[HUN] Tüzérség fejlesztése: Vontatott vagy önjáró tüzérség beszerzése?

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Amennyi légiszállítással rendelkezünk (ill. fogunk rendelkezni) nem nagyon látom a helyét hogy 155-ösökkel repkedjenek helikopterek a hasuk alatt...

Igazából nem is értem, ilyen kicsi országban, mint hazánk, miért is gondolkodunk nehézfegyverek légi szállításában néha. Szárazföldön is odaér pár óra alatt bármi, bárhova, Szentgotthárdtól Záhonyig. Olyan kevés helikopterünk lesz még így is, ha megérkeznek a szállítók, hogy nem szabad őket pazarolni bármire.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
10 047
18 733
113
Az Elbittel kell kötni egy nagy szerződést, opcikkal további mennyiségekre!

Nem gond a német nehéztechnika, mert talán a legjobb a világon amiket vettünk. Viszont most jobban ki kellene használni az izraeli és dél koreai vonalat. Izrael ha kell, holnap szállít. Mert nekik is van fegyver, ott aztán bőven és pláne.
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Én továbbra is jónak tartom a kerekesek között a Boxer alapút és az Archer Volvo alapon, személyen láttam mit tudnak nagyon jó platform.
Archer azt mondják borzasztó drága. Mindenestre svédeken kívűl senki nem rendszeresítette én úgy tudom legfőképp az ár miatt, persze ezt leírva nem láttam. Én a szerbeknél is szétnéznék. NORA egy kiforrott platform állítólag kb 2 millió dodó per darab és igen gyorsan itt lehetne. Szerbek szerintem nem rosszak tüzérségbe.
Én gyorsan küldenék valakit Ciprusra megnézni hogyan muzsikálnak.
“While few details of Nicosia’s acquisition of Serbian-made weapons exist, Belgrade-based media have reported that Serbia has sold to Cyprus 24 Nora-B52s and eight Miloš artillery reconnaissance and battery command vehicles to equip four artillery batteries in a deal worth almost EUR 50 million (USD54.8 million). According to the reports, the first battery of six Nora-B52s for Cyprus would be completed in August.”

Szerintem ez nem rossz ár.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
A Google a te barátod is, de ilyenről sehol nem fogsz találni semmit. Mert nem vették meg csak a Munitionst, meg egy kis finommechanikai céget a Laingsdale-t.
Hogy milyen részlegei vannak a Rheinmetallnak, és miben vannak még érdekeltségeik, azt ITT tudod megskubizni.


Ha valami papíron maradt, akkor hogy mondhatod, hogy a Denel fejlesztése? Onnantól beszélhetsz fejlesztésről, hogy legalább egy prototípus elkészült.
A papír mindent elbír. Aztán ha meg liliomként nyílik ki a cső a 2. lövésre, akkor az nem fejlesztés...

...meg a spéci továbbfejlesztett Assegai V-LAP lövedék, meg az új fejlesztésű kivetőtöltet, meg igen az erősebb falú ágyú, a 25l-es kamrával.
A teszt részletei.
Nem követem naprakészen a dolgokat,meg kb sehogy sem.RWG-52 olyan 10egynéhány éve csinálta az RM,akkor bevásárolta magát a Denel tüzérségi részlegbe.Azóta valószinű kiszáltak belőle.Denel 20 éve döglődik,az ottani rendszerváltás lényegében tönkretette a dél afrikai állami hadiipart.Ami külföldi/magán kézben van,az prosperál-de amit az ANC felügyel,az romhalmaz.Pedig nagyon jó fejlesztéseik vannak.de a nigger kormány folyton alájuk vág.T5/6 lövegekkel ugyanúgy jártak,mint az Umkhontóval Egyiptomban.Megnyerték a tendert,2x is (többek között az ATMOS és a K9 ellenében),majd a saját kormányuk szarkavarása miatt kútba esett.
Mitől jobb ez mint pl. egy ATMOS?
Ránézésre ugyanazt tuja mint a francia vagy izraeli teherautós löveg...
Tippre egy 30 éves dél afrikai valami.
Ami azt illeti,2000 utáni.T5-52 a legjobb teherautóplatós löveg.
https://www.uni-nke.hu/document/uni-nke-hu/szabo_tibor_e_jegyzet.pdf
Sajnos frissebb ékes magyar nyelven nincs.De a legújabb Sigma és HX3 alapú lövegeken kivűl már minden szerepel benne.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113

HX3 helyett/mellé esetleg a V-4 vonalat erősíteni
Több éve mondom már.
De a fenti linkelt gépet felejtsd el. Ez egy újracsomagolt (EA által) Zuzana 2 tornyos löveg. Annyi különbséggel, modernebb Tatra kabinja van, meg a Zuzana tornyát is átdesignolták a csehek- kívülről. Közben a löveg, meg a töltőmechanika egészen biztosan a Konstrukta cucca.
Arról nem beszélve, hogy szerintem ennek még nincs is tesztelt verziója. Ehhez képest az EVA 8x8 egy kész termék, amit csak le kell rendelni. Ugyan nem tornyos (azaz nem teljesen körbeforgatható a lövegcső), de +-60 fokban kitéríthető oldalra a cső. Azaz az alapirányhoz képest 120 fokos tartomány fedhető le.
Mivel egy teherautóról beszélünk, így az alapirány megváltoztatása is nagyjából 10s.
Ha videóból jobban értesz, tessék:
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Több éve mondom már.
De a fenti linkelt gépet felejtsd el. Ez egy újracsomagolt (EA által) Zuzana 2 tornyos löveg. Annyi különbséggel, modernebb Tatra kabinja van, meg a Zuzana tornyát is átdesignolták a csehek- kívülről. Közben a löveg, meg a töltőmechanika egészen biztosan a Konstrukta cucca.
Arról nem beszélve, hogy szerintem ennek még nincs is tesztelt verziója. Ehhez képest az EVA 8x8 egy kész termék, amit csak le kell rendelni. Ugyan nem tornyos (azaz nem teljesen körbeforgatható a lövegcső), de +-60 fokban kitéríthető oldalra a cső. Azaz az alapirányhoz képest 120 fokos tartomány fedhető le.
Mivel egy teherautóról beszélünk, így az alapirány megváltoztatása is nagyjából 10s.
Ha videóból jobban értesz, tessék:

A lövések között legkevesebb 21 másodperc telik el.
Ez nem túl jó érték, főleg, hogy 4 feletti(4,3) van megadva tartós tűzgyorsaságnak.
Hmmm...

Az igen drága "Svéd-Íjász", az Archer ennél (sokkal)többet/jobbat tud, a "Költséghatékonyság Bajnokság" győztese(1-2,5 m$)pedig a szerbek --szintén jelentősen gyorsabb és sokkal megfizethetőbb-- eszköze, a Nora B-52, "gombokért".

U.I.: Utóbbiakkal --szerintem-- egy közös továbbfejlesztési irányba is el lehetne menni, ha végre a "piac-kutatáson", "stratégiai nyugalmon" és hasonlókon végre túllépve fel is tudnánk valami valós fejlesztés-kutatás-képességet mutatni!

.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 766
2 326
113
A lövések között legkevesebb 21 másodperc telik el.
Ez nem túl jó érték, főleg, hogy 4 feletti(4,3) van megadva tartós tűzgyorsaságnak.
Hmmm...

Az igen drága "Svéd-Íjász", az Archer ennél (sokkal)többet/jobbat tud, a "Költséghatékonyság Bajnokság" győztese(1-2,5 m$)pedig a szerbek --szintén jelentősen gyorsabb és sokkal megfizethetőbb-- eszköze, a Nora B-52, "gombokért".

U.I.: Utóbbiakkal --szerintem-- egy közös továbbfejlesztési irányba is el lehetne menni, ha végre a "piac-kutatáson", "stratégiai nyugalmon" és hasonlókon végre túllépve fel is tudnánk valami valós fejlesztés-kutatás-képességet mutatni!

.
Felmutatni ; na az a Mission Impossible kategóriába tartozik lassan.
 
  • Szomorú
Reactions: LMzek 2.0

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 439
67 666
113
U.I.: Utóbbiakkal --szerintem-- egy közös továbbfejlesztési irányba is el lehetne menni, ha végre a "piac-kutatáson", "stratégiai nyugalmon" és hasonlókon végre túllépve fel is tudnánk valami valós fejlesztés-kutatás-képességet mutatni!
Felmutatták, hiszen már 2%-ot innoválunk a költésgvetésből. :D
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 425
7 987
113
Pontosan az a 8 perc kb szinte az esélytelen kategória a jelenlegi harctéren. Nem vagyok híve a vontatottnak. 105mm viszonylag gyorsabban kezelhető. Ott van esély elpucolni. Ha kompromisszumot kell kötni akkor egyet értek krissel Atmos a megfizethető alternatíva. Én továbbra is jónak tartom a kerekesek között a Boxer alapút és az Archer Volvo alapon, személyen láttam mit tudnak nagyon jó platform.
Viszont egy vontatott 105-ös jó alap lenne egy tűzér képzéshez ár érték arányban, valamint lenne kellő létszámú "tartalékos" akiket könnyebben lehetne átképezni ha a szükség úgy kívánja pl Atmosra vagy bármilyen kerekesre.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
SH5_wheeled_self-propelled_howitzer_105mm_China_Chinese_defence_industry_military_technology_640_002.jpg

Bár egy üteg légimozgékonyságra is alkalmas 105milist magam is jónak látnák-de azért ebben az ürméretben is az önjárókra kell szerintem fektetni a hangsúlyt.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 998
12 813
113

HX3 helyett/mellé esetleg a V-4 vonalat erősíteni

Több éve mondom már.
De a fenti linkelt gépet felejtsd el. Ez egy újracsomagolt (EA által) Zuzana 2 tornyos löveg. Annyi különbséggel, modernebb Tatra kabinja van, meg a Zuzana tornyát is átdesignolták a csehek- kívülről. Közben a löveg, meg a töltőmechanika egészen biztosan a Konstrukta cucca.
Arról nem beszélve, hogy szerintem ennek még nincs is tesztelt verziója. Ehhez képest az EVA 8x8 egy kész termék, amit csak le kell rendelni. Ugyan nem tornyos (azaz nem teljesen körbeforgatható a lövegcső), de +-60 fokban kitéríthető oldalra a cső. Azaz az alapirányhoz képest 120 fokos tartomány fedhető le.
Mivel egy teherautóról beszélünk, így az alapirány megváltoztatása is nagyjából 10s.
Ha videóból jobban értesz, tessék:
Pardon my French de meg Szilveszter sincs de mar be vagytok b@szva? :D

Mikor az F-35-nel itt egyeseknel az volt a problema hogy az amerikai demokratak "kikapcsolnak" akkor ez a csehszlovakokra hatvanyozottan igaz. Olvass el egy cseh ujsagot februar utan. Miutan nem lettunk hibbantsimogatok villamgyorsan atkerultunk az ellenseg kategoriaba.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
A lövések között legkevesebb 21 másodperc telik el.
Ez nem túl jó érték, főleg, hogy 4 feletti(4,3) van megadva tartós tűzgyorsaságnak.
Hmmm...

Az igen drága "Svéd-Íjász", az Archer ennél (sokkal)többet/jobbat tud, a "Költséghatékonyság Bajnokság" győztese(1-2,5 m$)pedig a szerbek --szintén jelentősen gyorsabb és sokkal megfizethetőbb-- eszköze, a Nora B-52, "gombokért".

U.I.: Utóbbiakkal --szerintem-- egy közös továbbfejlesztési irányba is el lehetne menni, ha végre a "piac-kutatáson", "stratégiai nyugalmon" és hasonlókon végre túllépve fel is tudnánk valami valós fejlesztés-kutatás-képességet mutatni!

.
Az ugye elkerülte a figyelmedet, hogy ez egy MRSI tűzfeladat volt!?
Ami pontos időzítést igényel. Nem a tűzgyorsaság demonstrálása volt a fő feladat. Ha mindenképpen számolgatni akarsz, akkor azt nézd meg, hogy mikor gyullad fel a piros lámpa a tár tetején. Onnantól van töltött állapotban. Azaz újra elsüthető. Ez átlagosan 12-13sec.
Az meg külön megsüvegelendő, hogy a lövegcső helyszögének változtatása sem befolyásolja a töltési mechanizmust. Gyakorlatilag bármilyen szögben megtölthető.
Remélem az sem kerülte el a figyelmedet, hogy ha netán beszarna a töltőmechanika, akkor a kis létrán szépen felbaktat Jaroslav, és szépen kézzel kényelmesen megtölti a löveget. Ezt próbáld meg az Archerrel.
Hja a Nora B-52 adatainak inkább itt nézz utána.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Pontosan az a 8 perc kb szinte az esélytelen kategória a jelenlegi harctéren. Nem vagyok híve a vontatottnak. 105mm viszonylag gyorsabban kezelhető. Ott van esély elpucolni. Ha kompromisszumot kell kötni akkor egyet értek krissel Atmos a megfizethető alternatíva. Én továbbra is jónak tartom a kerekesek között a Boxer alapút és az Archer Volvo alapon, személyen láttam mit tudnak nagyon jó platform.

Viszont egy vontatott 105-ös jó alap lenne egy tűzér képzéshez ár érték arányban, valamint lenne kellő létszámú "tartalékos" akiket könnyebben lehetne átképezni ha a szükség úgy kívánja pl Atmosra vagy bármilyen kerekesre.

SH5_wheeled_self-propelled_howitzer_105mm_China_Chinese_defence_industry_military_technology_640_002.jpg

Bár egy üteg légimozgékonyságra is alkalmas 105milist magam is jónak látnák-de azért ebben az ürméretben is az önjárókra kell szerintem fektetni a hangsúlyt.
Aztarohadt!
Hát így működik a suttogó propaganda!
Vagy csak ennyire megült a fejekben a légimozgékony tüzérséges brainstormingom?
1-2 éve még teljesen hülyének voltam nézve ezzel az űrmérettel. Lejárt lemez, miegymás...
Félre ne értsetek! Van bennem némi "önvállon veregetés" de tényleg nem volt semmi meggyőzési szándék senkivel szemben sem. Pláne nem olyan emberekkel, akik közismerten szilárd világképpel rendelkeznek.
Egyszerűen megdöbbentő számomra, hogy egyre többen látjátok már azt, amit én is.
Meg merem kockáztatni, hogy nem az én hatásom ez, mert közel sem sulykoltam olyan vehemenciával ezt, mint más marha ötleteimet (ugyanitt Bronco szeminárium indul Januártól :oops: :D)
Csak arra tudok gondolni, hogy másnak is eszébe jutott, és tényleg nem olyan nagy marhaság. Nekem csak kicsit lelkesednem kellett.
Tessék életben tartani a lángot drága harcostársaim!:cool:
 
  • Tetszik
  • Imádom
Reactions: Giskard and Pogány

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 145
113
Pardon my French de meg Szilveszter sincs de mar be vagytok b@szva? :D
A különböző jelek ellenére 110%-os absztinens vagyok, úgyhogy nevezd meg a segédeidet!
:cool:
Mikor az F-35-nel itt egyeseknel az volt a problema hogy az amerikai demokratak "kikapcsolnak" akkor ez a csehszlovakokra hatvanyozottan igaz. Olvass el egy cseh ujsagot februar utan. Miutan nem lettunk hibbantsimogatok villamgyorsan atkerultunk az ellenseg kategoriaba.
Hogy mi? Mit kapcsolnak ki? Kik?
Milyen köhögés csillapítót szedsz, reggeli helyett? :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 015
32 991
113
Aztarohadt!
Hát így működik a suttogó propaganda!
Vagy csak ennyire megült a fejekben a légimozgékony tüzérséges brainstormingom?
1-2 éve még teljesen hülyének voltam nézve ezzel az űrmérettel. Lejárt lemez, miegymás...
Félre ne értsetek! Van bennem némi "önvállon veregetés" de tényleg nem volt semmi meggyőzési szándék senkivel szemben sem. Pláne nem olyan emberekkel, akik közismerten szilárd világképpel rendelkeznek.
Egyszerűen megdöbbentő számomra, hogy egyre többen látjátok már azt, amit én is.
Meg merem kockáztatni, hogy nem az én hatásom ez, mert közel sem sulykoltam olyan vehemenciával ezt, mint más marha ötleteimet (ugyanitt Bronco szeminárium indul Januártól :oops: :D)
Csak arra tudok gondolni, hogy másnak is eszébe jutott, és tényleg nem olyan nagy marhaság. Nekem csak kicsit lelkesednem kellett.
Tessék életben tartani a lángot drága harcostársaim!:cool:
Lapzz vissza.Mindig is egy vegyes,aknavető,könnyűtarack,könnyű moduláris sorozatvető erősitett üteget propagáltam zl tüzérségnek.És önjáró kivitelben.A légimuzgékony tüzérségi képességet nem tartom elsőrendű fontosságunak,de mint kiegészitő elemet hadrendbe venném.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 970
38 246
113
Kiderült hogy elég masszív: 3000+ millió EUR-nál is nagyobb védelmi költségvetéssel számolhatunk jövőre meg utána is.
Ebből röhögve ki lehet fizetni a tüzérségi fejlesztéseinket!

1. A dandárjaink tűztámogatásának gazdaságos megoldása: 2x24 vagyis 48 ATMOS például kb. 200 millió EUR-ból kijön. 4 évre elosztva csak 50 millió EUR. Lőszert meg rendelnek hozzá Várpalotáról később - szóval ez nem is kell az alapcsomagba, max. néhány száz darab kiképzéshez.
2. Rakéta tüzérség PULS rendszerrel: 4 millió EUR/darab jó közelítés lehet kiegészítő csomaggal. (Elvileg ez egy egyszerűbb szerkezet mint egy ATMOS löveg, a teherautó meg ugyanaz - szóval annál csak olcsóbb lehet). "Spórolós" 24 darabbal számolva 96 millió EUR. 3 év alatt fizetve 32 millió EUR/év
Nyilván kell rakéta is bele. Rakéta típus függvénye az ár, de ahogy korábban levezettem: kb. 280 millió EUR-os lőszercsomaggal elég jól el lennénk látva. Ez 7 évre elosztva 40 millió EUR/év
Tehát, hogy tüzérségünket rendbe tegyük három év alatt évi 82 millió EUR kellene a 3000+ millió EUR-ós költség vetésből - ez kevesebb mint 3%!
Föld-föld rakétákra további évi 40 millió EUR évente, ami kb. 1,5% sincs!
Jövőre ezeket muszáj megrendelni! Van rá pénz, belefér! :hadonaszos:
 

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 325
4 519
113
Viszont egy vontatott 105-ös jó alap lenne egy tűzér képzéshez ár érték arányban, valamint lenne kellő létszámú "tartalékos" akiket könnyebben lehetne átképezni ha a szükség úgy kívánja pl Atmosra vagy bármilyen kerekesre.
Én 105-ös nél is szerbekkel kooperálnék. Van neki kegy ilyen:

Ezt kell nekünk Gidránra meg Hirtenberger irányzékkal megcsinálni azt kész. Ettől független jöhet pár darab vontatott képzésre. Tech transzferben meg csőgyártást elhozni magunknak az Arzenál gyárba akár. Le kell rendelni 100 NORA B52-őt aztán kikötni hogy az utolsó 20 csövet mi gyártjuk. Egyébként van nekik egy ilyen Archer koppintás is nem tudom volt-e már valahol rendszeresítve.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 204
113
Én 105-ös nél is szerbekkel kooperálnék. Van neki kegy ilyen:

Ezt kell nekünk Gidránra meg Hirtenberger irányzékkal megcsinálni azt kész. Ettől független jöhet pár darab vontatott képzésre. Tech transzferben meg csőgyártást elhozni magunknak az Arzenál gyárba akár. Le kell rendelni 100 NORA B52-őt aztán kikötni hogy az utolsó 20 csövet mi gyártjuk. Egyébként van nekik egy ilyen Archer koppintás is nem tudom volt-e már valahol rendszeresítve.


Már csak egy ár és szállítási határidő kellene, "Karácsonyi-meglepinek".

Valaki?

.