[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zulu

Well-Known Member
2012. március 8.
636
907
93
ki monta hogy nem kell alátámasztás.
Ennek a megoldásnak az egyik lényeges része, hogy nem, vagy csak kis mértékben kell hozzá alátámasztás. De ehhez méretezett vastagságú lemez kell. Az amit elsőnek belinkeltél szerintem csak rengeteg alátámasztással bírná megtartani az alakját amint betont öntenek rá.
Alul elég nagy oldalnyomása lesz a betonnak amikor a tetejéhez érnek.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 137
10 465
113
ember zsalunak még OSB táblát is használhatok nemtudom min pörögsz :) Esköszöm létező techjnolófián vergődsz ami nagyiparba elterjedt a legtöbb hangár ebből van.
Részletes technológiát kérsz töllem hogy hol hova milyen módszerrel kell spirálacélt berakni és milyen a vasbeton kötözésének modózata ???

Ne várd töllem valakik ezt tanfolyamba megkapták én nem...

de létező technológián pörögsz hogy nem lehet. létezik a betonfedezékek jelentős része ezzel a technológiával éápül.
és ezt a technológiát az USA hadserege értékesítette civíl felhjasználásra mint oly sok minden mást.
PL az összeszerelhető hídakat. az angolok .bailey híd. ma már bárhol elérhető.
Ez jó, én meg mérnökként már terveztem be ilyen hidat. Nem ugyan az mint az ami a fedezekben bent maradt zsalukent. Más a kettő. Létezik mind a kettő, de nem ugyan az.
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 829
35 133
113
Ez jó, én meg mérnökként már terveztem be ilyen hidat. Nem ugyan az mint az ami a fedezekben bent maradt zsalukent. Más a kettő. Létezik mind a kettő, de nem ugyan az.
azért én hozok neked ellenpéldát.
a_23_d_6_1438870143295_tubosider_elofej.jpg
kicsibe
images
közepesbe https://docplayer.hu/34588448-Atere...lletve-multiplate-hullamacel-belescsovel.html echnológia. beton megerősítéés nem ritka közvetlen a fémre.
én csak irányítottam híd /áteresz építést a betonmegerősítés ott is játszott (közvetlen a fém táblákra) honvédség.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 949
8 407
113
Egy másik topicban írtam, hogy az MHTT Légierő szekciójának havi ülésén előadást tartottam a JAS-9 Gripen modernizálási lehetőségéről. Nos általában nem annyira nagy számú hallgatóság szokott lenni, de most óriási meglepetésemre megjelent Dr.Koller József dandártábornok úr (Légierő pk.) és a másik két előadás mellett meghallgatta az enyémet is. (kb. úgy érzetem magam, mint a focidrukker, aki elmondja a válogatott edzőjének,hogy kéne felállni a csapatnak és mit kéne játszani). Tábornok úr az előadás utáni kötetlen beszélgetés során azt mondta, hogy a saját szakértőkkel ua. eredményre jutottak a modernizáció kérdésében, mint amit felvázoltam, elkérte a Powerpoint bemutatót. Azt, hogy mit adtam elő és mi volt a bemutató részletesen nem írnám le, de nagyon röviden, a JAS-39 megtartása és modernizálása új 5. gen repülőgép helyett. A modernizáció az amennyiben van rá pénz akkor az Mk5 AESA lokátortányéros radarig, bizonyos E változatból átépíthető rendszerekig (pld. MAWS) , az E-hez fejlesztett zavaró konténer beszerzése, illetve a LGBU-k mellett Taurus beszerzése. A-A ban METEOR. IRIS-T combó. (persze jó a C5-is) Ja és + gépek beszerzése. A min. 4 darab azért kell, mert missziós feladat mellett lenne itthon egy század. A balti misszió mellet ne felejtsük,hogy 2010 előtti kormányzat egy géppár akart missziós feladatokra ami 4 gép a tarcsikkal együtt. Ez megegyezik pld Portugália felajánlásával. Nos ezért kell min 4 gép, de jobb lenne 2 század. Ja a modernizáció nem csak müszaki és pénzkérdés, hanem fogalmazza meg a döntéshozó politika mit akar a légierő harcászati erőitől. Mert erről a jelen doktrina - ellentétben pld. a szállítórepülőgép feladatkörétől - nagyon tágan fogalmaz. A modernizáció egyik technikai határa pedig a C/D hütőrendszere és elektromos rendszere.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 761
2 320
113
Egy másik topicban írtam, hogy az MHTT Légierő szekciójának havi ülésén előadást tartottam a JAS-9 Gripen modernizálási lehetőségéről. Nos általában nem annyira nagy számú hallgatóság szokott lenni, de most óriási meglepetésemre megjelent Dr.Koller József dandártábornok úr (Légierő pk.) és a másik két előadás mellett meghallgatta az enyémet is. (kb. úgy érzetem magam, mint a focidrukker, aki elmondja a válogatott edzőjének,hogy kéne felállni a csapatnak és mit kéne játszani). Tábornok úr az előadás utáni kötetlen beszélgetés során azt mondta, hogy a saját szakértőkkel ua. eredményre jutottak a modernizáció kérdésében, mint amit felvázoltam, elkérte a Powerpoint bemutatót. Azt, hogy mit adtam elő és mi volt a bemutató részletesen nem írnám le, de nagyon röviden, a JAS-39 megtartása és modernizálása új 5. gen repülőgép helyett. A modernizáció az amennyiben van rá pénz akkor az Mk5 AESA lokátortányéros radarig, bizonyos E változatból átépíthető rendszerekig (pld. MAWS) , az E-hez fejlesztett zavaró konténer beszerzése, illetve a LGBU-k mellett Taurus beszerzése. A-A ban METEOR. IRIS-T combó. (persze jó a C5-is) Ja és + gépek beszerzése. A min. 4 darab azért kell, mert missziós feladat mellett lenne itthon egy század. A balti misszió mellet ne felejtsük,hogy 2010 előtti kormányzat egy géppár akart missziós feladatokra ami 4 gép a tarcsikkal együtt. Ez megegyezik pld Portugália felajánlásával. Nos ezért kell min 4 gép, de jobb lenne 2 század. Ja a modernizáció nem csak müszaki és pénzkérdés, hanem fogalmazza meg a döntéshozó politika mit akar a légierő harcászati erőitől. Mert erről a jelen doktrina - ellentétben pld. a szállítórepülőgép feladatkörétől - nagyon tágan fogalmaz. A modernizáció egyik technikai határa pedig a C/D hütőrendszere és elektromos rendszere.
Nagyon köszönöm ezt az írást.
 
  • Tetszik
Reactions: kelepisti

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 856
37 996
113
Egy másik topicban írtam, hogy az MHTT Légierő szekciójának havi ülésén előadást tartottam a JAS-9 Gripen modernizálási lehetőségéről. Nos általában nem annyira nagy számú hallgatóság szokott lenni, de most óriási meglepetésemre megjelent Dr.Koller József dandártábornok úr (Légierő pk.) és a másik két előadás mellett meghallgatta az enyémet is. (kb. úgy érzetem magam, mint a focidrukker, aki elmondja a válogatott edzőjének,hogy kéne felállni a csapatnak és mit kéne játszani). Tábornok úr az előadás utáni kötetlen beszélgetés során azt mondta, hogy a saját szakértőkkel ua. eredményre jutottak a modernizáció kérdésében, mint amit felvázoltam, elkérte a Powerpoint bemutatót. Azt, hogy mit adtam elő és mi volt a bemutató részletesen nem írnám le, de nagyon röviden, a JAS-39 megtartása és modernizálása új 5. gen repülőgép helyett. A modernizáció az amennyiben van rá pénz akkor az Mk5 AESA lokátortányéros radarig, bizonyos E változatból átépíthető rendszerekig (pld. MAWS) , az E-hez fejlesztett zavaró konténer beszerzése, illetve a LGBU-k mellett Taurus beszerzése. A-A ban METEOR. IRIS-T combó. (persze jó a C5-is) Ja és + gépek beszerzése. A min. 4 darab azért kell, mert missziós feladat mellett lenne itthon egy század. A balti misszió mellet ne felejtsük,hogy 2010 előtti kormányzat egy géppár akart missziós feladatokra ami 4 gép a tarcsikkal együtt. Ez megegyezik pld Portugália felajánlásával. Nos ezért kell min 4 gép, de jobb lenne 2 század. Ja a modernizáció nem csak müszaki és pénzkérdés, hanem fogalmazza meg a döntéshozó politika mit akar a légierő harcászati erőitől. Mert erről a jelen doktrina - ellentétben pld. a szállítórepülőgép feladatkörétől - nagyon tágan fogalmaz. A modernizáció egyik technikai határa pedig a C/D hütőrendszere és elektromos rendszere.
LGBU-nak nem sok haszna van manapság: stand-off fegyverzete kellene, sok!
Taurusból néhánytucat kellhet maximum spciális megerésített célok ellen. Ezzel szemben sok siklóbomba kell: SDB, Spice-család.

Remélem Koller tábornok úr stábja is erre jut! :)

Vicc, hogy lézer bombázni akarunk amikor bármelyik európai hadszíntér dudig lesz légvédelmi rendszerekkel, MANPADS-okkal leginkább...
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 812
48 349
113
LGBU-nak nem sok haszna van manapság: stand-off fegyverzete kellene, sok!
Taurusból néhánytucat kellhet maximum spciális megerésített célok ellen. Ezzel szemben sok siklóbomba kell: SDB, Spice-család.

Remélem Koller tábornok úr stábja is erre jut! :)

Vicc, hogy lézer bombázni akarunk amikor bármelyik európai hadszíntér dudig lesz légvédelmi rendszerekkel, MANPADS-okkal leginkább...
Te amúgy ismered a doktrínánkat és az abból levezetett követelményeket a légierőnkre és annak fegyverzetére?
Megoszthatnád.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 812
48 349
113
Lehet hogy nem ismeri de a meglátásai azért nem rosszak.
Szerintem azt is csak úgy lehet eldönteni, hogy ha van valami fogalmunk arról, hogy egyáltalán mire akarják használni azt a kevés légierőnket, ami van.
@kelepisti (ezúton is köszi) összefoglalójában volt erről ez-az, de hát az se a teljes kép. Őszintén remélem, hogy a légierőnknek annál több feladatot szánnak, minthogy:
  • legyen
  • néha elküldhessük BAPra, amikor épp rajtunk a sor
  • felajánlunk egy géppárt valami jövőbeli expedíciós hadjáratba

Csak mert khm, azt a szerencsétlen Sztrizset se szedték le márciusban.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 851
113
LGBU-nak nem sok haszna van manapság: stand-off fegyverzete kellene, sok!
Taurusból néhánytucat kellhet maximum spciális megerésített célok ellen. Ezzel szemben sok siklóbomba kell: SDB, Spice-család.

Remélem Koller tábornok úr stábja is erre jut! :)

Vicc, hogy lézer bombázni akarunk amikor bármelyik európai hadszíntér dudig lesz légvédelmi rendszerekkel, MANPADS-okkal leginkább...
Ami azt illeti,ha csak MANPADja van az ellennek, akkor jó az LGBU is.Ha mása is van,nő az az érdekesebb helyzet.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 856
37 996
113
Ami azt illeti,ha csak MANPADja van az ellennek, akkor jó az LGBU is.Ha mása is van,nő az az érdekesebb helyzet.
LGB időjárás függő erősen, lehet hogy lejjebb kell menni hogy lássa a célt és lézerrel jelölhesse meg. Ha a lézer tud működni, akkor a MANPADS is rá tud fogni.

Amúgy azért van minden izraeli bombán elektrooptikai rávezetés, mert náluk meditárrán-sivatagi klímában ezek az esetek nagy részében remekól működnek: se köd, se felhőtakaró. Európában ez nem mindig lenne így...
Ilyen szepontből érdekes hogy mennyire lehet hatásos a kvázi "NATO-standard Harpoon-pótlóvá" vált NSM/JSM észak-európai viszonyok között. Norvégiában radar helyett csak infrára hagytakozó CM-et fejlesztenek...hát érdekes koncepció a ködös Skandináviából...

Ennek ellenére továbbra is jó ötlet lenne Spice-bombákat venni a Gripenekre: a többségében GPS rávezetés is van. A végfázisban meg azért az esetek kb. 80%-ban az elektrooptika is működne (időjárásilag)...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 960
32 851
113
LGB időjárás függő erősen, lehet hogy lejjebb kell menni hogy lássa a célt és lézerrel jelölhesse meg. Ha a lézer tud működni, akkor a MANPADS is rá tud fogni.

Amúgy azért van minden izraeli bombán elektrooptikai rávezetés, mert náluk meditárrán-sivatagi klímában ezek az esetek nagy részében remekól működnek: se köd, se felhőtakaró. Európában ez nem mindig lenne így...
Ilyen szepontből érdekes hogy mennyire lehet hatásos a kvázi "NATO-standard Harpoon-pótlóvá" vált NSM/JSM észak-európai viszonyok között. Norvégiában radar helyett csak infrára hagytakozó CM-et fejlesztenek...hát érdekes koncepció a ködös Skandináviából...

Ennek ellenére továbbra is jó ötlet lenne Spice-bombákat venni a Gripenekre: a többségében GPS rávezetés is van. A végfázisban meg azért az esetek kb. 80%-ban az elektrooptika is működne (időjárásilag)...
A megoldás nem a VAGY,hanem az ÉS.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 949
8 407
113
A Gripen modernizálás előadásom javaslatokat tartalmazott, amelynek megvalósítási korlátai:
pénzügyi,
gazdasági,
katonai,
technikai jellegűek.

A politikának abban van elsődleges felelőssége, hogy a döntéshozóknak kell meghatározni, hogy mit kíván a saját haderejétől.
Lásd Légi szállító fegyvernem - a doktrína szerint a légierő feladata állami és katonai vezetők utaztatása, evakuációs lehetőség, humanitárius akciókban részvétel. Nos itt a Falcon7x amely interkontinentális hatótávolság, majdnem hangsebesség és 16 fő szállítása. Nos mindhárom feladatra megfelelő, tehát a politika által kitalált feladatkörre optimális választás volt. A csapatszállító repülőgépek szintén a magyar könnyüfegyverzetű békefenntartó alakulatok szállítására szintén megfelelő választás.

A harcászati Légierőnek viszont eltérő típusokkal, vagy modernizálással kell megfelelő a doktrína által támasztott követelményeknek:
pld.
Ha Moszkvát /Kijevet kell bombázni - azért írtam, hogy mindkét párt boldog legyen - akkor nem megfelelő a Griff, mert egyrészt nem alacsony észlelhetőségű, másrészt nem rendelkezi stand off fegyverzettel.
Ha Bécset kell bombázni, nos oda elég a LGBU, és a mostanában már kombinált GPS/LGBU. Egyszerüen ha felső az ég, akkor GPS-el bombázunk stacionáris célpontot, ha nincs felhő, akkor LGBU..
Ha CAS kell Maliban, akkor probléma van, mert 3 nedves póttartály még többszöri utántöltéssel is kell a cél eléréséhez és visszarepüléshez, és SBD kell, hogy legalább 8 bombát vihessünk, és legyen két IRIS-T önvédelmi rakétánk..

A példák hülyék és sarkítottak de gondolom értitek miről van szó. Nos egy század Gripen, nem a kard éle, tehát nem mi repülünk Moszkva/Kijec ellen, még akkor sem ha nem a mostani kormánykurzus regnál.. Mennyiségi problémáink miatt is.

A mi doktrinánknak tényleg közel ennyit kell tudnia:
  • legyen (békebeli légirendszeti feladat, gyakorlás)
  • legyen, légtérvédelem és földi csapatok támogatása
  • néha BAPra, illetve például Izlandi misszió, amikor épp rajtunk a sor
  • felajánlunk egy géppárt valami jövőbeli expedíciós hadjáratba (ha nemzeti érdekünk is ugy akarja, illetve 5 cikkely)
Ennél többet egy ekkora ország légierejének nem kell tudnia. Ez azonos cca. Portugália (hasonló ország és légierő) méretű, lakosságú és közeli GDP-s országnak.