[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Kevés ismeretünk van az F-35 valódi képességeiről, de ha arra gondolsz, hogy az USA, UK, Izrael, Japán ezt a típust választotta akkor biztos lehetsz benne, hogy nem véletlenül történt.
What, just what. :D

Az mondjuk eleg sokat elarul, hogy semmire sem reagalsz, amit irtam. :D

Kezdesnek vegyuk szamba, ki volt alapito a JSF programban.
FYI az USA = sajat maguk (milyen meglepo, hogy ezt valasztottak!)

L1
UK: ez evekig meno huzavona eredmenye, a briteknek tele volt a tokuk, hogy a BAE alapveto kozremukodese ellenere semmi tech transzfert nem latnak, sot, meg maintenance sem menne az amcsik nelkul (=penzugyi fejostehenek lennenek), igy aztan a Bush szintjen kellett fenyegetoznie Blairnek, hogy az alternativ tervvel mennek tovabb (ez allitolag tovabbi EF lett volna), no erre Bush lekurta a vegtelenul kapzsi military-industrial parazitakat es megegyeztek; persze ezutan is ciganykodtak az amerikaiak, de hat ezt mar mindenki megszokta

L2
Italy: Leonardo/Alenia stb beszallitok reszegysegek szintjen, plusz kaptak egy regionalis support+meintenance centert; itt is volt simliskedes, de nem emlekszem mar konkretan, guglizd meg
Hollandia: regionalis support center (haha), F16-osokat cserelik vele; itt a btorany 2010-11 korul csucsosodott, le is jegeltek a 25% koruli koltsegugras miatt a reszveteluket, a tesztgepuket is leparkoltak es elkezdtek a Gripent meg az EFt ujraertekelni; az amerikaiak szemrebbenes nelkul hazudozni kezdtek, hogy azok dragabbak (!!!) lennenek 30 evre vetitve, amit aztan 2013-ban kerek-perec cafolt a hollandok sajat felmerese, sot, az F-35 olyan dragava valt, hogy mar a minimum szukseges mennyiseget sem tudjak megvenni belole - ekkorra az eredeti 85 geprol mar csak 37-rol volt szo... vegul persze itt is a politikai nyomas es a korrupcio gyozott es berendeltek oket, sot, azota meg a maximum budgethatart is megszuntettek, akarmennyit kolthetnek F-35-re (=kb mindenkit megvettek az amerikaiak a holland politikai donteshozok kozul)

L3
Aussiek: 10 eve a legierejuk fonoke meg kerek-perec megmondta, hogy 100 gep alatt az egesz csak operett-legiero lesz - persze szepen bekussoltattak es a politika meg a korrupcio gyozott naluk is, vegul tobb rendelesbol asszem vmi 70 lesz naluk (kozben ugye ok egy kontinens meretu orszagot probalnak vedeni a kinaiaktol)
Canada: ez ugye mar kozismert F-35 botranysztori, hogy konkretan visszatancoltak az egesztol, konkretan azzal az igerettel nyert a Trudeau, hogy beint az amerikaiaknak - ma mar a Gripen E/F is versenyben van naluk
Dania: mar 1-2 eve all a botrany, hogy a teljes beszerzesi verseny alatt az NSA, a meglevo dan-amerikai hirszerzesi egyuttmukodest gatlastalanul kihasznalva, sunyiban lehallgatta nemcsak a dan donteshozokat, de meg a versenyben levo egyeb ajanlattevoket is - igazan gusztustalan viselkedes, passzol az amerikai politikai-uzleti stilushoz; az eszement modon elszaladt koltsegek miatt mindossze 27 geppel fogjak levaltani a 48 F-16ost
Norvegia: eveken at tiltakozott, hogy nem kap megfelelo ipari ellentetelezest, hiaba az volt a megallapodas es boven van ra kapacitasa es kepessege is; konkretan a C/D Gripen es az F-35 volt versenyben naluk eveken at, majd allitolag az olcsobb (!!!) F-35-ot valasztottak - ezutan kiszivarogtak US diplomaciai uzenetek arrol, hogy szerintuk az egesz gripenezes musor volt a norvegoktol, valamint hogy szandekosan nem adtak at a Saabnak az AESA radart addig, amig nem volt meg a norveg dontes, valamint hogy teljes gozzel ment a politikai nyomas, a koktelp[artik a nagykovetnel stb stb.


Nemcsak az a pobléma, hogy az E/F gyengébb képességű (szerintem, tudom te erről hivatalból más véleményel vagy), mint az F-35,

Ez nem velemeny kerdese, hanem hulyeseg, mert minden konkretum nelkul altalanositasz. :) (Meg milyen "hivatalbol", ennek aztan vegkepp nincs ertelme meg magyarul sem...?)

Miben gyengebb?
RCSben biztosan, de egyreszt az F-22 meg az F-35 utan a harmadik legjobb a gyarto szerint, masreszt mint irtam, ez biztosan nem lesz a nyero faktor a regioban.
Az E/F engine kisse gyenge, az kozismert - de ugyanakkor a gep is joval konnyebb, az egyik legalacsonyabb a drag, tud supercruiset, gyorsabb.
Apropo, meg azt sem irtad le, mire is venned az uj gepeket, azokhoz melyik hogyan passzol, a budgetbol mennyi repulne es hogyan stb.
Pl standard legtervedelemre, jarorre biztosan jobb a Gripen: mar az ara miatt is, hiszen ugyanabbol az osszegbol a duplajat reptethetjuk 30 evig. Sot, hardpoint is tobb van a Gripenen.
A Gripenhez megvan mar most is az infra, van ra meglevo hajozo szemelyzet - ez az uj tipusnal mind menne a levesbe, az amerikainal raadasul extrem elvarasok is vannak a foldi rendszerekre, az egybol egy iszonyu osszeg lenne.

de az egész Gripen szériának nulla a harci tapasztalata,

Marmint a libiai kuldetesek, balti stb missziokon kivul? :cool:
Ezzel az erovel F-15-ot ill F-16-ot kellene venni, azokbol is hasznaltat es regit. :D
Ja igen, az F-35 meg az a gep, amit egyelore nem mernek meg bevetni sem nagyon, annyira felkesz illetve meregdraga. :D

egy szövetséges műveletben képtelenség vele részt venni, mert csak nekünk van meg a cseheknek,

Miii van? :D Hogy mit tetszik? :D Miben nem lehet reszt venni, mert csak nekunk van? :eek:

Szerinted kicsufolnak, hogy maskepp lovi a standard AMRAAMot vagy dobja a GBUt? :cool:

de az is figyelmet érdemel, hogy mennyire tartja be a szerződéseket a Saab: minthogyha ellentételezési megállapodás is lett volna anno a C/D beszerzéskor.....amit talán úgy oldottak meg, hogy még az Electrolux jászberényi hűtőgépgyárát is beírták ellentételezésnek.

Szerintem boszen kezdj el olvasni az F-35 beszerzesekkel kapcsolatos botranyokrol, az irtozatos lehuzasrol, ami korulveszi. A svedek messze-messze megbizhatobbak.
Aavgy olvass utana, micsoda dealt csinaltak a brazilok a Gripenre, nemcsak komplett gyarat es tech transzfert kaptak, de egyutt fejlesztik veluk tovabb es exportra gyartjak a kornyeken.

Amint azt irtam korabban, az amerikaiaktol semmit nem kapnank, semmilyen technologiat, semmilyen beszallitast, de jo sansszal meg egy alkatreszcseret is nekik kellene fizetni. Mindezt ugy, hogy - ahogy az mar kiderult - konstans be kell csekkolnia a gepeknek online valamelyik tengerentuli serverre...

Tényleg nem bántó szándékkal, de minnél erősebben nyomod ezt a Saab marketinget ez annál inkább visszatetszést kelt az olvasókban.

Tenyleg nem banto szandekkal, de erosen ugy tunik, nem sokat tudsz a ket geprol, a dolgok gazdasagi oldalarol meg vegkepp nem.

Az enyemek eszervek, vitazni kellene veluk, nem ilyen legbol kapott zoldsegeket irni, hogy "szövetséges műveletben képtelenség vele részt venn" es hasonlok. (Apropo, surgosen kezdj el guglizni a balti muveletekrol szerintem, meg fogsz lepodni, legutobb kik vittek a primet.)

FYI mar nem emlekszem, melyik L1 vagy L2 partnernel, de mar most erosodnek a hangok, hogy 2030 utan gyakorlatilag elavultnak fog szamitani az EW kepessegek altalanos ugrasa miatt - szerinted pl a L1 britek miert akarnak sajatot epiteni most mar? :p
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 434
113
Szerintem a legfontosabb kerdes hogy orszagvedelmi(elrettento) szempontbol melyik opcio lenne a jobb

  • a meglevo 14 C/D + 1 szazad C/D vagy esetleg vadonatuj E/F
  • 1 szazad F-35(tobbnek szerintem sose nem is volt realitasa, plane nem ebben a Covidos idoszakban)

Valos haborus helyzetre gondolok nem arra hogy melyik lenne jobb Emirates-t kergetni, amikor peldaul tobb helyen kene egyszerre jelen lenni. Laikuskent szerintem a darabszam ilyen minimalis mennyisegeknel nagyon sokat szamitana es van egy olyan erzesem hogy 28 Gripen > 14 F-35.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 472
46 406
113
Kevés ismeretünk van az F-35 valódi képességeiről, de ha arra gondolsz, hogy az USA, UK, Izrael, Japán ezt a típust választotta akkor biztos lehetsz benne, hogy nem véletlenül történt. Nemcsak az a pobléma, hogy az E/F gyengébb képességű (szerintem, tudom te erről hivatalból más véleményel vagy), mint az F-35, de az egész Gripen szériának nulla a harci tapasztalata, egy szövetséges műveletben képtelenség vele részt venni, mert csak nekünk van meg a cseheknek, de az is figyelmet érdemel, hogy mennyire tartja be a szerződéseket a Saab: minthogyha ellentételezési megállapodás is lett volna anno a C/D beszerzéskor.....amit talán úgy oldottak meg, hogy még az Electrolux jászberényi hűtőgépgyárát is beírták ellentételezésnek. Tényleg nem bántó szándékkal, de minnél erősebben nyomod ezt a Saab marketinget ez annál inkább visszatetszést kelt az olvasókban.
Én most itt nézek ki a fejemből, és nem értem, hogy a butaságnak létezik ekkora csimborasszója.
Ugye fingod sincs róla, hogy mit jelent az ellentételezés?!
 

Bubu bocs

Well-Known Member
2021. január 6.
3 714
15 498
113
Ha már egyre többször kerül szóba az E/F Gripen, szerintetek hány század E/F kéne a C/D-k mellé, hogy az román/ukrán légierővel pariban legyünk, mert amennyire látom, nem a világ legizmosabb flottáival rendelkeznek?
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Nulla
A legnagyobb butaság lenne párhuzamosan két tipust üzemeltetni.

Én három század (12 +4 gépes) felújított C/D századról álmodozom...:)
Én meg a meglévő C-ket upgradelném E-re (NG-re), lízingelnék még 12 új E-t, meg vásárolnék még egy négyes pakk D-t (akár Dél-Afrikából) hogy legyen belőle 6 egy feles kiképzőszázadnak.
Meg hozzácsapnék a bizniszhez egy pár erieye-t (mondjuk a Falcon-okra).

Közben a csalitosban igyekeznék betolni az AERO-t (jó esetben a Saab-bal közösen) az F-3 buliba a japóknál. Így ‘35 körül elkezdhetnénk rendszeresítenin a 6 gen gépeket a remote carrier-ekkel.

De ez mondjuk csak az én kis álmodozásom. :rolleyes:
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 045
11 982
113
Ha már egyre többször kerül szóba az E/F Gripen, szerintetek hány század E/F kéne a C/D-k mellé, hogy az román/ukrán légierővel pariban legyünk, mert amennyire látom, nem a világ legizmosabb flottáival rendelkeznek?

Nulla
A legnagyobb butaság lenne párhuzamosan két tipust üzemeltetni.

Én három század (12 +4 gépes) felújított C/D századról álmodozom...:)
Én arra jutottam, hogy a jelenlegi gépek felújítása mellett szükség lenne 1 rajnyi (4 db) E/F Gripenre is, azok jóval nagyobb hatótávolsága, nagyobb teljesítményű érzékelőrendszere és EW képessége miatt.
Így 4 rajból állna a repülőszázad.

Ennek kapcsán két kérdés merült fel bennem:
  1. Az E/F gripenek külön rajban legyenek-é, vagy pedig rajparancsnoki gépként minden rajhoz adjunk egyet. Rajparancsnoki gépként a datalink miatt minden raj részesülne a rajparancsnoki gép nagyobb képességeiből (AESA, IRST), az EW eszközrendszer az egész rajt kiszolgálná, fedezné.

  2. E vagy F verziót vegyünk.
    Az F verzó hátsó ülésében ugyanis a rajparancsnok/taktikai légi koordinátor foglalna helyet és osztaná az észt és a feladatokat.
    Erről a lehetőségről olvastam jót és rosszat is. A MI ma már automatikusan prioritizálja a célpontokat és a fenyegetettségeket.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én meg a meglévő C-ket upgradelném E-re (NG-re
Sajnos erre nincs mód....
Az E gépek struktúrálisan 80% ban különböznek a C szériától.
Más a törzs, más a hajtómű, stb..

Annyit lehet tenni hogy a C radarját, EW rendszerét, stb.. korszerűsíted ami bőven elég ahhoz hogy kihúzzuk a 40 es évek elejéig, amikor időszerű lesz valamelyik Eu.i 6. gen tipusra váltani.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Én arra jutottam, hogy a jelenlegi gépek felújítása mellett szükség lenne 1 rajnyi (4 db) E/F Gripenre
Ha csak 1 db E/F géped van, már ahhoz is kell külön alkatrész bázis, képzett szerelő, gyakorlott pilóta.

Egy ilyen kis légierőnél (egyenlőre csak légi rendészeti erőnél...) mint a Magyar töpp tipust párhuzamosan üzemeltetni az szűkòs anyagi és emberi erőforrások felesleges pazarlását jelenti...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and kamm

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 723
5 786
113
Sajnos erre nincs mód....
Az E gépek struktúrálisan 80% ban különböznek a C szériától.
Más a törzs, más a hajtómű, stb..

Annyit lehet tenni hogy a C radarját, EW rendszerét, stb.. korszerűsíted ami bőven elég ahhoz hogy kihúzzuk a 40 es évek elejéig, amikor időszerű lesz valamelyik Eu.i 6. gen tipusra váltani.
Én úgy tudtam, hogy az NG-ben már az F414G hajtómű van (meg AESA radar). Persze a törzs teljesen más, de 20%-nál több a közös rész.

 
K

kamm

Guest
Nulla
A legnagyobb butaság lenne párhuzamosan két tipust üzemeltetni.

Én három század (12 +4 gépes) felújított C/D századról álmodozom...:)
Hülyeség a kobon. Ugyanaz a support infra, meg hajozokat sem kell elolrol kepezni, nemhogy a hiresen kicsi, mobilra tervezett refheling/rearming rajokat, minden ugyanaz. Te nem erted, mi a tipus ebben a kontextusban.
 
K

kamm

Guest
Én arra jutottam, hogy a jelenlegi gépek felújítása mellett szükség lenne 1 rajnyi (4 db) E/F Gripenre is, azok jóval nagyobb hatótávolsága, nagyobb teljesítményű érzékelőrendszere és EW képessége miatt.
Így 4 rajból állna a repülőszázad.

Ennek kapcsán két kérdés merült fel bennem:
  1. Az E/F gripenek külön rajban legyenek-é, vagy pedig rajparancsnoki gépként minden rajhoz adjunk egyet. Rajparancsnoki gépként a datalink miatt minden raj részesülne a rajparancsnoki gép nagyobb képességeiből (AESA, IRST), az EW eszközrendszer az egész rajt kiszolgálná, fedezné.

  2. E vagy F verziót vegyünk.
    Az F verzó hátsó ülésében ugyanis a rajparancsnok/taktikai légi koordinátor foglalna helyet és osztaná az észt és a feladatokat.
    Erről a lehetőségről olvastam jót és rosszat is. A MI ma már automatikusan prioritizálja a célpontokat és a fenyegetettségeket.

Egyre vadabb dolgokat irkaltok ide... egy raj, WTF? :D
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár
K

kamm

Guest
Legyen 16 db (12+4) E/F.
Vagy 24 db C+/D+.

Plusz még egy KC-390.
Felejtsuk mar el ezt a C/D-t, majdnem akkora okorseg lenne 90-es designt venni, mint egyrtlen szazad F-35-ot. :p
Ket szazad E/F az, ami ahhoz kell, hogy a meglevo C/Dkkel a lengyelek moge zarkozzunk fel a kornyeken (igen, a romanok használt F-16-osait kenterbe vernenk 40-50 Gripennel, amibol 28-30 a legujanb E/F, raadasul fogalmuk sem lenne arrol, mit tudnak. :D)
 
K

kamm

Guest
Vagy lehet, hogy merjünk nagyot álmodni és legyen 24 db E.

28 az ket szazad, egy-egy F bennuk, plusz ket F meg treningre es mondjuk 2 Globaleye, ez ugy $4-5B kozott megvan - pont annyi, amennyi kicsuszott a Harangozo szajan, amikor egyetlen hatalmas, egyosszegu 1300 milliard forintos vasarlasi tetelrol panaszkodott, hogy az 15 evre elore lenne elkoltve... :cool:
Én egyébként tavaly őszig biztos voltam az F-35 vásárlásban, de azóta nagyot fordult a világ.

Az F-35 szerintem sosem volt komolyan fontora veve, mar azert sem, amiert a nemetek is kizartak a vasarlasat, annyire azert ismerjuk a Foni gondolkodasmodjat.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 888
12 434
113
28 az ket szazad, egy-egy F bennuk, plusz ket F meg treningre es mondjuk 2 Globaleye, ez ugy $4-5B kozott megvan - pont annyi, amennyi kicsuszott a Harangozo szajan, amikor egyetlen hatalmas, egyosszegu 1300 milliard forintos vasarlasi tetelrol panaszkodott, hogy az 15 evre elore lenne elkoltve... :cool:

Ez szerinted normalis vetel lenne? En nem lennek benne biztos hogy nem leasingben gondolkodnak-e ujra.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 907
4 744
113
28 az ket szazad, egy-egy F bennuk, plusz ket F meg treningre es mondjuk 2 Globaleye, ez ugy $4-5B kozott megvan - pont annyi, amennyi kicsuszott a Harangozo szajan, amikor egyetlen hatalmas, egyosszegu 1300 milliard forintos vasarlasi tetelrol panaszkodott, hogy az 15 evre elore lenne elkoltve... :cool:


Az F-35 szerintem sosem volt komolyan fontora veve, mar azert sem, amiert a nemetek is kizartak a vasarlasat, annyire azert ismerjuk a Foni gondolkodasmodjat.
Az F-et a Brazilok használják (majd).