[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

hunemperor

Well-Known Member
2020. június 14.
810
2 098
93
Mert a svedeknek van eleg D, a braziloknak viszont uj a tipus. Nalunk is elkel majd joval tobb ketuleses gyakorláshoz, azert is irtam ket szazadhoz osszesen 30 gepet, amibol legalabb 4 F lenne.
Nekem így is jó, ahogy mondod (csak nem az én véleményem számít)

Bízom benne, hogy nem a légierő fejlesztésére szánt pénz lesz csökkentve a válság miatt, mert az erősen megkérdőjelezni a program egészének valós értékét.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 581
8 189
113
Felejtsuk mar el ezt a C/D-t, majdnem akkora okorseg lenne 90-es designt venni, mint egyrtlen szazad F-35-ot. :p
Ket szazad E/F az, ami ahhoz kell, hogy a meglevo C/Dkkel a lengyelek moge zarkozzunk fel a kornyeken (igen, a romanok használt F-16-osait kenterbe vernenk 40-50 Gripennel, amibol 28-30 a legujanb E/F, raadasul fogalmuk sem lenne arrol, mit tudnak. :D)
Szerintem az a bizonyos, Harangozó-féle keret nem csak repülőkre lesz.
Legyen igazad es legyen pénzünk 2 század E/F-re.
Ha nem lesz, marad a C/D turbózása +-ra, esetleg még néhány példány a svédektől.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Nekünk nem kéne venni ebből a globai eyeből 2-3 db -ot?
De, abszolút.
Csak előtte hogy értelme legyen egy ilyen kategóriájú gépnek lenne még egy pár dolog:
  • még két század használt C/D
  • korszerűsítési program
  • fegyverzet

Ha ezek már megvannak akkor pl. ott vannak az A319 ek.
Azoknak a tetejére egy ilyen radar pont megfelelő lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan
M

molnibalage

Guest
De, abszolút.
Csak előtte hogy értelme legyen egy ilyen kategóriájú gépnek lenne még egy pár dolog:
  • még két század használt C/D
  • korszerűsítési program
  • fegyverzet

Ha ezek már megvannak akkor pl. ott vannak az A319 ek.
Azoknak a tetejére egy ilyen radar pont megfelelő lenne.
Ja persze és több aktív vadászgép lenne majdnem, mint harckocsi...
Szerintem meg előbb kéne betonfedezés Kecsóra és Skyshiled mint új gépek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Ja persze és több aktív vadászgép lenne majdnem, mint harckocsi...
Szerintem meg előbb kéne betonfedezés Kecsóra és Skyshiled mint új gépek.
Ezt a viccet már többször elsütötted, de ha jobban utánanézel, akkor ez a legtöbb NATO haderőnél így van!
A briteknél biztosan. A svédeknél pontosan annyi Gripen lesz, mint amennyi harckocsi (120). A hollandoknál és a norvégoknál jóval több a fighter jet, mint a harckocsi. Az olaszoknál is szintén.
Igazság szerint az aktív állományt tekintve az USA haderejében is egyenlőhöz közeli a szám.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
M

molnibalage

Guest
Ezt a viccet már többször elsütötted, de ha jobban utánanézel, akkor ez a legtöbb NATO haderőnél így van!
A briteknél biztosan. A svédeknél pontosan annyi Gripen lesz, mint amennyi harckocsi (120). A hollandoknál és a norvégoknál jóval több a fighter jet, mint a harckocsi. Az olaszoknál is szintén.
Igazság szerint az aktív állományt tekintve az USA haderejében is egyenlőhöz közeli a szám.
Fogalmazzunk úgy, hogy az a UK számomra nem példa, ahol a 15+ év után sem esett le a tantusz, hogy hk-hoz csak lejárt lőszer van. Most meg majd kaphatnak új löveget a Chally 2-ők. Szóval, ha engem kérdezel, ma a biztonságosan bevethető UK hk száma, akkor az most 0?

Az tök jó, hogy te kiszemezgettél pár országot. Akkor én most mondjak sokkal többet, ahol ez nem igaz...? Olyan jelentéktelen országot, mint a törökök, oroszok vagy a lengyelek?
 
  • Tetszik
Reactions: nyugger
T

Törölt tag 1586

Guest
Ja persze és több aktív vadászgép lenne majdnem, mint harckocsi...
Szerintem meg előbb kéne betonfedezés Kecsóra és Skyshiled mint új gépek.
Az hogy több repülő van mint harckocsi szerintem abszolút rendben van.
1.) A harckocsi légifedezet nélkül egy drága koporsó
2.) A harckocsi még légifedezettel együtt is leginkább egy drága koporsó - ha az ellenfél rendelkezik valamilyen korszerűnek nevezhető ATGM eszközzel.

A betonfedezékkel egyetértek. Az is kellene.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby
M

molnibalage

Guest
Az hogy több repülő van mint harckocsi szerintem abszolút rendben van.
1.) A harckocsi légifedezet nélkül egy drága koporsó
2.) A harckocsi még légifedezettel együtt is leginkább egy drága koporsó - ha az ellenfél rendelkezik valamilyen korszerűnek nevezhető ATGM eszközzel.

A betonfedezékkel egyetértek. Az is kellene.
A repülőgép normális támadófegyverzet nélkül egy drága koporsó...
Jelenleg a Gripeneknek kb. 30 éves szinten levő LGB-je van. Egy célcsatornás rendszer, amivel jó közel kell menni.
Szóval új gépek helyett első körben a meglevő gépekhez kéne talán fegyverzet. Egyetlen használt gép árából állig felfegyverezhető lenne a meglevő gépállomány.

(A harckocsiellenességedet meg megszoktam.)
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and fip7
T

Törölt tag 1586

Guest
A repülőgép normális támadófegyverzet nélkül egy drága koporsó...
A repülôgép taláb a vedő eszközök és megfelelő repülési paraméterek meg támogató eszközök (EW, AEW, tanker) híján koporsó...

Amúgy meg rajta volt a fenti listámon a támadó fegyverzet - az is kell (nagyon)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 471
46 400
113
Fogalmazzunk úgy, hogy az a UK számomra nem példa, ahol a 15+ év után sem esett le a tantusz, hogy hk-hoz csak lejárt lőszer van. Most meg majd kaphatnak új löveget a Chally 2-ők. Szóval, ha engem kérdezel, ma a biztonságosan bevethető UK hk száma, akkor az most 0?
Rendeltek már lőszert.

Alapvetően a harckocsik számában is fel kellene mennünk 120-150db-ra. Az lenne ideális, a költségvetésünkhöz. Na akkor most ehhez a számhoz viszonyíts a 14db gépet.

Arra mondjuk kíváncsi lennék, hogy milyen betonfedezéket képzelsz el! :rolleyes:

avusmtb_2_02.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: vasszekely and kamm

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 053
10 144
113
Rendeltek már lőszert.

Alapvetően a harckocsik számában is fel kellene mennünk 120-150db-ra. Az lenne ideális, a költségvetésünkhöz. Na akkor most ehhez a számhoz viszonyíts a 14db gépet.

Arra mondjuk kíváncsi lennék, hogy milyen betonfedezéket képzelsz el! :rolleyes:

avusmtb_2_02.jpg
Az angolok új lőszerszállítási szerződése 2023-tól van érvényben, addig marad a régi szállítási szerződés, amiben nincsen új 120mm-es lőszer. A régi ágyúhoz rendeltek most csak lőszert, hogy a fegyverzetcsere mikor kezdődik azt még nem tudni, remélem addigra már menni fog és az új löveghez nem lesz lőszer.
"The contract, called the ‘Next Generation Munitions Solution’ (NGMS), is due to commence in January 2023 and will succeed the current ‘Munitions Acquisition, the Supply Solution’ (MASS) contract, which commenced in 2008. It represents the enduring partnership between BAE Systems and the UK Armed Forces, particularly the British Army. "

A fenti képet már a Balázs is linkelte szerintem, és az itt sokak által rettegett román-ukrán szabadcsapatok által hurcibált drónok és gránátvetők, a nagy távolságú tüzérség/rakétatüzérség valamint a nem irányított bombák ellen, a lelőtt bombák/rakéták repeszei ellen még mindig megfelel.
Melyik szomszédnak van SDB-je?
Szlovákiának lesz GBU-12 Paveway II 500 lb és 500 lb Guided Bomb (GBU-38), ezekre jó a NASAMS mint fenyegetés, mert nem lehet sok tíz kilométerről oldani. Romániának az F-16hoz azt hiszem nincsen, nem tudom hogy azok a gépek tudják-e használni. Más meg szóba sem jöhet jelenleg.
Az USAF ellen nyilván nem használ a betonfedezék, de másokat azért megtornáztat rendesen. :)
 
M

molnibalage

Guest
Rendeltek már lőszert.

Alapvetően a harckocsik számában is fel kellene mennünk 120-150db-ra. Az lenne ideális, a költségvetésünkhöz. Na akkor most ehhez a számhoz viszonyíts a 14db gépet.

Arra mondjuk kíváncsi lennék, hogy milyen betonfedezéket képzelsz el! :rolleyes:

avusmtb_2_02.jpg

A képről nem derül ki, hogy milyen beton ellen tolták. Valaki nem túl rég írtam, hogy más 30 ezer PSI-t bíró betonok is vannak.
Szóval azért megnézném, hogy nem közönséges beton esetén az SDB mikor megy át így rajta...

A jelen harckocsija védettebb a rá veszélyes légi es szárazföldi fegyverekkel szemben mint a jelen repülői...Egy F-35 sokkal sebezhetőbb egy F-35-el szemben mint egy M1A2 SEP v3 egy M1A2 SEP v3-al szemben.De ugyanez igaz az F-35 vs légvédelem és az M1A2 SEP v3 vs. páncéltörő tüzérség vagy légi indítású harckocsielleni fegyverek viszonylatában.
Egyedül talán a harckocsi elleni kazettás bomba ellen nincs ellenszere még elvi síkon sem a modern harckocsinak.A bomba lehet még kérdés de tudtommal GPS vezérlésű bomba mozgó cél ellen nem oldható a lézeres meg erősen időjárás(vagy inkább légköri viszonyoktól)függő.
Az első felét nem tudom értelmezni a kommentnek.
A második fele simán nem igaz. Konkrétan már BGM-109-nek van kétutas kommja és az is mehet mozgó célra.
A SDB jellegű fegyvernek meg több módszere is van a mozogó cél ellen.
  • SAR radar GMT módban a mozgó célokat is lehet követni -->GPS koordináta számítás --> bumm, ez elvileg még szimultán célleküzdést is lehetővé tesz
  • TGP-vel követve a célt a gép saját helyzetéből számolja a GPS koordinátát --> bumm, ez csak egy célcsatorna
  • Az SDB II-őn meg okkal van kombinált vezérlés, végfázisban IIR. A végfázisig elviszi a gép, aztán ott befogja a célt bumm (ez nem tisztán GPS), ez 9 éves hír

Nem igazán értem hogy miért lőné két M1-es vagy két F35 egymást...

Az viszont tény hogy egy mégoly korszerű harckocsinak sincs semmi esélye, egy korszerű top-attack ATGM mel szemben és még a leg kisebb - pár tíz kilós - légi indítású PGM fegyver is símán felnyitja mint a konzervet...
Az ADS rendszerek meg legalább annyi problémát generálnak mint amennyit megoldanak, úgyhogy majd meglátjuk hogy mennyire válnak be egyáltalán...
Jelenleg ott tartunk, hogy ha elterjednek az AHEA lőszeres légvédlemi járművek és leesik a tantusz, akkor a kérdés az, hogy a szubszonikus támadó fegyverek hogyan akarnak ezen átjuni a túlterhelést leszámítva...

Egy Skyranger számára egy ATGM leküzdése 2 km távolság alatt a nem feladat.
Nem tűnik fel, hogy egy mobil CIWS rendszerről van szó, ami nagyságrendileg hatékonyabb egy Phalanx-hoz képest?
Sőt, a már korábbi levezetés által. Ha lesz minden zl-ban a zl. árához képest filléres radar, akkor a kérdés az lesz, akkor a méregdrága ATGM-et a hk adott esteben majd lelövi saját maga? Egy ilyen repülési ideje 10 sec is lehet 2,5 km felett. Van idő reagálni.
De egy szubszonikus ATGM-et egy 40 mm airburst automata gránátvető is el tud lőni központi tűzvezetéssel. Nem kell hozzá a fő löveg és a torony forgatása sem...Csak egy repeszfelhőt kell a támadó rakéta elé tenni. Ezt bőven elég 200-300 méter távolságban is, a kis sebessége nem számít a fegyvernek.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 375
55 053
113
Az SDB I áthatolási képessége 1 méter föld+ 1 méter vasbeton. (Gondolom sima C25)
Nem egy nagy szám....
 
M

molnibalage

Guest
Elképesztő potenciál van az DDL és a digitális tűzvezetésben és az programozható gyújtónak. Az APS hozzá képes - már elnézést - egy kalap szarnak tűnik. Mert az csak közel működik a hk-hoz és minden járműre dedikált eszközt kér, radarok és miegymás. Ebből a költségből elég sok kis radart kaphat a zl. Az automata távvezérelt gránátvető ára meg filléres tétel a többihez képest.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 362
77 043
113
Rendeltek már lőszert.

Alapvetően a harckocsik számában is fel kellene mennünk 120-150db-ra. Az lenne ideális, a költségvetésünkhöz. Na akkor most ehhez a számhoz viszonyíts a 14db gépet.

Arra mondjuk kíváncsi lennék, hogy milyen betonfedezéket képzelsz el! :rolleyes:

avusmtb_2_02.jpg

A képről nem derül ki, hogy milyen beton ellen tolták. Valaki nem túl rég írtam, hogy más 30 ezer PSI-t bíró betonok is vannak.
Szóval azért megnézném, hogy nem közönséges beton esetén az SDB mikor megy át így rajta...


Az első felét nem tudom értelmezni a kommentnek.
A második fele simán nem igaz. Konkrétan már BGM-109-nek van kétutas kommja és az is mehet mozgó célra.
A SDB jellegű fegyvernek meg több módszere is van a mozogó cél ellen.
  • SAR radar GMT módban a mozgó célokat is lehet követni -->GPS koordináta számítás --> bumm, ez elvileg még szimultán célleküzdést is lehetővé tesz
  • TGP-vel követve a célt a gép saját helyzetéből számolja a GPS koordinátát --> bumm, ez csak egy célcsatorna
  • Az SDB II-őn meg okkal van kombinált vezérlés, végfázisban IIR. A végfázisig elviszi a gép, aztán ott befogja a célt bumm (ez nem tisztán GPS), ez 9 éves hír


Jelenleg ott tartunk, hogy ha elterjednek az AHEA lőszeres légvédlemi járművek és leesik a tantusz, akkor a kérdés az, hogy a szubszonikus támadó fegyverek hogyan akarnak ezen átjuni a túlterhelést leszámítva...

Egy Skyranger számára egy ATGM leküzdése 2 km távolság alatt a nem feladat.
Nem tűnik fel, hogy egy mobil CIWS rendszerről van szó, ami nagyságrendileg hatékonyabb egy Phalanx-hoz képest?
Sőt, a már korábbi levezetés által. Ha lesz minden zl-ban a zl. árához képest filléres radar, akkor a kérdés az lesz, akkor a méregdrága ATGM-et a hk adott esteben majd lelövi saját maga? Egy ilyen repülési ideje 10 sec is lehet 2,5 km felett. Van idő reagálni.
De egy szubszonikus ATGM-et egy 40 mm airburst automata gránátvető is el tud lőni központi tűzvezetéssel. Nem kell hozzá a fő löveg és a torony forgatása sem...Csak egy repeszfelhőt kell a támadó rakéta elé tenni. Ezt bőven elég 200-300 méter távolságban is, a kis sebessége nem számít a fegyvernek.
Mit nem értesz az első felén?
A GPS dologra pedig írtam,hogy amennyire én tudom...
 
M

molnibalage

Guest
Ezt a hsz-t kerestem, de se a belső kereső, se a Google nem találta meg. Egy korábbit találtam csak, azt linkeltem.
Szóval ez alapján felhúzható olyan bunker emberi áron - ha felhőkarcoló épül belőle - hogy azon kb. semmi nem megy át, ha az erős középhatalamak szintjét is nézem. Tehát addig a gépek biztonságban vannak, ameddig ott vannak., A gurulás és felszállás előtt a drónok és loiter ammo ellen megy Skyshield.

Ennél jobb rétegelt védelem aligha van ma.
Ha vmilyen mini AWACS, JSTARS és hasonlóra gondolsz, akkor igen, de S-3 Viking alapúra gondolok inkább.
Hol akarsz venni olyat, ami nincs...?
Ezen felül, ha lenne is miért akarod olyan platformon, ami tök egyedi és a GYÁRTÓ országban sem repül már...?
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and Ocses