[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
DM 63-at sem lősz ki módosítatlan Rhm 120/l44 lövegből mert szétdurran a gecibe hiába standardizált kaliber.
De ezt a certifikát osztálybasorolása megadja.Az megadja,hogy a cső milyen nyomásmaximumú osztályú löszert löhet ki,a löszer certifikátja meg megadja a nyomásmaximum osztályát.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 116
113
De ezt a certifikát osztálybasorolása megadja.Az megadja,hogy a cső milyen nyomásmaximumú osztályú löszert löhet ki,a löszer certifikátja meg megadja a nyomásmaximum osztályát.
Igen de attól még az elvi képességet a gyártó teszteli és mivel a csehek nem kérték a szerződésben ezt most jól leverik rajtuk.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Egy azaz 1 ilyen arany-árban mért löveg tudását --távolság és/vagy precíziós, és/vagy bármit-gyakorlatilag-- tudja három-négy rakétatüzér egység hasonló lőszer-áron!
+: A három egység kb.: tized-századnyi(használt+saját fejlesztés) beszerzési áron, hasonló szállítási idő alatt!!! :oops:



Költség-hatékonyság kontra gyártói marketing!



Jó, szép, okos, ügyes, drága => ez a jó/legjobb nekünk?
...politikai és/vagy szakmai szempontok alapján?


.

A nevetési-kényszeres billentyűzőknek nyomás Doki-hoz, aki pedig komoly fórumozónak szeretné álcázni magát --vagy az is--, az "dobjon be" pár közelítő, a képzeletbeli beszerzést "segítő" számot a 80-km-es körüli precíziós lőszerről és a hozzá tartozó "csúzliról" is!
Komoly-közeli becsült, hasonló/más gyártó kütyüje is jöhet: a "csúzli" + a " hozzá járó kavics" ára!

Addig én is keresgélek az én --"csúzli" + "a hozzá járó kavics"-- tételhez közelítő/becült árat! :oops:

Bár szinte ugyanazok érvelnek most is a másik oldalon akik a T-72 vitában sem tudtak/mertek a hasonló témában számokat hozni, ezúttal talán nem kell 1-2 évet várni(még most is folyamatban van :oops: ) a kétségbevonhatatlan , véleményüket alátámasztó költségvetési érveikre.

"Urak: Óra indul!" :oops:

.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 116
113
A nevetési-kényszeres billentyűzőknek nyomás Doki-hoz, aki pedig komoly fórumozónak szeretné álcázni magát --vagy az is--, az "dobjon be" pár közelítő, a képzeletbeli beszerzést "segítő" számot a 80-km-es körüli precíziós lőszerről és a hozzá tartozó "csúzliról" is!
Komoly-közeli becsült, hasonló/más gyártó kütyüje is jöhet: a "csúzli" + a " hozzá járó kavics" ára!

Addig én is keresgélek az én --"csúzli" + "a hozzá járó kavics"-- tételhez közelítő/becült árat! :oops:

Bár szinte ugyanazok érvelnek most is a másik oldalon akik a T-72 vitában sem tudtak/mertek a hasonló témában számokat hozni, ezúttal talán nem kell 1-2 évet várni(még most is folyamatban van :oops: ) a kétségbevonhatatlan , véleményüket alátámasztó költségvetési érveikre.

"Urak: Óra indul!" :oops:

.
Amit te szeretnél azzal a pontossággal amit szeretnél az pontosan drágább mint a csöves tüzérség.
A finnek pont az elbittől vettek most 122mm-es GPS irányított 40 km-es hatótávolságú rakétát (ugyan az amit a Puls tüzel a legkisebb távon, csak megfelelő tűzvezető rendszerekkel ellátott 122 mm-es platform is kilőheti.

És sokkal drágább mint a hagyományos csöves (70 millió euróért vették) tüzérség gránátjai és az üss és fuss tüzérbalett mielőtt az ellentüzérségi tűz érkezik sokkal nehezebben megy vele. (sokkal könnyebben felderíthető)

A helyes válasz nem a helyett hanem a mellett ebben a kérdésben!
(T-72 vitában meg TE nem tudtál számokat hozni, mivel amit te szeretnél az még mindig 4-5 millió euró, az olcsó pedig nem azt tudja amit te hangoztatsz)
Az meg, hogy most már ott tartunk, hogy az eddig istenített "megérős" zsidó technika is kezd büdös lenni roppant szórakoztató :D
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Amit te szeretnél azzal a pontossággal amit szeretnél az pontosan drágább mint a csöves tüzérség.
A finnek pont az elbittől vettek most 122mm-es GPS irányított 40 km-es hatótávolságú rakétát (ugyan az amit a Puls tüzel a legkisebb távon, csak megfelelő tűzvezető rendszerekkel ellátott 122 mm-es platform is kilőheti.
Milyen meglepő, amikor egy gyártó nem akar alákínálni egy másik termékének! :oops:

Szerencse, hogy van ilyen a szerbeknek és Szudán-nak is --átcímkézett kínai-- sokkal jobb áron,

És sokkal drágább mint a hagyományos csöves (70 millió euróért vették) tüzérség gránátjai és az üss és fuss tüzérbalett mielőtt az ellentüzérségi tűz érkezik sokkal nehezebben megy vele. (sokkal könnyebben felderíthető)
Az 1-2 másodpercenként eregethető rakétánál a
6-10+ másodpercenként lövöldöző
és lassabban mozgó,
lassabban telepíthető csöves tüzérség

...az ami nehezebben felderíthető ??? Hmmm... Kis zavart érzek a --szakmai-- Erőben! :oops:

A helyes válasz nem a helyett hanem a mellett ebben a kérdésben!
(T-72 vitában meg TE nem tudtál számokat hozni, mivel amit te szeretnél az még mindig 4-5 millió euró, az olcsó pedig nem azt tudja amit te hangoztatsz)
Az meg, hogy most már ott tartunk, hogy az eddig istenített "megérős" zsidó technika is kezd büdös lenni roppant szórakoztató :D

A T-72 vitában 3-4 oldallal előttem és utánam is 3-4-en hozták a "T-72 +különböző modernizálási szintek és azok árai" adatokat, a reális megfizethetőség számait!
Minek is kellet volna ISMÉT beírnom a tényeket, a vitapartnerek által soha nem hozott, számok ellen.
...majd jöttek a szokásos személyeskedések a kényszer-nevetős lezárással!

Az izraeli/USA nyomtatott-$-os költségvetést igénylő --számunkra reálisan megfizethetetlen/irreális-- számokat a másik "vita-fél" be sem merte írni!!! :oops:
Jelzés-értékű, hogy az azóta a Leo-2-nél sokkal fontosabbá vált dolgokra sincs pénz!
...és akkor még csak közelítettük a korábban elfogadott, 250 körülire becsült, minimálisan szükséges hazai MBT számot.

.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 116
113
és lassabban mozgó,
lassabban telepíthető csöves tüzérség

...az ami nehezebben felderíthető ??? Hmmm... Kis zavart érzek a --szakmai-- Erőben! :oops:
Ha kilősz egy rakéta sorozatot kissé combosabb a tűzfelderítő radaron a "lábnyoma" mint egy csöves tűzcsapásnak.

A T-72 vitában 3-4 oldallal előttem és utánam is 3-4-en hozták a "T-72 +különböző modernizálási szintek és azok árai" adatokat, a reális megfizethetőség számait!
Ami sosem jött ki valahogy annak amit te előadtál, hogy mit szeretnél kihozni a gépből. Még egyszer sem sikerült annak a mateknak kijönni valahogy.

De én továbbra is azt mondom, hogy felesleges megpróbálnunk meggyőzni egymást, elfogadjuk egymás véleményét aztán ennyi.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Ha kilősz egy rakéta sorozatot kissé combosabb a tűzfelderítő radaron a "lábnyoma" mint egy csöves tűzcsapásnak.


Ami sosem jött ki valahogy annak amit te előadtál, hogy mit szeretnél kihozni a gépből. Még egyszer sem sikerült annak a mateknak kijönni valahogy.

De én továbbra is azt mondom, hogy felesleges megpróbálnunk meggyőzni egymást, elfogadjuk egymás véleményét aztán ennyi.

A szakmai --első-- részhez, a nyilvános és "tuti" számok alapján:
  • rakétás eszköz: 4 csapás 6 másodperc, => pucolás!
  • 155/152 mm-es üteg: 4 csapás legkevesebb 18 másodperc, => pucolás!

Nem jön ki amit mondasz!






A második réshez:

Tudod: "A Te helyedben lehet, hogy Én is ezt mondanám!"

Bővebben? ...kb.: ...vagy már nem lennék a "helyedben"! :oops:

.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 116
113
Tudod: "A Te helyedben lehet, hogy Én is ezt mondanám!"
Továbbra is elég sok kritikus hozzászólást olvashatsz tőlem szerintem akár kormányzati akár haderőfejlesztés témájában (8x8-as villanyos csodaszekeret teljes szívemből ellenzem és nagyon remélem, hogy egy tényleg megérős ár érték arányú eszköz kerül a helyére és nem az ipari együttműködést fogják kizárólagosan nézni, a kormányzati humánerőforással kapcsolatos hozzászólásaimat te is szoktad likeolni) , hogy komolyan vedd szerintem amikor azt mondom, hogy nem tartom az elképzeléseid semmilyen szinten megalapozottnak. TÉNYLEG így gondolom. Nem a mundér becsületét védve mondom ezt neked.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 046
124 116
113
Egyébként pont a topik témájához hozzászólva a dánok mostani beszerzése alapján a Puls és Atmos csomagjuk tényleg nagyon jó ár érték arányú, az Atmos esetében pedig egy kockázatmentes érett technológia ami hamar rendelkezésre áll és nem kell rá jópár évet várni és kategóriájában ezzel a tudással tényleg nemigen van ami olcsóbb lenne.
És mivel nincs teljesen automatizálva ezért kisebb a karbantartási igény és a meghibásodás esélye.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Én keresnék egy olyan vontatottat, ami hasonló konstrukció, mint a mi VSz-maradékunk, és fejlesztenék hozzájuk egy automata töltőt, ami akkor mindkét/-három ágyúhoz kis változtatással illeszthető lenne.

Ez az út --a jelenlegi szállítási határidőket, azok szinte biztos csúszásait és a horror-árakat is figyelembe véve-- hasonló idő alatt elkészülne és gombokért/töredék áron jutnánk hozzá, a bónusz pedig egy hazai fejlesztési képesség lenne!

Gyors összegzés:
  • embargózhatatlan hazai fegyver,
  • "gombokért": negyed-tized-áron egy nem sokal többet tudó új típushoz képest,
  • egy fejlesztéssel három eszköz modernizálása,
  • ezzel két-háromszoros mennyiség elővarázslása, nem sokkal a csúcs-közeli nyugati eszközök szintje után,
  • csak tőlünk függően: mindez viszonylag gyorsan,
  • csak tőlünk függően: mindez viszonylag biztos megvalósulással,
  • + bónusz: hazai --az izraeliekéhez hasonlóan gyors/rugalmas/hatékony-- fejlesztési háttér, ami később más területeken is bevethető!


.


...vagyis kizárt a jelenlegi P-P-csapattól! "Hurrrááá..."
:hadonaszos:


... :(:(:( !

.


.
 
  • Tetszik
Reactions: hunemperor

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
Én keresnék egy olyan vontatottat, ami hasonló konstrukció, mint a mi VSz-maradékunk, és fejlesztenék hozzájuk egy automata töltőt, ami akkor mindkét/-három ágyúhoz kis változtatással illeszthető lenne.

Ez az út --a jelenlegi szállítási határidőket, azok szinte biztos csúszásait és a horror-árakat is figyelembe véve-- hasonló idő alatt elkészülne és gombokért/töredék áron jutnánk hozzá, a bónusz pedig egy hazai fejlesztési képesség lenne!

Gyors összegzés:
  • embargózhatatlan hazai fegyver,
  • gombokért/negyed-tized áron,
  • egy fejlesztéssel három eszköz modernizálása,
  • két-háromszoros mennyiség nem sokkal a csúcs-közeli nyugati eszközök után,
  • csak tőlünk függően: viszonylag gyorsan,
  • csak tőlünk függően: viszonylag biztos megvalósulással,
  • hazai --az izraeliekéhez hasonlóan gyors/rugalmas/hatékony-- fejlesztési háttér, ami később más területeken is bevethető!


.


...vagyis kizárt a jelenlegi P-P-csapattól! "Hurrrááá..."
:hadonaszos:


... :(:(:( !

.


.
Vontatottra minek teszel automata töltőt?
Ha 155mm-es vontatottról van szó, akkor annak a mozgatásához (TÁS-ba be/ki) is minimum 6-7 ember szükséges. Azok meg már csak meg tudják oldani azt a nyűves töltést. A vontatott automatizálása kimerül abban, hogy esetleg az irányzást segítik némi automatizálással, digitalizálással.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 769
5 948
113
Egyébként pont a topik témájához hozzászólva a dánok mostani beszerzése alapján a Puls és Atmos csomagjuk tényleg nagyon jó ár érték arányú, az Atmos esetében pedig egy kockázatmentes érett technológia ami hamar rendelkezésre áll és nem kell rá jópár évet várni és kategóriájában ezzel a tudással tényleg nemigen van ami olcsóbb lenne.
És mivel nincs teljesen automatizálva ezért kisebb a karbantartási igény és a meghibásodás esélye.
Ez most felért egy kvázibejelentéssel.
Ezek szerint Atmos megy a hajdúdandárba.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 182
38 711
113
Ez most felért egy kvázibejelentéssel.
Ezek szerint Atmos megy a hajdúdandárba.
Bár csak így lenne! :)

A dán csomagot kellene venni nekünk is legalább kettővel megszorozva! 36 löveg + 16 sorozatvető
Kb. 500 millió dollárból vagyis 180 mrd forintból kijönne...3 évre elosztva évi 60 mrd - nem tűnik megfizethetetlen összegnek...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 209
113
Vontatottra minek teszel automata töltőt?
Ha 155mm-es vontatottról van szó, akkor annak a mozgatásához (TÁS-ba be/ki) is minimum 6-7 ember szükséges. Azok meg már csak meg tudják oldani azt a nyűves töltést. A vontatott automatizálása kimerül abban, hogy esetleg az irányzást segítik némi automatizálással, digitalizálással.

A szakterülethez kapcsolódó válasz Neked elmarad:
A rendszeressé vált inkorrektséged/bunkóságod miatt mentél "Ignore"-ba.

Ezentúl azt írsz nekem/hozzám amit akarsz:
nem látlak/nincs válasz, nincs vita, mindig igazad lesz.
... +: Ezentúl már kockázat nélkül lehetsz bunkóinkorrekt! Sok sikert! :hadonaszos:

.
 
  • Imádom
Reactions: pöcshuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 149
113
A szakterülethez kapcsolódó válasz Neked elmarad:
A rendszeressé vált inkorrektséged/bunkóságod miatt mentél "Ignore"-ba.

Ezentúl azt írsz nekem/hozzám amit akarsz:
nem látlak/nincs válasz, nincs vita, mindig igazad lesz.
... +: Ezentúl már kockázat nélkül lehetsz bunkóinkorrekt! Sok sikert! :hadonaszos:

.
Hát biz' Isten erre a kommentemre nem gondoltam, hogy ennyire sikeres lesz.
Negyedszer olvasom át, hogy vajon most min sértődtél ennyire be. De rohadjak meg, ha tudom. Anyway... :rolleyes:
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 402
11 417
113
Ott az ATMOS a háttérben! :D :oops:

Az ott nem a Tömböl az első képen, az Atmos hátsó kerekénél világosban? :D

Meg egy Merida Dualthrust! A Robin biciklije!


Nehogy úgy besz0pjuk mint a csehek, hogy büntetlenül nem használhatják a Caesarjaikban a maguk által gyártott lőszereket.

Ehhez van linked? Múltkor kerestem magamnak, lehet hogy rossz kulcsszavakkal, de nem találtam.

Jelenleg nekünk piszok gyorsan kellene a csőszámot drasztikusan megemelni.
Ha mindezt az L60-as löveges tornyos 10x10-zel tervezzük, akkor a gatyánk rámegy.
Az ATMOS kipróbált több országban rendszerben lévő SPG, és ami igen sokat mondó, hogy a dánnok miatta dobták a Caesar programot. Ráadásul - automatizálási szinttől függően - még az egyik legolcsóbb megoldás is.
Szerintem olcsóbb, mint a nagy kedvencem az EVA - még ha ott a teljesen automata működés is alap.

Én +2 osztálynak már örülnék, akár L50-es csővel is.
De az alacsonyabb automatizáltság több kezelőt igényel, és hát nincs valami hűdenagy túljelentkezés is.

És mivel nincs teljesen automatizálva ezért kisebb a karbantartási igény és a meghibásodás esélye.

Kisebb karbantartási és nagyobb élőerő igény.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 182
38 711
113
Kisebb karbantartási és nagyobb élőerő igény.
Régebben én is inkább az automatát preferáltam a személyzet miatt, de az automaták árából kb. 2 ATMOS/CAESAR jellegű "félautomata" kijön. Ezek 3-4 fővel is elműködnek béke időben - elég nekik tudni a tüzér szakmát. háborúban meg hozzá sorozol még 2-3 töltőt, akik pár nap alatt betanulnak: ha van keze, lába akkor tölteni is tud. Cipekedéshez nem kell semmi szaktudás.

Az RM L/60 lövege is inkább nagy lőtávolság miatt lenne érdekes, az automata töltés hab a tortán, ami miatt k. sokba kerül ás nembiztos hogy nekünk megéri.

Alaplövegnek vennék 2 osztály ATMOST és később egy osztály HX3-as löveget spciális nagy lőtávolságú feladatokra.
A PZH-val együtt ezekkel meg is lennénk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 093
33 210
113
Vontatottra minek teszel automata töltőt?
Pedig van.G5-52/T5-52(mi az első teherautóra pakolva) van töltőautomatája.2x6db lőszer fér el bennük kétoldalt a csőfaron (és van lehetőség a bővitésre).Ez a kétoldalas töltő teszi lehetővé,hogy ez a két löveg tartsa az MRSI világrekordot,és a gyorstűzrekordot.
Ennek a tüzérségi párbajban,az ellentűz elkerülésében van jelentősége.Üsd és fuss taktikánál.Persze egy full korszerűen felszerelt ellennel szemben ez ma már igy is necces a vontatott tüzérségnek,de egy nem full korszerű tüzérség ellen még mindig megfelel.(illetve nagy lőtávnál,amire ezek a lövegek képesek.70km-ről az átlag tűzbemérő radar már nem biztos,hogy beméri-de semmiképpen sem ellencsapáshoz szükséges pontossággal.Vagyis kiegészitő célmeghatározás kell,mondjuk egy dront odairányitani.De az idő,addigra az extra nagy hatótávú vontatott löveg is leléphet-jó esetben)