy jó erős vegyes tüzér osztálynyi tüzérség kéne.Nekünk a dd szinten kell még ezen felül lennie egy jó erős vegyes tüzérosztálynak.Vagyis egy dd-nak egy jolhizott tüzérdandárnyi tüzérség kéne.....már csak az a hideg fal ne lenne.....
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
815
1 607
93
Az esetleg eszedbe sem jut, hogy a löveg teljes lőszerkészlete és a kivetőtöltetek is a tornyban vannak az automata töltőgéppel együtt? A töltést pedig biztosítani kell maximális csőemelkedés mellett is emiatt olyan magasak a modern önjáró lövegek tornyai.
Ó kedves barátom nekem sok minden az eszembe jutott, ám ezek sajnos nem :D hogy milyen sok feltételnek kell megfelelni itt. ;) Akkor nézd meg a következő képet.

DejSnOz.png


- Látod sok mindent meglehet oldani ha nem másoljuk mások baromságát! Lehet gondolkodni is, meg van engedve, magyarok vagyunk! S a gondolatokat szépen csendesen meglehet beszélni!

A legénység elől, ahogy kriss mondja ( eszembe jutott), ám a Panzerhaubitze 2000-ben is ott vigyorognak a puttonyban a tüzérek! Minek? ;) Tudom.
- Lőszertárolók belül oldalt végig, s a tornyot lehet emelni.
- Ennek a lövegnek nem kell körbe forognia, mivel Bp. külvárosból - lelő Szolnok alsóra! Szóval nem nagy mozgásúnak kell lennie. 20° jobbra-balra.
- A cső emelkedési szögének is a 45° megfelel. Ha több kell, emelhető is.
- Lőszert a lövegtő alatt a töltővel együtt, automata töltőként. Nem kell a lőszert emelgetni egyesével a katonának ha kifogy a tárból. Löveg visszazár a helyére s a tüzérek -"könnyedén"- feltölthetik a platón a tárat. A tárba kb. 5-6 lőszer lenne, majd töltés.
- A csövet úgy emeled ahogyan kell.
Visszazárva alaphelyzetben egy alacsony, nem feltűnő jármű lenne!
Még ha a terepes járgányra helyezed is.
- Szerintem van a kettő között egy kis különbség. ;)

Másrészt: Tudjuk-e hogy a torony milyen nehéz, és az alváz milyen nehéz? Ha az alváz nehezebb, akkor hiába tűnik magasnak a jármű, nem lesz könnyen borulékony. A vezetési sajátosságokra pedig nyilván kiképzik majd a sofőröket.
- Szerintem a cső nem lesz könnyű, mivel le fog lőni (Bp. külsőről-Szolnok alsóra) s ha az alváz is jó nehéz lesz (hogy ne legyen borulékony), akkor a terepen nem-e fog majd elsüllyedni?
- Tudod jó ragadós a mi terepviszonyaink.
- Ha meg nem kell neki lemenni a terepre, akkor meg minek a magas hasmagasság?
Plusz költség! ;) Szóval nem kell az emeletes ház, jó nekünk az alacsonyabb csinos épület is.

jBQHW80.png


- Látod ez 203mm -es löveg, a súlyt lehozták minél alacsonyabbra. S nem kell a háborúban feltűnősködni, mert hamar kilőnek! Díszszemlén igen, ott meg had gondolkozzanak hogy miért ilyen alacsony. Ha a szomszéd beleugrik a kútba, te utána ugrasz? Én nem szoktam!
- A gyártónak az az érdeke hogy a gépeket minél hamarabb kilőjék! Neki akkor lesz profitja! Akkor kell neki új gépeket készíteni. Úgy mint más gépeknél, mesterséges elgyengítés, különben sose romlik el! Nem megy tönkre, nem vesznek ujjat! Az nem üzlet! ;)
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 074
124 314
113
Ó kedves barátom nekem sok minden az eszembe jutott, ám ezek sajnos nem :D hogy milyen sok feltételnek kell megfelelni itt. ;) Akkor nézd meg a következő képet.

DejSnOz.png


- Látod sok mindent meglehet oldani ha nem másoljuk mások baromságát! Lehet gondolkodni is, meg van engedve, magyarok vagyunk! S a gondolatokat szépen csendesen meglehet beszélni!

A legénység elől, ahogy kriss mondja ( eszembe jutott), ám a Panzerhaubitze 2000-ben is ott vigyorognak a puttonyban a tüzérek! Minek? ;) Tudom.
- Lőszertárolók belül oldalt végig, s a tornyot lehet emelni.
- Ennek a lövegnek nem kell körbe forognia, mivel Bp. külvárosból - lelő Szolnok alsóra! Szóval nem nagy mozgásúnak kell lennie. 20° jobbra-balra.
- A cső emelkedési szögének is a 45° megfelel. Ha több kell, emelhető is.
- Lőszert a lövegtő alatt a töltővel együtt, automata töltőként. Nem kell a lőszert emelgetni egyesével a katonának ha kifogy a tárból. Löveg visszazár a helyére s a tüzérek -"könnyedén"- feltölthetik a platón a tárat. A tárba kb. 5-6 lőszer lenne, majd töltés.
- A csövet úgy emeled ahogyan kell.
Visszazárva alaphelyzetben egy alacsony, nem feltűnő jármű lenne!
Még ha a terepes járgányra helyezed is.
- Szerintem van a kettő között egy kis különbség. ;)


- Szerintem a cső nem lesz könnyű, mivel le fog lőni (Bp. külsőről-Szolnok alsóra) s ha az alváz is jó nehéz lesz (hogy ne legyen borulékony), akkor a terepen nem-e fog majd elsüllyedni?
- Tudod jó ragadós a mi terepviszonyaink.
- Ha meg nem kell neki lemenni a terepre, akkor meg minek a magas hasmagasság?
Plusz költség! ;) Szóval nem kell az emeletes ház, jó nekünk az alacsonyabb csinos épület is.

jBQHW80.png


- Látod ez 203mm -es löveg, a súlyt lehozták minél alacsonyabbra. S nem kell a háborúban feltűnősködni, mert hamar kilőnek! Díszszemlén igen, ott meg had gondolkozzanak hogy miért ilyen alacsony. Ha a szomszéd beleugrik a kútba, te utána ugrasz? Én nem szoktam!
- A gyártónak az az érdeke hogy a gépeket minél hamarabb kilőjék! Neki akkor lesz profitja! Akkor kell neki új gépeket készíteni. Úgy mint más gépeknél, mesterséges elgyengítés, különben sose romlik el! Nem megy tönkre, nem vesznek ujjat! Az nem üzlet! ;)
Teherautós lövegek értelme:
Azonos alvàzon van mint az alapvető logisztikai jàrművek és olcsóbb a fentartása emiatt.
A lényeg, hogy ne igényeljen külön hordozójárművet ami csak ennek van tartva.
Pl ha leoponyvàzod az egészet akkor úgy néz ki messzebről mint egy sima teherautó.

( a szerbek pl csinálnak ilyen álcakészletet a rakéta sorozatvetőikhez, tudom hogy a cső elől kilógna egy lövegnèl de akkor is megnehezíti az azonosítás)

És megkérhetlek, hogy példaként legalább olyan jarművet hozzál ami nem valami sci-fi regény borítójàn szerepel (és ráadásul repül) mert eléggé csökenti a mondandó komolyanvehetőségét ami amúgy is gyenge lábakon áll.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 074
124 314
113
A legénység elől, ahogy kriss mondja ( eszembe jutott), ám a Panzerhaubitze 2000-ben is ott vigyorognak a puttonyban a tüzérek! Minek? ;) Tudom.
Mert amikor 30 éve tervezték még nem állt rendelkezésre megfelelő a teljesen automata töltőrendszert biztonsággal működtetni képes technológia...