[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

M

molnibalage

Guest
Múlt év októberi hír:
https://www.janes.com/defence-news/...lidifies-plan-to-retain-gripen-cd-beyond-2026
"...Of the current six Gripen C/D squadrons fielded by the SwAF, four are set to transition to the Gripen E over the coming years. As revealed in Hultqvist’s latest announcement, the two outstanding squadrons will remain operational with their existing Gripen C/D aircraft..."

Tehát a 6 C/D századból 4-et lecserélnek E/F típusra, a maradék 2 századot korszerűsítik és tovább használják.

Ergó, az álatluk kivont 4 század jó eséllyel elérhetővé válik külföldi vevőknek.
Nah, akkor jól emlékeztem.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
Szerintem nem. O kifejezetten "nem ezt a modellt" mondta, miutan eloszor szerencsetlenul ugy hangzott, mintha tipusvaltas jonne, hanem "ennek a modernebb verziojat", tette hozza.

De ha most megkap minden "sz@rt" a Gripenünk, az modernebb verzió lesz, nem? :) Szerintem a mostani upgradere gondolt akkor is. De hétvégén majd kiderül, reméljük
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
Emiatt pont hogy plane most fogjak megrendelni. Errol panaszkodott amugy a komcsi Harangozo is, amikor tobbszor is elszolta magat az egyosszegu 1300-1500 milliard forintos ($4.5-5B) vasarlasrol szolo bizottsagi dontesrol, ami "harminc evre elore" szol.

A lynx projekt már 3,1 milliárdnál tart. Még pár verzió, és meg is van a 4,5 :)
 
K

kamm

Guest
De ha most megkap minden "sz@rt" a Gripenünk, az modernebb verzió lesz, nem? :)
Nem igazan... attol az max C/D Mk5-tel egy szinten lesz.

Szerintem a mostani upgradere gondolt akkor is. De hétvégén majd kiderül, reméljük
Szerintem tutira nem. Mondom, tavaly ilyenkor eldontottek egy sor beszerzest a honvedelmi bizottsag zart ulesen, arrol hoborgott a Harangozo, hogy volt kozte egy $4-5B koruli es 30 evre szol, ahogy sirankozott rola.
 

ms07

Well-Known Member
2012. október 19.
3 628
5 351
113
Ertsetek mar meg, hogy ez nem a Zrinyi resze es nem a HM budzsebol megy, pontosan ezert kellett kulon atnyomni, zart ulesen.

Mert a lynx 3 milliárdját (vagy többjét) a HM fizeti ki zsebből, mi? Kell még egy rakat cucc a szárazföldieknek, óriási ökörség lenne, ha ezek helyett megint vadászokra szórnánk a pénzt.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A lynx projekt már 3,1 milliárdnál tart. Még pár verzió, és meg is van a 4,5 :)
És azokba @krisss gatya nélkül fog beülni?
A Gripen radarjával semmit nem lehet kezdeni, ha kiszeded a gépbő, az abba való és csá.
A vicc az hogy nem tudják hogy a Gripen radar upgrade az nem azt jelenti hogy kiszednek egy régit és beraknak egy új radart. :D
Erről bővebben:
https://forum.htka.hu/threads/saab-jas-39-gripen.145/post-562403
 
K

kamm

Guest
Mert a lynx 3 milliárdját (vagy többjét) a HM fizeti ki zsebből, mi? Kell még egy rakat cucc a szárazföldieknek, óriási ökörség lenne, ha ezek helyett megint vadászokra szórnánk a pénzt.
Egyreszt Maroth kulon megmondta, hogy a raketavetok varnak, mert eppen alakul at a piac, a vdaszgepet meg mar Benko is megerositette tavaly, de amugy szerintem kezdhetsz duhongeni - legyen meg itt is ((c) @Terminator ugye):


Maróth Gáspár két fontos területet is kiemelt a kormány és az Embraer együttműködési terveicel kapcsolatosan:

magyar befektetők létrehoztak egy műholdakkal foglalkozó vállalatot, amely építkezési szakaszban van, így a magyar műhold-fejlesztésbe is be tud majd kapcsolódni a brazil vállalat. Az Embraer elsősorban kommunikációs mikroműholdakkal foglalkozik.
Egy másik magyar befektetői csoport hamarosan többségi tulajdont szerez a cseh Aero Vodochody-ban, ennek a cégnek a húzóterméke az L-39-es kiképző kisgép-család. A vállalat már együttműködik jelenleg az Embraerrel alkatrész-beszállítás terén, a kormánybiztos reméli, hogy a jövőben bővül majd ez a tevékenység.

Maróth Gáspár a Portfolio-nak elmondta: folyamatban vannak jelenleg a tárgyalások arról is, hogy az Embraer gyártási tevékenységet hozzon Magyarországra, illetve elképzelhető, hogy az Aero Vodochody-val való együttműködés kapcsán újfajta repülőgépek fejlesztésére is sor kerül majd a jövőben. :hadonaszos: :hadonaszos:

Mit mondtam, MIT MONDTAM? :D

Az en konteom a Saab-Embraer-AV szimbiozis, ugye... tekintve, hogy az Embraer a brazil GripenEk (szojatek!) helyi gyartoja, szerintem ezzel el is dolt a kerdes. :cool:
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 784
35 970
113
Lehet, hogy be lett ígérve a braziloknak, hogy vesznük ERIEYE-os EMBRAER gépet EAW&C gépnek, csak kezdjenek valamit nálunk is aktívkodni... :)
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 174
6 712
113
Ez a rész miféle vágyálom...?
Ti azt hiszitek, hogy pl. az F-16V upgrade során a LM beszámít bármit is egy AN/APG-68-nál?
Minek?
Mit kezdjen vele? Egy 30+ éves radarral...?

Pont azért kerülne ki a Gripenből, mert számottevően elavult és el fog a kövi 20 évben.
Képtelen vagyok felfogni ezeket az "kedvezmény" dumákat.
Kell az AESA radar? Fizesd ki.
A radar max. mehet elektronikai hulladék újrahaszonsítóba kb.

Semmit nem fog adni.
Miért tenné?
Egy kupac hulladékért?
A Gripen radarjával semmit nem lehet kezdeni, ha kiszeded a gépbő, az abba való és csá.

Hahó, súlypont.
Nem tudsz több száz kilót a gép orrába rakni, meg áramot és mást honnan szerzel hozzá?


Az Albatroszba nehezen pakolsz bele a súlyponttól legtávolabbi helyre úgy több száz kilót + kiegészítés, ami soha nem is volt ott...

KTudod mi az a radar, amit egyik géből másikba tettek? Hornet radart pl. F-4E-be. Meg kb. ugyanaz a tömeg és súlykategória.


Nincs ilyen projekt. Értelme se lenne.

90%-ban ugyan azt mondod, amit én mondtam, csak borzasztó furcsán. Ha jól értem, a technikai részleteket próbálod boncolgatni, ami nálam le van tudva azzal, hogy majd megteszi az, aki átlátja. Az én szemszögemből elég az elv és egy igen/nem a végén. Repülő mérnök nem leszek.
Az is tökéletesen elfogadható számomra válaszként, hogy szerinted nem lehetséges.

Most van pénz, paripa, fegyver - de '22 után lehet hogy más szelek fújnak. Tényleg nem akarok belpolitikába, választási esélylatolgatásokba bele menni (ne is tegyük!), de reális kilátás, hogy ez a terület kisebb hangsúlyt kap majd ha nyer az ellenzék.
Az fog nagy valószínűséggel megvalósulni, amit eddig leszerződnek, leelőlegeznek esetleg elkezdenek leszállítani. Futó, előrehaladott programokat nem hiszem, hogy leállítanak, de elég valószínű, hogy a nagy hadi beszerzések háttérbe szorulnak. Szerencsére a legfontosabb dolgok már meg vannak rendelve.

Szóval mit szeretne Benkő meg Maróth csapata az évtized végére, az nem feltétlen jelent sokat...

Nem szerettél volna bel polba belemenni, mégis milyen jól sikerült!
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 163
10 908
113
Szerelőnél sem szokás visszakérni a kiszerelt alkatrészt... de elvileg minden jogod megvan hozzá és oda is adják, ha szólsz nekik.

Jobb helyek szokás.

Mi a f*sznak akarsz 50+ éves cuccból még beszerezni...?
Gyerekek, szakadjunk már el az ősrégi cuccoktól, aminek semmiféle terméktámogatása nincs a jövőre nézve és eleve korlátozott képessége van.
Harci szekeret és pallost ne szerezzünk be múzeumuból...?

Ilyen nagypapás gyűjtögetés.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Én úgy gondolom,hogy a Tempest legalább 25 évig elérhetetlen lesz számunkra,mert nyilván ha vásárolnánk is belőle mire hadra fogható lesz nem mi kapnánk először belőle. Tehát addig is vásárolnunk kell,mert a C addig nem húzza ki. Két típus jöhet szóba,ahogy ti is taglaljátok,Gripen E vagy F-35A.Mindkettő mellett van pro és kontra.Amennyiben a gép harci potenciálját nézem egyértelmű az F-35 fölénye,ez nem vita tárgya ez tény.(Molni már sokszor említette)Viszont 1 század ebből is kevés lenne.A Gripen E mellett szól,hogy olcsóbb és a Saab-al már kialakult kapcsolatunk van.A C-D típusokat is célszerű megtartani,mert kevés bennük a repóra.Plusz 2 század E a meglévők mellé már egy potens erő lenne a környékünkön,viszont én azt tartanám követendőnek,hogy ahogy a C-D Gripeneket az újakat is a svédek szervizeljék.Viszont figyelembe kell venni,mi van akkor,ha pl. 15 év múlva a környékünkön vesz valaki F-35 gépet,újra lecserélni a 15 évvel ezelött vett flottánkat elég költséges lenne.Ezért érzem úgy,hogy Molninak és Kamm-nak is van igazsága.Nehéz döntés.A Gripen E EPE hajtóművel nekem tetszene.Betonfedezék viszont kell bármit is veszünk.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 334
13 690
113
Repülő mérnök nem leszek.
Az is tökéletesen elfogadható számomra válaszként, hogy szerinted nem lehetséges.
Én annak diplomáztam - szóval hidd el, igazából fordított a sorrend: előbb megnézzük műszakilag lehetséges-e egyáltalán erre elindulni, és utána jön a koncepció. Vagyis nem conceptelünk egy repülő csészealjat, mert tudjuk hogy nem fog menni, vagy van jobb megoldás. Vagyis amit Molni ír, az az 1. pont, onnan kezdjük nézni az egészet - nem onnan, hogy mit szeretnénk. Ami szeretnénk az úgyis adott a prospektusokban (értsd: az aktuális tudományos é s elérhető fejlettségi szint).

Amúgy:
Az, hogy a jelenlegi Grippen flotta tovább lesz éltetve, azt jelenti, hogy hosszabb távon a kivárás lett a taktika légierő fronton (ami nem csoda, milyen állapotokat kell minden más területen rendbetenni). Vagyis akár ezek maradnak, akár az E/F, a nagy ugrás majd az FCAS/Tempest (esetleg F-3) lesz. Szóval jó eséllyel a 5.th gen kimarad hazánkban.
A gond csak akkor van, ha valamelyik szomszéd viszont ilyenek beszerzésére adja a fejét...
 

anti70

Active Member
2019. október 3.
112
139
43
Tehát én azt akartam kihozni a mondandómböl,hogy jelenleg nincs szükségünk az F-35 képességeire,de nem tudhatjuk,hogy 15 év múlva kelleni fog-e.Vadászgépet 25-30 évre veszünk.Viszont bármelyik mellett is döntenek,olyan fegyvereket és annyit kell vásárolni amivel kitudjuk hozni a benne rejlő teljes potenciált,remélem nem esünk ugyanabba a hibába mint az elmúlt években.