[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

hózentróger

Well-Known Member
2022. február 25.
705
2 771
93
+ Pilotajuk is van mzárolva?:D

Erről valami pontosabb?
carbonite.png
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 031
38 391
113
A második Gripen század mellé? :oops:
Minden is kell! :D

@Koleszkaja
"Ha megnézzük, hogy globálisan kinek adnak el F-35-ös 5. generációs repülőgépeket, akkor láthatjuk, hogy csak a legmegbízhatóbb amerikai szövetségeseknek, akik nem fogják az első nap a kínaiaknak eladni a feketepiacon alkatrészként, illetve nem fogják beengedni őket megmutatni, hogy mitől repül, hogy működik az elektronikája." (Fentebb említett portfólió cikk)

Vajon mi benne lennénk abban a "megbízható körben" aki nem mutogatná meg a kínaiaknak, oroszoknak?! :p
 

Koleszkaja

Well-Known Member
2020. szeptember 5.
1 948
7 722
113
Minden is kell! :D

@Koleszkaja
"Ha megnézzük, hogy globálisan kinek adnak el F-35-ös 5. generációs repülőgépeket, akkor láthatjuk, hogy csak a legmegbízhatóbb amerikai szövetségeseknek, akik nem fogják az első nap a kínaiaknak eladni a feketepiacon alkatrészként, illetve nem fogják beengedni őket megmutatni, hogy mitől repül, hogy működik az elektronikája." (Fentebb említett portfólió cikk)

Vajon mi benne lennénk abban a "megbízható körben" aki nem mutogatná meg a kínaiaknak, oroszoknak?! :p
Ha repuk vissza térnek akkor igen , ha nem akkor nem


Meg egyébként is , ezert van A B meg C verzio . Legmegbízhatóbbak kapják az A-t az a fullos , a C a legszarabb , az kaphatjuk mi is :D :D :D
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 525
93 803
113
Minden is kell! :D

@Koleszkaja
"Ha megnézzük, hogy globálisan kinek adnak el F-35-ös 5. generációs repülőgépeket, akkor láthatjuk, hogy csak a legmegbízhatóbb amerikai szövetségeseknek, akik nem fogják az első nap a kínaiaknak eladni a feketepiacon alkatrészként, illetve nem fogják beengedni őket megmutatni, hogy mitől repül, hogy működik az elektronikája." (Fentebb említett portfólió cikk)

Vajon mi benne lennénk abban a "megbízható körben" aki nem mutogatná meg a kínaiaknak, oroszoknak?! :p
Szal a NASAMS-ot meg A HIMARS-ot lepasszolhatjuk Kínának. Bár ez utóbbit ha betolják Ukrajnába, akkor az oroszok is kapnak ajándékba.
 
  • Tetszik
  • Hűha
Reactions: Kim Philby and kamm

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 031
38 391
113
Szal a NASAMS-ot meg A HIMARS-ot lepasszolhatjuk Kínának. Bár ez utóbbit ha betolják Ukrajnába, akkor az oroszok is kapnak ajándékba.
HIMARS-unk nincs, NASAMS pedig annyira nem nagy kunszt és az amcsiknál sincs rendszerben (kivéve Washington DC-nél). Egyik sem a F-35 szint.
Igazából nem az a kérdés hogy adnánk-e ki infót, hanem hogy mi a percepció velünk kapcsolatban...
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 999
23 154
113
Vajon mi benne lennénk abban a "megbízható körben" aki nem mutogatná meg a kínaiaknak, oroszoknak?! :p
Szerintem ez a "MO nem megbizható szövetséges" ez egy olyan urban legend, amit ezer dologgal lehet cáfolni. Akár hogyan is nézzük, a Honvédségnek ugyanúgy meg kell felelnie egy csomó kritériumnak a szövetségen belül, mint bárki másnak. Egy csomó közös (NATO) és egyéb programban (akár nem NATO) benne vagyunk, amit napi szinten csinálni kell. Ha holnap a politikai vezetés beleszállna valamiért valami NATO ügybe, attól még másnap ugyanúgy tenné mindenki a dolgát katonáéknál, mert qrvára senkit nem érdekel ott, hogy mit rinyálnak fent a politikusok, nekik feladataik vannak.
 
K

kamm

Guest
HIMARS-unk nincs, NASAMS pedig annyira nem nagy kunszt és az amcsiknál sincs rendszerben (kivéve Washington DC-nél). Egyik sem a F-35 szint.
Igazából nem az a kérdés hogy adnánk-e ki infót, hanem hogy mi a percepció velünk kapcsolatban...

Minden is kell! :D

@Koleszkaja
"Ha megnézzük, hogy globálisan kinek adnak el F-35-ös 5. generációs repülőgépeket, akkor láthatjuk, hogy csak a legmegbízhatóbb amerikai szövetségeseknek, akik nem fogják az első nap a kínaiaknak eladni a feketepiacon alkatrészként, illetve nem fogják beengedni őket megmutatni, hogy mitől repül, hogy működik az elektronikája." (Fentebb említett portfólió cikk)

Vajon mi benne lennénk abban a "megbízható körben" aki nem mutogatná meg a kínaiaknak, oroszoknak?! :p

6ipb1z.jpg


Szerintem ez a "MO nem megbizható szövetséges" ez egy olyan urban legend, amit ezer dologgal lehet cáfolni. Akár hogyan is nézzük, a Honvédségnek ugyanúgy meg kell felelnie egy csomó kritériumnak a szövetségen belül, mint bárki másnak. Egy csomó közös (NATO) és egyéb programban (akár nem NATO) benne vagyunk, amit napi szinten csinálni kell. Ha holnap a politikai vezetés beleszállna valamiért valami NATO ügybe, attól még másnap ugyanúgy tenné mindenki a dolgát katonáéknál, mert qrvára senkit nem érdekel ott, hogy mit rinyálnak fent a politikusok, nekik feladataik vannak.
clapping-leonardo-dicaprio.gif
 
K

kamm

Guest
most nézem, svédeknek is 6.12 billion usd és van 70 grippenük, flotájuk ,nagyon komoly szárazföldi jármű állományuk, magasabb katonai fizukkal ....
Ha optimalisan (azaz meg nem idealisan) 40-45 Gripennel szamolunk a jovoben (ez kb a hasonlo meretu Portugalia es Svedorszag koze esik, a rizikonak megfeleloen kicsit a svedek fele sulyozva), akkor ahhoz eleg 18-20 trainer osszesen, Zlint, L39-et es Gripen D-ket mind beleertve - ez viszont realisan max 10-12 ilyen uj Aero trainer vasarlasat jelenti.
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
- ez viszont realisan max 10-12 ilyen uj Aero trainer vasarlasat jelenti.
Szép találat :)
Namarmost mindezek alapjan szerintem az optimalis nekunk ilyesmi lenne (nem sorrendben, csak siman listazva):

40+ Gripen a jelenlegieket beleertve (azaz 28-32 Gripen E)
2 AEW&C (az a kicsi Embraer-Elta P600 is tokeletesen eleg lenne)
3-4 KC-390 (egy keszen, mint tanker)
2 A319 meg sok is VIPnek/csapatszallitasra ekkora orszagnak
1 Falcon boven eleg VIP celokra
16 H225M tuti eleg lesz
20 H145M ebbol max a fele lesz szerintem normalisan (Spike NLOS) felfegyverezve, ezert kellene
12-16 modern attack heli (kb a jelenlegi Mi-24 duplaja), ejjel-nappa harcra felkeszitve
3 modernizalt, nem szarra jatott Chinook, hogy legyen heavy lift es egyben minden KRD nyugot letudjunk vele (belefer meg a hulye Polaris buggyjuk is)
15-20 trainer (beleertve a meglevo 2 Gripen D is)
Amikor először szóba került a heli beszerzés, páran álmodoztunk CH-47-ről is, de akkor még a kisebbek is vágyálom kategória volt.
Érdekes, hogy azóta ez többeknél is felvetődött komolyan, még @Allesmor Obranna is írt róla. Akkor én úgy 3-5 db-ra gondoltam, ami kihasználható és extra képességet adna.
Ha egyszer vennénk, nekem is telitalálatosom lenne:D

2014:
Én wolfram-mal vagyok egy hullámhosszon a koncepciót tekintve.
Szerintem az EC(145)645T2-nél nincs tökéletesebb szakmai megoldás, ami is passzol a politikai vonalhoz. Értelmes megoldás a mentőknek, MH-nak, rendőröknek (katasztrófavédelemnek teljesen felesleges heli, arra ott az MH).
.....
Én az Ah-6i mintájára 5-6 db-ot erősen felhúznék harci heli célra.

Ha kifutnak a Mi-8/17 verziók, utána jöhetne egy közepes vagy nehéz típus. Logikus lenne az akkorra már gondolom kiforrottabb NH-90.

De elképzelhetőnek tartom, hogy alacsonyabb számban (3-5) az EC-k mellé jó lenne a Chinook (az AW gyártja, ennyit a szar digó minőségről!). Még az is előfordulhat, hogy lehetne találni alkalmi civil (értsd: fizetős) feladatokat, felhasználást is a gépeknek: teherbeemelés, műszaki mentés, ilyenek. Távoli példának ott a Ruszlán flotta alkalmazása.
A harci értékét, alkalmazási potenciálját pedig gondolom nem kell ecsetelnem. A Chinook egyszerűen tökéletes masina, nem véletlenül a saját váltótípusa. Tudom, hogy rohadt drága, de szerintem 1 példány ér annyit mint 2-3 közepes gép.
Nos az NH-90 nem lett sokkal kiforrottabb és ma már nem kell polgári célokat kihangsúlyozni katonai beszerzésnél.
2016:
wolframmal mi egy H145M (EC645T2) flotta mellé tennénk egy nagyobb teherbírású gépet (AW101). A H145M-ből lehet faragni tisztességes fegyveres gépet, illetve alkalmas gyors deszantolásra is, állítólag 10 fő fér fel rá és szintén 3 helyen nyílik. Hasonlóképp működhetne, mint a Huey Vietnamban.
Szerintem egy Merlinnek elsősorban nem a frontvonalban kell mozognia, a front mögé kell utánpótlást szállítania, csapatokat, járműveket, műszaki eszközöket mozgatnia. Erre kell a kapacitás és ekkor hasznos a rámpa is.
Persze a Cougar sem lenne rossz erre a feladatra, de a Merlin eggyel hasznosabbnak néz ki. A rámpa az önvédelemnél sem utolsó szempont!
Végül összeállt a későbbi koncepció.
Lehet, már akkor is olvastak minket?:rolleyes:
Szóval, kedves @Nem Dr Maróth Gáspár , mikor jönnek a Chinook-ok?:D
 

Vipera kapitány

Well-Known Member
2021. május 11.
940
8 155
93
Szerintem a vadászgépbeszerzés már eldőlt 2020ban nyáron. Akkor irtam is minden felületen, mert figyeltem minden hírt és, hogy az ATV-ben Harangozó Tamás elmesélte, hogy bent volt egy s.o.s gyors hirtelen összerántott honvédelmi bizottsági ülésen ahol őket mint ellenzék már csak a végredménnyel fogadták. Nagyon sebtiben hirtelen a semmiből lett összehozva és minden államtitok volt ők meg csak biodíszlet (mondjuk azert jó kis biodiszlet lehetett a vaddisznóágnes). Annyit elmondhatott, hogy volt egyetlen tétel (!!!), ami 1000 milliárd forint volt (akkor még kevesebbet is ért a dollár) és mikor kérdezgette a szerkesztő hogy mégis mi a toszt vettünk hirtelen 1000 milliárdért azt mondta a Harangozó vigyorogva miközben kitartotta a tenyerét:

"Repül! :) (majd a kezével egyhelyben lefelé lebegő manőverező mozdulatot tett) ...így repül! :) ..."

Aztán mondta Popcornstein rá egy hetre, hogy ő biztos benne hogy mi F35-öt veszünk! Akkoriban 18-20 darab F35-öt tudtunk volna kipengetni annyiból...Bélásat... F35-B-t.
Lehet a Viktor tudta hogy bukni fog a Trump aztán gyors megrendeltük
 

laca

Well-Known Member
2013. november 6.
803
2 037
93
Szerintem a vadászgépbeszerzés már eldőlt 2020ban nyáron. Akkor irtam is minden felületen, mert figyeltem minden hírt és, hogy az ATV-ben Harangozó Tamás elmesélte, hogy bent volt egy s.o.s gyors hirtelen összerántott honvédelmi bizottsági ülésen ahol őket mint ellenzék már csak a végredménnyel fogadták. Nagyon sebtiben hirtelen a semmiből lett összehozva és minden államtitok volt ők meg csak biodíszlet (mondjuk azert jó kis biodiszlet lehetett a vaddisznóágnes). Annyit elmondhatott, hogy volt egyetlen tétel (!!!), ami 1000 milliárd forint volt (akkor még kevesebbet is ért a dollár) és mikor kérdezgette a szerkesztő hogy mégis mi a toszt vettünk hirtelen 1000 milliárdért azt mondta a Harangozó vigyorogva miközben kitartotta a tenyerét:

"Repül! :) (majd a kezével egyhelyben lefelé lebegő manőverező mozdulatot tett) ...így repül! :) ..."

Aztán mondta Popcornstein rá egy hetre, hogy ő biztos benne hogy mi F35-öt veszünk! Akkoriban 18-20 darab F35-öt tudtunk volna kipengetni annyiból...Bélásat... F35-B-t.
Lehet a Viktor tudta hogy bukni fog a Trump aztán gyors megrendeltük
De miért kéne nekünk "Bélás", ahogy hívod? Vesz valaki B-t, akinek nincs flottája?