Informatika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

T

Törölt tag 008

Guest
Attól függ mi a cél. A TR-ek le vannak korlátozva 256 gb ramra. Ha tobb kell csak az epyc jöhet szóba.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 267
8 193
113
Kösz a tippet, de nem igazán aktuális. Csak nézegettem, és konfiguráltam egyet-kettőt (q. drága) mert az utóbbi időben nem foglalkoztam hardverrel. Most egyébként egy Dell Precision 7530-am van. Az előző is (azon anya dódozik, pedig már 6+ éves) Dell: Precision 5520. Igazából ahogy láttam, az EPYC modellek HPC-re és cloud infrastruktúrára kihegyezettek, az meg nem az én világom. Munkaállomásnak is over-overkill lenne nekem, de azért eljátszogattam a gondolattal. ;)
 

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 389
8 960
113
https://m.origo.hu/gazdasag/20200415-a-vilag-toplistajara-kerult-magyarorszag-internethalozata.html
"A tavalyi évben hazánk a világ egyik olyan országa lett, ahol a legnagyobb az internet sebessége a Datareportal.com felmérése alapján. Ez különösen jól jön most a járványhelyzetben, amikor több szórakozás és munka is kötődik az internethez."

Ez az idén fog változni. Azzal, hogy a panelekben is tömegesen migrálják át az FTTB kapcsolatokat FTTH -ra (általánosságban 100 Mbit/s --> 1 Gbit/s azaz 10X -re) így azért ez az átlagot durván húzza majd felfelé ...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
7 056
14 210
113
Ez az idén fog változni. Azzal, hogy a panelekben is tömegesen migrálják át az FTTB kapcsolatokat FTTH -ra (általánosságban 100 Mbit/s --> 1 Gbit/s azaz 10X -re) így azért ez az átlagot durván húzza majd felfelé ...

a TV (& internet): a nagy fogamzásgátló. ( szociológiai megállapítás )

...valamint: nem fogyasztani a jó üzlet az internetes tartalmat, hanem szolgáltatni.

..ezzel az egyoldalú dologgal a társasági/családi élmenyeket könnyen lehet cserélni a " virtuálisra", nem szabad lebecsülni a modern életmód "fekete özvegyeit" !!!

Ez egy nagy csapda önmagában, ha a társadalom nincs rá felkészítve. ...és NINCS ! ! !

Ugyan olyan rosszul járhatunk vele, mint az Eu-belépéssel, felkészületlenül: 5-10 év lemaradást adtunk magunknak. Remélem ezt a csapdát látják, akiknek kell !


Ez egy technikai adat kiragadva az összefüggésekből hamis eredményeket, illúziókat szülhet. Mozgáshiányos, cukorbeteg generációt.
Jó kezdet(folyamat), amit nem szabad magára hagyni, öncélúvá válni!
 
  • Tetszik
Reactions: dkes
K

kamm

Guest
Attól függ mi a cél. A TR-ek le vannak korlátozva 256 gb ramra. Ha tobb kell csak az epyc jöhet szóba.

Felteteleztem, maganak nezi. Nekem 128GB RAM van nagyon regen (10 eve?) eve, de nekem mindig workstation (Dell Precision) van itthon, egy-egy szallitmanybol lecsapok egyet magamnak 5-6 evente es addig hajtom, amig megy, max GPU meg storage van cserelve. :)
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ja, de a CD/DVD olvasók lelkivilága komplikáltabb mint a nőké. Volt olyan laptopom amiben még gyárilag volt dvd író, ha jól emlékszem 1 db dvd-t olvasott be, majd soha többet egyet sem. Igen, lehetett volna cseréltetni, stb. de akkor már nem nagyon kellett DVD sem mint olyan. Megjegyzem, hogy a CD amikor kijött Magyarországon még úgy reklmozódott, hogy ezt aztán karcolhatod, meg milyen strapabíró, örökélet. Emlékszem egy Zenebutik adásra amiben lelkesen mutogatták. Tíz éves írt CD-ket meg már nem lehet sokszor használni. Na mindegy.

A floppy meg fene tudja, anno, amikor még a DS/DD 5.25 lemez is csoda volt, nem is gondoltunk ilyesmire, aztán a 3.5-el jött a kánaán, mekkora volt már amikor a lopott (sic!) jogtiszta játékokat másoltuk néha 10-16 floppyra és valahogy nem emlékszem olyanra, amikor később nem tudtuk visszatölteni. Aztán évek múlva, valamikor a 2000-es évek vége felé, a kezembe került pár ilyen, és megpróbáltam olvasni őket, de a fele már nem működött.

Egyszer volt egy OTDK előadás (talán 2005-6?) BME-s diákoktól, hogy hogyan lehetne "örökéletre" elraktározni adatállományokat, de igazi válasz nem született. Pedig ott aztán volt ötletelés.

Azóta már történt némi előrelépés az ügyben:

https://www.southampton.ac.uk/news/2016/02/5d-data-storage-update.page
 
T

Törölt tag 008

Guest
a TV (& internet): a nagy fogamzásgátló. ( szociológiai megállapítás )

...valamint: nem fogyasztani a jó üzlet az internetes tartalmat, hanem szolgáltatni.

..ezzel az egyoldalú dologgal a társasági/családi élmenyeket könnyen lehet cserélni a " virtuálisra", nem szabad lebecsülni a modern életmód "fekete özvegyeit" !!!

Ez egy nagy csapda önmagában, ha a társadalom nincs rá felkészítve. ...és NINCS ! ! !

Ugyan olyan rosszul járhatunk vele, mint az Eu-belépéssel, felkészületlenül: 5-10 év lemaradást adtunk magunknak. Remélem ezt a csapdát látják, akiknek kell !


Ez egy technikai adat kiragadva az összefüggésekből hamis eredményeket, illúziókat szülhet. Mozgáshiányos, cukorbeteg generációt.
Jó kezdet(folyamat), amit nem szabad magára hagyni, öncélúvá válni!
Épp teljesen átalakul a munkaerő piac. Lassan teljesen mindegy fizikailag hol vagy, csak stabil legyen a netkapcsolatod.
Hidd el jópár nyugati országban most gondot okoz a videokonferencia mert nem bírja az infra.
Nagyon jó helyzetben vagyunk remélem folytatódnak a fejlesztések mert ez hatalmas előny a külföldi befektetők és munkáltatók szemében.
Ráadásul ezzel a magyar vidékre is visszatérhet az élet. Mi is elkezdtünk gondolkozni a kiköltözésen. Nekem spec tök mindegy honnan dolgozom. Mindenképpen amcsik, angolok és szingapúriak a kollégák. Ha net van termelem a GDP-t. :)
 

Flexus

Well-Known Member
2018. március 16.
1 443
5 202
113
Ó igen, majd ha működő modell lesz belőle, ami bizonyítottan évszázadokig (ok, legalább egy évtizedig) kibírja, akkor lehet vele foglalkozni. Emlékszem egy a kilencvenes években megjelent Wired cikkre, amiben már dobálóztak a petabájt/cm^3 tárolókapacitású kritstály alapú adattárolással. Amúgy is, volt idő amikor 640 kB mindenre elégnek látszott. :) Amúgy nekem kicsit szaglik a dolog valahol a "five dimensional (5D) " táján. Bár nem vagyok elméleti fizikus.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
Ó igen, majd ha működő modell lesz belőle, ami bizonyítottan évszázadokig (ok, legalább egy évtizedig) kibírja, akkor lehet vele foglalkozni.

Van működő modell, az meg, hogy az amorf szilícium-dioxid nem bomlik le pár millió-milliárd év alatt sem, nyugodtan vehető ténynek az ismert fizika és kémia alapján.
Itt ami gond lehet, az a gazdaságosság (különösen az íróberendezésé) és az írási/olvasási sebesség.

Amúgy nekem kicsit szaglik a dolog valahol a "five dimensional (5D) " táján. Bár nem vagyok elméleti fizikus.

Mert az "5D" az csak egy jól csengő név (aminek persze van némi valóságalapja).

"The 5-dimensional discs [have] tiny patterns printed on 3 layers within the discs. Depending on the angle they are viewed from, these patterns can look completely different. This may sound like science fiction, but it's basically a really fancy optical illusion. In this case, the 5 dimensions inside of the discs are the size and orientation in relation to the 3-dimensional position of the nanostructures. The concept of being 5-dimensional means that one disc has several different images depending on the angle that one views it from, and the magnification of the microscope used to view it. Basically, each disc has multiple layers of micro and macro level images."

És bővebben a technológiáról:

https://www.researchgate.net/profil...orage-by-ultrafast-laser-writing-in-glass.pdf
 

jani22

Well-Known Member
2016. augusztus 31.
12 630
26 043
113
"A Microsoft még ebben a hónapban megkezdi a Windows 10 kényszerített frissítését azokon az eszközökön, amelyeken az OS elavult változata fut. Első körben a Windows 10 v. 1903 felhasználói érintettek, operációs rendszerük szolgálati ideje ugyanis december 8-ával lejárt, ezért ha tetszik, ha nem, megkapják helyébe az 1909-es változatot. A következő kényszerített frissítési kőr 2021. tavaszán jön, amikor a 1909-es verzió vonul nyugdíjba, és a felhasználói a 2020. májusában kiadott Windows 10 2004-re állnak át."

https://computerworld.hu/tech/figye...kkor-is-telepul-ha-nem-szeretnenk-288018.html
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 866
4 156
113
A kvantumszámítógépekről és ezzel kapcsolatban a jelenlegi legnagyobb nehézségről-korlátról, a kvantumhibáról egy eléggé érthető írás:
https://www.sciencemag.org/news/2020/07/biggest-flipping-challenge-quantum-computing

És hogy a mesefilmekkel, meg a szenzációhajhász bulvármédiával szemben mekkora is a valós veszélye a nem túl távoli jövőben várható képességű kvantumszámítógépeknek a most használt titkosító algoritmusokra.

https://www.ericsson.com/en/blog/2017/6/post-quantum-cryptography-in-mobile-networks

https://www.ericsson.com/en/blog/2020/3/post-quantum-cryptography-symmetric-asymmetric-algorithms
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and fip7
K

kamm

Guest
Nalatok is hanyattesett a Gmail?

image.png
 
  • Tetszik
Reactions: milagro

anonim999

Well-Known Member
2016. március 19.
2 747
4 503
113
A kiberháború új frontja a vakcinaipar – információbiztonsági szakértő a Mandinernek
„Aki pontosan tudja, mennyi ideig és milyen intenzitással támadták a Mandinert, nagyjából kiszámolhatja, az mennyibe került” – mondja lapunknak Fehér Sándor, egy IT-biztonsági cég vezetője, aki korábban hazánk polgári hírszerzésénél dolgozott. A szakértőt az oldalunkat ért DDoS-támadásról, a járvány és a kiberbiztonság összefüggéseiről, az európai kutatás-fejlesztést sújtó ipari kémkedésről kérdeztük, de Fehér azt is elmondja, hekkerek le tudnák-e kapcsolni egy ország áramellátását.

A teljes cikk itt:
https://mandiner.hu/cikk/20201214_a_kiberhaboru_uj_frontja_a_vakcina_ipar