[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Valamiben egyetértek.

Nyitott küzdőteres verzióban én sem gondolkodnék.
Az már van képben, több kaliberben is (120 mm a Gidrán és 81 mm a platós NMS), sőt, utánfutós is, ezeket kitúrni nem hiszem, hogy lehet. Még egy platform szerintem felesleges. 60 mm-hez külön hordozójármű nem hinném, hogy kell.
Zárt tornyos megoldás meg van millió polcról levehető. Kétlem, hogy ilyenből 81 mm-ben gondolkodnánk. Ha mégis, nincs olyan platformunk, ami elég nagy, de nem túl nagy/magas ahhoz, hogy egy 81-es torony legyen rajta. Kivétel az NMS, aminek a platós aknavetős verzióját illene elvetni, szóval nem valószínű. BTR inkább 120-as kategória és nem lesz átalakítva valószínűleg. Teherautóra nem fogjuk tenni. Talán valami ATV-re jöhetne szóba, ha majd váltódnak az MT-LB-k is, de ez még messze van szerintem. Olyan messze, hogy addig még a Vasziljokból is lehet valami. (De nem lesz. Pláne, mert kb minden szóba jöhetőre már van integrálva aknavető, lásd pl. Bronco)

Szóval marad a 120-as, zárt küzdőteres. Ha a Hirtenberger nem fejleszt ilyet (nem valószínű), és nem akarjuk, hogy a gatyánk is rámenjen, alig van pár választásunk.
Az AMOS az ára és rendszeresítők hiánya miatt kilőve.
A NEMO az egyik esélyes befutó. A Lynx grafikákon ezzel ábrázolják az aknavetős verziót... Hiába jó az ára, és elég kicsi is. Nem igazán kapkodták eddig sem, a szlovénoknál került csak képbe, meg az araboknál. Ha ez lesz, akkor az azzal együtt nagyot ütne, hogy Patria AMV vagy 6x6 jön, mint kerekes. Ekkor azért árban is elég jól jöhetnénk ki (olcsó 6x6, relatív nagy számú NEMO). Plusz pont, hogy RCWS-el is ellátható.
A Mjölner sem hinném, hogy nekünk képben lenne. Nincs közvetlen irányzás funkció, és különben sem CV-t vettünk.
Az Ascod 120-as aknavető tornya kétlem, hogy képben lenne. Ahhoz túl frissen mutatták be.
A Crossbow nagyon jónak tűnik, de - bár itt úgy tűnik sokan elfelejtik - az izraeli konfliktusok miatt kétséges, hogy a megrendelt dolgokat valaha is megkapnánk tőlük. Egy komolyabb eszkaláció és export tilalom, részünkről meg kapkodás.
Bármi orosz kilőve.
A RAK rendszer talán a legnagyobb darabszámban használt zárt tornyos a.v. az orosz típusokon kívül. Nagyobb nyomással működik, azaz nagyobb hatótávja van, mint a többinek (+3 km nem irányított, rakéta póthajtás nélküli lőszerrel, ami azért sokat számíthat). Egyaránt képes felhasználni szovjet/orosz és nyugati aknavető lövedékeket, így a mi raktárkészletünk sem vész el. Ugyanúgy integrálva van a Patria-hoz, mint a NEMO. A németeknek is van múltja vele (a marderhez is integrálva van, innen már csak egy köpés a Lynx, vagy akár a Boxer). Szóval szerintem ez a másik befutó, és az én elsődleges favoritom.
65870_76970662_-10_tmc-81.jpg

lAhrWQihV0_6h0OLM252ORC_WdLsIDeD_i2LRXz3D4i0qZgyV-q2idFxDpoty__I6eJc1grGjhFcvk3ESuxlzJpyxT5QF1bgTa4o.png

Janes_AA_1979-80_p.123_cr5.jpg
unknown.png

rgpttabfm2rs1i5ijn29bomfjan5qtes.jpg

Hát,azért előfordul pár 81/82 milis hátultőltős zárt tornyos av........
Század szintre lehetne ilyeneket rendszeresiteni,század támogatónak.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
65870_76970662_-10_tmc-81.jpg

lAhrWQihV0_6h0OLM252ORC_WdLsIDeD_i2LRXz3D4i0qZgyV-q2idFxDpoty__I6eJc1grGjhFcvk3ESuxlzJpyxT5QF1bgTa4o.png

Janes_AA_1979-80_p.123_cr5.jpg

unknown.png

rgpttabfm2rs1i5ijn29bomfjan5qtes.jpg

Hát,azért előfordul pár 81/82 milis hátultőltős zárt tornyos av........
Század szintre lehetne ilyeneket rendszeresiteni,század támogatónak.
Simán jók lennének a btr 80 anasokba és akkor lehetnének század szinten. Azért ez a vasziljok ad tűzerőt rendesen, nem is értem miért nem nyomják pláne hogy a miénk.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Simán jók lennének a btr 80 anasokba és akkor lehetnének század szinten. Azért ez a vasziljok ad tűzerőt rendesen, nem is értem miért nem nyomják pláne hogy a miénk.
Mert nincs meg a Vasziljok gyártókapacitás,modernizálni kéne,és kifejleszteni a tornyos verziót.
RM pedig nincs benne.....
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mert nincs meg a Vasziljok gyártókapacitás,modernizálni kéne,és kifejleszteni a tornyos verziót.
RM pedig nincs benne.....
van egy hirtenbergünk és még élnek azok az emberek akik csinálták a vasziljokot na meg a tervdokumentáció is meg van. o_O ehhez minek is kellene a RM?
 
  • Tetszik
Reactions: PavolR

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
van egy hirtenbergünk és még élnek azok az emberek akik csinálták a vasziljokot na meg a tervdokumentáció is meg van. o_O ehhez minek is kellene a RM?
Mert mi csak olyat veszünk,amiben benne van az RM.Még a zsidó dronokat is az RMtől vesszük.....
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Mert mi csak olyat veszünk,amiben benne van az RM.Még a zsidó dronokat is az RMtől vesszük.....
Még egyszer leírom van egy hirtenberg aknavető gyárunk, van btr 80 asunk (marha sok) és a néhai hm es fegyverfejlesztők még élnek akik prototipusainak képeit lelkesen be szoktuk linkelni! A vasziljok meg egy kész működő fegyver amit mi gyártottunk és még élnek a gyártók közül is elég sokan, ergo ehhez megint nem kell rm. Azért ott van Varga Misi is és ő az ilyen tesco gazdaságos sőt még saját termelést nagyon kultiválja és támogatja szemben a drága rm beszerzésekkel. :) :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Még egyszer leírom van egy hirtenberg aknavető gyárunk, van btr 80 asunk (marha sok) és a néhai hm es fegyverfejlesztők még élnek akik prototipusainak képeit lelkesen be szoktuk linkelni! A vasziljok meg egy kész működő fegyver amit mi gyártottunk és még élnek a gyártók közül is elég sokan, ergo ehhez megint nem kell rm. Azért ott van Varga Misi is és ő az ilyen tesco gazdaságos sőt még saját termelést nagyon kultiválja és támogatja szemben a drága rm beszerzésekkel. :) :rolleyes:
De a vajda az RMmel állt össze,onnan kapja az "alkotmányos költséget".
Hogy mi lenne a Haza számára a jó,az a NERben nem számit.
Egyébként lehetne modernizálni a vasziljokot,és különben volt NATO szabványú protója is (DE81).Toronyba épités se egy 5G vadászgép fejlesztése szintű dolog.
Tornyot meg már sokféle alvázra lehetne integrálni (spec én inkább valami jobbat keresnék,mint a BTR80,de az is megteszi)
Ami azt illeti,én egy egyszerűbb,nem automata fartöltésű av-t is kialakitanák.Fentebb látható,hogy a 2S41 tornya milyen kicsi,simán ráférne egy NMS-re is (francik az aprócska AML-re is fejlesztettek anno olyat,mint látható)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
De a vajda az RMmel állt össze,onnan kapja az "alkotmányos költséget".
Hogy mi lenne a Haza számára a jó,az a NERben nem számit.
Egyébként lehetne modernizálni a vasziljokot,és különben volt NATO szabványú protója is (DE81).Toronyba épités se egy 5G vadászgép fejlesztése szintű dolog.
Tornyot meg már sokféle alvázra lehetne integrálni (spec én inkább valami jobbat keresnék,mint a BTR80,de az is megteszi)
Ami azt illeti,én egy egyszerűbb,nem automata fartöltésű av-t is kialakitanák.Fentebb látható,hogy a 2S41 tornya milyen kicsi,simán ráférne egy NMS-re is (francik az aprócska AML-re is fejlesztettek anno olyat,mint látható)
A napi vajdázástól eltekintve teljesen egyet értek, a btr 80 as egy adottság jobb mint kidobni, és igen ez nagyon gyorsan meglenne és nagyon megdobná a gyalog századok tűzerejét ócsón. Még a tartalékosoknak is juthatna bőven, ráadásul nem egy bonyolult jószág, de cserébe hasznos.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
A napi vajdázástól eltekintve teljesen egyet értek, a btr 80 as egy adottság jobb mint kidobni, és igen ez nagyon gyorsan meglenne és nagyon megdobná a gyalog századok tűzerejét ócsón. Még a tartalékosoknak is juthatna bőven, ráadásul nem egy bonyolult jószág, de cserébe hasznos.
Vasziljok koránt sem egy egyszerű jószág.És nem is occsó.
Viszont jol bevált,és igen tekintélyes tűzereje van.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Vasziljok koránt sem egy egyszerű jószág.És nem is occsó.
Viszont jol bevált,és igen tekintélyes tűzereje van.
Na nehogy már azt mond, hogy mondjuk 120 db az tétel lenne a MH nak is akár. A termelés meg folyt folyamatosan és azok az emberek még élnek, tehát nem a sötétbe kellene tapogatózni. A saját hadiipari fejlesztések közül ez biztosan siker történet lenne nagyon kevés befektetéssel és nagyon kicsi kockázattal. És hogy is szoktad mondani ár érték arányba ez egy brutál jó fegyver.
Nem is értem miért nem nyomják még ezerrel.
kriss miért is nem még? :rolleyes: :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Na nehogy már azt mond, hogy mondjuk 120 db az tétel lenne a MH nak is akár. A termelés meg folyt folyamatosan és azok az emberek még élnek, tehát nem a sötétbe kellene tapogatózni. A saját hadiipari fejlesztések közül ez biztosan siker történet lenne nagyon kevés befektetéssel és nagyon kicsi kockázattal. És hogy is szoktad mondani ár érték arányba ez egy brutál jó fegyver.
Nem is értem miért nem nyomják még ezerrel.
kriss miért is nem még? :rolleyes: :D
No,akkor itt a nap második NERezése.
Mert a vajdát nem érdekli a Magyar Haza,csak a NER nevű sima bűnöző, állammal összefonodó köztörvényes bitang maffiaszervezete.Egy ilyen fejlesztésből nem lehet sokat lopni.Ebbe fektetni kéne.És majd egyszer,talán hozna kereskedelmi hasznot is,HA nemzetközileg sikerűl eladni.
A Zplán,a "hadiipari fejlesztések" nem a Haza védelméről szolnak.Hatalompolitikai érdek és sima lopás.Ezekről szolnak.
 
  • Tetszik
Reactions: bel and Törppapa

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
No,akkor itt a nap második NERezése.
Mert a vajdát nem érdekli a Magyar Haza,csak a NER nevű sima bűnöző, állammal összefonodó köztörvényes bitang maffiaszervezete.Egy ilyen fejlesztésből nem lehet sokat lopni.Ebbe fektetni kéne.És majd egyszer,talán hozna kereskedelmi hasznot is,HA nemzetközileg sikerűl eladni.
A Zplán,a "hadiipari fejlesztések" nem a Haza védelméről szolnak.Hatalompolitikai érdek és sima lopás.Ezekről szolnak.
Ebbe fektetni se kell szinte semmit, csak újra neki kezdeni gyártani. De ezt tényleg nem értem miért is nem kezdtük már valamit ezzel? De én remélem, hogy a háttérben már mozog valami ezzel kapcsolatban. :) ;)
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 955
32 842
113
Ebbe fektetni se kell szinte semmit, csak újra neki kezdeni gyártani. De ezt tényleg nem értem miért is nem kezdtük már valamit ezzel? De én remélem, hogy a háttérben már mozog valami ezzel kapcsolatban. :) ;)
De,fektetni kell.
_Modernizálni kell(ene)
-Kifejleszteni a toronyba épitett változatát
-Kifejleszteni/integrálni hozzá tűzvezető rendszert
-Létrehozni a gyártó kapacitást.
 

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
177
504
93
65870_76970662_-10_tmc-81.jpg

lAhrWQihV0_6h0OLM252ORC_WdLsIDeD_i2LRXz3D4i0qZgyV-q2idFxDpoty__I6eJc1grGjhFcvk3ESuxlzJpyxT5QF1bgTa4o.png

Janes_AA_1979-80_p.123_cr5.jpg

unknown.png

rgpttabfm2rs1i5ijn29bomfjan5qtes.jpg

Hát,azért előfordul pár 81/82 milis hátultőltős zárt tornyos av........
Század szintre lehetne ilyeneket rendszeresiteni,század támogatónak.
Ezek közül egyik sem olyan, amelyik általunk polcról leemelhető. Gyártósorunk nincs hozzá, másnak sincs, nem is fogunk 24-48 darabért kiépíteni. Az orosz meg nem véletlenül lett kilőve, az onnan való akármi beszerzése politikai okokból nem lehetséges.
 
  • Tetszik
Reactions: Törppapa

miltaccfd

Well-Known Member
2018. augusztus 11.
177
504
93
Ezek közül egyik sem olyan, amelyik általunk polcról leemelhető. Gyártósorunk nincs hozzá, másnak sincs, nem is fogunk 24-48 darabért kiépíteni. Az orosz meg nem véletlenül lett kilőve, az onnan való akármi beszerzése politikai okokból nem lehetséges.
De amúgy tovább megyek.
Tegyük fel, hogy egy magyar cég fejleszt egy ilyet, és a képekhez hasonló tornyos, 81 mm-es automata rendszerű aknavető születik. Mire rakjuk? A Gidrán felborul tőle. A Lynxre kicsi. Bármilyen modern 6x6 vagy 8x8 elbír egy 120-as (nagyobb robbanóerejű, nagyobb hatótávolsággal bíró) tornyot. Ide értve még a nem modern BTR-t is, feltéve, hogy bármi szándék van a megtartásukra. Az NMS talán még az a jármű, ami nem túl magas/borulékony egy ilyen toronyhoz, és kaliberben is hozzá illő. Ebben az esetben viszont csípőből el kéne vetni a platós verziót, mert kettőt felesleges megterveztetni és üzemben tartani.

A mai viszonyok között ami 2-3 km közel megy a frontvonalhoz nyílt terepen (a 81 mm hatótávja ezt szükségessé tenné), azt olyan páncélozással illik ellátni, hogy a jármű olyan nehéz lesz, olyan méretű, hogy a 120 mm-es torony sem fogja leterhelni.
Ha mondjuk egy településharcról van szó (pl. kisváros egyik feléből másikba tüzelés), akkor pedig a rendelkezésre álló fedezék a páncélozás nélküli, "platós" megoldást is, de az utánfutós vagy gyalogsági aknavető használatát is megengedi. Szóval nem látom szükségét könnyen, de teljesen körbepáncélozott, kis kaliberű aknavető rendszeresítésének. Ha már foglalkozunk valamivel, egy nagyobb tűzgyorsaságú, akár automata 120-ast rakjuk össze 5 év alatt, ne a 2B9/DE-81-et.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 530
14 753
113
Gidrán felborul tőle. A Lynxre kicsi.
Nagyrêszt egyetéretek.
De.
Unimog sem borult föl a vasziljoktól.

Lynxre kicsi? Ha századszinten lenne akkor nem az.

Tudtommal amúgy az egyik ok ami miatt nem lett rendszeresítve(pénzen túl) az a fegyver nagy lőszerigênye.

A lynxben meg lenne hely nagyobb mennyiségnek.

MT-LB-t én utoljàra 2003-ban láttam gyakorlaton.
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Nagyrêszt egyetéretek.
De.
Unimog sem borult föl a vasziljoktól.

Lynxre kicsi? Ha századszinten lenne akkor nem az.

Tudtommal amúgy az egyik ok ami miatt nem lett rendszeresítve(pénzen túl) az a fegyver nagy lőszerigênye.

A lynxben meg lenne hely nagyobb mennyiségnek.

MT-LB-t én utoljàra 2003-ban láttam gyakorlaton.
Édes istenem tényleg ez volt az indok a nagy lőszer igény? Hát pont ez a lényege a marha nagy tűzgyorsasága! o_O
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 820
35 102
113
Édes istenem tényleg ez volt az indok a nagy lőszer igény? Hát pont ez a lényege a marha nagy tűzgyorsasága! o_O
azért kelett a nagy lőszerigény mert pontatlan volt. területcélok leküzdésére való nem pontcélok leküzdésére.

ez nem jelenti azt hogy szar lenne csak teljesen másra való mint egy hagyományos aknavető.
 
  • Tetszik
Reactions: Azzurro and Ocses

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
azért kelett a nagy lőszerigény mert pontatlan volt. területcélok leküzdésére való nem pontcélok leküzdésére.

ez nem jelenti azt hogy szar lenne csak teljesen másra való mint egy hagyományos aknavető.
Hát pont ezt írtam én is ez az autómata aknavető lényege marha nagy tűzgyorsaság, ami területcélok leküzdésére jó.
Amúgy meg közvetlen irányzékkel azt írták elég pontos.