[HUN] Vadászgépek beszerzése

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
39 736
76 819
113
Úgy imádom, elolvasok valamit, aztán másik topikba kerül, s megint olvasatlan... rend a lelke mindennek :mad::hadonaszos:
Tényleg nem valami jó.
Az se jobb, hogy bizonyos témákban néhány ember évek óta hajtogatja a véleményét és ezt bármelyik topikban bármikor megteszi, lemegy ugyanaz a vita ezredjére is ugyanúgy és mindezt úgy hogy gyakran közük nincs a valósághoz, sok esetben már azt is lehet tudni hogy nem úgy lesz, nem is az lesz. Ezért lettek létrehozva a "...beszerzése" című topikok. Ezekben a topikokban nem nagyon találsz új információt, csak a parttalan vita ismétlődik, illetve újra belinkelik azokat a dolgokat amit a fórumon máshol (jellemzően a típus saját topikjában) már olvashattál. Ha bejelentés lesz hogy veszünk valamit, azt az adott típus [HUN]-kezdetű topikjában fogod megtalálni.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Elösszőr nézz utána,hogy terhelten milenek a repülési paraméterei.Mert amit megadnak,az a terheletlen állapotú paraméterek.Ölég valószinű,hogy ha rápakolsz 1,25 tonnát,már nem lesz olyan "fényes"....Aztán az a 100km lötáv máris nem lesz annyi.Nincs járörözési idő,mert lecsökken az amúgy sem fényes hatósugár.Önvédelmi rendszer ohne.Pedig 100km-re egy jobb A2AD légvédelmi rendszer simán ellő.Plusz a becsapó vadászgépek (egy Su35 R37el saját terület mélyéről lekapja,közben az Alba érzékelni se tudja a támadást-nem mintha lenne esélye elháritani/elmenekülnie.....Haladó kiképzés,és ennyi.Minden másra max bozótnégerek ellen,de oda sem éppen ideális megoldás.Egy Super Tukánnal jobban járnánk,mindenféle szempontbol.

Siklóbombáknál számít a sebesség hatótávolság szempontjából, bár az indítási magasság fontosabb. Ha felbírja vinni 9-10 ezer méterre azt a 3-5 bombát, akkor működhet a koncepcióm. Neve ellenére egy Spice 250 csak 130 kg, vagyis 3 bomba 390 kg, 5 bomba 650 kg, ami nem jelentős a gép hivatalos 1640 kilogrammnyi terhelhetőségéhez képest. 3 Spice-250 bomba és két 350 literes tartály is "csak" 1,2 tonna...
Amúgy sincs minden bokorban 80-100+ km hatótávolságú légvédelem - NASAMS-szel nekünk 50-60 km lesz a maximum ameddig elérhetünk szerencsés esetben.
Az a néhány nagy hatótávolságú rendszer, ami az ellenfélnél akad, azt lehető leghamarabb le kell vadászni: SIGINT drónnal felderíteni és SRBM-mel, robotrepülőgépekkel, kamikáze drónokkal szét kell lőni és már is több lehetőség nyílik a légi erőnknek.


Ha pedig hajtóműves SPICE-250ER, Delilah vagy Ice Breaker kerül rá, akkor a gép teljesítménye szinte mindegy is: még egy AN-2-es megfelelne, ha rá lehetne fabrikálni és elbírná!

Szóval megfelelő fegyvrezettel és felderítés mellett (tudjuk merre meddig érhet az ellenség légvédelme) az L-39NG is lehet hasznos kiegészítője a Gripen flottánknak - ha már eldőlt, hogy megvesszük akkor hozzunk ki belőle a maximumot.
Nem további Gripenek helyett, hanem azok mellett!

A 2 éves szállítási határidő eltérés a kiképzőkhöz képest biztos hogy valamilyen többlet képességet jelent majd, vélhetően integrálnak bele ezt meg azt, hogy használhatóbbak legyenek bizonyos harci feladatokra.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 996
8 586
113
@kelepisti valami olyasmi írt pár hete, hogy "már gyártják őket"...nem tudom honnan volt ez az infó. Talán repülős-újságírós "pletyka"...
Repülős pletyka, olyanoktól akik éppen jártak az adott időszakban Linköpingben. Viszonylag szerintem kevés légierőnek gyártanak manapság C változatot a svédek, valamint ott mondták, hogy a mienk.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 996
8 586
113
Nyìlván a pro ès kontra megvan , èn azon a véleményen vok , hogy se felderítő , se harci változat ebből a gépből nem kell!Pénz kidobás!Az a 1X darab 0 km-es , gripen , az már inkább!Nem upgradelve , hanem modernizálva!Tiszta szívből kívánom hogy tartsunk ott , a Tempest majdan megengedhető legyen számunkra , de valszeg nem lesz az! Kell még egy szd. minimum.A pénzügyi határok elég komolyak , - ig terjednek ha vmi bármennyire is szeretnénk de nem elérhető akkor hagyni kell, el kell engedni.Nekünk még a koreai gép lehet talán alternatíva. Attól nem tartok hogy a románok rendszeresítik , itt a fórumon 1000×- er kitárgyaltuk a cseh projectet.Jól állnak , de megérzik , nem kicsit , a románok küzdenek a 16- sokal , a 35-el vért hánynának!Én a "C" és "D" modernizációjának örülnék , sok-sok fegyverintegrációval együtt ( izraeli vonal).
Ohh álmok, de szépek, de van egy gazdasági valóság :(... Meg kell kérdezni, hogy mi a fenének vették meg az Aero tulajdonjogának többségét... Mert azért van onnan rendelés. A gombhoz varják a kabátot... A légierő volt szemlélője azt mondta nyilvános előadáson, hogy majd meglátjuk mire használjuk. Nos ez az alapja a rendelésnek, de persze kitalálták hozzá a hazai repképzéstől kezdve a felderítő gépet (azt egyébként mindenhez kitalálták, a Falconhoz, Zlinhez és a minisztériumi repülő szönyegekhez is) meg harci változatot. Ez a repülőgép alkalmatlan mindkettőre. Tuningolhatod a Lnyx-et pld. de nem lesz MBT ha 120-as ágyús tornyot is raksz rá.. Ez is hasonló..
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 410
8 712
113
Az se jobb, hogy bizonyos témákban néhány ember évek óta hajtogatja a véleményét és ezt bármelyik topikban bármikor megteszi, lemegy ugyanaz a vita ezredjére is ugyanúgy és mindezt úgy hogy gyakran közük nincs a valósághoz, sok esetben már azt is lehet tudni hogy nem úgy lesz, nem is az lesz. Ezért lettek létrehozva a "...beszerzése" című topikok. Ezekben a topikokban nem nagyon találsz új információt, csak a parttalan vita ismétlődik, illetve újra belinkelik azokat a dolgokat amit a fórumon máshol (jellemzően a típus saját topikjában) már olvashattál. Ha bejelentés lesz hogy veszünk valamit, azt az adott típus [HUN]-kezdetű topikjában fogod megtalálni.
Nem is az áthejezéssel van a gond, hanem az, hogy amit elolvastam a státusza újra olvasatlan lesz. Szerintem ezt be lehet valahol állitani, hogy megjegyezze adott hozzászólást s olvasott maradjon.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Repülős pletyka, olyanoktól akik éppen jártak az adott időszakban Linköpingben. Viszonylag szerintem kevés légierőnek gyártanak manapság C változatot a svédek, valamint ott mondták, hogy a mienk.
Tehát akkor "null kilométeres" gépek épülnek ezek szerint?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
29 023
123 931
113
Ohh álmok, de szépek, de van egy gazdasági valóság :(... Meg kell kérdezni, hogy mi a fenének vették meg az Aero tulajdonjogának többségét... Mert azért van onnan rendelés. A gombhoz varják a kabátot... A légierő volt szemlélője azt mondta nyilvános előadáson, hogy majd meglátjuk mire használjuk. Nos ez az alapja a rendelésnek, de persze kitalálták hozzá a hazai repképzéstől kezdve a felderítő gépet (azt egyébként mindenhez kitalálták, a Falconhoz, Zlinhez és a minisztériumi repülő szönyegekhez is) meg harci változatot. Ez a repülőgép alkalmatlan mindkettőre. Tuningolhatod a Lnyx-et pld. de nem lesz MBT ha 120-as ágyús tornyot is raksz rá.. Ez is hasonló..
Hát a lynxnél a 120-s fő fegyver miatt legalább MBT-t elérő tűzerőt tudsz osszehozni, de ezekkel a gépekkel a kiképzésen kívül mást nem tudsz szülni értelmesen...
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Vagy Gáspárunk távozása után, arra alkalmas ember, hogy normálisan meg kössön egy fegyverüzletet.
Szerintem van komprtens ember aki ezt tető alá hozza , de nincsen meg hozzá az anyagi háttér , azzal a mai írással egyetértek , ha megtudták volna tenni , megtették volna!Minimum 1/2 éve piackutatnak!Lehet hogy csehül állunk! UPGRADE 1. idén , UPGRADE 2. jövőre , sisakcélzó , IRIS-T mondjuk év végéig , METEOR jövőre , - ezekre kiváncsi vok!Az állìtólagos + 4 GRIPEN???????
 

alter ego

Well-Known Member
2022. március 22.
556
1 568
93
Szerintem van komprtens ember aki ezt tető alá hozza , de nincsen meg hozzá az anyagi háttér , azzal a mai írással egyetértek , ha megtudták volna tenni , megtették volna!Minimum 1/2 éve piackutatnak!Lehet hogy csehül állunk! UPGRADE 1. idén , UPGRADE 2. jövőre , sisakcélzó , IRIS-T mondjuk év végéig , METEOR jövőre , - ezekre kiváncsi vok!Az állìtólagos + 4 GRIPEN???????
Én azt is el tudom képzelni, mert szeretek örök optimista és szándékosan naív lenni, hogy a valóságban folyik egy csomó beszerzési program, csak a háború, vagy SZBK üzleti érdekei, vagy egyszerűen valami túlzott óvatossági stratégia miatt nem beszélnek róla. Lásd Skylark ügy, amit egyszerűen nem jelentettek be.
 

efott1974

Well-Known Member
2022. március 11.
1 770
2 335
113
Én azt is el tudom képzelni, mert szeretek örök optimista és szándékosan naív lenni, hogy a valóságban folyik egy csomó beszerzési program, csak a háború, vagy SZBK üzleti érdekei, vagy egyszerűen valami túlzott óvatossági stratégia miatt nem beszélnek róla. Lásd Skylark ügy, amit egyszerűen nem jelentettek be.
Lehet , legyen ùgy , ha idén : a sisakcélzó , az IRIS-T , ès az UPGADE 1 . késik az nem jó jel.
 

Aladeen

Well-Known Member
2021. július 17.
20 140
38 636
113
Lehet , legyen ùgy , ha idén : a sisakcélzó , az IRIS-T , ès az UPGADE 1 . késik az nem jó jel.
Lehet hogy sorrendet, prioritást megváltoztatták: a szárazföldi erők sokkal rosszab bőrben van felszerelésileg és szerintem feltöltöttségileg is mint a légierő. A Gripen jelen formájában sem rossz vadászgép, kapott a légierő komplett új helikopter flottát, szállítógépeket, légvédelmi rakétákat - ezek elég erős alapok.
Mondhatnánk, hogy eddig a légi erő volt kiemelve, a szárazföld kárára: közel nulla tüzérségünk van még mindig.
Szóval ha következő pár évben kevesebb jut a légierő fejlesztésére, az nem olyan nagy tragédia.

Ha 2026-ra, az eredeti Z-terv végére lesz minden Gripen upgradelve, IRIS-T-vel, Meteorral felszerelve, az sem nagy baj szerintem.
 

vasszekely

Well-Known Member
2020. május 9.
4 644
8 310
113
Nah, azt álmodtam, hogy lesz Meteor, de minimálisnál is kisebb mennyiségben, és a négy Gripent letárolt sárkányból gyártják.
Gripenhez rakétából, bombából, precíziós készletből, különböző konténerekből mi és mennyi kéne?
(Örülök a plusz 4-nek, de igazából plusz 10 kellene, 2x12=24 db Gripen, elosztva a 2 reptérre).
 
  • Tetszik
Reactions: Katica

ZRÍNYI 20!026

Well-Known Member
2017. szeptember 20.
2 146
4 241
113
Gripenhez rakétából, bombából, precíziós készletből, különböző konténerekből mi és mennyi kéne?
(Örülök a plusz 4-nek, de igazából plusz 10 kellene, 2x12=24 db Gripen, elosztva a 2 reptérre).
Szerintem 24 vadászgépet még kár lenne 2 reptérre osztani!
Az áttelepítést viszont lehet gyakorolni, hogy ha neadjisten szükség van rá, olajozottabban menjen.
Régen is gyakorolták, és gondolom most is, csak kicsiben.
Illettve ugye a kecsói reptér fejlesztése miatt nemrég költöztek is Pápára és vissza.
 
  • Tetszik
Reactions: Vogon and Aladeen

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Én azt is el tudom képzelni, mert szeretek örök optimista és szándékosan naív lenni, hogy a valóságban folyik egy csomó beszerzési program, csak a háború, vagy SZBK üzleti érdekei, vagy egyszerűen valami túlzott óvatossági stratégia miatt nem beszélnek róla. Lásd Skylark ügy, amit egyszerűen nem jelentettek be.
Én is ebben bízok. Egyszer csak azt látjuk már, hogy itt van valami ami eddig nem volt. ;)
 

beat

Well-Known Member
2012. január 25.
1 082
2 613
113
Nah, azt álmodtam, hogy lesz Meteor, de minimálisnál is kisebb mennyiségben, és a négy Gripent letárolt sárkányból gyártják.
Meteor a minimálisnál kisebb mennyiségben... De mi az a minimális? Számomra 16 darab lenne, hogy a plusz 4 gépet is fel lehessen fegyverezni. De inkább 24, hogy az AMRAAM nélkül maradó 2 C-re is jusson. Így a teljes C flottának meglenne a 4 darabos egyszeri javadalmazás BVR fegyverzet. Ez igencsak minimum elvárás.