Vontatott ott tud megélni,ahol az ellennek nincs korszerű tűzbemérő rendszere.
Régen volt a tüzérségi megfigyelő,aztán jónapot.Ha olyan helyre telepitették a löveget,ahol a gaz ellen megfigyelői nem látták,mert fedett helyen volt,biztonságban voilt.(kivéve,ha a légi megfigyelés kiszurta,de az ellen meg a légoltalom védett).
Ma viszont olyan hangbemérő rendszerek vannak,hogy csak a hang alapján olyan pontossággal kimérik a saját vonalak mögött 8km-re lévő löveget,hogy arra már érdemes megereszteni egy területcsapást.Vagy gyorsan rávezethető hangbemérés alapján egy közelben lévő cirkálódron.
És akkor ott vannak még a passziv IR alapú bemérők.Orosz penicilin példul.De az F35 DAS rendszere is képes egy tüzérségi gránát pályakövetésére és visszametszésére.Elbit állitja,hogy a PAWS II NG rendszere is képes rá.És ezt telepitik MALE dronokra.....Plusz radarok.Ma már a jobb MALE dronradarok képesek tűzbemérésre.Meg majdnem minden multifunkci radar.
Vagyis az van,hogy modern ellenfél esetén EGYSZERRE 5-6 féle bemérő rendszer mér rá a tüzet nyitó lövegre.Plusz még a hagyományos tüzérségi megfigyelők is ott vannak.
És a reakciógyorsaság is nagyon megnőtt.50 éve két megfigyelő jelentette,hogy tüzérségi lövegvillanásokat látott ilyen és ilyen vektorral.BeTBK-zták ezt a harcálláspontra,ott felvitték térképre,kihármoszögelték a löveg helyét.Majd kivállasztották az ellentüzhöz a megfelelő tüzér alegységet,és leTBKzták neki a kiszámolt célkoordinátákat.Az vette,kiszámolta a lőelemeket,beállitotta,töltött és lőtt.....
Ez nem volt olyan villámgyors,és nem is volt olyan hajszálpontos.Jol beásott löveg elég jó eséllyel túlélte az ellentüzet.Vagy lelépett,mire jött az ellentűz.
De ma....De ma ez villámgyors,és jóval pontosabb.Ráadásul a használt lőszerek hatásadatai is sokkal jobbak.Ráadásul nem szab határt a tüzérfigyelők látótere.A mai bemérőrendszerek olyan mélységben lévő lövegeket is be lehet gyorsan és elég pontosan mérni,amit a peremvonalon lévő tüzérfigyelő a legjobb távcsővel se lát.
Mi itt vagyunk Európában.Nekünk arra kell számitanunk,hogy a lehetséges ellenfeleinknek lesz korszerű felszerelése.Pl szerbek olyan Thales radarokat vettek,amik semmivel se tudnak kevesebbet,mint a mi ELM-2084 radarjaink.Ugyanúgy bemérik a mi tüzet nyitó lövegeinket,mint mi az övéiket az ELM-el.
És nekünk nem a múltra,hanem a várható jövöbeni harckörülményekre kell felkészülnünk.
Ukrajna a felemás jelen.Mert vannak már modern eszközök jelen,de a frontvonal méretéhez képest elégtelen mennyiségben.
És Ukrajnában a vontatott lövegek hatalmas veszteségeket szenvednek.Jóval nagyobbakat,mint az önjárók.Paradoxona a dolognak,hogy a nem telitalálatot kapott vontattok viszont könnyebben javithatók,mint az önjárók.M777 tarackok 1/3,40% folyamatossan ilyen sérült javitás alatt státuszban van.És ennek ellenére,nagyobbak a végleges (megsemmisült) veszteségeik arányaiban,mint az önjáróknak.Pl PzH még nem került végleges veszteség listára.
Másik,hogy az M777 lövegek baromira eszik a személyzetet....Mert a löveg lehet,hogy javitható maradt a csapás után,de a tüzér már nem.Azokat pótolni kell,mert meghalnak,nyomorékok lettek....
Nem habókbol teszik pl a kinaiak még a helikopteres légimozgékony könnyűerőik támogató tüzérségét is ATV-kre....Mert ők úgy vannak vele,hogy a halott tüzér ugyan lehet hős,de nem fogja teljesiteni a feladatát.
Szóval szerintem felejtsük el itt Európában az elavult D20 meg FH70 lövegekkel felszerelt gyengén képzett tartalékos tüzéreket,mert szegények csak halott hősök lesznek,de túl gyorsan ahoz,hogy komolyabb eredményt érjenek el.