[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Agresszív Sügér

Well-Known Member
2020. december 8.
421
2 141
93
Ez nem konspirácios teória: 2020 július Atv egyenes beszéd Harangozó és Krug Emilia. A téma: miért kellett sebtiben uborkaszezonban pult alatt titokban gyorsan egy szigorúan (állam)titkos ülésen az ellenzéket csak ketten képviselő (csak Harangozó és Vadai vett részt) bizottságban bemutatni néhány tételt amelyből az egyik egyetlen egy tétel több mint 1000 milliárd forint..."Repül...így repül." Nem lehetett megvitatni, nem volt szavazás tárgya...kész tényként közölték velük és kész. Akkor sokat gondolkodtam hogy ez a NASAMS... india is hasonló összegben vette...vagy a KC...de nem egyik sem kerül annyiba. Az amerikai nagykövet egy hét múlva kijeletette hogy ő biztos benne hogy F35-öt veszünk. Az hogy B C vagy A az csak az ára miatt 2 század B volt akkor annyi dollárban.
Szóval csak egy tipp a tények alapján.
A B/C hordozófedélzeti típus, ezenkívül pont a B variánsnak a legkisebb terhelhetősége, számunkra mindkettő értéktelen (mégha az A variánsról lenne szó, azt mondom oké, viszont az függőlegesen csak rázuhanni tud a felszálló pályára).
A repülési profil alapján inkább valamilyen helikopterre utalhatott. 1000 milliárdból mennyi AH-64E jön ki infra fejlesztéssel, fegyverzettel, kiképzéssel meg többi aprósággal együtt?
Bár az ukrán háború mutatja, hogy MANPAD-al és SHORAD-al gazdagon meghintett harcterület fölött már eléggé problémás az alkalmazásuk.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Attól még nem lesz igaz, hogy elmondja a tévében is.
Az azért elmondható, hogy az interjú kimondottan rosszul öregedik.
Különösen az a rész, hogy:
Riporter nő: Mire fel a sietség? Azt tudjuk?
Harangozó: Neeem! (tágra nyilt szemekkel)
Hozzátéve, hogy szerintem Harangozó az értelmesebb politikusok közé tartozik, most elmennék hozzá, és úgy feltenném a kérdést:
Képviselő úr, tudjuk, már, hogy mire fel volt a sietség? :hadonaszos:
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
A B/C hordozófedélzeti típus, ezenkívül pont a B variánsnak a legkisebb terhelhetősége, számunkra mindkettő értéktelen (mégha az A variánsról lenne szó, azt mondom oké, viszont az függőlegesen csak rázuhanni tud a felszálló pályára).
A repülési profil alapján inkább valamilyen helikopterre utalhatott. 1000 milliárdból mennyi AH-64E jön ki infra fejlesztéssel, fegyverzettel, kiképzéssel meg többi aprósággal együtt?
Bár az ukrán háború mutatja, hogy MANPAD-al és SHORAD-al gazdagon meghintett harcterület fölött már eléggé problémás az alkalmazásuk.
A repülésével kapcsolatban én csak arra tudtam gondolni hogy a kormány anno meg a honvédség a griffekre is mindig azzal érvelt, hogy mivel kicsi ország vagyunk és könnyen elintézik 1. vagy 2. hullámban a reptereket ezért milyen jó stratégia, hogy a Gripen bármilyen rövid útszakaszról fel tud szállni autopálya közút stb. De erre a Gripen E is képes. És mikor rendelték a mobilhangarokat amelyeket közút mellett amely mint reptér funkcionálna is fel lehet ezeket rántani és amelynél a videoban 2x emlitették, hogy más vadászgéptipussal is kompatibilis, nem csak griffnek jó, hanem más típuhoz is alkalmazható.
 
  • Hűha
Reactions: Kim Philby

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Nehezen de megvan. 2 éve láttam. 2020 július elején nyáron sebtiben titokban 15 évre előre lett lefocizva haderőfejlesztés, katonák vettek részt a kormánypolitikusok helyett 3000 milliárd forint abból több mint 1000 egyetlen tétel...stb.

Hááát igen, megy a hiszti... nem lehet kényelmes végignézni, hogy a mostani összegből mekkora szeletet nyúlnak le így vagy úgy és ők nem férnek hozzá... kell a hiszti. Mondjuk én értem, a problémáját csak nem tudom miért gondolja azt, hogy a következő ciklustól ők lennének hatalmon .. vagy a kövekező 15 évben. A haderőfejlesztést meg 3-4 évre tervezik előre, meg bármi ilyen komolyabb statikus állami dolgot az hiba. 15 év egyébként sem sok idő ilyen szempontból. Plusz a jelen állapotokban és a pozitív beszerzésekben (kivéve L39) szerintem jó az irány és szakmai vonalon kéne végig menni, nem az ,hogy épp melyik politikusnak milyen kedve van, bár tény hogy hatalmas az összeg amire vezetők engedélye kell.



Lehet tévedek, de én szinte biztos vagyok benne - a jelenlegi állás / információm szerint- , hogy mi F-35-t nem veszünk. Én helyette inkább 1 Rafale NG-t látnék.. nekem ez a Gripen egyre jobban tévútnak tűnik, a háború közelségében. Bár azt nem sajnálom, hogy egyre több képességét szerezzük meg és használjuk ki.

Ahogy a Chinook kategóriát sem látom reálisnak.
Mostmár valóban megjelent a pánikszerű beszerzés és vele az árak ugrása, amiről korábban szó votl. Én mégsem a szállítási időket rövidíttetném, ha csak nem olyan feltételekkel, hogy a gyártás nagyobb részébe beszállunk itthon. Inkább a mennyiség és a minőség. Sokan tartanak a háborútól, én nem. Messze van az még tőlünk és valószínűleg nem is jön a közelünkbe, az agresszor állammal pedig nem vagyunk rosszban. A szomszédos államok inkább, plusz jelen időben a NATO sem nagyon örülne a belső izmozásnak. Egy dologra azért felhívnám a figyelmet.. sokan itt attól félnek, hogy lerohannak minket és gyenge a haderő..stb. Valóban így van, de a hátország sincs meg, mert ha csak a belügyre gondolok az átlag napi feladatokkal szenvednek a szervek jelentős részei. Ismert a hivatásosok között a létszámkérdés.. mindenki tapasztalt a covid alatt , hogy mi történik ha az eü-t nagyobb megterhelés éri és ott egy háborúban ezekre kevesebb pénz lenne.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 385
113
Lehet tévedek, de én szinte biztos vagyok benne - a jelenlegi állás / információm szerint- , hogy mi F-35-t nem veszünk. Én helyette inkább 1 Rafale NG-t látnék.. nekem ez a Gripen egyre jobban tévútnak tűnik, a háború közelségében. Bár azt nem sajnálom, hogy egyre több képességét szerezzük meg és használjuk ki.
Miért tévút az upgradelt Gripen?!
A legjobb gép lesz a környéken még jó sokáig. Talán a horvát Rafale és szlovák F-16V jelenthet némi kihívást évek múlva, de Meteor rakétával így is fölényben lesz. Pláne ha lesz egy második századunk, akkor meg egyértelműen erősebb légierőnk lesz.
 
K

kamm

Guest
Nekem kettő perc volt. Fórumkeresőmotor rewlz.
Nehezen de megvan. 2 éve láttam. 2020 július elején nyáron sebtiben titokban 15 évre előre lett lefocizva haderőfejlesztés, katonák vettek részt a kormánypolitikusok helyett 3000 milliárd forint abból több mint 1000 egyetlen tétel...stb.

Ummm... o_Oo_Oo_O
Ami viszonylag egyertelmuen jon majd, lasd a Harangozo (honvedelmi bizottsagi tag) 1300-1500 milliardos 15-20 eves, onallo egyetlen teteles, titkos beszerzesrol szolo elszolasat...

28 az ket szazad, egy-egy F bennuk, plusz ket F meg treningre es mondjuk 2 Globaleye, ez ugy $4-5B kozott megvan - pont annyi, amennyi kicsuszott a Harangozo szajan, amikor egyetlen hatalmas, egyosszegu 1300 milliard forintos vasarlasi tetelrol panaszkodott, hogy az 15 evre elore lenne elkoltve... :cool:


Az F-35 szerintem sosem volt komolyan fontora veve, mar azert sem, amiert a nemetek is kizartak a vasarlasat, annyire azert ismerjuk a Foni gondolkodasmodjat.

Emiatt pont hogy plane most fogjak megrendelni. Errol panaszkodott amugy a komcsi Harangozo is, amikor tobbszor is elszolta magat az egyosszegu 1300-1500 milliard forintos ($4.5-5B) vasarlasrol szolo bizottsagi dontesrol, ami "harminc evre elore" szol.

Nem igazan... attol az max C/D Mk5-tel egy szinten lesz.


Szerintem tutira nem. Mondom, tavaly ilyenkor eldontottek egy sor beszerzest a honvedelmi bizottsag zart ulesen, arrol hoborgott a Harangozo, hogy volt kozte egy $4-5B koruli es 30 evre szol, ahogy sirankozott rola.

Ez mondjuk konkretan nem igaz.
Az az 1300-1400 milliardos egyetlen tetelu vasarlas, amirol Harangozo tobbszor is hoborgott tavaly, az 30 ev alatt 40-50 milliard forint evente, ami kb semmi egy mar most 1000-1200 milliardnal tarto eves HM koltesnel, 3-5%...? Na, abbol kijon 2 teljes szazad E, allig felfegyverezve plusz a jelenlegiek modernizacioja.

Konkrétan Harangozo ketszer is hisztizett egy egyetlen teteles 1300 milliard forintos beezerzes miatt, hogy azt 15-30 evre elore eldontottek.

Ez nekem eleg egyértelműen egy ujabb leaset ill részletfizetést sugall, a finnek alapjan 2 szazadot (de a fene tudja, ha allig fegyverezik oket, akkor lehet csak egy E szazad plusz a meglévő kipimpelve?)

Ez egy konteo, amugy meg az AE&C jelenlete force multiplier meg atlagos geppark eseten is, de raadasul a Gripenek TIDLS halojaval a GE kepes osszedolgozni, ami tovabb tobbszorozi a lehetosegeket... ;)


En mindossze arra celoztam ezzel, hogy a konteom szerint gyanusan ugyanaz az osszeg, amirol Harangozo sirt ketszer is, raadasul valoban beleferhet meg 1-2 GE is. :cool:
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 331
113
Miért tévút az upgradelt Gripen?!
A legjobb gép lesz a környéken még jó sokáig. Talán a horvát Rafale és szlovák F-16V jelenthet némi kihívást évek múlva, de Meteor rakétával így is fölényben lesz. Pláne ha lesz egy második századunk, akkor meg egyértelműen erősebb légierőnk lesz.
Az upgradelt "C" / "D " , nem elég hogy kihuzzúk kb.2035-37-ig!Én bár kiszálltam , már , de egy kis repülési ismerettel rendelkezek!Nyílván a nagyjaink rendelkeznek azokkal az iformációkkal amelyek szükségesek ahhoz hogy eldöntsék hogy modernizált "C" vagy az "E" jöjjön.A modernizált "C" alapfeltétele hogy legyen 0 km-es sárkány-mert ugye elhangzott hogy csak újat veszünk!Egy nagyon jó gépet lehetne összerakni úgy hogy tudásban verje az F-16 Block70/72-t pl.Szerintem olcsóbb is lenne mint az "E"!
 
K

kamm

Guest
Miért tévút az upgradelt Gripen?!
A legjobb gép lesz a környéken még jó sokáig. Talán a horvát Rafale és szlovák F-16V jelenthet némi kihívást évek múlva, de Meteor rakétával így is fölényben lesz. Pláne ha lesz egy második századunk, akkor meg egyértelműen erősebb légierőnk lesz.
Az upgradelt "C" / "D " , nem elég hogy kihuzzúk kb.2035-37-ig!Én bár kiszálltam , már , de egy kis repülési ismerettel rendelkezek!Nyílván a nagyjaink rendelkeznek azokkal az iformációkkal amelyek szükségesek ahhoz hogy eldöntsék hogy modernizált "C" vagy az "E" jöjjön.A modernizált "C" alapfeltétele hogy legyen 0 km-es sárkány-mert ugye elhangzott hogy csak újat veszünk!Egy nagyon jó gépet lehetne összerakni úgy hogy tudásban verje az F-16 Block70/72-t pl.Szerintem olcsóbb is lenne mint az "E"!
giphy.gif
Pontosan. A világelső EW meg a networked warfare kepessegeken kivul a harmadik fő előnye az E-nek, hogy tisztességes mennyiségű fegyvert lehet már raakasztani, sokkal kevesebb kompromisszumra kényszeríti a gepparokat különböző kuldeteseknel.

Benko mar megmondta decemberben, nem értem, mit tippelgettek itt azóta is... a kérdés csak az, hogy 1 C/D + 2 E/F szazadunk lesz avagy beveszik a mostaniakat és csak 2 E/F szazad lesz? :p

Az nem ket gyarto ket modellje, ne feledd. A C/D es az E/F siman elmegy együtt, ugyanaz a foldi infra van hozza, ugyanaz a maintenance meg a trening is minimális lenne, minden ugyanaz a rendszer.

Meg a szerszamkitek is kb ugyanazok a Saab szerint, nem beszelve az egeszen minimalis treningrol, megszokott diagnosztikai stb (csak modernebb) rendszerekrol.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 901
113
A B-t úgy irta valaki egy fórumon, mikor magamban témáztam: ez a balf.sz azt mondja 3000mrd ből több mint 1 mrd lesz egy tétel...erre mivel repül a nasams nem lehet pedig india kb. hasonló összegben rendelt a Kc nem lehet az AV nem lehet...és írtam, hogy szerintem ez a brazil beszerzés alapján griff E lesz, mert pont annyiba kerül...de MG megmondta hogy márpedig 5gen lesz a griffek nem azok és egy hétre rá a Cornstein azt mondta júliusban:
"Biztos vagyok benne hogy Magyarország F35-öt vásárol!"
...és akkor irta nekem egy tag hogy ne kombináljak jól számoltál F35 lesz és két század F35B annyiba kerül a C olcsóbb A-t nem is emlitette.
Ja, értem. Ha Trump nyer ‘20-ban, akkor marad Cornstein bácsi és akkor biztosan le is biznicelte volna az F35-öt.
De az a deal ment a levesbe, amikor Don bukta a császári trónt.


Ez mondjuk konkretan nem igaz.
Az az 1300-1400 milliardos egyetlen tetelu vasarlas, amirol Harangozo tobbszor is hoborgott tavaly, az 30 ev alatt 40-50 milliard forint evente, ami kb semmi egy mar most 1000-1200 milliardnal tarto eves HM koltesnel, 3-5%...? Na, abbol kijon 2 teljes szazad E, allig felfegyverezve plusz a jelenlegiek modernizacioja.

A jelen helyzetben én az Erikben is kételkedem (legalábbis nem mostanában lesz, ha lesz). Most gyorsan kell valami és sok. Többek közt ezért is teljesen valószerűtlen, hogy várunk a f35-ös gyártósorára.

Nos , mint egy opció , lehetőség készen áll akkor , nagyon meglehetne csinálni.....a svédek új AESA radarja pl. , mehetne bele stb....nagyon egyedi lehetne!

Ez az én tippem is: pár D meg sok C+ (NG). Asap. És akkor belefér az AEW&C meg a remote sensing. Én Kamm-mal ellentétben nem GE -t várok, hanem az Embraer-es megoldást: E99 meg R99. (Mondjuk én a Falcon-okat már most árulnám, szerintem nekünk egy EMB-145 “flotta” lenne az optimális ebben a kategóriában).
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
Ne akarjatok már F-35-öt venni. Jó gép meg minden és ha váltjuk a Gripent akkor csak 5. gen-ben szabad gondolkozni, de ha most vennénk úgy járnánk mint a Gripennel: mindentől elszívná a pénzt és nemhogy a (bigonyos) tiszt uraknak nem telne gatyára, de meg nekem sem! ;)
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 331
113
Nos , ne nézzünk mást , csak árakat:Sima "C" - kb. 35M$ újonnan , "E" 70-80M$ , modernizált "C"- szerintem kijöhet 50-55M$- ból!Modernizált "C"= C++
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 331
113
Ne akarjatok már F-35-öt venni. Jó gép meg minden és ha váltjuk a Gripent akkor csak 5. gen-ben szabad gondolkozni, de ha most vennénk úgy járnánk mint a Gripennel: mindentől elszívná a pénzt és nemhogy a (bigonyos) tiszt uraknak nem telne gatyára, de meg nekem sem! ;)
Nem értek veled egyet , Gripen váltás után Tempest , a többi mellébeszélés!Többek között ezért is kell kihúzni szerintem kb. 2035-37-ig , hogy a Tempest már sorozatgyártás alatt kell hogy álljon addigra.Nem kell ötödik generációs gépIgen a Tempest m...a drága lesz , de kell, szükséges!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 578
79 767
113
Nem értek veled egyet , Gripen váltás után Tempest , a többi mellébeszélés!Többek között ezért is kell kihúzni szerintem kb. 2035-37-ig , hogy a Tempest már sorozatgyártás alatt kell hogy álljon addigra.Nem kell ötödik generációs gépIgen a Tempest m...a drága lesz , de kell, szükséges!
Miért talán a Tempest nem 5. gen?
 
  • Tetszik
  • Vicces
Reactions: Kim Philby and hete

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Nem értek veled egyet , Gripen váltás után Tempest , a többi mellébeszélés!Többek között ezért is kell kihúzni szerintem kb. 2035-37-ig , hogy a Tempest már sorozatgyártás alatt kell hogy álljon addigra.Nem kell ötödik generációs gépIgen a Tempest m...a drága lesz , de kell, szükséges!
A mostani helyzetben kinézed az EUból (mea culpa maxima) a britekből hogy képesek lesznek 2035-re sorozatgyártani a Tempestet?
Nagyon optimista vagy :)

Szerintem nem vagyunk abban a helyzetben, hogy tervezőasztalról rendeljünk meg egy 5.gen flottát.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan
K

kamm

Guest
Nos , ne nézzünk mást , csak árakat:Sima "C" - kb. 35M$ újonnan ,

how-high.gif


"Then Saab was proposing 10 JAS 39Cs and two JAS 39D two-seaters in a deal said to be worth around $1.1 billion."

10 new C + 2 new D = $1.1B in 2008 incl 100% economic offset -> $80M-90M/aircraft (Gripen C/D + weapons)


are-you-on-crack-what-is-wrong-with-you.gif


"Brazil is set to order four Saab-Embraer F-39E jets in addition to the 36 already purchased in 2014 under a $4.7 billion contract. The country is also considering ordering another batch of at least 30 F-39E fighters — the local designation of the JAS 39E Gripen NG."

"No price tag was given for the additional order, but experts believe it will cost Brazil about $240 million, and a potential o
rder for 30 more could cost between $1.8 billion and $2 billion."

36 new E w/ tech transfer & plant in Brazil = $4.7B in 2014 -> $130M/aircraft made in Brazil, for Brazil

4 new Gripen E mfr in Brazil = approx. $240M in 2022 -> $60M/aircraft made in Brazil by Brazil, for Brazil
30 new E mfr in Brazil = ~$1.8-$2B in 2022 -> $60-66M/aircraft made in Brazil by Brazil, for Brazil



"Magnus Skogberg, the Gripen campaign chief, revealed that Saab had offered Finland 64 Gripen-E/F fighters, as well as two GlobalEye airborne warning and control (AW&C) aircraft for Euro 9 billion – the amount Finland has budget.

With Euro 1.5 billion of this allocated to weapons, and Euro 1 billion on the two GlobalEye platforms, Saab is providing 64 Gripen E fighters for Euro 6.5 billion. At Euro 100 million per aircraft, Saab is sending out the message that, compared to the Rafale, “twice the number of fighters [are getting] airborne at half the cost.”

The weapons package in the HX fighter tender has been flexibly defined by the Finnish Defence Forces and are required to form a part of the bids. Skogberg says that Saab’s weapons package includes: Meteor air-to-air missiles, which are widely regarded as the world’s longest-range air combat missile; IRIS-T short-range, infrared homing, air-to-air missiles and the Spear (Select Precision Effects At Range) capability, which is under development in the UK as an air-to-ground, and possibly anti-ship, missile."


64 new Gripen E/F = $7B -> $110M/aircraft
Weapons for 64 Gripen E/F = $1.6B -> $25M/aircraft

Total: $135M/aircraft (Gripen E/F + weapons)

modernizált "C"- szerintem kijöhet 50-55M$- ból!Modernizált "C"= C++
image.jpg