[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Vlad

Well-Known Member
2020. november 22.
1 893
7 166
113
@Vlad Nálatok mi a vélemény erről a lövegről, tudsz róla valamit?
Már korábban írtam a Yavuzról a fórumon, mit akarsz még tudni?

 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 772
15 742
113
A PULS-szal csomagban véve biztos jobb üzlet lenne - lásd dán beszerzés...

24 löveg és mondjuk 18 sorozatvető lenne a minimum értelmes mennyiség - szerintem.
Szerintem 2 osztály alatt teljesen fölösleges venni, mert akkor még a 3 dandár tüzérségi támogatása sem lesz megoldott.
Fizetni meg tudunk akkor is elcsúsztatva, ha többet rendelnénk, de jobban elosztva, szóval pénzügyileg is meg lehetne oldani.
 

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
705
1 950
93
Tudja valaki, hogy milyen lövegeket vontattak a hétvégén Várpalota felett a lőtéren? Illetve lehetséges, hogy egy BVS10-et láttam oldalról ponyvázva betört szélvédővel a lőtéren?
 
  • Hűha
Reactions: vasszekely

nani1980

Well-Known Member
2010. október 30.
705
1 950
93
Olaszok vannak itt, BVS10 és FH 70 löveg.
Köszönöm! Azt hittem amúgy, hogy a BVS10 szélvédője páncélozott. Szinte biztos vagyok benne, hogy be volt törve, ( egy dinnyényi lyuk volt a közepén) Félig meddig takarva volt amúgy sátorponyvával. Estefelé én már nem voltam arra, de ismerőseim azt mondják remegtek este az ablakok rendesen a környéken. Rég hallottak ilyet ennyire erősen. Jó rálátás van a lőtérre pár magaslatról, ha tudom, hogy este lőnek, sátor vertem volna....
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
815
1 607
93
dsc_7414m.jpg

dsc_7418m.jpg


dsc_7446m.jpg

- Köszönöm a képeket pont ehhez szerettem volna hozzászólni!

Megkérdezhetem, a legénység hogyan szállítandó itt ebben a felszerelésben? A ponyva alatt? A lőszerrel együtt? Esetleg + külön képkocsival?:rolleyes: Elgondolkoztam ezen, mivel a tüzérek is megérdemelnek egy kis védelmet. Sok esetben nekik szól a gyalogság ha fedezet kell nekik! Így adjunk nekik egy kis védelmet, s jobb körülményt hogy tudjanak segíteni.

aPq8Krn.png


- Mint látható a képen egy platós Komondort választottam ki. Mint megfigyeltem a D20-hoz 6 tüzér a járandóság, s egy főtüzér! :) Igyekeztem így kialakítani a járművet hogy mindenki elférjen benne.

- A komondort azért választottam hogy a magyar ipart dotáljuk ne a külföldi ipart. Tudom hogy ezt a céget se kedvelitek, mivel ezeknek a munkája sem megfelelő! Ám meg kell nekik mondani, mutatni hogy mit vártok el tőlük. Ott a Gidrán meg kell nekik mutatni. Az nem megoldás ha rámondjátok hogy sz@r, meg kell indokolni nekik hogy mi a kifogásotok a munkájukban s tudnak-é rajta változtatni! Ha igen, rendelhetünk, itthon marad a lóvé!

- Na szóval ha megnézzük a képet, lehet látni rajta hogy a tüzérek elférnének a gépen. A gépet úgy képzeld el mint egy kamion vontató járművet. A lőszer a löveg hordfelületén lenne, jobb alsó sarok lent - kiszélesítve-. Rögtön a lövegnél, nem kell a löveg megállása elhelyezkedése után kipakolni a lőszert. Ott van dobozokban kéznél. Természetesen lenne kitámasztó lábak is, mivel ugye az ágyút ki kell feltétlen támasztani.
Ám ezt közvetlenül hidraulikusan is meglehet oldani, mint azt lehet látni sok videón. A löveget csak ki kell fordítani s mehet a lövöldözés!
- A jármű elejére védelmi céllal, egy kiválasztott tornyot tettem ami légvédelmet is tud biztosítani helikopterek s UAV-k ellen. Közlekedés közben pedig kis védelmet a gépnek, szerelvénynek.
A lényeg hogy a főtüzér bent lenne a gépben s célpontot keresve a koordinátákat a tüzérnek tudja mondani, aki a tüzelést vegre is hajtja. Addig a főtüzér kereshet másik célpontot. Pont úgy mint a harckocsiknál! Természetesen a torony minden jóval, hasznos kellékkel el lenne látva.
- A lényeg hogy a lőszert nem kell cűgőlni, pakolni, ott van minden a lövegnél, mivel oda lenne felpakolva eleve. Közlekedéskor pedig leválasztva a lőszerek a tüzérektől "távol".
Természetesen a hordfelület oldalánál lenne le-felcsukható oldalfal, ami nem engedi lepotyogni a lőszereket menet közben + rögzítés. Tüzelőállásban pedig az oldalfal kinyitásával, vízszintesre egy lánccal rögzítéssel a hord-lőállás felületét lehet kibővíteni, azaz nem kellene a tüzéreknek sárba topogniuk. Le se kellene lépniük a felületről.
- Hosszabb közlekedéskor természetesen ponyvával is letakarható az egész vontatott rész, s mint egy kamion közlekedhetne.

- Talán a tüzérek körülményeinek a javításához így lehetne a legjobban hozzálátni.
 

Törppapa

Well-Known Member
2022. január 29.
815
1 607
93
A HX3, az egy sima teherautó platform. Arra van ráépítve a torony a hidraulikus letalpalókkal.
AZért hívjuk HX3-nak (HX3 howitzer), mert nincs még hivatalos RM fantázia neve.
Ez rendben is van, na de miért ilyen magas? Dolog oda felmászni! Képzeld ha nagyon gyorsan kellene onnan távozni. Pl.:Tűz miatt, vagy belövés miatt. Kitörik a lábukat amint földet érnek! Mivel ugrálni fognak. A körúton meg leszedi a villamos hálózatot. Abszolút nem értem a németek miért készítenek minden harci eszközt ilyen nagyokra.
S3gcjCG.png

Erre gondoltam, látod hogy milyen magasan van, 30%-os talajdőlést nem fog kibírni mert elborul.
S mehet a segély hogy felállítsák. Bozótosban nem tud elrejtőzni, mindenhonnan kilátszik. Baromira jó célpont.
CDrJURh.png

Mutatom mire gondoltam. Hasonlítsd össze.

cM0TxLj.png

- Ne neves ki hogy egy darut mutatok neked, mivel működési szempontból ugyan az a kettő. Fogjuk rá. Ha gondolatban leveszed az emelő gémet a daruról s ráhelyezed a 155mm-es löveget minden stimmel. Persze evidens hogy mindent picit másképpen kell megoldani, megerősíteni ahogyan a lövegnek kell. Egyértelmű, Ám én csak most a magasságát próbálom szemléltetni. Közel sem lesz olyan magas. Ha ráadásul még a löveget is vízszintes helyzetben helyeznék el, akkor még alacsonyabb volna.
vOPn71s.png

- Látod a löveg 90°-al el van fordítva. Nem ármánykodik ott a csőfékező hengerek.

- Értem én a németek üzletpolitikáját, minél nagyobb annál több pénzt lehet kérni érte! HÚúúúú mekkora! :eek::oops: Ezért jó sokat lehet kérni. Ha viszont alacsony s kicsi, na ez sifli!
Ám a katonának mi a jó,: kicsi helyen nagy erővel rendelkezzek, s ne is lássanak.

Akkor döntsétek el, a magas kell vagy az alacsony.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 115
113
Ez rendben is van, na de miért ilyen magas? Dolog oda felmászni! Képzeld ha nagyon gyorsan kellene onnan távozni. Pl.:Tűz miatt, vagy belövés miatt. Kitörik a lábukat amint földet érnek! Mivel ugrálni fognak. A körúton meg leszedi a villamos hálózatot. Abszolút nem értem a németek miért készítenek minden harci eszközt ilyen nagyokra.
S3gcjCG.png

Erre gondoltam, látod hogy milyen magasan van, 30%-os talajdőlést nem fog kibírni mert elborul.
S mehet a segély hogy felállítsák. Bozótosban nem tud elrejtőzni, mindenhonnan kilátszik. Baromira jó célpont.
CDrJURh.png

Mutatom mire gondoltam. Hasonlítsd össze.

cM0TxLj.png

- Ne neves ki hogy egy darut mutatok neked, mivel működési szempontból ugyan az a kettő. Fogjuk rá. Ha gondolatban leveszed az emelő gémet a daruról s ráhelyezed a 155mm-es löveget minden stimmel. Persze evidens hogy mindent picit másképpen kell megoldani, megerősíteni ahogyan a lövegnek kell. Egyértelmű, Ám én csak most a magasságát próbálom szemléltetni. Közel sem lesz olyan magas. Ha ráadásul még a löveget is vízszintes helyzetben helyeznék el, akkor még alacsonyabb volna.
vOPn71s.png

- Látod a löveg 90°-al el van fordítva. Nem ármánykodik ott a csőfékező hengerek.

- Értem én a németek üzletpolitikáját, minél nagyobb annál több pénzt lehet kérni érte! HÚúúúú mekkora! :eek::oops: Ezért jó sokat lehet kérni. Ha viszont alacsony s kicsi, na ez sifli!
Ám a katonának mi a jó,: kicsi helyen nagy erővel rendelkezzek, s ne is lássanak.

Akkor döntsétek el, a magas kell vagy az alacsony.
A lövegtoronyban nincs ember, a teljes legénység a teherautó kabinban dekkol. Szívesen.
Olvass utána a dolgoknak mert enyhén szólva is vilgátalan vagy haditechnikai témában.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 762
80 240
113
Ez rendben is van, na de miért ilyen magas? Dolog oda felmászni! Képzeld ha nagyon gyorsan kellene onnan távozni. Pl.:Tűz miatt, vagy belövés miatt. Kitörik a lábukat amint földet érnek! Mivel ugrálni fognak. A körúton meg leszedi a villamos hálózatot. Abszolút nem értem a németek miért készítenek minden harci eszközt ilyen nagyokra.
S3gcjCG.png

Erre gondoltam, látod hogy milyen magasan van, 30%-os talajdőlést nem fog kibírni mert elborul.
S mehet a segély hogy felállítsák. Bozótosban nem tud elrejtőzni, mindenhonnan kilátszik. Baromira jó célpont.
CDrJURh.png

Mutatom mire gondoltam. Hasonlítsd össze.

cM0TxLj.png

- Ne neves ki hogy egy darut mutatok neked, mivel működési szempontból ugyan az a kettő. Fogjuk rá. Ha gondolatban leveszed az emelő gémet a daruról s ráhelyezed a 155mm-es löveget minden stimmel. Persze evidens hogy mindent picit másképpen kell megoldani, megerősíteni ahogyan a lövegnek kell. Egyértelmű, Ám én csak most a magasságát próbálom szemléltetni. Közel sem lesz olyan magas. Ha ráadásul még a löveget is vízszintes helyzetben helyeznék el, akkor még alacsonyabb volna.
vOPn71s.png

- Látod a löveg 90°-al el van fordítva. Nem ármánykodik ott a csőfékező hengerek.

- Értem én a németek üzletpolitikáját, minél nagyobb annál több pénzt lehet kérni érte! HÚúúúú mekkora! :eek::oops: Ezért jó sokat lehet kérni. Ha viszont alacsony s kicsi, na ez sifli!
Ám a katonának mi a jó,: kicsi helyen nagy erővel rendelkezzek, s ne is lássanak.

Akkor döntsétek el, a magas kell vagy az alacsony.
Az esetleg eszedbe sem jut, hogy a löveg teljes lőszerkészlete és a kivetőtöltetek is a tornyban vannak az automata töltőgéppel együtt? A töltést pedig biztosítani kell maximális csőemelkedés mellett is emiatt olyan magasak a modern önjáró lövegek tornyai.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Ez rendben is van, na de miért ilyen magas? Dolog oda felmászni! Képzeld ha nagyon gyorsan kellene onnan távozni. Pl.:Tűz miatt, vagy belövés miatt. Kitörik a lábukat amint földet érnek! Mivel ugrálni fognak. A körúton meg leszedi a villamos hálózatot. Abszolút nem értem a németek miért készítenek minden harci eszközt ilyen nagyokra.
S3gcjCG.png

Erre gondoltam, látod hogy milyen magasan van, 30%-os talajdőlést nem fog kibírni mert elborul.
S mehet a segély hogy felállítsák. Bozótosban nem tud elrejtőzni, mindenhonnan kilátszik. Baromira jó célpont.
CDrJURh.png

Mutatom mire gondoltam. Hasonlítsd össze.

cM0TxLj.png

- Ne neves ki hogy egy darut mutatok neked, mivel működési szempontból ugyan az a kettő. Fogjuk rá. Ha gondolatban leveszed az emelő gémet a daruról s ráhelyezed a 155mm-es löveget minden stimmel. Persze evidens hogy mindent picit másképpen kell megoldani, megerősíteni ahogyan a lövegnek kell. Egyértelmű, Ám én csak most a magasságát próbálom szemléltetni. Közel sem lesz olyan magas. Ha ráadásul még a löveget is vízszintes helyzetben helyeznék el, akkor még alacsonyabb volna.
vOPn71s.png

- Látod a löveg 90°-al el van fordítva. Nem ármánykodik ott a csőfékező hengerek.

- Értem én a németek üzletpolitikáját, minél nagyobb annál több pénzt lehet kérni érte! HÚúúúú mekkora! :eek::oops: Ezért jó sokat lehet kérni. Ha viszont alacsony s kicsi, na ez sifli!
Ám a katonának mi a jó,: kicsi helyen nagy erővel rendelkezzek, s ne is lássanak.

Akkor döntsétek el, a magas kell vagy az alacsony.
Ahogy látom, már mások is válaszoltak neked, de akkor én is.

Én sem szeretem alapvetően a tornyos kialakítású modern önjáró lövegeket. Valami miatt a csehszlovákok (Dana, Zuzana, DITA, Morana), a RM (HX3), és az izraeliek (Sigma) is ezt tolják, pedig szerintem feleslegesen túlbonyolított konstrukciók.
Szerintem egyszerűen van hatékonyabb rendszer is.
Az ATMOS, EVA, Caesar önjáró lövegek esetén vagy teljesen csupaszon van a löveg, vagy csak a lőszer kap páncélozott tárolókat. (valamennyire az utóbbinak az Archer is megfelel)
Ezzel csökkenteni lehet az önsúlyt (és alacsonyabbra kerül a súlypont is!), valamint nem kell akkora mechanizációt a platóra szerelni.

Ezzel együtt azért nem akkora tragédia ez ám. Egy ilyen kerekes lövegnek nem kell tökön-babon át megfelelő tüzelőállást keresnie. Szóval azért ki lehet mozogni ezt. Tüzelésnél meg egyszerűen letalpalják, és fix lövegként működik onnantól.

Ugyan úgy, mint az általad emlegetett "nagyon eltévedt" daru is.
Azért eltévédt, mert semmilyen szempontból nem lehet ráhúzni a modern tornyos lövegek problémáit.
Az ilyen mobil daruknak nem kell terepjárónak lennie. Azaz egy egyszerű nagy teherbírású kemény felfüggesztés kell alá. A katonai járműveknek meg mindig egy elfogadható terepjáró képességgel kell rendelkeznie. Hasmagasság, rugóút, terepszög, gázló mélység és oldaldőlési szög.
A gép (daru) maga pedig azért van alacsonyra véve, hogy elférjen a civil objektumok ALATT (!), még úgy is, hogy a kurv@nagy teleszkópos darugémet is magán kell hordoznia. És hogy minél nagyobb legyen a gém, a kabint is letolták, majdnem a földig. Megtehették, mert mint ahogy az előbb már említettem, nem kell neki terepre mennie, ahol esetleg zavarná a nagyon gyenge terepszög.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
A képen pont egy terepes daru van. :D Bezony szükségük van erre a képességre, lévén olyan helyeken is dolgoznak, ami kívül esik minden infrán.
Ez annyira terepes, mint egy elsőkerekes SUV! :rolleyes:
Tudod mekkora a terepszöge?
Kikerestem: elől max. 18 fok, hátul 9!
Ez annyit jelent, hogy nem kell neki aszfaltos út, de nem off-road.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles and Ocses