A légierő valóban jobb állapotban van: ott már szinte minden szovjet-orosz technikát lecseréltek.
Egy kis országnak ahol sosem lesz igazán elég katona (létszám fölény vagy paritás) jobban megéri ugyanakkor a légierőt megtolni. Ha saját országunk felett uraljuk a levegőt, akkor földi műveleteket is el lehet lehetetleníteni.
A légierő nem olcsó buli (bár ma már a száraz föld sem az), viszont nem kell hozzá annyi ember hogy fölénybe kerülj a levegőben.
Nem véletlen légierő központúak az amcsik meg az egész NATO: nem szeretnek ember veszíteni, mert abból nincs sok.
Jelen állás szerint a szomszédaink közül csak nekünk lesz pl. Meteor rakétánk: szerbek és horvátok ez nem kapják meg. Hiába jó gép a Rafale, a MICA egy gyenge konstrukció: kb. AMRAAM-C5 szint vagy még az sem.
A Gripen-C viszonylag olcsó, jó ár-érték arányú gép. A svédek szinte könyörögnek, hogy vegyünk már még tőlük valamennyit mert baromira nem kell senki másnak!
Még 8 gépet kellene venni, hogy egy minimalista kétszázados légierőnk legyen 2x12 géppel.
2x16-tal meg nyugodtan hátra dőlhetnénk vagy 15 évig. Upgradekkel, nagyjavítással 2040-ig simán hatékonyak maradhatnának.
Ha nincs pénz több vadászgépre (ami nagy hiba lenne!), akkor legalább a Skyfoxokat kellene mind könnyű támadó konfigban kérni önvédelmi rendszerrel (a
prosi szerint lesz rá integrálva ilyen). Ha már csak MANPAD-szintű légvédelem maradt, akkor simán tudnánk lézerbomákkal földi csapatokat támogatni. A kevés Gripen (16+2 gép esetén reálisan kb. 12 gép lesz bevethető egy időben ) meg őrizhetné a légteret.
A NASAMS amúgy közel teljes lefedettséget ad az országnak kis-közepes távon, csak kéne hozzá mégegyszer ennyi rakéta - legalább.
Davids Sling/SkyCeptorból kellene vagy 3-4 üteg. Finnek egy üteget vettek 3,5x ekkora országukra - igaz: nagy része lakatlan.
Honvédelmi szemponből a légvédelem és légierő szerintem sokkal fontosabb mint a szárazföldi. X összegből nagyobb hatékonyság érhető el levegőben mint földön - szerintem