[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Igen ; legalább.Csak egy példa ; itt fórumon is ment/megy a vita a flottabővítésel kapcsolatban.Ott is lehet hogy már csak voltak lehetőségeink..... A légvédelemnél érzem csak hogy ott mindenből új és a lehető legkorszerűbb kell/kellene!
A Gripen flottára jelenleg még nyitva kell legyenek a lehetőségek.
Viszont az aggasztó, hogy több helyen is felmerült, hogy az ukránok kapnának Gripeneket. Szóval, ha használt cumóba gondolkodunk, akkor - akármennyire is nincs fölös lóvé - elő kell kapni a csekkfüzetet.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 701
76 695
113
Viszont az aggasztó, hogy több helyen is felmerült, hogy az ukránok kapnának Gripeneket.

Igen ; a you tube-on 3-4 különbőző csatorna adja az ukrán-gripen projectet!
A svédek annyira be vannak pánikolva az oroszoktól, hogy inkább belépnek a NATO-ba. Ráadásul annyira titkolóznak a Gripennel kapcsolatban, hogy amit a svéd marketingen kívül a Gripenről tudunk, azt a csehektől tudjuk. Szerintem nem fognak használt Gripent adni az ukránoknak, mert megnöveli a kockázatot hogy nyilvánosságra vagy orosz kézbe kerülnek a géppel kapcsolatos információk, ami a saját biztonságukat csökkenti. Ha pedig lelövik őket, az sem lenne jó reklám a SAABnak.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 363
113
A svédek annyira be vannak pánikolva az oroszoktól, hogy inkább belépnek a NATO-ba. Ráadásul annyira titkolóznak a Gripennel kapcsolatban, hogy amit a svéd marketingen kívül a Gripenről tudunk, azt a csehektől tudjuk. Szerintem nem fognak használt Gripent adni az ukránoknak, mert megnöveli a kockázatot hogy nyilvánosságra vagy orosz kézbe kerülnek a géppel kapcsolatos információk, ami a saját biztonságukat csökkenti. Ha pedig lelövik őket, az sem lenne jó reklám a SAABnak.
Ilyen alapon nem nagyon van mit adni az ukránoknak: bármelyiket lelőhet és kikémlelhetik...pedig közép és hosszútávon ott is kell majd egy típusváltás nyugati technikára, mert a ruszki cuccokra nem lesz szupport.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 701
76 695
113
Ilyen alapon nem nagyon van mit adni az ukránoknak: bármelyiket lelőhet és kikémlelhetik...pedig közép és hosszútávon ott is kell majd egy típusváltás nyugati technikára, mert a ruszki cuccokra nem lesz szupport.
Szerintem használt, régi F-16 Amerikából a legvalószínűbb. A régi gépeknek nem sok köze van már az új F-16 változatokhoz és sok helyen már F-35 van helyette. A franciák is kb. bármilyen használt gépet eladnak bárkinek. (Úgy könnyű hogy nem szomszédosak Oroszországgal.)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
Szerintem használt, régi F-16 Amerikából a legvalószínűbb. A régi gépeknek nem sok köze van már az új változatokhoz. A franciák is kb. bármilyen használt gépet eladnak bárkinek. (Úgy könnyű ha nem szomszédosak Oroszországgal.)
Nem a gép maga számit,hanem az elektronika.Gripen mint repülőgép,egy cseppet sem korszerű (alapja a BAe P106-70es évek végi terv...).F404 hajtómű sem mai gyerek.Közben az F16A is felhozható V szintre,ami harcelektronikája jóval korszerűbb,mint a mi gépeinké.Ilyen szempontbol semmi akadálya a Gripen C átadásának az ukránoknak.NASAMS a Sentinel radarral semmivel sem elavultabb,és megkapták.
Inkább most az a kérdés,hogy a vikingek nem e fognak több C modelt saját maguknak megtartani.Az sem elképzelhetetlen,hogy a használtabb gépeket átadják,a letároltakat,kevesebbet repülteket meg megtartják maguknak.
Fenetudjamileszmégitten.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Elméletileg a svédeknek az a 1-1X db " C" sárkány megvan , eddig nem jelent meg semmi hogy elkelt volna!Legalább 6 jó lenne belőlük.Akkor kb. 6 db L-39 is elmenne talán.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 701
76 695
113
Nem a gép maga számit,hanem az elektronika.Gripen mint repülőgép,egy cseppet sem korszerű (alapja a BAe P106-70es évek végi terv...).F404 hajtómű sem mai gyerek.Közben az F16A is felhozható V szintre,ami harcelektronikája jóval korszerűbb,mint a mi gépeinké.Ilyen szempontbol semmi akadálya a Gripen C átadásának az ukránoknak.
Igen, de ehhez az F-16V-ben kb. mindent kicserélnek, a Gripen A/B/C/D között pedig elektronikai szempontból csak kb. szoftverfrissítés/javítás különbség van. Az amerikaiaknak már van az F-16 helyett F-35, a svédeknél viszont C/D Gripen védi az országot kb. 2035-ig.

NASAMS a Sentinel radarral semmivel sem elavultabb,és megkapták.
Az amerikaiaktól. Mert a NASAMS náluk egy általuk kis darabszámban rendszeresített félig európai eszköz volt, így megszabadultak tőle. Legyen a norvégok problémája ha kiderül róla valami. Ők megismerték és fejlesztenek/fejlesztettek helyette mást.

Inkább most az a kérdés,hogy a vikingek nem e fognak több C modelt saját maguknak megtartani.
Ez nekem is eszembe jutott.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 023
38 363
113
Igen, de ehhez az F-16V-ben kb. mindent kicserélnek, a Gripen A/B/C/D között pedig elektronikai szempontból csak kb. szoftverfrissítés/javítás különbség van. Az amerikaiaknak már van az F-16 helyett F-35, a svédeknél viszont C/D Gripen védi az országot kb. 2035-ig.


Az amerikaiaktól. Mert a NASAMS náluk egy általuk kis darabszámban rendszeresített félig európai eszköz volt, így megszabadultak tőle. Legyen a norvégok problémája ha kiderül róla valami. Ők megismerték és fejlesztenek/fejlesztettek helyette mást.
Monjuk a NASAMS-ben az AMRAAM és a Sentinel radar, ami igazán érdekes lehet a ruszkiknak - nem norvég indító konténer meg FDC, ami norvég. Három okból küldték ezt az amcsik Ukrajnába szerintem:
  1. Náluk tényleg nincs rendszerben a DC légvédelmét leszámítva
  2. Az AMRAAM és a SENTINEL is le lesz váltva más típussal 5-10 éven belül. Már mindkettőnek meg van a váltótípusa prototípusként. (AIM-260 JATM, Ghost Eye)
  3. K. sok rakéta van hozzá raktáron NATO-szerte.
 
  • Tetszik
Reactions: Catles

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
Igen, de ehhez az F-16V-ben kb. mindent kicserélnek, a Gripen A/B/C/D között pedig elektronikai szempontból csak kb. szoftverfrissítés/javítás különbség van. Az amerikaiaknak már van az F-16 helyett F-35, a svédeknél viszont C/D Gripen védi az országot kb. 2035-ig.


Az amerikaiaktól. Mert a NASAMS náluk egy általuk kis darabszámban rendszeresített félig európai eszköz volt, így megszabadultak tőle. Legyen a norvégok problémája ha kiderül róla valami. Ők megismerték és fejlesztenek/fejlesztettek helyette mást.


Ez nekem is eszembe jutott.
F16AM/C elektronikája semmivel sem rosszabb,mint a Gripen C-é.
NASAMS amcsi fejlesztés.SAMRAAM/HUMRAAM néven csinálták.Norvégok a zárt konténeres inditót fejlesztették hozzá-de annak is a Sea Sparrow inditók az előzményei.
Nincs igazábol jelentősége,hogy milyen roncsokat tudnának az oroszok megszerezni.Ugysem tudnák gyártani.Azt az érzékeny/titkos technológiai fejlezstést,amit meg nagyon dugni akarnak,egyszerúen nem adják át.
Gripen C hardweresen meg 80,90es évekbeli technológia.Egy Samsung tv-ben korszerűbb technológia van.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
Monjuk a NASAMS-ben az AMRAAM és a Sentinel radar, ami igazán érdekes lehet a ruszkiknak - nem norvég indító konténer meg FDC, ami norvég. Három okból küldték ezt az amcsik Ukrajnába szerintem:
  1. Náluk tényleg nincs rendszerben a DC légvédelmét leszámítva
  2. Az AMRAAM és a SENTINEL is le lesz váltva más típussal 5-10 éven belül. Már mindkettőnek meg van a váltótípusa prototípusként. (AIM-260 JATM, Ghost Eye)
  3. K. sok rakéta van hozzá raktáron NATO-szerte.
Amikor ennek sokkal nagyobb tétja volt,bekülték Vietnámba a legújabb gépeiket is.Pedig várható volt,hogy párat lekapnak,és az oroszok átvizsgálják majd a roncsokat-ahogy ez meg is történt.Akkor is az volt,hogy csak bizonyos nagyon titkolt dolgokat egyszerűen kiszereltek belőlük.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 701
76 695
113
Amikor ennek sokkal nagyobb tétja volt,bekülték Vietnámba a legújabb gépeiket is.Pedig várható volt,hogy párat lekapnak,és az oroszok átvizsgálják majd a roncsokat-ahogy ez meg is történt.Akkor is az volt,hogy csak bizonyos nagyon titkolt dolgokat egyszerűen kiszereltek belőlük.
De a dél-vietnámiak csak F-5-ösöket kaptak.
 
  • Tetszik
Reactions: Kim Philby

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
De a dél-vietnámiak csak F-5-ösöket kaptak.
VDK eleinte meg csak MiG17eket.Nem kapták meg se a Volhovot,se a Nyevat.
F5 meg akkoriban egy nagyon is fejlett gép volt-csak kicsi.75 után a szovjetek kivizsgálták őket-és el voltak ájulva,milyen kis technikás jószág.Pedig az F5E már nem jutott el Dél Vietnámba....
Amúgy pont az F-5 kategória hiányzik a nyugati kínláatból: annó ezt fűnek fának osztogatták, nem volt hi-tech, de a legtöbb baráti országnak megfelelt...
Szerintem is.Red Hawk pedig szerintem ugyanúgy adhatna hozzá alapot,mint anno a T38.
1960ban az F5 valójában nagyon is fejlett gép volt.Elektronika akkori állapota miatt nem lehetett akkoriban egy ilyen kis gépet jobban felszerelni.Ahogy fejlődött az elektronika,ugy kerültek rá egyre kifinomultabb harcrendszerek.Ma meg egy brazil F5EM az Elta 2035 radarjával,és a Derby rakétájával (de lehetne hozzá integrálni az AMRAAMot is) ugyanojan jó bvr-ben,mint a mi Gripenjeink
 
  • Tetszik
Reactions: Aladeen

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Értelem nincs,csak személyeskedés.
Az F16AM mint repülőgép,jobb a Gripen A/Cnél.Fegyverzete egyenlőre ugyan az.Elektronikailag kb egy szinten vannak (F16Anak nincs beépitett zavarója,de azt pótolják sokkal nagyobb teljesitményű konténerrel.APG66V4 radar kb ugyan azt tudja,amit a PS05.Változást ezen az AESA upgrade hozna-ami viszont mindkét gépnél lehetséges.).Vagyis több fegyverzettel,hosszabb ideig tud a levegőben maradni-és több van nekik.
Nem az a jó barátod,aki rád hagyja a vesztedet okozható hülyeségedet.És nem az az igaz hazafi,ki hazudik a Hazának.
Én nem értek a repülés technikához csak annyit amit itt tanultam. Hidd el még a te érvelésedet is megvizsgáltam és a többiekével (pedig kamm fórumtárs nem az a szerethető típus na meg a molni) összehasonlítottam, azért az övéké jobban alátámasztott.
De ha a román hozzászólásokat elolvastad volna abban is ugyan azokat az érveket hozták mint a fiúk itt!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
Én nem értek a repülés technikához csak annyit amit itt tanultam. Hidd el még a te érvelésedet is megvizsgáltam és a többiekével (pedig kamm fórumtárs nem az a szerethető típus na meg a molni) összehasonlítottam, azért az övéké jobban alátámasztott.
De ha a román hozzászólásokat elolvastad volna abban is ugyan azokat az érveket hozták mint a fiúk itt!
Kamm svéd és Gripenbolond.Molni meg kb azt irta,amit én.
Jelen pillanatban ez a helyzet.F16 tovább tud,és több fegyverzettel a hadszintéren maradni.És még több is van belőle.
Ezeken korszerűsitési programokkal lehet némileg változtatni.Csak az oláhok öreg F16ait már elég pénztemető korszerűsiteni.De ez a gépek repülési tulajdonságait érdemben nem befolyásolja.F16,mint repülőgép akkor is nagyobb teljesitményű marad (viszont ekkor ezt már a sokkal jobb harcelektronika és fegyverzet képes bőven ellensúlyozni.Ma már a bvr légiharc az elsődleges,és abban a harcelektronika fontosabb,mint a repteljesitmény.Persze a megfelelő harceljárásokkal.Szar taktikával bevetve egy Tie vadász is csak fogyóeszköz)
 

Giskard

Well-Known Member
2021. szeptember 25.
4 154
13 566
113
Kamm svéd és Gripenbolond.Molni meg kb azt irta,amit én.
Jelen pillanatban ez a helyzet.F16 tovább tud,és több fegyverzettel a hadszintéren maradni.És még több is van belőle.
Ezeken korszerűsitési programokkal lehet némileg változtatni.Csak az oláhok öreg F16ait már elég pénztemető korszerűsiteni.De ez a gépek repülési tulajdonságait érdemben nem befolyásolja.F16,mint repülőgép akkor is nagyobb teljesitményű marad (viszont ekkor ezt már a sokkal jobb harcelektronika és fegyverzet képes bőven ellensúlyozni.Ma már a bvr légiharc az elsődleges,és abban a harcelektronika fontosabb,mint a repteljesitmény.Persze a megfelelő harceljárásokkal.Szar taktikával bevetve egy Tie vadász is csak fogyóeszköz)
Na látod te is beismered, hogy az elektronika fontosabb mint a repülési mutatók és abban a gripen rugalmasabb és jobb mint a románok romjai.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 076
33 112
113
Na látod te is beismered, hogy az elektronika fontosabb mint a repülési mutatók és abban a gripen rugalmasabb és jobb mint a románok romjai.
Ez az,hogy nem.Ezek MLU programban folyamatosan korszerűsitett F16AMek.És ugyanúgy megvan a lehetőség a további korszerűsitésre,mint a Gripen C esetében.Az már más kérdeés,hogy a gépek kora miatt érdemes e?(LM mondjuk monmdott olyat,hogy ki lehet hozni akár 15k repült órát is az F16 sárkányokbol-fenetudja)
 

bel

Well-Known Member
2020. augusztus 24.
1 723
4 108
113
Amúgy pont az F-5 kategória hiányzik a nyugati kínláatból: annó ezt fűnek fának osztogatták, nem volt hi-tech, de a legtöbb baráti országnak megfelelt...
Szia,

F-16 most es a kozelmultban, F-35 a jovoben (csak azert nem a jelenben, mert a "war on terror"-ba nem kellett F-22).