Liteningre nem találtam adatot, de francia Democles konténer 16km-et tud és a gyártó szerint ez "extrém sok".
Persze ezt is csak tiszta időben. Ha felhős az ég akkor szinte használhatatlan a lézer bomba - ezért kombinálják GPS-szel. Csak utóbbival meg az a baj hogy egész sok GPS-es NATO fegyverrel találkoztak az oroszok mostanra és profin megtanulták zavarni...
Ha MANPADS-nál komolyabb légvédelem van, akkor megint csak használhatatlan a lézerbomba. Amikor úgy döntöttek hogy legyen lézerbomba Gripenhez nálunk, akkor még COINT művelet volt a NATO főtevékenysége. A lézerbombák erre jók kb...
Azt nem tudom lehet-e levegőben átkódolni a bombákat - általában földön állítják be, hogy mi a kód amit keressen.
Magyar viszonylatban (kissé szánalmas módon) "nagy kunszt" lézerbomba, pedig nagyon nem az. Ez a 70-es évek technológiája komoly korlátokkal - Vietnámban kezdték először alkalmazni a Paveway bombákat. Ukrajnában alig már alkalmazzák: inkább siklóbombákat dobálnak GPS vezérléssel. Ez utóbbival is egyre inkább gondok vannak az intenzív zavarás miatt. Nálunk meg lehet, hogy Standoff fegyver az SDB-vel lesz "kipipálva", amit elég jól megtanultak mostanra zavarni az oroszok: GLSDB nagy pofára esés lett.
Mindig le vagyunk maradva pár lépéssel - sajnos.
Kétféle távezetés maradt levegő-föld fegyvereknél ami még működhet, mert nehezen zavarható: elektro-optika (IIR) és az MM-radaros. Egyes rendszerek a kettő kombinálják. (GPS+INS szinte mindegyikben van, de ugye ez a végfázisban valszeg nem használható a zavarás miatt)
A zavarvéfett rávezetés mellet meg hatótávolság kell. Legalább kis és közepes légvédelmi rendszerk hatótávján kívül maradhasson.
Ezek jöhetnek szóba mint integrálható taktikai levegő-föld fegyver, ami modern harctéren is működőképes lehet:
BRIMSTONE - pánéltörő rakéta mm hullámú radarral (tartaléknak/kiegészítésnek lézeres rávezetés). kb. 60 km-ről kilőhető. A mai páncéltörő feladathoz ez illett volna leginkább.
SPICE-250 - elektrooptikai rávezetésű sikló bomba. Akár 100 km-ről is indítható, 8 darab rámenne a Gripenre. Nyilván a maihoz hasonló "tankvadász" feladathoz közelebbről kellett volna indítani, mert sikló bombák viszonyal lassúak.
GBU-53/B Strombreaker - GPS-navigáció,
milliméter hullámhosszú radar, infravörös képalkotás, valamint félaktív-lézeres rávezetés is lehetséges. Valszeg ez túl drága lenne. SPICE 250 nagyjából ugyanezt tudja
MBDA SmartGlider - ez még fejlesztés alatt van, lényegében SPICE-250 francia megfelelője
Ezekkel lehetne biztonságos távolságról tankora meg más harctéri célokra vadászni egy vadászbombázóval. Ki kell választani 1-2 típust, aztán kérni az integrációját!
Elsősorban SPICE-bomba családot választanám, esetleg mellé a Brimstone-t.
Amúgy tudtommal a SPICE integrálva lett a Brazil Gripenekre, szóval nem nagyon kellene magát a SAAB-nak megerőltetnie, hogy C-gépeinkre is rátegye...
El kell dönteni hogy légierőt vagy légi cirkuszt szeretnének - mint amit ma bemutattak. Ez egy show műsor volt, ahol a célpontnak kirakott tankok nem lőttek vissza. Egy ukrajnaihoz mérhető helyzetben szerintem már a Duna vonalában lelőnék a Gripent, nemhogy Hajmáskér környékén lézerbombázgasson!
Az integrációra visszatérve: NATO-tagként a svédeknek is kell tudni levegőből tankokat és más harctéri célokat támadni, szóval őket is érdekelni fogja egy ilyen integráció. Meg kell velük egyezni hogy mi az a 2-3 fegyvertípus amit "rá kell varrni" a Gripenre, hogy mindkét légierő igényeit kielégítse.
SPICE bombák tuti jó választás, mert nem zavarható és az 1 tonnás verzió szinte bármit legyalul, a 250-esből meg sok ráfér a Gripenre harctéri célok ellen. Emellett olcsóbb nagy hatótávolságú fegyver kellene: IceBreaker vagy RAMPAGE. Ezt kellen ledumálni svédekkel szerintem. Esetleg BRIMSTONE is jó lenne még...