[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
@kamm Mindennemű hidden agenda nélkül kérdezem: honnan tudjuk ennyire biztosan, hogy a SAAB EW rendszerei ennyire ütősek?
Valamiért mindig, amikor szóba kerül nálad a Gripen, hirtelen úgy pozícionálódik, mint valami szuperfegyver, ami mindent is tud jammelni.
Szóval: honnan tudjuk ezt biztosan, figyelembe véve, hogy kurrens EC(C)M rendszerekről kb semmi se tudható publikusan a dobozok befoglaló méretein kívül?

Csak mert nekem nem áll össze a kép, mert egy olyan rendszerről beszélünk (a Gripen esetében), amely éles (/forró) konfliktusban tudtommal még nem szerepelt sehogy.

Megköszönöm, ha nem bunkózol a válaszodban.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 032
10 065
113
Mit tagad es ki? :rolleyes: Sehova nem kell 1000 kilomteres tavolsag, ertelmetlen, amit allitasz.


Ugyan dehogyis. :)
Itt van korabban az evtizedes F-16 es F-15 amerikai uzemelteto mernokkatona blogja, konkretan darabokra szedi ezt az egesz idiota elkepzelest, hogy a single-engine, alulbeszivos F-16 barhonnan uzemeltetheto lenne, mint vegytiszta kifutorol.
Miért, Kelet-Ukrajna milyen messze van Nyugat-Ukrajnától? Mennyit tud körözni a Gripen C?
akkor én photoshopoltam a képeket? nem értem, ott a kép, Tajvan évtizedek óta csinálja az útról való üzemeltetést, akár csak Finnország.
A hidegháború alatt még németországi gyakorlatokon tudták (vagyis nem tudták, hogy ezt nem tudják mint te tudod hogy nem tudták) üzemeltetni az F-16-ot és F-15-öt is az autpályáról, aztán ez a tudás kikopott mert Ahmed, a kecsekepásztor ritkán bombázza le a repteret, most majd mind újra tanulják, hisz láthatóan a feladat megoldható és hasznos. Ez nem a Gripen különlegessége, hiába reklámozzák ezzel, pláne hogy a futóműve rühelli a nem tökéletes felületet.
1984-150-f-15.jpg
1984-080-c-130-hercules.jpg
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
@kamm Mindennemű hidden agenda nélkül kérdezem: honnan tudjuk ennyire biztosan, hogy a SAAB EW rendszerei ennyire ütősek?
Valamiért mindig, amikor szóba kerül nálad a Gripen, hirtelen úgy pozícionálódik, mint valami szuperfegyver, ami mindent is tud jammelni.
Szóval: honnan tudjuk ezt biztosan, figyelembe véve, hogy kurrens EC(C)M rendszerekről kb semmi se tudható publikusan a dobozok befoglaló méretein kívül?

Csak mert nekem nem áll össze a kép, mert egy olyan rendszerről beszélünk (a Gripen esetében), amely éles (/forró) konfliktusban tudtommal még nem szerepelt sehogy.

Megköszönöm, ha nem bunkózol a válaszodban.
Libiaban szetepelt,de nem valami dicsosegesen.Lenxegeben semmit nem tudtak vele kezdeni,mert a sved gepek nem bolzak kepesek kommunikalni a NATO szabvanyon.Vegul oreg,meg filmre dolgozó kontenerrel felderitettek.......
Cken nincs MAWS,nincs vontatott csali,egy 25 eves nem tul rros zavaroado van benne.90rs evek beli magyar ertekeles szerint,jocskan elmarad a Mirage 2000-5 zavaro kapacitasstol.Amit jonak szoktak ertekelni,az a besugarzas jelző es jelfogo rendszere.Hogy sz F16Cnel jobb van rajta- dehat azon rgy 80 ss evekbeli rendszer volt akkoriban,dzoval annyira nem meglepő.
Ebe meg az egyik beszállító az Elbit,pl a ezen már van MAWS,az Elbit PAWS,ami az IAF F16In,meg a kolumbiai Kfireken is van .ECM rendszerebe meg az ugyancsak ezeken a gepeken levo Esmars V4 elemeibol szallitanak.NEM az Adirhoz kifejlesztett ujabb generacios vuccokst kaptaa Gripen E (Kfir NGt viszont szokkal ajalgatjak)
Szoval a Gripen egy regi Block 15 F16hoz képest szuperletivusz,fe a C az F16AMhez kepest mar csak nemileg jobb- es meg az is az AM valtozattol fugg.Gripen E sem olyan huuuu de nagyon nagy szam a tobbi korszeru elektronikas vetelytarshoz képest.F16V biztosan jobb nala,F35 hoz meg hozza se lőhet.Es ami azt illeti,legalabbis az Elta beszallitotta elektronika egy generacioval elmarad a Kfir NGbe ajanlotthoz képest.Jogy az olasz radar hogyan viszonyul az az Elta uj radarjahoz kepest,az jo kerdes.A forgathato antenna miatt niztos nagyobb a latoszoge,biszont sz Elta 2052 már egy LPI technologias tadar.Es az F16V radarja is biztsan fejlettebb a Ravennel.
Szoval a Gripen E a Gripen Cnel joval fejlettebb-de a vetelytarsakhoz kepest nem Inkabb elmarad toluk.Arexis pod sem egy egyedi szuper cucc,amcsik rs a zsidok is tobb hasonlo,es valoszinuleg jobb podot is kinalnak.
Kammot ugyan errol doha a budos eletben nem fogod meggyőzni,de a hit nem racionalis dolog.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
Miért, Kelet-Ukrajna milyen messze van Nyugat-Ukrajnától? Mennyit tud körözni a Gripen C?
akkor én photoshopoltam a képeket? nem értem, ott a kép, Tajvan évtizedek óta csinálja az útról való üzemeltetést, akár csak Finnország.
A hidegháború alatt még németországi gyakorlatokon tudták (vagyis nem tudták, hogy ezt nem tudják mint te tudod hogy nem tudták) üzemeltetni az F-16-ot és F-15-öt is az autpályáról, aztán ez a tudás kikopott mert Ahmed, a kecsekepásztor ritkán bombázza le a repteret, most majd mind újra tanulják, hisz láthatóan a feladat megoldható és hasznos. Ez nem a Gripen különlegessége, hiába reklámozzák ezzel, pláne hogy a futóműve rühelli a nem tökéletes felületet.
1984-150-f-15.jpg
1984-080-c-130-hercules.jpg
Ami azt illeti,a nemetek F4,F104,es Tornado gepekkel csinaltak,fon vannak s felvetelek a YT-on.Francik meg Mirageokkal.Sot,az F1 es s III/V valozatokkal meg fuves szuksegrepterekre is kitelepultak.
Rs a nemet uthalozstnak is vannak tartalek repternek elokeszitett szakaszai.
Semmi extra nincs a Gripenben,e szempontbol sem.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 032
10 065
113
Ami azt illeti,a nemetek F4,F104,es Tornado gepekkel csinaltak,fon vannak s felvetelek a YT-on.Francik meg Mirageokkal.Sot,az F1 es s III/V valozatokkal meg fuves szuksegrepterekre is kitelepultak.
Rs a nemet uthalozstnak is vannak tartalek repternek elokeszitett szakaszai.
Semmi extra nincs a Gripenben,e szempontbol sem.
Hát, nekünk két éve azt mondták valami útügyi képzésen hogy európában három ország foglalkozik meg ezzel: Finnország, Svédország és Lengyelország. A lengyelek 2014-ben is adtak át ilyen útszakaszt, de ott csak Szuhojjal találtam képeket gyakorlatról.
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Libiaban szetepelt,de nem valami dicsosegesen.Lenxegeben semmit nem tudtak vele kezdeni,mert a sved gepek nem bolzak kepesek kommunikalni a NATO szabvanyon.Vegul oreg,meg filmre dolgozó kontenerrel felderitettek.......
Cken nincs MAWS,nincs vontatott csali,egy 25 eves nem tul rros zavaroado van benne.90rs evek beli magyar ertekeles szerint,jocskan elmarad a Mirage 2000-5 zavaro kapacitasstol.Amit jonak szoktak ertekelni,az a besugarzas jelző es jelfogo rendszere.Hogy sz F16Cnel jobb van rajta- dehat azon rgy 80 ss evekbeli rendszer volt akkoriban,dzoval annyira nem meglepő.
Ebe meg az egyik beszállító az Elbit,pl a ezen már van MAWS,az Elbit PAWS,ami az IAF F16In,meg a kolumbiai Kfireken is van .ECM rendszerebe meg az ugyancsak ezeken a gepeken levo Esmars V4 elemeibol szallitanak.NEM az Adirhoz kifejlesztett ujabb generacios vuccokst kaptaa Gripen E (Kfir NGt viszont szokkal ajalgatjak)
Szoval a Gripen egy regi Block 15 F16hoz képest szuperletivusz,fe a C az F16AMhez kepest mar csak nemileg jobb- es meg az is az AM valtozattol fugg.Gripen E sem olyan huuuu de nagyon nagy szam a tobbi korszeru elektronikas vetelytarshoz képest.F16V biztosan jobb nala,F35 hoz meg hozza se lőhet.Es ami azt illeti,legalabbis az Elta beszallitotta elektronika egy generacioval elmarad a Kfir NGbe ajanlotthoz képest.Jogy az olasz radar hogyan viszonyul az az Elta uj radarjahoz kepest,az jo kerdes.A forgathato antenna miatt niztos nagyobb a latoszoge,biszont sz Elta 2052 már egy LPI technologias tadar.Es az F16V radarja is biztsan fejlettebb a Ravennel.
Szoval a Gripen E a Gripen Cnel joval fejlettebb-de a vetelytarsakhoz kepest nem Inkabb elmarad toluk.Arexis pod sem egy egyedi szuper cucc,amcsik rs a zsidok is tobb hasonlo,es valoszinuleg jobb podot is kinalnak.
Kammot ugyan errol doha a budos eletben nem fogod meggyőzni,de a hit nem racionalis dolog.
Nem akarok senkit, semmiről meggyőzni, engem úgy általában érdekel, hogy ha EW rendszerekről beszélünk, akkor a teljesítményükről honnan lehet tudni érdemlegeset, figyelembe véve, hogy alig tudni a kurrens darabokról valamit.

A Gripent illetően köszi az infókat.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 926
18 390
113
Nem épp az a háború egyik nagy felismerése, hogy a 4/4+ generációs repülőgépekeket legyőzi a légvédelem, a légvédelmet pedig legyőzi a mindenféle drón és rakéta (ha máshogy nem akkor "sok lúd disznót győz" elven)?

Egyfelől sok igazság van benne, másfelől légierő minimális szinten vesz részt a harcokban. Az ukrán légierőt illetőleg azért, mert alig van gépe. Az orosz légierő meg azért nem, mert próbálja megkímélni, illetve nem meri megkockáztatni a nagyobb kudarcot, ami reális lehet ha alkalmazza, a nem túl világverő légierejét.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
Hát, nekünk két éve azt mondták valami útügyi képzésen hogy európában három ország foglalkozik meg ezzel: Finnország, Svédország és Lengyelország. A lengyelek 2014-ben is adtak át ilyen útszakaszt, de ott csak Szuhojjal találtam képeket gyakorlatról.
Hh vegevel lealtak vele Anno mi MiG21el a tabori,fives repteres modit hyakoroltuk.
De ettol meg az eljarasrend megvan,es a technika alkalmas ra
Nem akarok senkit, semmiről meggyőzni, engem úgy általában érdekel, hogy ha EW rendszerekről beszélünk, akkor a teljesítményükről honnan lehet tudni érdemlegeset, figyelembe véve, hogy alig tudni a kurrens darabokról valamit.

A Gripent illetően köszi az infókat.
Ha valaki konkretan es szakavatottan leirna nekem,hogy melyik rwndsuer,hany es milyen hullamhossz meg smplitudo-slighanem egy kukkot sem ertenekeg belőle......
De ha azt tudjuk,hogy a Gripen Eben az F16Inen levo alrendszerek vsnnak, és ezzel a Gripen E jobb nagysagrenddel a Cnel,akkor szerintem nem nehéz kételkedni a szuper mendent zavaro C kepessegben,mikor tudjuk,hogy sz F16I horizont ala menekul egy. 60 ss evekbeli raketa elol.....Es lepottyan,ha késlekedik.Ezek utan mennyi rselye lehet a Gripen Cnek 30-40 evvel fejlettebb rendszerek ellen?
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113
Ha valaki konkretan es szakavatottan leirna nekem,hogy melyik rwndsuer,hany es milyen hullamhossz meg smplitudo-slighanem egy kukkot sem ertenekeg belőle......
De ha azt tudjuk,hogy a Gripen Eben az F16Inen levo alrendszerek vsnnak, és ezzel a Gripen E jobb nagysagrenddel a Cnel,akkor szerintem nem nehéz kételkedni a szuper mendent zavaro C kepessegben,mikor tudjuk,hogy sz F16I horizont ala menekul egy. 60 ss evekbeli raketa elol.....Es lepottyan,ha késlekedik.Ezek utan mennyi rselye lehet a Gripen Cnek 30-40 evvel fejlettebb rendszerek ellen?
Ennél, hogy milyen hullámhossz, stb, szerintem ez komplexebb, szerintem manapság a döntő tényező ezekben a rendszerekben az a (jel)adatbázis lehet, amely alapján pontosan beazonosítják és zavarják a légvédelmi radarokat. Ezek már nem ilyen szélesspektrumú holmik, szerintem az ellen már használható védelem lehet a modern légvédelmi rendszerekben.

...Ami viszont megmagyarázza azt is, hogy az izraeliek miért járhatnak ennyire elől a témában (az ő hírszerzésük, ugye).

De továbbra is várom a megfejtést, hogy egy Gripen (C vagy E, tökmindegy) EW rendszereit hol láttuk validálódni, honnan tudjuk, hogy mennyire jók. Mert olvasni már sokat olvastam mindenféle magazinokban a témáról, de azért egy-két harctéri tapasztalat talán hitelesebb lenne.
Nyitott vagyok arra is, ha valaki mondjuk a rendszer ismert működéséből, kvázi elméleti alapon vezeti le nekem, hogy a SAAB rendszere miért is olyan jó (és miért tudható, hogy "már a Kubot is jammeli").
 

cirqle

Well-Known Member
2021. december 5.
8 928
48 631
113

Az oldal nem található....
Itt a működő link. Gripenről nincs szó benne:
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
Ennél, hogy milyen hullámhossz, stb, szerintem ez komplexebb, szerintem manapság a döntő tényező ezekben a rendszerekben az a (jel)adatbázis lehet, amely alapján pontosan beazonosítják és zavarják a légvédelmi radarokat. Ezek már nem ilyen szélesspektrumú holmik, szerintem az ellen már használható védelem lehet a modern légvédelmi rendszerekben.

...Ami viszont megmagyarázza azt is, hogy az izraeliek miért járhatnak ennyire elől a témában (az ő hírszerzésük, ugye).

De továbbra is várom a megfejtést, hogy egy Gripen (C vagy E, tökmindegy) EW rendszereit hol láttuk validálódni, honnan tudjuk, hogy mennyire jók. Mert olvasni már sokat olvastam mindenféle magazinokban a témáról, de azért egy-két harctéri tapasztalat talán hitelesebb lenne.
Nyitott vagyok arra is, ha valaki mondjuk a rendszer ismert működéséből, kvázi elméleti alapon vezeti le nekem, hogy a SAAB rendszere miért is olyan jó (és miért tudható, hogy "már a Kubot is jammeli").
Megin visszakerdezek,melyik Kubot?Melyik radarjat?Merthogy a 73ban bevetett export,meg a mi 90 es evekben modernizalt Kubunk kozott azért EW teren igencsak van különbség.Es ket radarja van,kulonbozo technologiaval.73ban a zsidok az export Kvadratot nem mertek zavarni,mert a rendszer raallt a zavaroraKorsueru LPI radar impulzusonkent valtoztatja a frekit es a hullamformat,meg a jeleroseget.RWS hattetzajnak erzekeli,mert nincs rendszer benne,ami alapjan ki tudna szurni a hatterzajbol A radar jelfeldolgozoja meg kiszuri a sajat visszavert jeleit a zavaradbol,mert a zavaró keptelen a folyamatossan valtozo jeleket zavarni.Egyszerre az osszes grekit,minden lehetseges hullamformaval nem lehet zavarni.
De ez mar a mezei halandonak a misztikum vilaga.En legalabbis egy kukkot nem ertek belole,hogy mit hogyan is csnalnak .A metodust azt igen,de a konkret cselekmeny mar kinai
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
Megin visszakerdezek,melyik Kubot?Melyik radarjat?Merthogy a 73ban bevetett export,meg a mi 90 es evekben modernizalt Kubunk kozott azért EW teren igencsak van különbség.Es ket radarja van,kulonbozo technologiaval.73ban a zsidok az export Kvadratot nem mertek zavarni,mert a rendszer raallt a zavaroraKorsueru LPI radar impulzusonkent valtoztatja a frekit es a hullamformat,meg a jeleroseget.RWS hattetzajnak erzekeli,mert nincs rendszer benne,ami alapjan ki tudna szurni a hatterzajbol A radar jelfeldolgozoja meg kiszuri a sajat visszavert jeleit a zavaradbol,mert a zavaró keptelen a folyamatossan valtozo jeleket zavarni.Egyszerre az osszes grekit,minden lehetseges hullamformaval nem lehet zavarni.
De ez mar a mezei halandonak a misztikum vilaga.En legalabbis egy kukkot nem ertek belole,hogy mit hogyan is csnalnak .A metodust azt igen,de a konkret cselekmeny mar kina

ja,meg
Ja,meg azt is tegyuk mar hozza,hogy a Kub egy elavult rendszer volt mar a Gripen kifejlesztese idejen.A Buk a korszerű rendszer,meg a NASAMS, és a tobbi.Vagyis ha tortenetesen tudja is zavarni a Kubot,a legkorszerubb valtozatat is,olyan sokra nem megyunk vele ......
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
18 651
35 762
113
Ja,meg azt is tegyuk mar hozza,hogy a Kub egy elavult rendszer volt mar a Gripen kifejlesztese idejen.A Buk a korszerű rendszer,meg a NASAMS, és a tobbi.Vagyis ha tortenetesen tudja is zavarni a Kubot,a legkorszerubb valtozatat is,olyan sokra nem megyunk vele ......
Egyikünk sem tudja itt hogy pontosan mit is tud zavarni a Gripen-C EW-rendszere - eléggé titkos infó.
Szerintem néhány tucat ember lehet az országban aki igazén mélyen ért az elektronikai harchoz.

Jelenleg csak egyetlen század szintű EW alakulata van csak a MH-nak is, pedig ebbe érdemes lenne többet fektetni...
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 947
30 802
113
Egyikünk sem tudja itt hogy pontosan mit is tud zavarni a Gripen-C EW-rendszere - eléggé titkos infó.
Szerintem néhány tucat ember lehet az országban aki igazén mélyen ért az elektronikai harchoz.

Jelenleg csak egyetlen század szintű EW alakulata van csak a MH-nak is, pedig ebbe érdemes lenne többet fektetni...
Ehez kepes anno minden dd- hoz terveztek egy REH szazadot,plusz egy REH zl-at,smit kesobb ezred szintre kivantak fejleszteni.....
Szerintem ma mar szazad, sőt,harckarmu szinten jelen kellene lennie a REH kepessegnek .Az a minimum,hogy zlhcs szinten legyen defikalt REH alegyseg.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 161
60 892
113
Tetszettek volna nem lezülleszteni a légierőt húsz évvel ezelőtt és most sokkal egyszerűbb lenne a megoldás.
Annó sikerült a lehető legkisebb "nagy" gépből a lehető legkevesebb "sokat" beszerezni és a lehető legkönyebben befolyásolható "semleges" beszállító felé kiszolgáltatni magunkat.
Finoman szólva sem volt egy golyóálló koncepció, hiszen a közepesen fejlett gazdaságok csapdájából kitörni képtelen, állandóan külföldi hitelektől és beruházások kegyeitől függő magyar gazdaság, egy váratlanul ránk tört inflációs spirál idején nem tud a 14 darabos legiflotta semmire se jó, de annál drágább zsákutcájából már kifarolni.
Az meg egyéni korszakos pech, hogy a modern harcászati vadászrepülő platformok fejlesztési periódusa már túlhaladja a geopolitikai turbulenciák ciklusidejét.
Magyarán, ma már lasabban készül el egy új haditechnikai eszköz, mint ahogy változik a politika, a védelmi doktrinák és harceljárások.
Arról meg nem is beszélve, hogy a különféle haditechnikai rendszerek globális társadalmi lábnyoma ma már jóval kiterjedtebb, mint harminc-negyven évvel ezelőtt.
Akkoriban egy F-16-os, vagy F-15-ös megjelenése a NATO Benelux államaiban, netán Törökországban, vagy az arab világ országaiban, messze nem jelentett olyan függelmi viszonyt mint manapság, amikor az F-35-ös révén a vásárló állam a teljes nemzetbiztonsági szuverenitását lényegében az amerikai politikai szcénát keresztül-kasul átszövő globális pénzügyi elit kezébe adja.
Ma már az F-35-ös program irányítja jószerivel az amerikai védelmi költségvetést és nem fordítva, hiszen a program beágyazottsága annyira mély és kiterjedt, hogy azt uralni már jóformán lehetetlen, így ezekután képzelhetjük, hogy mekkora szuverenitás marad egy külföldi állam számára.

Keserű igazság, hogy az ötödik generáció is lassan húsz éves, de nagy választék nincs, csak kellemetlen önfeladás, míg a negyedik generáció legújabb képviselői a harmadik x-be lépnek, illetve, mint koncepciók lassan negyven évesekké válnak, miközben a "kezdőcsapat" típusai közelítenek az ötvenes éveikhez.

Mi meg itt állunk a költséges, jelen állapotában ismét az elavulás útjára lépett "légierőnkkel", letolt gatyával egy komoly inflációs gödör alján, egy félig elkezdett haderőfejlesztés kritikus pillanatában, amikor a szomszédban kitört a háború, ahol az egyik fél a NATO-t, a másik fél meg minket fenyeget.
Mi NATO tagként rájöttünk, hogy bár lennénk inkább semlegesek, mert most a szövetségeseink a minket fenyegető szomszédunk akaratának meghajolva minket cseszegetnek, miközben az ő ellenségük - aki nekünk nem is a szomszédunk - velünk akar bizniszelni.
Igencsak fonák helyzet.

Én egyértelműen azt látom, hogy kár tovább lamentálni, fingot reszelni, azon filózni, hogy melyik kezünkbe harapjunk.
A messzi kínai haditechnika az igazi sötét ló.
Kínai gépeket kell venni. És nem egy századnyit.
Hogy mit tud a kínai haditechnika? Nem tudjuk. Jobb, mint a nyugati? Ezt se tudjuk.
De más se tudja. Ami még mindig jobb, mint most, amikor minden nyugati "barátunk" (és azok újsüttetű ukrán haverja) nyitott könyvként kezeli a képességeinket. Illetve azok súlyos hiányosságait.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 161
60 892
113
Az a helyzet, hogy nagyon izgalmas kis vita ez arról, hogy 25-30 évvel ezelőtt hol és ki miatt mentek félre a dolgok nálunk azzal a húsz évvel ezelőtti vadászgép beszerzéssel kapcsolatban, aminek most se nagyon látjuk a lehetséges folytatását.
A Hidegháború, majd a rendszerváltás után a magyar fél en bloc fogalmatlan volt és világos útmutatásra várt, pénz nélkül.
Mi akárhova betettük volna az X-et, ha a politikusiknak világosan megmondják, hogy mit kell venni és hogyan kell kifizetni. Ahogy a szovjet tette évtizedekig.
Az amerikaiak meg túl azon, hogy KKE térségben ekkoriban nem nagyon láttak még fantáziát és az általános, globális leszerelési folyamat miatt a gyárak se akartak 110%-nál kevésbé biztos és többtizes nagyságrendnél szerényebb ügyletekbe keveredni, inkább leépítésekbe kezdtek; továbbá a piacon frissen kivont, használt, de gyorsan modernizálható, viszonylag modern technika se nagyon akadt, nem törték magukat, hogy meggyőzzenek minket.
Ez tény.

A török, vagy koreai vadászgépek csak akkor jöhetnének szóba, ha előtte ezt mi alaposan eldöntjük, de még ekkor is necces, mert mind a kettőt amerikai hajtómű hajtja.