[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 587
74 596
113
DiibR9GXsAIq6OM

Csak meg kell rendelni.Igazábol integrálva van már a Brimsone és a Spear is,csak ki kéne fizetni a hivatalos certifikációt.
A képen a Gripen NG/E/F makett van, körülötte makett fegyverekkel. Van olyan videó ahol ezt indítja a Gripen?
A C/D-re is csak az van integrálva amit rendszeresen látsz az igazi gépeken, minden más csak lehetséges opció, ha a vevő kifizeti.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
A képen a Gripen NG/E/F makett van, körülötte makett fegyverekkel. Van olyan videó ahol ezt indítja a Gripen?
A C/D-re is csak az van integrálva amit rendszeresen látsz az igazi gépeken, minden más csak lehetséges opció, ha a vevő kifizeti.
Ez alapján MK82, GBU-12 / 49, SDB meg RBS-15 a Gripen levegő-föld fegyverzete - én még mást nem láttam rajtuk...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Liteningre nem találtam adatot, de francia Democles konténer 16km-et tud és a gyártó szerint ez "extrém sok".
Persze ezt is csak tiszta időben. Ha felhős az ég akkor szinte használhatatlan a lézer bomba - ezért kombinálják GPS-szel. Csak utóbbival meg az a baj hogy egész sok GPS-es NATO fegyverrel találkoztak az oroszok mostanra és profin megtanulták zavarni...

Ha MANPADS-nál komolyabb légvédelem van, akkor megint csak használhatatlan a lézerbomba. Amikor úgy döntöttek hogy legyen lézerbomba Gripenhez nálunk, akkor még COINT művelet volt a NATO főtevékenysége. A lézerbombák erre jók kb...


Azt nem tudom lehet-e levegőben átkódolni a bombákat - általában földön állítják be, hogy mi a kód amit keressen.

Magyar viszonylatban (kissé szánalmas módon) "nagy kunszt" lézerbomba, pedig nagyon nem az. Ez a 70-es évek technológiája komoly korlátokkal - Vietnámban kezdték először alkalmazni a Paveway bombákat. Ukrajnában alig már alkalmazzák: inkább siklóbombákat dobálnak GPS vezérléssel. Ez utóbbival is egyre inkább gondok vannak az intenzív zavarás miatt. Nálunk meg lehet, hogy Standoff fegyver az SDB-vel lesz "kipipálva", amit elég jól megtanultak mostanra zavarni az oroszok: GLSDB nagy pofára esés lett.
Mindig le vagyunk maradva pár lépéssel - sajnos. :(

Kétféle távezetés maradt levegő-föld fegyvereknél ami még működhet, mert nehezen zavarható: elektro-optika (IIR) és az MM-radaros. Egyes rendszerek a kettő kombinálják. (GPS+INS szinte mindegyikben van, de ugye ez a végfázisban valszeg nem használható a zavarás miatt)
A zavarvéfett rávezetés mellet meg hatótávolság kell. Legalább kis és közepes légvédelmi rendszerk hatótávján kívül maradhasson.

Ezek jöhetnek szóba mint integrálható taktikai levegő-föld fegyver, ami modern harctéren is működőképes lehet:
BRIMSTONE - pánéltörő rakéta mm hullámú radarral (tartaléknak/kiegészítésnek lézeres rávezetés). kb. 60 km-ről kilőhető. A mai páncéltörő feladathoz ez illett volna leginkább.
SPICE-250 - elektrooptikai rávezetésű sikló bomba. Akár 100 km-ről is indítható, 8 darab rámenne a Gripenre. Nyilván a maihoz hasonló "tankvadász" feladathoz közelebbről kellett volna indítani, mert sikló bombák viszonyal lassúak.
GBU-53/B Strombreaker - GPS-navigáció, milliméter hullámhosszú radar, infravörös képalkotás, valamint félaktív-lézeres rávezetés is lehetséges. Valszeg ez túl drága lenne. SPICE 250 nagyjából ugyanezt tudja
MBDA SmartGlider - ez még fejlesztés alatt van, lényegében SPICE-250 francia megfelelője

Ezekkel lehetne biztonságos távolságról tankora meg más harctéri célokra vadászni egy vadászbombázóval. Ki kell választani 1-2 típust, aztán kérni az integrációját!

Elsősorban SPICE-bomba családot választanám, esetleg mellé a Brimstone-t.
Amúgy tudtommal a SPICE integrálva lett a Brazil Gripenekre, szóval nem nagyon kellene magát a SAAB-nak megerőltetnie, hogy C-gépeinkre is rátegye...


El kell dönteni hogy légierőt vagy légi cirkuszt szeretnének - mint amit ma bemutattak. Ez egy show műsor volt, ahol a célpontnak kirakott tankok nem lőttek vissza. Egy ukrajnaihoz mérhető helyzetben szerintem már a Duna vonalában lelőnék a Gripent, nemhogy Hajmáskér környékén lézerbombázgasson!

Az integrációra visszatérve: NATO-tagként a svédeknek is kell tudni levegőből tankokat és más harctéri célokat támadni, szóval őket is érdekelni fogja egy ilyen integráció. Meg kell velük egyezni hogy mi az a 2-3 fegyvertípus amit "rá kell varrni" a Gripenre, hogy mindkét légierő igényeit kielégítse.

SPICE bombák tuti jó választás, mert nem zavarható és az 1 tonnás verzió szinte bármit legyalul, a 250-esből meg sok ráfér a Gripenre harctéri célok ellen. Emellett olcsóbb nagy hatótávolságú fegyver kellene: IceBreaker vagy RAMPAGE. Ezt kellen ledumálni svédekkel szerintem. Esetleg BRIMSTONE is jó lenne még...

Hivatalos közlemény, mi szerint a Gripen-E gépekre integrálva lett a SPICE-bomba család:

For stand-off precision strike missions, where also often collateral damage control is required, Gripen uses GBU-39 Small Diameter Bomb and/or the Spice series munition.


Ezek után a Gripen-C-re rátenni nem nagy mutatvány. Aerodinamikailag eléggé hasonló a két gép, szóval nagy meglepetés nem lehet a leoldásnál. Szoftveresen is ismeri a SPICE-ot a SAAB, át lehet emelni könnyen a szoftver megfelelő részét.
Szóval integráció sztem 70-80%-ban kész a SAAB részéről, kérdés mennyire akarna lehúzni minket egy majdnem kész meló beárazásával.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 587
74 596
113
Ez alapján MK82, GBU-12 / 49, SDB meg RBS-15 a Gripen levegő-föld fegyverzete - én még mást nem láttam rajtuk...
Szerintem is kb. ez lehet jelenleg a valóság. Nem emlékszem, hogy a dél-afrikaiak vagy a brazilok kértek-e valami sajátot integrálni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Szerintem is kb. ez lehet jelenleg a valóság. Nem emlékszem, hogy a dél-afrikaiak vagy a brazilok kértek-e valami sajátot integrálni.
A SPICE-ot kérték, bár még nem láttam gépeiken...

 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 470
31 891
113
A képen a Gripen NG/E/F makett van, körülötte makett fegyverekkel. Van olyan videó ahol ezt indítja a Gripen?
A C/D-re is csak az van integrálva amit rendszeresen látsz az igazi gépeken, minden más csak lehetséges opció, ha a vevő kifizeti.
Valóságban egyik se volt még rajta.De sw-esen elővannak készitve,és le vannak szimulálva (mivel a fegyver és a gép is NATO protokol szabányú,ez igazábol nem is nagy cucc).Vagyis aktiválni kéne a programot egy frissitéssel,és ténylegesen megcsinálni a gyakorlati próbalövészetet,ennyi kéne a certifikációhoz.(egy nagyméretű eszköznél felléphetnek aerodinamikai problémák,de egy ilyen kis rakétánál ez elég valószinűtlen)
Gripen C már NATO szabványos gép,igazábol nem egy nagy truváj ennek a szabványnak megfelelő fegyvert integrálni rá.Aerodinamikai rész valójában az érdekesebb.Azt előbb számitógépen leszimulálják,szélcsatornamodellen megvizsgálják,és utána jöhet a berepülés.Elöbb makettel,majd élessel,és a végén a próbainditások.Ez a rész a drága,és ezt nem csinálták meg,mert megrendelő nélkül nem akarják kifizetni.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 587
74 596
113
A SPICE-ot kérték, bár még nem láttam gépeiken...

Valószínűleg akkor a Saab marketingesei már az összes közösségi médiát elárasztották volna videórészletekkel az indításról, ha már történt volna ilyen.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 208
11 026
113
Igen. És hasonló volt a helyzet az 1991-es Öböl-háborúban is, csak ott Buccaneer-ek jelöltek célt a Tornado-knak, mert akkor meg a Tornado-kon nem volt meg a valami...

Igen, jó brit szokás szerint ezt a célzókonténert csak később integrálják. A Bucaneerek AN/AVQ–23E-t hordoztak, azzal jelöltek.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 953
6 942
113
17:20-tól mit mondott?

Semmi ujat, kb. 'four new Gripen fighters for Hungary, it's great for that organization' blablabla.
El kell dönteni hogy légierőt vagy légi cirkuszt szeretnének - mint amit ma bemutattak.

Evek ota mondom ugyanezt. Lathatoan mara mar semmifele erdeklodes nincs a legiero iranyaban sem a MH, sem a HM koreiben.
Ott volt a finneknek adott ~$10B ajanlat mintanak: 64 Gripen E/F fully armed plusz 2 GlobalEye - ennek a kb a felet, mondjuk 34 gepet a ket AEW&C gep nelkul, de minden joval felszerelve el lehetett volna az orosz cirkusz elott hozni $4B korul. Anno ki is szamoltam, hogy mondjuk 15 evre szethuzva nem is lett volna egy komoly osszeg, $250-300M evente. Ezzel a kovetkezo 20-30 evre megoldodott volna az egesz kerdes (a meglevo 14 C/D meg maradt volna a polgari gepeket kergetni a legterben), tervezheto kiadasi oldallal.
Ehelyett vettek 4 masik, mar most is elavult gepet... ennyit az egesz DJ Bobo-fele szanalmas cirkuszrol. Semmi, de semmi nem tortent alatta, kizarolag a meg Maroth alatt alairt szerzodeseket futtatja ki, meg kenyszeresen szerepel mindenhol.
Sajnos el kell ismernem, hogy a karogoknak lett igazuk: Maroth mellett a beszerzesek es az egesz technikai megujulasi program is mentek a levesbe, teljesen komolytalanna valt az egesz sztori idenre. :(
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85 and Aladeen

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Semmi ujat, kb. 'four new Gripen fighters for Hungary, it's great for that organization' blablabla.


Evek ota mondom ugyanezt. Lathatoan mara mar semmifele erdeklodes nincs a legiero iranyaban sem a MH, sem a HM koreiben.
Ott volt a finneknek adott ~$10B ajanlat mintanak: 64 Gripen E/F fully armed plusz 2 GlobalEye - ennek a kb a felet, mondjuk 34 gepet a ket AEW&C gep nelkul, de minden joval felszerelve el lehetett volna az orosz cirkusz elott hozni $4B korul. Anno ki is szamoltam, hogy mondjuk 15 evre szethuzva nem is lett volna egy komoly osszeg, $250-300M evente. Ezzel a kovetkezo 20-30 evre megoldodott volna az egesz kerdes (a meglevo 14 C/D meg maradt volna a polgari gepeket kergetni a legterben), tervezheto kiadasi oldallal.
Ehelyett vettek 4 masik, mar most is elavult gepet... ennyit az egesz DJ Bobo-fele szanalmas cirkuszrol. Semmi, de semmi nem tortent alatta, kizarolag a meg Maroth alatt alairt szerzodeseket futtatja ki, meg kenyszeresen szerepel mindenhol.
Sajnos el kell ismernem, hogy a karogoknak lett igazuk: Maroth mellett a beszerzesek es az egesz technikai megujulasi program is mentek a levesbe, teljesen komolytalanna valt az egesz sztori idenre. :(
Azért ennél árnyaltabb a helyzet. A légierő kifejezetten kiemelt terület - pláne az ukrajnai háború óta.
Csak közben részben a nemzetközi gazdasági helyzet részben a kormány szar gazdálkodása miatt elfogyott a pénz. Idén nagyon sok minden érkezik: 600-800 millió dollárt biztos ki kell csengetni ezekre az óriási hiány mellett.

+4 Gripent azért megrendelték, és állítólag van még opciónk továbbiakra - a végső cél továbbra is két század lenne. Azt is hallani, hogy komolyabb fegyver mennyiség is lesz hozzájuk beszerezve. Tavaly bedobta Böröndi, hogy vesznek a Gripenekhez nagy hatótávú "standoff" fegyvereket - szóval ők is tudják hogy ez a lézerbombázgatás eléggé esélytelen egy háborúban. Harci helikopterek iránt is van érdeklődés.
Vannak itt komoly tervek csak egyelőre pénz nincs.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 953
6 942
113
Azért ennél árnyaltabb a helyzet. A légierő kifejezetten kiemelt terület - pláne az ukrajnai háború óta.
Csak közben részben a nemzetközi gazdasági helyzet részben a kormány szar gazdálkodása miatt elfogyott a pénz. Idén nagyon sok minden érkezik: 600-800 millió dollárt biztos ki kell csengetni ezekre az óriási hiány mellett.

+4 Gripent azért megrendelték, és állítólag van még opciónk továbbiakra - a végső cél továbbra is két század lenne.
Ami mar az orosz-ukran elott is edeskeves lett volna, azota meg komolytalan. Ha 3x 16 szazadot kepesek lennenek felszerelni es plane fenntartani, akkor is csak a minimumot utne meg a legiero, ha C/D lenne kizarolag.
Ha jonne 2x 16 szazad modern E es amelle maradna masik 16 C/D kergetozni, akkor legalabb a kornyeken kepesek lennenek rendet tenni.

Azt is hallani, hogy komolyabb fegyver mennyiség is lesz hozzájuk beszerezve. Tavaly bedobta Böröndi, hogy vesznek a Gripenekhez nagy hatótávú "standoff" fegyvereket - szóval ők is tudják hogy ez a lézerbombázgatás eléggé esélytelen egy háborúban.
Persze, de ezt is evek ota mondogatom (en kezdtem el a KEPD beszerzeset a roman HIMARSok kapcsan emlegetni, ha emlekszel).

Harci helikopterek iránt is van érdeklődés.
Mondjuk azt kevesbe latom surgosnek, mint fightereket, de mint anti-armor, el tudom kepzelni, hogy szeretnek... csak kerdes, lenne-e ertelme, ha mindenhol ezrevel vannak manpads tipusok rendszeresitve.
Vannak itt komoly tervek csak egyelőre pénz nincs.
Magyarazat mindig volt arra, mi miert nem lehetseges...
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Ami mar az orosz-ukran elott is edeskeves lett volna, azota meg komolytalan. Ha 3x 16 szazadot kepesek lennenek felszerelni es plane fenntartani, akkor is csak a minimumot utne meg a legiero, ha C/D lenne kizarolag.
Ha jonne 2x 16 szazad modern E es amelle maradna masik 16 C/D kergetozni, akkor legalabb a kornyeken kepesek lennenek rendet tenni.
Hallottam olyat hogy legalább 3 század a végső terv, de egyelőre kettőt sem tudtuk megugrani...
Szerintem lesz még Gripen véve 2-4 éves távlatban...remélem a 24 együlésest sikerül megugrani. Ahhoz már csak +8 gép kellene.

Persze, de ezt is evek ota mondogatom (en kezdtem el a KEPD beszerzeset a roman HIMARSok kapcsan emlegetni, ha emlekszel).
Sosem értettem ezt a Taurus fétist - pláne taktikai célok ellen.
Ez egy BUNKER ROMBOLÓ robotrepülő! Teljesen gazdaságtalan és felesleges harcjárművekre lövöldözni.

Irányított siklóbombák, vagy rakéták olcsóbban megoldják és több is fér a Gripere.
SPICE vagy BRIMSTONE - ezekkel kell HIMARS-ra vadászni, és nem "atombombával verébre".

Ha már robot repülő akkor ICE BREAKER olcsóbb és akár 4 is rámegy egy Gripenre. A legtöbb célpontra tök elég.

Integráltatni kell 2-3 fegyvert, de legalább így lesz használható levegő-föld képesség.


Mondjuk azt kevesbe latom surgosnek, mint fightereket, de mint anti-armor, el tudom kepzelni, hogy szeretnek... csak kerdes, lenne-e ertelme, ha mindenhol ezrevel vannak manpads tipusok rendszeresitve.
Ezzel harci helivel úgy vagyok, hogy tudok mellette meg ellene is érvelni - nem tudom mennyire hatásos egy modern harcmezőn.
Most az az irány a fejlesztésekben, hogy nagy hatótávú ATGM-et raknak rá, szóval elvileg nem érik el MANPADS rakéták.
Az a Apache SPike NLOS-t kap, de a mi 145-ösöeinkre illetve az AW249-re is a SPIKE-ER-t szánják, ami 14 km-ről is indítható akár célkoordintára - az indíró helinek nem is kell látnia célt: elég ha tudja kb. hol van.
A többi nagyobb hatótávú légvédelmi rakétával szemben meg az alacsony, terep takarásban repülés segíti.

Persze ha nem kell a tűzvonalba berepülni, ha nem csak egy gyorsan mozgó messziről lövő "missile-truck" szerepet tölt be, akkor nem is kell dedikált harci heli, mert 145-ösö is el tudja látni ezt a feladatot. Sőt akár agy Gidránra rakott SPIKE NLOS is hatásos lehet erre...


Magyarazat mindig volt arra, mi miert nem lehetseges...
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 730
2 282
113
Hallottam olyat hogy legalább 3 század a végső terv, de egyelőre kettőt sem tudtuk megugrani...
Szerintem lesz még Gripen véve 2-4 éves távlatban...remélem a 24 együlésest sikerül megugrani. Ahhoz már csak +8 gép kellene.


Sosem értettem ezt a Taurus fétist - pláne taktikai célok ellen.
Ez egy BUNKER ROMBOLÓ robotrepülő! Teljesen gazdaságtalan és felesleges harcjárművekre lövöldözni.

Irányított siklóbombák, vagy rakéták olcsóbban megoldják és több is fér a Gripere.
SPICE vagy BRIMSTONE - ezekkel kell HIMARS-ra vadászni, és nem "atombombával verébre".

Ha már robot repülő akkor ICE BREAKER olcsóbb és akár 4 is rámegy egy Gripenre. A legtöbb célpontra tök elég.

Integráltatni kell 2-3 fegyvert, de legalább így lesz használható levegő-föld képesség.



Ezzel harci helivel úgy vagyok, hogy tudok mellette meg ellene is érvelni - nem tudom mennyire hatásos egy modern harcmezőn.
Most az az irány a fejlesztésekben, hogy nagy hatótávú ATGM-et raknak rá, szóval elvileg nem érik el MANPADS rakéták.
Az a Apache SPike NLOS-t kap, de a mi 145-ösöeinkre illetve az AW249-re is a SPIKE-ER-t szánják, ami 14 km-ről is indítható akár célkoordintára - az indíró helinek nem is kell látnia célt: elég ha tudja kb. hol van.
A többi nagyobb hatótávú légvédelmi rakétával szemben meg az alacsony, terep takarásban repülés segíti.

Persze ha nem kell a tűzvonalba berepülni, ha nem csak egy gyorsan mozgó messziről lövő "missile-truck" szerepet tölt be, akkor nem is kell dedikált harci heli, mert 145-ösö is el tudja látni ezt a feladatot. Sőt akár agy Gidránra rakott SPIKE NLOS is hatásos lehet erre...
Nos , mi ketten azt gondolom már kivesêztük eléggé privátban ezt a témát!A plussz egy szd. nem szabadna hogy gondot okozon , de vhogy mégsem jön össze az biztos!Hogy pénz vagy akarat , esetleg mindkettő hiánycikk nem tudom.Hogy egy MS20 2.2-re feltuningolt gép mire képes nem tudom , viszont nem írnám le!Az izraeli vonal pedig remélem játszik RAMPAGE/ICE BAKER , bőven jók lennének nekünk.Ebben egyetértünk hogy onnan e kettő közül vmelyiket be kell szerezni!
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 953
6 942
113
Hallottam olyat hogy legalább 3 század a végső terv, de egyelőre kettőt sem tudtuk megugrani...
Szerintem lesz még Gripen véve 2-4 éves távlatban...remélem a 24 együlésest sikerül megugrani. Ahhoz már csak +8 gép kellene.


Sosem értettem ezt a Taurus fétist - pláne taktikai célok ellen.
Ez egy BUNKER ROMBOLÓ robotrepülő! Teljesen gazdaságtalan és felesleges harcjárművekre lövöldözni.

Irányított siklóbombák, vagy rakéták olcsóbban megoldják és több is fér a Gripere.
SPICE vagy BRIMSTONE - ezekkel kell HIMARS-ra vadászni, és nem "atombombával verébre".

Ha már robot repülő akkor ICE BREAKER olcsóbb és akár 4 is rámegy egy Gripenre. A legtöbb célpontra tök elég.
Ezen vegigmentunk sokszor. Semmire nem eleg, ha HIMARS inditokat akarsz kiiktatni es raadasul tavolrol, ahhoz intelligens CM kell. A KEPD raadasul talajkoveto, 1 mach alatt kozlekedve, sajat maga kepes megkeresni a celt, mindezt akar kiiktatott GPS etc mellett is.
Az peldaid a kozelebe sem jonnek.

Integráltatni kell 2-3 fegyvert, de legalább így lesz használható levegő-föld képesség.

Ezzel harci helivel úgy vagyok, hogy tudok mellette meg ellene is érvelni - nem tudom mennyire hatásos egy modern harcmezőn.
Most az az irány a fejlesztésekben, hogy nagy hatótávú ATGM-et raknak rá, szóval elvileg nem érik el MANPADS rakéták.
Az a Apache SPike NLOS-t kap, de a mi 145-ösöeinkre illetve az AW249-re is a SPIKE-ER-t szánják, ami 14 km-ről is indítható akár célkoordintára - az indíró helinek nem is kell látnia célt: elég ha tudja kb. hol van.
A többi nagyobb hatótávú légvédelmi rakétával szemben meg az alacsony, terep takarásban repülés segíti.

Persze ha nem kell a tűzvonalba berepülni, ha nem csak egy gyorsan mozgó messziről lövő "missile-truck" szerepet tölt be, akkor nem is kell dedikált harci heli, mert 145-ösö is el tudja látni ezt a feladatot. Sőt akár agy Gidránra rakott SPIKE NLOS is hatásos lehet erre...
Ha tavolrol inditasz, akkor feleslegesek. Ha kozelre bemesz, akkor valami kell ra, ami megfogja a mandpads raketakat. Ez a dilemmam.
 
  • Tetszik
Reactions: Venom85

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Ezen vegigmentunk sokszor. Semmire nem eleg, ha HIMARS inditokat akarsz kiiktatni es raadasul tavolrol, ahhoz intelligens CM kell. A KEPD raadasul talajkoveto, 1 mach alatt kozlekedve, sajat maga kepes megkeresni a celt, mindezt akar kiiktatott GPS etc mellett is.
Az peldaid a kozelebe sem jonnek.
Csakhogy Taurus mozgó cél ellen nem jó: a HIMARS már rég lelécelt, tíz kilométerekkel arrébb jár mire az oda ér.
Továbbá sokkal kisebb harcirész is elég illetve drága is erre.

Ha már mindenárom CM-et akarsz HIMARS-ra lőni: akkor SPICE-250ER. Ez a kb. SDB méretű SPICE-250ER saját hatóművel ellátva. 150 km a hatótávja.

BRIMSTONE ilenne erre legjobb: 1 Mach sebességgel repül, tehát nincs idő lelécelni az HIMARS-nak (2-4 perc alatt odaér)!
60 km-ről indítható, ami bőven kis és közepes légévdelem hatósugarán kívül van. Mozgó célt is könnyebben megtalál a mm-es radarjával.

Egyszerűen meg kell rendelni még 2-3 fegyvertípus integrációját a Gripenre, mert a jelenlegi "repertuár" elégtelen.

Szerintem ezekre lenne szükség kb prioritási sorrendben:
  1. SPICE bomba-család (mind három méret) - GPS zavarás nem hat rá, harctéri céloktól komplett hidak lerombolásáig mindenre jó.
  2. Brimstone - páncéltörésre, földi csapatok támogatására
  3. RAMPAGE - pl. légvédelemre vadászni messziről és gyorsan jó megoldás lehet. CM-ekkel ellentétben nehéz lelőni. A britek ezzel tervezik pótolni az ukránoknak átadott StormShadowkat.
 

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 953
6 942
113
Csakhogy Taurus mozgó cél ellen nem jó: a HIMARS már rég lelécelt, tíz kilométerekkel arrébb jár mire az oda ér.
Továbbá sokkal kisebb harcirész is elég illetve drága is erre.

Ha már mindenárom CM-et akarsz HIMARS-ra lőni: akkor SPICE-250ER. Ez a kb. SDB méretű SPICE-250ER saját hatóművel ellátva. 150 km a hatótávja.

BRIMSTONE ilenne erre legjobb: 1 Mach sebességgel repül, tehát nincs idő lelécelni az HIMARS-nak (2-4 perc alatt odaér)!
60 km-ről indítható, ami bőven kis és közepes légévdelem hatósugarán kívül van. Mozgó célt is könnyebben megtalál a mm-es radarjával.

Egyszerűen meg kell rendelni még 2-3 fegyvertípus integrációját a Gripenre, mert a jelenlegi "repertuár" elégtelen.

Szerintem ezekre lenne szükség kb prioritási sorrendben:
  1. SPICE bomba-család (mind három méret) - GPS zavarás nem hat rá, harctéri céloktól komplett hidak lerombolásáig mindenre jó.
  2. Brimstone - páncéltörésre, földi csapatok támogatására
  3. RAMPAGE - pl. légvédelemre vadászni messziről és gyorsan jó megoldás lehet. CM-ekkel ellentétben nehéz lelőni. A britek ezzel tervezik pótolni az ukránoknak átadott StormShadowkat.
Hogyne lenne jo a KEPD mozgo cel ellen, pont amiatt jobb, mint barmi mas.
Ez egy onjaro cruise missile, ne vicceljunk mar. Meg korozni is fog onnalloan, amig a szenzorok keresik a celt. Ha valami, akkor ez pont messze a legjobb az osszes kozul, raadasul 500-600 kmrol (azaz hazai legvedelmi umbrella alol) indithato. Az hagyjan de masodlagos celokat is megadhatsz, igy pl ha az elso mar kiiktatta az inditot, a masodik egy masikat avagy mondjuk egy command centert, hidat, akarmit csap szet helyette.
 
  • Hűha
Reactions: Aladeen

perceptron

Well-Known Member
2023. június 15.
3 953
6 942
113
Azt hozzateszem, hogy persze egy MLRS counter strike jobb valasztas, mert azok azert mach 3 korul mennek (mondjuk 4-5 perc 300-350km), de azok meg nem intelligens lovedekek.
A fenti KEPD peldam levegobol inditottak kozul ertettem a legjobb opcionak, mert jo messzirol lehet inditani, es utana kepes megkeresni maganak a celt.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
19 184
36 726
113
Hogyne lenne jo a KEPD mozgo cel ellen, pont amiatt jobb, mint barmi mas.
Ez egy onjaro cruise missile, ne vicceljunk mar. Meg korozni is fog onnalloan, amig a szenzorok keresik a celt. Ha valami, akkor ez pont messze a legjobb az osszes kozul, raadasul 500-600 kmrol (azaz hazai legvedelmi umbrella alol) indithato.
A Taurus nem tud mozgó cél eltalálni - sőt egyetlen CM sem tud.
Ezeknek az optikája csak TERCOM miatt van: konkrét fix célképet keres és arra csap le.

Hozz bármiféle linket vagy anyagot ami azt mondja, hogy a TAURUS jó mozgó célra vagy hogy magától megkeres egy olyan járművet mint egy HIMARS indító. Ez a "körözik míg nem találnak célt" dolgot sem tudom honnét vetted. Ezt loitering képességer CM-eknél eddig csak az izraeli Delilah esetén olvastam.
Tényleg kíváncsi lennék ez mivel támasztod alá ezeket...
Az hagyjan de masodlagos celokat is megadhatsz, igy pl ha az elso mar kiiktatta az inditot, a masodik egy masikat avagy mondjuk egy command centert, hidat, akarmit csap szet helyette.váncsi
Ilyen célokra pont jó - HIMARS indtóra nem igazán.
500-600 km-et kb. fél óra alatt teszi meg. A HIMARS indító meg max 5 perc után fedezékbe vonul.

Azt hozzateszem, hogy persze egy MLRS counter strike jobb valasztas, mert azok azert mach 3 korul mennek (mondjuk 4-5 perc 300-350km), de azok meg nem intelligens lovedekek.
Igen, sztem is jobb megoldás.
A nálunk legesélyesebb PULS rakétáinak repülési idejei ismertek:
A 150 km maximális hatótávolságú EXTRA rakéta repülési ideje kevesebb mint 5 perc, a 300 km hatótávolságú Predator Hawk rakéta esetében pedig a repülési idő maximum 8 perc. Ennyi idő alatt le tud lépni a cél...

A fenti KEPD peldam levegobol inditottak kozul ertettem a legjobb opcionak, mert jo messzirol lehet inditani, es utana kepes megkeresni maganak a celt.
Ha nem ér oda 5 percen beül, akkor nem lesz mit megkeresni mert húznak vissza fák közé, híd alá egy szóval fedezékbe.
Mi PZH-saink nyilatkozták, hogy náluk 2 perc a szintidő: ennyi van előjönni, lőni aztán visszabújni. A rakétatüzérségnél sincs ez máshogy: ráadásul azok annyira sem állják az ellentüzet mint egy level4-re páncélozott PZH, szóval biztos, hogy még jobban igyekezni fognak elbújni.

Szóval félre téve hogy mit tud vagy mit nem tud egy CM, a sebessége és az indítási távolsága miatt nem alkalmas erre a feladatra.
Csak olyat tudsz bele hatásosan szétcsapni ami nem mozog (pl épület) - legalábbis nem gyorsan (pl. radarállomás)


Ha már légi indítású akkor BRIMSTIONE: az gyors és tényleg megkeresi a célt, mivel az max. néhány kilométert tud megtenni az alatt 3-4 perc alatt amíg az a Brimstone odaér.
 
  • Tetszik
Reactions: efott1974 and Negan