.
.
En is erre tippelnek, hogy az amugy nem tul acelos orosz AWACS kepesseget igyekeznek lenullazni, amennyiben szandekos akcio miatt zuhant le a gep. Amugy egy hajtomu sima hibaja egy negyhajtomuves gepen siman tulelhetö kene legyen, egy kethajtomuves is leszall egy hajtomuvel. Leszallas közben nem is kell maximalis toloerö, böven van tartalek, egy hajtomu kieseset a masik harom vidaman kene hogy tudja kompenzalni. A hajtomutuzet egy sima Boeing737 is szepen tudja kezelni: Lezarja a hidraulikat, uzeamanyagbetaplalast a szelepek zarasaval, csökkenti a hajtomube bearamlo levegö mennyiseget hogy csökkenjen a tuz taplalasa, es lekapcsolja az elektromos generatort is. Ezzel egyutt a tuzoltorendszer halonos nagynyomasu tuzolto tartalyokkal aktivan kuzdeni kezd a tuzzel, a 737-esben ket ilyent tartaly van mindket hajtomuben, ezeket piropatronnal inditjak be, es nem biztos, hogy eloltjak a tuzet, de legalabb a probaljak kontroll alatt tartani. Ez van egy random 737-esben.
.
.
Namost itt megint felmerult, hogy mint korabban, a tuzoltorendszeruk ismet csödöt mondott: " It is premature to speculate about the cause of the engine fire. However, this is the second Il-76MD lost by the Russian Air Force inside Russian airspace in 2024.
There was also a similar incident in June 2022. According to Defence Express, the cause was an engine fire with the fire extinguishing system failing. This appears to be the case here, 21 months or so later."
(
https://simpleflying.com/russian-air-force-ilyushin-il-76-aircraft-fire-crash/)
Érdekes dolog ez a tűzoltás...
Mikor először kerültem kapcsolatba komolyabb nyugati repülővel (Airbus), akkor elég megdöbbentő volt, hogy az orosz típusok után milyen hikomatnak tűnik a tüzoltórendszer (kevesebb oltóanyag, minden palackot kézzel kell indítanod [ha jól emlékszem], a cargo térben méred az időt, és ha újra tűzjelzés van, akkor próbálkozol egy óra múlva, vagy valami ilyesmi).
Az viszont mindenképp előremutató, hogy integráltan működteti párhuzamosan a shutoff valve-eket.
Az oroszok jellemzően egy helyre koncentrált több, nagyobb tartállyal operálnak (a leírások szerint az IL-76-oson 3db 16 literes Freon-114V2-vel töltött tartály van) és külön csővezetékeken viszik el minden térbe az oltóanyagot.
A tűzérzékelés is másképp van megoldva. A hajtóművek körül jellemzően loop-sensorok vannak a nyugati gépeken, az oroszok pedig tűzjelzőadó-csoportok jelei alapján adják a jelzést:
Ennél ált. 3db adó alkot egy csoportot és, ha mindhárom egyszerre jelez egy küszöbhőmérséklet fölötti 2°C/sec-os hőmérsékletgradiensnél nagyobb hőkitörést, akkor automatikusan ráereszti az adott térre az egyik palack tartalmát, miközben a fülkében is indítja a tűzjelzést. Ezután manuálisan kikapcsolod, majd vissza a tűzjelzést és ha újra van riasztás, akkor kézzel küldöd a következő palackot is rá. ( Illetve még olyan szokott lenni az orosz tehergépeknél, hogy hasraszállásnál van a rajtuk alul vészindító mechanizmus és akkor azonnal minden létező tűzoltó és semlegesgázpalackból automatikusan kiengedik az összes matériát minden oltási térbe.)
Az oroszoknál neked kell zárnod a tűzcsapot, de a hidraulikrendszernek nincs hajtómű tűzcsapja, ellenben ha leállítod a hajtóművet, akkor a visszacsapószelep zárja le a csőben a hidraulikaolaj útját.
Ennél a legutolsó
dokumentált (vagyis nem csak ukrán behazudozás) IL-76 katasztrófánál a videókon látszik is, hogy nem egy aprócska bohóctűz volt ott, a vége felé meg el is hajított 2 nagyobbacska darabot magából a repülő... nyugger írta is a #453-ban, hogy megerősítették, hogy leszakadt a hajtómű.
Magát a típust végig kísérik a katasztrófák, de ez részben abból adódik, hogy ez akkor is odamegy, ha lövöldözés van a környéken (pl. a 2 Transzaviaexportos gép 2004-ben talán, ha jól rémlik az időpont) illetve olyan helyekre is leszállnak vele, ahová a híres strapabíró Hercules nem is mer odaszagolni.
Nem tudom, láttál-e már IL-76-ost testközelből, de az egy irdatlan masszív szerkezet.