[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
Szerintem az az egy szd. 0 km-es "C" sárkány ami itt reggel szóba került kihagyhatatlan ajánlat.Esetleges 3.szd. pedig pénztárcafüggő , de egy opció lehet amit vki délután írt hogy über brutal légvédelem , három szint , maradna a 2.szd. gripen.
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Hát ha mégis Gripen lenne remélem felkérik Szekeres exminiszter Urat az átadás ünnepi beszéd megtartására Hagyományosan vicces szokott lenni :)

Gripenek szálljanak a szélben...
Az k.rvanagy volt! Szerintem MG trollkodásból lehet be is tudná fűzni...hátha elmenne! Bár az öreget kiásták ám valahonnan valamelyik üresüvegkupac alól és még mindig osztja az észt tiszta ideg és szigorú az Atv-ben (imadom az atv-t qrvajó szorakoztató...mindig oda is kommentelek), hogy MINDEN kormányzati sőt szakmai katonai döntés is hiba!!! Ami most jó az azért van mert (statisztikázik) a Vadaival ők már akkor (!) előirányoztak egy felfelé ivelő növekedési pályát! Szerinte az RM deal sz.r elhibazott és lopásról szól és másodkezes amcsi cucc kellene mint a bezzegrománoknak...és már akkor sem értett egyet pl. a griffek-el sem!
1szóval mindenkinek sokkal jobb (és szerintem neki is) amikor totálra be van b.szva!
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Mert ezek a gépek nem alapból C/D verziók, hanem emlékszeim szerint A/B verziókből "újrahasznosított"/"összelegózott" , reszelt gépek és nem is véletlen az EBS HU megnevezés. Jelenleg ezekről a gépekről beszélünk és nem az E-ről vagy NG-ről (de javíts ki ha tévedek, eléggé nem vagyok naprakész). Ez mellett azért jóval kevesebb fegyvert is tudnak vinni ráaádsul nekik nem csak a légtéret kell védeni, hanem földi célokat is támadni kellene. Erre az a 14 nagyon kevés, de talán még a 24 is.
Eléggé eldöntött ténynek tűnik a második század, szóval lesz 24 körüli vadászgépünk.
A második század gépei nem "összelegózott" EBS HU lesz hanem alig használt vagy épp null kilométeres C gépek. E/F sem kizárt bár a gép elég sokban eltér a C/D-től és lényegesen drágább lenne. Szerintem 3-4 év múlva lehetne legkorábban a flotta bővítés mert idő kell a feltételek megteremtésére. Szóval ha kifut a mostani lízing 2026-ban, akkor lehetne indítani egy újat másik 12-14 gépre.
Valamelyik riportban volt, hogy általában 4 gép van valamilyen karbantartás alatt egy időben, szóval ez kb. 10 bevethető gépünk van rendszerint. Ez tényleg csak légtár védelemre elég vagy még arra se.
24 géppel már jutna kapacitás csapásmérésre, bár ahhoz a fegyverzeten is kellene fejleszteni: dupla indító lézerbombákhoz mint a svédeknél és sokkal több saját GBU-49-es és SDB kellene.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 151
113
24 géppel már jutna kapacitás csapásmérésre, bár ahhoz a fegyverzeten is kellene fejleszteni: dupla indító lézerbombákhoz mint a svédeknél és sokkal több saját GBU-49-es és SDB kellene.
kb. ezt ragoztuk már az elejétől itt mindannyian, a gépek képességeinek töredékét használtuk eddig ki, kellő mennyiségű és minőségű (Meteor,SDB,Recce/Litening pod) fegyverzettel és +gépek megjelenésével nagyon jó minőségű légierőt tudhatnánk magunkénak itt a környéken.

Hiába lesznek pár év múlva F-16V-k felvidéken minimális fegyverzettel, hiába lesz több régi F-16 a románoknál, esetleg új gépek horvátországban, általánosságban az "új generációs tipuson" nekünk van már most is a legnagyobb üzemeltetési és repülési tapasztalatunk. Mire mindenki belerázódik és beletanul a pár év gyári support utáni saját üzemeltetésbe, megtanul minden fegyvert és megszerez minden képesitést, addig mi is fejlődünk tovább.

Kellő mennyiségű modern fegyverzet és repült óra, valamint a hadműveleti szempontból feltétlenül szükséges plusz gépmennyiség a minimum,...a váltásig, ami kell. :)
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
kb. ezt ragoztuk már az elejétől itt mindannyian, a gépek képességeinek töredékét használtuk eddig ki, kellő mennyiségű és minőségű (Meteor,SDB,Recce/Litening pod) fegyverzettel és +gépek megjelenésével nagyon jó minőségű légierőt tudhatnánk magunkénak itt a környéken.

Hiába lesznek pár év múlva F-16V-k felvidéken minimális fegyverzettel, hiába lesz több régi F-16 a románoknál, esetleg új gépek horvátországban, általánosságban az "új generációs tipuson" nekünk van már most is a legnagyobb üzemeltetési és repülési tapasztalatunk. Mire mindenki belerázódik és beletanul a pár év gyári support utáni saját üzemeltetésbe, megtanul minden fegyvert és megszerez minden képesitést, addig mi is fejlődünk tovább.

Kellő mennyiségű modern fegyverzet és repült óra, valamint a hadműveleti szempontból feltétlenül szükséges plusz gépmennyiség a minimum,...a váltásig, ami kell. :)
Tudomásom szerint csak nekünk lesz Meteor és IRIS-T rakétánk a környéken!
A horvátok MICA rakétákat kapnak, ami még az AMRAAM C7-nél is gyengébb hatótávolság terén. Az osztrákoknál nem tudom mit hordoznak Typhoonok, de velük fogunk utoljára háborúba keveredni és egyébként is kukázni akarják a típust...esetleg bepróbálkozhatnánk az L-39NG-vel náluk. Sidewinder hordozásra az is jó... :p
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 151
113
Tudomásom szerint csak nekünk lesz Meteor és IRIS-T rakétánk a környéken!
A horvátok MICA rakétákat kapnak, ami még az AMRAAM C7-nél is gyengébb hatótávolság terén. Az osztrákoknál nem tudom mit hordoznak Typhoonok, de velük fogunk utoljára háborúba keveredni és egyébként is kukázni akarják a típust...esetleg bepróbálkozhatnánk az L-39NG-vel náluk. Sidewinder hordozásra az is jó... :p
Ha eltekintünk az E/F változattól, akkor nálunk a gépenként hordozható fegyver mennyisége az örök probléma, amiben az SDB-k megjelenése könnyitene annyiban, hogy 2+2 AA rakéta mellett tudna "értelmes" csapásmérő képességet vinni magával egy (!) pótos mellett, de ezt már @molnibalage soxor részletesebben is kifejtette.
6b05f73fa19cbc8553d66daf074c75c2.jpg


Valahogy igy!:rolleyes:
 
M

molnibalage

Guest
Ha eltekintünk az E/F változattól, akkor nálunk a gépenként hordozható fegyver mennyisége az örök probléma, amiben az SDB-k megjelenése könnyitene annyiban, hogy 2+2 AA rakéta mellett tudna "értelmes" csapásmérő képességet vinni magával egy (!) pótos mellett, de ezt már @molnibalage soxor részletesebben is kifejtette.
6b05f73fa19cbc8553d66daf074c75c2.jpg


Valahogy igy!:rolleyes:
A gépnek már csak valahogy a fegyvertartókba épített MAWS kéne.
Az AESA radar szép álom, de az árát is el tudom képzelni...
 
M

molnibalage

Guest
.Lehet tévedek, de én szinte biztos vagyok benne - a jelenlegi állás / információm szerint- , hogy mi F-35-t nem veszünk. Én helyette inkább 1 Rafale NG-t látnék.. nekem ez a Gripen egyre jobban tévútnak tűnik, a háború közelségében. Bár azt nem sajnálom, hogy egyre több képességét szerezzük meg és használjuk ki.
Ne haragudj, de ennél hülyébb ötlet kevesebb létezik...

A 4. generációs MiG-29-est, lecseréltük egy Gripenre, ami 4+, majd egy 4++ gépet vennél DRÁGÁBBAN, mint az F-35A, ami kevesebbet tud és annyit sem tudnánk az ára miatt kihozni belőle, mint a C Gripenből.
Amúgy mi az a Rafale NG? Ha valami paper plane, akkor még viccesebb az ötlet is.

Ráadásul olyan Gripeneket cserélnél le, amit 2026-ban fizetünk ki és lesz magyar tulajdon? Aminek a repült órákra nézve az élettartam FELÉT sem érték el...?
Komolyan mondom, hanyadjára kell még ilyen hülye ötletekkel foglalkozni...?
Mert ezek a gépek nem alapból C/D verziók, hanem emlékszeim szerint A/B verziókből "újrahasznosított"/"összelegózott" , reszelt gépek és nem is véletlen az EBS HU megnevezés. Jelenleg ezekről a gépekről beszélünk és nem az E-ről vagy NG-ről (de javíts ki ha tévedek, eléggé nem vagyok naprakész). Ez mellett azért jóval kevesebb fegyvert is tudnak vinni ráaádsul nekik nem csak a légtéret kell védeni, hanem földi célokat is támadni kellene. Erre az a 14 nagyon kevés, de talán még a 24 is.
Attól, mert speciális változat nem gányolt.
Használt A/B szárnyak vannak új C/D törzselemhez téve, illetve van rajta L16 is a svéd data link mellett és néhány további apró változtatás, ami nem a harcértéket, inkább csak helyi viszonok miatt van. Ez nem sufnitunung, aminek te mintha próbálnád beállítani.

Mi a tévút ebben, kérlekalássan...?
 

pela3

Well-Known Member
2013. október 17.
1 638
876
113
Ne haragudj, de ennél hülyébb ötlet kevesebb létezik...

A 4. generációs MiG-29-est, lecseréltük egy Gripenre, ami 4+, majd egy 4++ gépet vennél DRÁGÁBBAN, mint az F-35A, ami kevesebbet tud és annyit sem tudnánk az ára miatt kihozni belőle, mint a C Gripenből.
Amúgy mi az a Rafale NG? Ha valami paper plane, akkor még viccesebb az ötlet is.

Ráadásul olyan Gripeneket cserélnél le, amit 2026-ban fizetünk ki és lesz magyar tulajdon? Aminek a repült órákra nézve az élettartam FELÉT sem érték el...?
Komolyan mondom, hanyadjára kell még ilyen hülye ötletekkel foglalkozni...?

Attól, mert speciális változat nem gányolt.
Használt A/B szárnyak vannak új C/D törzselemhez téve, illetve van rajta L16 is a svéd data link mellett és néhány további apró változtatás, ami nem a harcértéket, inkább csak helyi viszonok miatt van. Ez nem sufnitunung, aminek te mintha próbálnád beállítani.

Mi a tévút ebben, kérlekalássan...?

A Gripenek nem most lesznek kikukázva és nem is jövőre, ezt már elmondták, nem is erre gondoltam. Én konkrétan a váltótípusára gondoltam ( tudod , arra ami a Griffek után fog jönni). Igen Rafale NG nem egy létező gép , talán még papíron sem viszont lassan nekik is elkellene kezdeni tervezgetni valamit, mert a franciák szeretik a saját gyártást és lehet hamarabb megvalósul , mint a Tempest.

Nem tudom miért gondolod azt, hogy a Gripent most azonnal kéne cserélni , ezélt gőgös felindulásnak gondolom. A Gripeneket nem akarjuk lecserélni most és a következő 5 évben sem, nem véletlenül, én sem azt mondtam, hogy le kell cserélni, hanem hogy nem a legjobb döntés volt, hogy PC ként fogalmazzak. Talán majd 5 év múlva kell elgondolkodni rajta, hogy mi legyen a váltótípusa a jövőben.

Milyen más -nyugati- váltotótípust tudsz az F35-ön kívül, ami jelenleg kész? Jelenleg a légierőben nem igazán van olyan repülőeszköz amit cserélni kellene. (és / vagy nincs meg hozzá a beszerzés).

De egyébként sajnos a pár éven belüli csere sem lehetetlen... emlékezz csak mi volt a Mig29esekkel, most meg azért vettünk jópár L39NG-t is....


Mi a tévút benne? Mennyi van a szárnyakban és hozzáképest a törzsben? Mennyivel potensebb és költséghatékonyabb eddig - az eltelt idő alapján is - mint mondjuk 1 F-16 vagy Rafale , az azonos szintű/korú modernizációval, felszerelésekkel? De ezt mondjuk a Gripenek megérkezésétől számold. Mert szerintem, ha akkor F16-ost veszünk és azt is hasonló szinten updateljük,mint a Gripeneket lehet picit potensebb gépeink lennének.
 
  • Tetszik
Reactions: cirqle

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 768
2 330
113
A gépnek már csak valahogy a fegyvertartókba épített MAWS kéne.
Az AESA radar szép álom, de az árát is el tudom képzelni...
Nos , mint ahogy itt a héten kiderült , a svédeknek van 0 km es sárkányuk "C"-ből , egy szd.-nyi.A lehetőség adott , a svédek AESA radarját bele lehetne tenni és mêg nagyon sokmindent.Úgy meglehetne csinálni hogy csak na.Valószínű jobb lenne mint az amerikai F-16 Block 70/72 !
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 753
5 900
113
Nos , mint ahogy itt a héten kiderült , a svédeknek van 0 km es sárkányuk "C"-ből , egy szd.-nyi.A lehetőség adott , a svédek AESA radarját bele lehetne tenni és mêg nagyon sokmindent.Úgy meglehetne csinálni hogy csak na.Valószínű jobb lenne mint az amerikai F-16 Block 70/72 !
Az Erik radarja nem fér a C orrába. Vagy valamilyen pod-ra gondolsz?
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Nos , mint ahogy itt a héten kiderült , a svédeknek van 0 km es sárkányuk "C"-ből , egy szd.-nyi.A lehetőség adott , a svédek AESA radarját bele lehetne tenni és mêg nagyon sokmindent.Úgy meglehetne csinálni hogy csak na.Valószínű jobb lenne mint az amerikai F-16 Block 70/72 !
Földi célpontok ellen erősebb az F-16, de légiharcban a Meteor miatt a Gripen előnyben lehet.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 028
38 384
113
Ha a modernizált "C" megkaphatná , a svéd AESA radart , plussz a teljes földi célpontok elleni rendszeresített fegyverzetet..
A C-hez nem sok földi célok ellen fegyverzet lett integrálva. Lézerbombák, SDB, Maverik, Taurus.
Maverik már nincs gyártásban, Taurusunk nem hiszem, hogy lesz.

Már sokszor volt róla szó hogy mozgó célok ellen csak a kis hatótávolságú (kb. 14 km) lézerbombák vannak, ami nem túl ideális.
Magyarországnak ezekből sincs önálló készlete vagy csak elhanyagolható mennyiség.

SDB II Stormbaker kellene a leginkább vagy Brimstone....
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974