[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

K

kamm

Guest
A jelen helyzetben én az Erikben is kételkedem (legalábbis nem mostanában lesz, ha lesz). Most gyorsan kell valami és sok. Többek közt ezért is teljesen valószerűtlen, hogy várunk a f35-ös gyártósorára.

Ez az én tippem is: pár D meg sok C+ (NG). Asap. És akkor belefér az AEW&C meg a remote sensing. Én Kamm-mal ellentétben nem GE -t várok, hanem az Embraer-es megoldást: E99 meg R99. (Mondjuk én a Falcon-okat már most árulnám, szerintem nekünk egy EMB-145 “flotta” lenne az optimális ebben a kategóriában).
how-high.gif


"Then Saab was proposing 10 JAS 39Cs and two JAS 39D two-seaters in a deal said to be worth around $1.1 billion."

10 new C + 2 new D = $1.1B in 2008 incl 100% economic offset -> $80M-90M/aircraft (Gripen C/D + weapons)

are-you-on-crack-what-is-wrong-with-you.gif


"Brazil is set to order four Saab-Embraer F-39E jets in addition to the 36 already purchased in 2014 under a $4.7 billion contract. The country is also considering ordering another batch of at least 30 F-39E fighters — the local designation of the JAS 39E Gripen NG."

"No price tag was given for the additional order, but experts believe it will cost Brazil about $240 million, and a potential o
rder for 30 more could cost between $1.8 billion and $2 billion."

36 new E w/ tech transfer & plant in Brazil = $4.7B in 2014 -> $130M/aircraft made in Brazil, for Brazil

4 new Gripen E mfr in Brazil = approx. $240M in 2022 -> $60M/aircraft made in Brazil by Brazil, for Brazil
30 new E mfr in Brazil = ~$1.8-$2B in 2022 -> $60-66M/aircraft made in Brazil by Brazil, for Brazil



"Magnus Skogberg, the Gripen campaign chief, revealed that Saab had offered Finland 64 Gripen-E/F fighters, as well as two GlobalEye airborne warning and control (AW&C) aircraft for Euro 9 billion – the amount Finland has budget.

With Euro 1.5 billion of this allocated to weapons, and Euro 1 billion on the two GlobalEye platforms, Saab is providing 64 Gripen E fighters for Euro 6.5 billion. At Euro 100 million per aircraft, Saab is sending out the message that, compared to the Rafale, “twice the number of fighters [are getting] airborne at half the cost.”

The weapons package in the HX fighter tender has been flexibly defined by the Finnish Defence Forces and are required to form a part of the bids. Skogberg says that Saab’s weapons package includes: Meteor air-to-air missiles, which are widely regarded as the world’s longest-range air combat missile; IRIS-T short-range, infrared homing, air-to-air missiles and the Spear (Select Precision Effects At Range) capability, which is under development in the UK as an air-to-ground, and possibly anti-ship, missile."


64 new Gripen E/F = $7B -> $110M/aircraft
Weapons for 64 Gripen E/F = $1.6B -> $25M/aircraft

Total: $135M/aircraft (Gripen E/F + weapons)

image.jpg

Úristen , műtét előtt állok , kapok hideget-meleget , halasztani kell :D :D :D Nem baj , jó van ez :)

:cool::cool::cool:

28 Gripen E/F w/ weapons = 28*$135M = ~$3.8B -> ~1,400B HUF

A Heernél kevesebb pénzből aránytalanul nagyobbat lehet fejleszteni a légierőnél pláne a haditengerészetnél.

smart-thinking.gif
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
Azt a plussz egy 0 km es szd.-ot , semmiképpen nem hagynám ki , nekem ez véleményem!A finneknek legalább 120M$/- egy darab F-35!Ennek tudatában az "E" ára....
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
A mostani helyzetben kinézed az EUból (mea culpa maxima) a britekből hogy képesek lesznek 2035-re sorozatgyártani a Tempestet?
Nagyon optimista vagy :)

Szerintem nem vagyunk abban a helyzetben, hogy tervezőasztalról rendeljünk meg egy 5.gen flottát.
Szerintem a Tempest 2035-37-re , sorozatgyártás alatt lesz!20 év alatt , ha nem jutnak el a sorozatgyártásig....Nézd meg a koreai gépet , mikor kezdték , most hol tartanak, kb. 10 év alatt!!!!A hajtóművet leszámítva , teljesen egyedül.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
Szerintem a Tempest 2035-37-re , sorozatgyártás alatt lesz!20 év alatt , ha nem jutnak el a sorozatgyártásig....Nézd meg a koreai gépet , mikor kezdték , most hol tartanak, kb. 10 év alatt!!!!A hajtóművet leszámítva , teljesen egyedül.
Csak abból indulok ki, hogy most mi a terv (2035-re szolgálatba állítják).

Olyan még nem volt, hogy egy ennyire komplex rendszert, mint egy 6. 5. generációs vadászbombázó, érdemi késés nélkül tudjanak kifejleszteni. Ha jól tévedek, prototípus sincs még, egyelőre a koncepciókat véglegesítik.

Hogy milyen faktorok miatt fog ez a földbe állni vagy rengeteget késni:
  • rengeteg új technológiát kell szériába vinni és integrálni...többek közt teljes stealth csomagot és mindent is ütő EW rendszereket...
  • ...egy teljesen új sárkányszerkezetbe...
  • ...egy teljesen új hajtóművel
  • mindezt egy remek európai közös projekt kereteiben, amelyet angolok vezetnek. Japán közreműködéssel :D

Csak a miheztartás végett, az ezzel sok szempontból összemérhető előd, a Typhoon ötlete még 1980 előtt vetődött fel (ECA), a tech demonstrátor már 1986-ban repült.
Viszont az első szériagép 2003-ban készült csak el. Szerinted mitől menne most gyorsabban, úgy hogy nagyságrendekkel komplexebb gépről lenne szó? És még csak protónál se tartunk.

Én örök pesszimista vagyok ilyen szempontból, de azért legyünk realisták, szériagyártású Tempest nem lesz 2035-ben, de szerintem 2037-ben sem. Talán nullszériás darabok, tesztelésre.
 
K

kamm

Guest
Így biztos halasztani kell :D , van ennyi pénz a világon, szerintem nincsen.

o_Oo_Oo_O


Emiatt pont hogy plane most fogjak megrendelni. Errol panaszkodott amugy a komcsi Harangozo is, amikor tobbszor is elszolta magat az egyosszegu 1300-1500 milliard forintos ($4.5-5B) vasarlasrol szolo bizottsagi dontesrol, ami "harminc evre elore" szol.
Konkrétan Harangozo ketszer is hisztizett egy egyetlen teteles 1300 milliard forintos beezerzes miatt, hogy azt 15-30 evre elore eldontottek.

Ez nekem eleg egyértelműen egy ujabb leaset ill részletfizetést sugall, a finnek alapjan 2 szazadot (de a fene tudja, ha allig fegyverezik oket, akkor lehet csak egy E szazad plusz a meglévő kipimpelve?)
Ami viszonylag egyertelmuen jon majd, lasd a Harangozo (honvedelmi bizottsagi tag) 1300-1500 milliardos 15-20 eves, onallo egyetlen teteles, titkos beszerzesrol szolo elszolasat...
28 az ket szazad, egy-egy F bennuk, plusz ket F meg treningre es mondjuk 2 Globaleye, ez ugy $4-5B kozott megvan - pont annyi, amennyi kicsuszott a Harangozo szajan, amikor egyetlen hatalmas, egyosszegu 1300 milliard forintos vasarlasi tetelrol panaszkodott, hogy az 15 evre elore lenne elkoltve... :cool:
Az az 1300-1400 milliardos egyetlen tetelu vasarlas, amirol Harangozo tobbszor is hoborgott tavaly, az 30 ev alatt 40-50 milliard forint evente, ami kb semmi egy mar most 1000-1200 milliardnal tarto eves HM koltesnel, 3-5%...? Na, abbol kijon 2 teljes szazad E, allig felfegyverezve plusz a jelenlegiek modernizacioja.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Ja, értem. Ha Trump nyer ‘20-ban, akkor marad Cornstein bácsi és akkor biztosan le is biznicelte volna az F35-öt.
De az a deal ment a levesbe, amikor Don bukta a császári trónt.




A jelen helyzetben én az Erikben is kételkedem (legalábbis nem mostanában lesz, ha lesz). Most gyorsan kell valami és sok. Többek közt ezért is teljesen valószerűtlen, hogy várunk a f35-ös gyártósorára.



Ez az én tippem is: pár D meg sok C+ (NG). Asap. És akkor belefér az AEW&C meg a remote sensing. Én Kamm-mal ellentétben nem GE -t várok, hanem az Embraer-es megoldást: E99 meg R99. (Mondjuk én a Falcon-okat már most árulnám, szerintem nekünk egy EMB-145 “flotta” lenne az optimális ebben a kategóriában).
A puzzle-öm nem teljes de egészen jól illeszkedhetnek a darabok, de az csak kommunikációs puzzle azon kivül hogy egy éve volt itt egy amerikai küldöttség ellenőrizni kecsót meg pápát amerikai repülőgépkompatibilitását de van Gripen-E vonalon is egy puzzle mert az 5gent már elkapkodottnak nyilatkozta MG (Trump buktája után). Megnéztem egy 2022-es áprlisi cikket (munkaidőben az irodában két meeting között) a flightglobal oldalán az új braziloknak szánt griff Erikek felkészitéséről...Megkérdezték a vezetőt a várható megrendelésekről legalább darabszámban, aztán még egyszer trükkösen, hogy éves szinten mégis mennyi lesz idén a gyártási kapacitás, de az a rohadék nem volt hajlandó semmit kipofázni, csak azt, hogy ha veszel Eriket akkor 24 hónap után vezetheted (2020-tól most jár le a 2 év) És itt szó van róla hogy a C/D elavult már alapjaiban szerkezetileg is és ami felkeltette a figyelmem a szimulált TAU támadásban részt vevő Arexis és LADM rendszer mellett : iris-t meg az Embraer ..."Embraer munkáját a hátsó törzsrészek gyártásánál" ...tehát a "Ne azt figyeld amit mondok (F35 és amerikás nagykövet), hanem amit teszek!" -elv alapján elég esélyes az Erik beszerzés 65% mint F35 esélye kb.20%. Árban kb. ugyanannyi. A használt vagy új C/D max. 10% az esélye.

/...Kivéve! ...Kivéve....ha most akkora összeborulások lesznek a Máhronnal hogy az eus forrásokért cserébe veszünk Rafale-t (használtan) vagy ugyanígy 'szekönd hend" júrófájghtert :D 4% de cserébe olyan jogállam leszünk hogy mi írjuk még a francia alkotmányt is.

Vagy beállunk az angolszászok mellé (eladjuk nekik az orosz olajat uránt amit átcimkezve hoznak vissza az eu-ba horror áron) és cserébe F35B lesz méghozzá hordozófedélzeti a bérelt új olasz kikötőnkben hordozónk is lesz hozzá meg egy vödör festék hogy a Harry S. Trumant átirhassuk Horthy-ra! 1%/
 
  • Hűha
  • Imádom
Reactions: kamm and cirqle

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 363
14 249
113
A B-t úgy irta valaki egy fórumon, mikor magamban témáztam: ez a balf.sz azt mondja 3000mrd ből több mint 1 mrd lesz egy tétel...erre mivel repül a nasams nem lehet pedig india kb. hasonló összegben rendelt a Kc nem lehet az AV nem lehet...és írtam, hogy szerintem ez a brazil beszerzés alapján griff E lesz, mert pont annyiba kerül...de MG megmondta hogy márpedig 5gen lesz a griffek nem azok és egy hétre rá a Cornstein azt mondta júliusban:
"Biztos vagyok benne hogy Magyarország F35-öt vásárol!"
...és akkor irta nekem egy tag hogy ne kombináljak jól számoltál F35 lesz és két század F35B annyiba kerül a C olcsóbb A-t nem is emlitette.

F-35 vonal szerintem most esélytelen az MH számára, ha meg B, akkor én sírógörccsel kevert keserű röhögőrohamot kapok...

Amúgy ahogy nézem a harci gépek piacának állása (van F-35 de nem akarunk USA függést vs. Európa sehol a kérdésben más meg nincs igazán) arra viheti a HM-et, hogy az orosz elvet követve nem top end gépekre alapoz, hanem brutális légvédelemre - kvázi A2/AD. Amennyiben cél a honvédelem, ez tökéletes vonal, plusz megússzuk a külföldi missziózást ezen a vonalon. Ehhez viszont valami nagyon baszó dróntól ABMig alkalmas réteges légvédelemre kéne indulni, a Gripenek így részben tehermentesülnének és kiszolgálnának még jó sok ideig.
Persze ez magánvélemény.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 830
48 521
113
F-35 vonal szerintem most esélytelen az MH számára, ha meg B, akkor én sírógörccsel kevert keserű röhögőrohamot kapok...

Amúgy ahogy nézem a harci gépek piacának állása (van F-35 de nem akarunk USA függést vs. Európa sehol a kérdésben más meg nincs igazán) arra viheti a HM-et, hogy az orosz elvet követve nem top end gépekre alapoz, hanem brutális légvédelemre - kvázi A2/AD. Amennyiben cél a honvédelem, ez tökéletes vonal, plusz megússzuk a külföldi missziózást ezen a vonalon. Ehhez viszont valami nagyon baszó dróntól ABMig alkalmas réteges légvédelemre kéne indulni, a Gripenek így részben tehermentesülnének és kiszolgálnának még jó sok ideig.
Persze ez magánvélemény.
Őszintén remélem, hogy ezt a magánvéleményedet sokan fogják Gazsiék köreiből olvasni! :) Tökéletesen levezetted.
Az aktuális repülőtechnikai state-of-the-art az óceán túlpartján készül (és még sokáig ott is fog!), fekete lóként talán Kína, még kevésbé az OF is labdába rúghat, de pont ettől a háromtól nem kívánunk technikát venni. Mástól meg nincs mit.
A Gripenjeink önmagukban még légvédelemre is kevesek lesznek, de ha berendezkednénk egy erősen SAM-alapú, erős légvédelemre, ahol a vadászok csak egy elem, kiegészítve a többit, akkor akár elég is lehet.

Az mondjuk jó kérdés, hogy valóban ütős légvédelmi rendszereket honnan is tudnánk most beszerezni ;)
 
  • Vicces
Reactions: kamm

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Őszintén remélem, hogy ezt a magánvéleményedet sokan fogják Gazsiék köreiből olvasni! :) Tökéletesen levezetted.
Az aktuális repülőtechnikai state-of-the-art az óceán túlpartján készül (és még sokáig ott is fog!), fekete lóként talán Kína, még kevésbé az OF is labdába rúghat, de pont ettől a háromtól nem kívánunk technikát venni. Mástól meg nincs mit.
A Gripenjeink önmagukban még légvédelemre is kevesek lesznek, de ha berendezkednénk egy erősen SAM-alapú, erős légvédelemre, ahol a vadászok csak egy elem, kiegészítve a többit, akkor akár elég is lehet.

Az mondjuk jó kérdés, hogy valóban ütős légvédelmi rendszereket honnan is tudnánk most beszerezni ;)
Mondjuk a zsidóktól akikkel amúgy is öribarik lettünk Kiegészítve a nemet nagytesoval.;)
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
Csak abból indulok ki, hogy most mi a terv (2035-re szolgálatba állítják).

Olyan még nem volt, hogy egy ennyire komplex rendszert, mint egy 6. 5. generációs vadászbombázó, érdemi késés nélkül tudjanak kifejleszteni. Ha jól tévedek, prototípus sincs még, egyelőre a koncepciókat véglegesítik.

Hogy milyen faktorok miatt fog ez a földbe állni vagy rengeteget késni:
  • rengeteg új technológiát kell szériába vinni és integrálni...többek közt teljes stealth csomagot és mindent is ütő EW rendszereket...
  • ...egy teljesen új sárkányszerkezetbe...
  • ...egy teljesen új hajtóművel
  • mindezt egy remek európai közös projekt kereteiben, amelyet angolok vezetnek. Japán közreműködéssel :D

Csak a miheztartás végett, az ezzel sok szempontból összemérhető előd, a Typhoon ötlete még 1980 előtt vetődött fel (ECA), a tech demonstrátor már 1986-ban repült.
Viszont az első szériagép 2003-ban készült csak el. Szerinted mitől menne most gyorsabban, úgy hogy nagyságrendekkel komplexebb gépről lenne szó? És még csak protónál se tartunk.

Én örök pesszimista vagyok ilyen szempontból, de azért legyünk realisták, szériagyártású Tempest nem lesz 2035-ben, de szerintem 2037-ben sem. Talán nullszériás darabok, tesztelésr

Őszintén remélem, hogy ezt a magánvéleményedet sokan fogják Gazsiék köreiből olvasni! :) Tökéletesen levezetted.
Az aktuális repülőtechnikai state-of-the-art az óceán túlpartján készül (és még sokáig ott is fog!), fekete lóként talán Kína, még kevésbé az OF is labdába rúghat, de pont ettől a háromtól nem kívánunk technikát venni. Mástól meg nincs mit.
A Gripenjeink önmagukban még légvédelemre is kevesek lesznek, de ha berendezkednénk egy erősen SAM-alapú, erős légvédelemre, ahol a vadászok csak egy elem, kiegészítve a többit, akkor akár elég is lehet.

Az mondjuk jó kérdés, hogy valóban ütős légvédelmi rendszereket honnan is tudnánk most beszerezni ;)
Csak Izraelből.
 
  • Tetszik
Reactions: jimkirk and cirqle

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
Mennyire lenne ördögtől való 0 km es "D"-t , megcsinálni felderítő/zavaró változatra?Tudom van a svédeknek Global eye gépük.