[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Több reptér nem feltétlen jelente csak azért több embert, mert több helyrajzi számon operál a technika. A járulékos állomány (karbantartás, humán előljárók, törzstisztek, stb) nem kell, hogy automatikusan redundánsak legyenek.
Viszont békeidőben se ártana szétpakolni kicsit jobban a gépeket, mert hiába hisszük, hogy minden háború előre látható, egyrészt a meglepetésnek van a legnagyobb ereje, másrészt jobb, ha az állomány és a technika időben ott van "fejben" is.
Az ukránok például a tavaly február 24-i támadás előtt három órával már megkezdték a Kiev körüli ezredek széttelepítését, mert sanszos volt a gépek földön történő elvesztése. Az csak az oroszokon múlott, hogy ők nem akartak lenullázni egy hatalomátvételt követően átfordítandó haderőt és például a Gosztomel elleni VDV támadást kudarcba fullasztó ukrán Szu-24-es géppár betonrombolása is ezért a kihagyott ziccerért volt lehetséges. Az más kérdés, hogy a kettő közül az egyiket végül lelőtték (vagy az oroszok, vagy az ukránok maguk), de pl a VDV Il-76-osok is azért fordultak vissza Belaruszba, mert a széttelepült 29-esek Kiev felett a levegőben voltak. Hasonlóan jártak a Melitopolba áttelepített hat darab ukrán Szu-25-ös, melyeket a támadás előtt az ukránok mégtovább pakoltak szét.
Ehhez a művelethez kell a békeidős rutin. Háborúzni nem a háborúban kell megtanulni. Manapság az Iszkander kaliberű harctéri ballisztikus tüzérségi rakéták komoly veszélyt jelentenek az olyan "látványpékség" alakulatoknak, mint a kecskeméti.

Az a baj, hogy sokan itt a NATO-tagság és a 14 darab Gripen adta "légierő" óta szocializálódtak védelempolitikai kérdésekben, holott előtte is volt élet. Az más kérdés, hogy azt teljesen felszámolták. Nem volt fenékig tejfel, de a fürdővízzel együtt sikerült kiönteni a gyereket is. Most meg kapkodnánk, hogy hogyan csináljunk hadsereget az egyszázados légierőnkből.

Ami pedig a pénzt illeti, fentebb úgy látom, lazán kijött a matek, bőven van tehát bátran miből költeni sok repülőgépre, fegyverre, hajózóra. Akkor szerintetek miért nem történik mégse semmi?
Az 1000000 Forintos kérdés...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 148
113
Ami pedig a pénzt illeti, fentebb úgy látom, lazán kijött a matek, bőven van tehát bátran miből költeni sok repülőgépre, fegyverre, hajózóra. Akkor szerintetek miért nem történik mégse semmi?
1. a védelmi költségvetés 2 éve még fele sem volt a jövő évinek. Itt hatalmas ugrásokról van szó, ráadásul emellett a szárazföldi erők irgalmatlan alulfegyverzésén is dolgozni kell. Nyilván megvannak a lépések a Zrínyiben a korlátozott pénzügyi keret optimális kihasználására.
2. menet közben volt egy újratervezés szerintem. Korábban azt gondoltam, hogy a C/D+-ból be kell vásárolni további 2 századot, meg persze a jelenlegit is ugyan arra a szintre hozni, és felfegyverezni - de nyakig.
Most viszont már nem vagyok róla meggyőződve, hogy ez lesz a menetrend. Jó lehetett volna ez, ha nem pörögtek volna fel a fejlesztések. Szerintem a Gripen E ára is kicsit szelidült. Ráadásul ott a Boramae is, Amilyen tempóban dolgoznak a koreaiak, azt mondanám, hogy 2-3 éven belül IOC meglesz, 5 éven belül meg a FOC.
Így szerintem kicsit kinyíltak a lehetőségek. Azt mondanám, hogy egy IOC állapotban én már simán megrendelném a Boramae-t.
Szóval én ennek "újratervezésnek" az eredményeként látom azt, hogy csak +4 C/D-t rendeltünk, mintegy időhúzás gyanánt.
Addig meg inkább a szárazföld kap nagyobb prioritást.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 363
14 249
113
1. a védelmi költségvetés 2 éve még fele sem volt a jövő évinek. Itt hatalmas ugrásokról van szó, ráadásul emellett a szárazföldi erők irgalmatlan alulfegyverzésén is dolgozni kell. Nyilván megvannak a lépések a Zrínyiben a korlátozott pénzügyi keret optimális kihasználására.
2. menet közben volt egy újratervezés szerintem. Korábban azt gondoltam, hogy a C/D+-ból be kell vásárolni további 2 századot, meg persze a jelenlegit is ugyan arra a szintre hozni, és felfegyverezni - de nyakig.
Most viszont már nem vagyok róla meggyőződve, hogy ez lesz a menetrend. Jó lehetett volna ez, ha nem pörögtek volna fel a fejlesztések. Szerintem a Gripen E ára is kicsit szelidült. Ráadásul ott a Boramae is, Amilyen tempóban dolgoznak a koreaiak, azt mondanám, hogy 2-3 éven belül IOC meglesz, 5 éven belül meg a FOC.
Így szerintem kicsit kinyíltak a lehetőségek. Azt mondanám, hogy egy IOC állapotban én már simán megrendelném a Boramae-t.
Szóval én ennek "újratervezésnek" az eredményeként látom azt, hogy csak +4 C/D-t rendeltünk, mintegy időhúzás gyanánt.
Addig meg inkább a szárazföld kap nagyobb prioritást.

Csakis a belső fegyverteres verziót. És max csak egy század, majd egy század Tempest vagy FCAS később.
Egyszer. Előbb viszont tisztességes GBAS, réteges, és rengeteg MANPADS. Sokkal fontosabb jelenleg, mert a reptérhez kötött eszközökkel ellentétben jobban bírják az olyan ellenséget, aminek van támadópotenciálja is.
 

svajcibeka

Well-Known Member
2013. február 10.
1 126
3 234
113
Több reptér nem feltétlen jelente csak azért több embert, mert több helyrajzi számon operál a technika. A járulékos állomány (karbantartás, humán előljárók, törzstisztek, stb) nem kell, hogy automatikusan redundánsak legyenek.
Viszont békeidőben se ártana szétpakolni kicsit jobban a gépeket, mert hiába hisszük, hogy minden háború előre látható, egyrészt a meglepetésnek van a legnagyobb ereje, másrészt jobb, ha az állomány és a technika időben ott van "fejben" is.
Az ukránok például a tavaly február 24-i támadás előtt három órával már megkezdték a Kiev körüli ezredek széttelepítését, mert sanszos volt a gépek földön történő elvesztése. Az csak az oroszokon múlott, hogy ők nem akartak lenullázni egy hatalomátvételt követően átfordítandó haderőt és például a Gosztomel elleni VDV támadást kudarcba fullasztó ukrán Szu-24-es géppár betonrombolása is ezért a kihagyott ziccerért volt lehetséges. Az más kérdés, hogy a kettő közül az egyiket végül lelőtték (vagy az oroszok, vagy az ukránok maguk), de pl a VDV Il-76-osok is azért fordultak vissza Belaruszba, mert a széttelepült 29-esek Kiev felett a levegőben voltak. Hasonlóan jártak a Melitopolba áttelepített hat darab ukrán Szu-25-ös, melyeket a támadás előtt az ukránok mégtovább pakoltak szét.
Ehhez a művelethez kell a békeidős rutin. Háborúzni nem a háborúban kell megtanulni. Manapság az Iszkander kaliberű harctéri ballisztikus tüzérségi rakéták komoly veszélyt jelentenek az olyan "látványpékség" alakulatoknak, mint a kecskeméti.

Az a baj, hogy sokan itt a NATO-tagság és a 14 darab Gripen adta "légierő" óta szocializálódtak védelempolitikai kérdésekben, holott előtte is volt élet. Az más kérdés, hogy azt teljesen felszámolták. Nem volt fenékig tejfel, de a fürdővízzel együtt sikerült kiönteni a gyereket is. Most meg kapkodnánk, hogy hogyan csináljunk hadsereget az egyszázados légierőnkből.

Ami pedig a pénzt illeti, fentebb úgy látom, lazán kijött a matek, bőven van tehát bátran miből költeni sok repülőgépre, fegyverre, hajózóra. Akkor szerintetek miért nem történik mégse semmi?
Szerintem vkik/vmik nem engedi Orbánéknak,Nekünk.Ott tesznek keresztbe ahol lehet.Pl.: honnan lenne hajtómű,katapultülés stb a Gripenekben?Hát a legnagyobb "jó akaróink"-tól.hiába akarsz venni bármit is ha nem eladó Neked.
 

Allesmor Obranna

Well-Known Member
2010. április 30.
13 420
63 671
113
Szerintem vkik/vmik nem engedi Orbánéknak,Nekünk.Ott tesznek keresztbe ahol lehet.Pl.: honnan lenne hajtómű,katapultülés stb a Gripenekben?Hát a legnagyobb "jó akaróink"-tól.hiába akarsz venni bármit is ha nem eladó Neked.
Naugye. Azért összeáll lassan a kép.
Van pénz, de mégsincs pénz. Van vadászgép, de mégsincs vadászgép.
Akkor mi lesz ennek a képletnek a megoldása?
 

Gari

Well-Known Member
2020. szeptember 13.
550
1 543
93
Bakker az rengeteg pènz....bruhahhha
Hogy mennyire rengeteg, azt vessük össze azzal, hogy választási kampányelemként kb. 650 mrd Ft-ot húztak le a WC-n a gyerekesek adóvisszatérítése címén, 70 mrd volt a nagycsaládos autótámogatás, 150 mrd a "falusi" csok házépítés támogatásra. Az elmúlt években kb. 130 mrd ment el kormánypropagandára (Soros-plakátok stb).
Ezek a pénzek nyomtalanul tűntek el a fekete lyukban, miközben önmagában a gyerekes adóvisszatérítésből kijött volna egy másik 44db-os Leo2 flotta.
Szóval van itt pénz, csak döntés kérdése, hogy mire költik.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 944
123 505
113
Naugye. Azért összeáll lassan a kép.
Van pénz, de mégsincs pénz. Van vadászgép, de mégsincs vadászgép.
Akkor mi lesz ennek a képletnek a megoldása?
Kormányzati döntés kéne a hm által kért források odaítéléséről semmi másról nincs szó.

Szociális juttatások,rezsicsökkentés, vodafone > haderőfejlesztés
 

Vogon

Well-Known Member
2021. május 13.
3 165
6 697
113
Értem.
A vadászgép beszerzés ügye nálunk jelenleg a nincs mit és nincs miből kérdése.
Az előbbire egyesek a JAS-39E-t adták meg, míg az utóbbira lenne a válasz a további JAS-39C gépek beszerzése.
Reálisan számolva, szerinted mennyi további gépre van pénz?
Van egyátalán flottabővítésre pénz?

Ez a nincs miből egy sokat hangoztatott marhaság. Hogy légierőre van-e, abban persze lehet kételkedni, ebben még lehet is igazad, de hogy úgy eleve nem lenen új fegyver vásárlására, az szerintem szimpla hülyeség.
Egyfelől a honvédelmi költségvetés egy bizonyos részét mindenféleképpen új vasak vásárlására kell költeni. Ráadásul mi az elmúlt években irracionálisan magas arányt erre költöttünk, nem a sokat hangoztatott "arra van pénz, amire akarjuk" szólam hangoztatása miatt, hanem egyszerűen a folyamatosan növekvő keretből a másik két fő kiadási tételre egyszerűen nem tudtunk annyit költeni eddig, amennyi normális lenne. A keretet meg vagy el kell költeni vagy átvinni a következő évbe (mondjuk egy beruházás megcsúszása miatti váratlan kifizetés elmaradása esetén).
És jelenleg is nehéz megmagyaráznotok számomra, hogy a katonák béremelése elvitte az egész költségvetést, miközben fel sincs töltve az állomány. Ezt a lehetséges magyarázatot kiveszem, mert ha erről van szó, akkor a bejövő új vasakra sem lesz pénz új katonákat felvenni, ez a lehetőség nem játszik. (Kizárt dolognak tartom vagyis, hogy Krisss meg Dudi lenne annyival túlfizetve az elmúlt emelések miatt, hogy ne lenne keret új eszközt beszerezni.)
A másik lehetőség a kezünkben lévő eszközök fenntartási költségei ugrottak meg esetleg az elmúlt években annyival, hogy elvitte a 2%-ra történő felemelést. Hát... Tudom én, hogy két tucat PZH2000 bérkezett tavaly és az nagyon sokat eszik, de ebben megint csak kételkedem, hogy 1000milliárdot tudna egymaga zabálni.

Ha nem az egyes és nem a kettes zsák lett egy feneketlen kút, akkor csak a hármas zsákban tudjuk keresni a "nincs pénz" okát. Vagyis hogy ki kell csengetni a beérkező cuccokra a zsetont, amivel nekem nincs semmi bajom. Ha idén és jövőre ütemszerűen érkeznek a cuccok (vagy nagyon kis csúszással), annak örülök.

Vagyis abban igazad van, hogy nincs minden évben külön pénz arra, hogy vegyünk 1-2 darab vadászbombázót, de itt nem az a kérdés, hogy van-e pénz új repülőre, hanem az, hogy mikorra időzítve. Egy évben új fegyverek fizetésére (megrendelés bejelentésekor előleg kicsengetésére vagy a beérkezéskor a maradék kifizetésére) körülbelül annyit kötelesek vagyunk költeni, amennyi egy század jet ára. Lehet forogni azon, hogy nincs pénz, csak akkor azt kell mondani, hogy azért nincs pénz, mert mást akarunk belőle venni. Vagy még MBT-ket veszünk, hiszen arra is van igény, vagy drónokat, amiből kurva sok és sok fajta kéne.
Nem véletlen szoktam mondani, hogy szerintem az évtized végén új hk zl-at veszünk. Az évtized közepén ki fog pörögni remélhetőleg a hiányzó képességekre az első tétel megvásárlása. Mert hogy ilyen azért van még több is. A már említett drónokon kívül rakéta tüzérség, meg mások. Utána jönni fog egy új vadász beszerzés, hiszen az Albák száma ezt támasztja alá és addigra bőven meglesz az új pilóták képzése azon a szinten, hogy csak a konkrét típusra át kell őket képezni. És utána simán lesz 2030 előtt pénzünk egy új MBT zl megrendelésére. (Feltéve, ha nem történik valami olyan a csatatéren, ami kvázi új fegyvernemet alkotna, mint az elmúlt évtizedben a drónok tömegessé válása. Régen is voltak, de ilyen léptékben csak Karabahban először.)

Van több nagy horderejű állami beruházás, ami komolyan befolyásolja a rendelkezésre álló pénzt. Nyilvánvaló, hogy atomerőmű vonalon 1-2 éven belül be lesz jelentve egy második projekt is.

És ennek mi köze a topic témájához? Nagyjából semmi. Nem ugyan abból a költségvetésből megy a két dolog. Mások is mondanak olyat, hogy két ember tudja az országban, hogy van-e pénz vadászgépekre, a pénzügyér és a nemzeti bank elnöke. Érteni nem értem, hogy ezek hogy jönnek ebben a témakörben. A kettő közül egyik sem dönt vadászbombázók beszerzéséről. Egyedül annyi köze van a pénzügyhöz az egésznek, hogy kijelöli, hogy a katonai költségvetésnek mennyi lesz az össz pénzügyi kerete. Ezt mostanában divatos úgy lefordítani, hogy lesz 2% vagy nem lesz 2%. Ha az energiaválság, az ukrán háború, vírus, mifaszom miatt nincs 2%, akkor értem, hogy mire mondjátok, hogy nincs pénz. De akkor nem vadászgépre nincs pénz, hanem wc-re sem lesz, hogy budipapírt vegyünk.
Hogy konkrét példát mondjak és így talán jobban megértitek, amikor talán tavaly vagy tavalyelőtt a csehek azt mondták, hogy nincs meg a 2%, 1,5%-on álltunk és a következő évben csökkenteni fogjuk, akkor az lefordítható volt náluk arra, hogy nincs pénz IFV tenderre. (Hát azóta meg lett vagy 25-50%-kal több pénz rá, de ebbe ne menjünk bele, mert még nem kötöttek meg minden szerződést.)
Az a gond, hogy a viták legnagyobb része nem arról szól, hogy konkrét költségvetést összeraknánk, ebben meg tényleg Allesmornak van igaza, hogy üres frázisok, hogy "arra van pénz, amire akarjuk", meg "nincs pénz, nincs mit tenni". Csak hát amit ő mond, azt is lehet kritikával illetni.

De úgy általában jó lenne, ha mindenki konkrét számításokat adna és nem olyan számokat, hogy "szerintem ez nem kerülne annyira nagyon sokba".

Akkor ha jól értem évi szaros 30mrd-ból kijönne egy úk Gripen alakulat, és ,éégsincs?

Nem, nem jól érted. Ők azt mondták, ami most meglévő gépek költsége évente. Amit például a cseheknek nem voltak hajlandóak újra felajánlani. De azért jól mutatja valóban, hogy közel sem igaz, hogy több évre lenullázná a költségvetést egy új század beszerzése. (Bár ti nem szeretitek hozzá tenni, de én mindig szeretem úgy gondolni, hogy legalább két légtérirányító gép és egy új század. Az a két gép adna legalább annyi pluszt, mint 12+2 új vadász.)
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
19 074
33 109
113
A kormanyzati prooritas nem a jonvedelem.Az en szemelyes belemenyrm suerint,a Zplanban sem.A hatalom birtoklasahoz nincs szukseg a haderőre .
Es suerintem,amig NATO és EI zagok bagyunk,nincs is tenyleges katonai fenyegetettsrgunk.Tovabbra is az van,hogy tenylegesen eles jarco helyzetbe kerulnie a magyar katonanak valami hatsosufniai misszioban van.
Ha meg megis kotorne a III.vh,teljesen minndegy,milyen haderőnek,tankunk,vadaszgepunk van-ugy is a fulunkbe olvad a rohambili.
Van egy csekely eseje haboruba keverednunk valamelyik szomszedunkkal,valami idiota politikai helyzet miatt.De ennek NATO és foleg EU tagkent igen csekely az eselye.De ha kikerulink a biztonsagi halobol,akkor novelszik ra az esely is.
 
K

kamm

Guest
Hogy mennyire rengeteg, azt vessük össze azzal, hogy választási kampányelemként kb. 650 mrd Ft-ot húztak le a WC-n a gyerekesek adóvisszatérítése címén, 70 mrd volt a nagycsaládos autótámogatás, 150 mrd a "falusi" csok házépítés támogatásra. Az elmúlt években kb. 130 mrd ment el kormánypropagandára (Soros-plakátok stb).
Ezek a pénzek nyomtalanul tűntek el a fekete lyukban, miközben önmagában a gyerekes adóvisszatérítésből kijött volna egy másik 44db-os Leo2 flotta.
Szóval van itt pénz, csak döntés kérdése, hogy mire költik.
Vegyétek már észre, hogy @fitom ironizal a penzhiannyal... :oops:
 
  • Vicces
Reactions: fitom
K

kamm

Guest
Hogy mennyire rengeteg, azt vessük össze azzal, hogy választási kampányelemként kb. 650 mrd Ft-ot húztak le a WC-n a gyerekesek adóvisszatérítése címén, 70 mrd volt a nagycsaládos autótámogatás, 150 mrd a "falusi" csok házépítés támogatásra. Az elmúlt években kb. 130 mrd ment el kormánypropagandára (Soros-plakátok stb).
Ezek a pénzek nyomtalanul tűntek el a fekete lyukban, miközben önmagában a gyerekes adóvisszatérítésből kijött volna egy másik 44db-os Leo2 flotta.
Szóval van itt pénz, csak döntés kérdése, hogy mire költik.
Sőt. Ez így konkrétan 1000 milliárd, ami jól alkudozva +2 szazad Gripen E + tizeves support, cirka $2.9B, egyben, kifizetve. Csak fegyver kellene majd rájuk, amikor elkezdenek jönni.
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74 and tarzaan
K

kamm

Guest
Plussz sport és korm.prop. = ~500 milliárd
Azzal a fegyverzet is meglenne mind a ~40 gépre.
De ha másképpen veszed, akkor abbol az 1500 milliárdból $1.5-2B körül megállt volna egy szazad E mindennel, egy újabb hk szazad ($1B), a dán PULS és az ATMOS/HX3 rendelés duplája ($500M), és a David's Sling ($350M), mindegyik elég rakettaval.
Együtt.
Máris másképpen nézne ki a jövő, itt meg mindenki a seggét verdesne a földhöz örömében.
 
  • Tetszik
Reactions: fitom

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 767
2 329
113
Azzal a fegyverzet is meglenne mind a ~40 gépre.
De ha másképpen veszed, akkor abbol az 1500 milliárdból $1.5-2B körül megállt volna egy szazad E mindennel, egy újabb hk szazad ($1B), a dán PULS és az ATMOS/HX3 rendelés duplája ($500M), és a David's Sling ($350M), mindegyik elég rakettaval.
Együtt.
Máris másképpen nézne ki a jövő, itt meg mindenki a seggét verdesne a földhöz örömében.
Plussz krisss kapna egy üveg Irish whiskey- t ! A seggverdesés mellé ezt is hangsúlyozuk ki.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
26 500
93 722
113
1. a védelmi költségvetés 2 éve még fele sem volt a jövő évinek. Itt hatalmas ugrásokról van szó, ráadásul emellett a szárazföldi erők irgalmatlan alulfegyverzésén is dolgozni kell. Nyilván megvannak a lépések a Zrínyiben a korlátozott pénzügyi keret optimális kihasználására.
2. menet közben volt egy újratervezés szerintem. Korábban azt gondoltam, hogy a C/D+-ból be kell vásárolni további 2 századot, meg persze a jelenlegit is ugyan arra a szintre hozni, és felfegyverezni - de nyakig.
Most viszont már nem vagyok róla meggyőződve, hogy ez lesz a menetrend. Jó lehetett volna ez, ha nem pörögtek volna fel a fejlesztések. Szerintem a Gripen E ára is kicsit szelidült. Ráadásul ott a Boramae is, Amilyen tempóban dolgoznak a koreaiak, azt mondanám, hogy 2-3 éven belül IOC meglesz, 5 éven belül meg a FOC.
Így szerintem kicsit kinyíltak a lehetőségek. Azt mondanám, hogy egy IOC állapotban én már simán megrendelném a Boramae-t.
Szóval én ennek "újratervezésnek" az eredményeként látom azt, hogy csak +4 C/D-t rendeltünk, mintegy időhúzás gyanánt.
Addig meg inkább a szárazföld kap nagyobb prioritást.
Illetve kellene +1 századhoz pilóta is. Erre az NKE-n a képzés megindult, de mivel jön+36 heli, úgy, hogy a régiek maradnak (tényleg nem kellene még oktató kishelit venni??), hirtelen sok új pilóta kell. +4 gép azért most megoldható, de +1szazadnyi pilóta valszeg csak a hazai L-39NG kiképzőgepek rendszerbe állítása után várható. Rohadt idegtépő és lassú, de ez van.