Informatika

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

nyugger

Well-Known Member
2012. szeptember 30.
6 798
29 028
113
IKEA-t kerülném ha mód van rá, ideológiai okokból, de a Markus székük állítólag bár fapad, de elég jó minőségű és kényelmes alacsony ára ellenére.
Hasonlóan ideológiai okokból meg a formavilág miatt kerültem az IKEA-t, de nálam széknél ők nyertek. Három és fél éve használok otthon Markust, teljesen kényelmes, állítható és ha úgy van kedvem hátradöntve a lábamat is fel tudom dobni az íróasztalra. :oops: Ahhoz képest mennyit használom nem látszik rajta, az ülőfelület sincs kiülve, egyedüli probléma, hogy a jobb kartámasz egyik csavarja folyamatosan meglazul, de csak ilyen lötyögős szinten. Ezen túl amúgy tényleg semmi bajom nem volt eddig vele, a nálam azért jóval megtermettebb haveromnak is ugyanez van, hasonló véleménnyel.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Nem tudom, hogy milyen kép él a WD HDD termékspektrumáról, de gyanítom, hogy most egy világ fog összeomolni benned! :rolleyes:
A szinkódolás:
Blue: Annyiban igazad van, hogy az általános felhasználásra van. Mondjuk úgy budget. ;) 5400rpm, kis fogyasztás, kicsi cache (64MB), kicsi gari - 2év.
Purple: A bluenál annyiban jobb, hogy egy emelt hővédelmet kapott (gyakran rakják zárt szellőzetlen rackekbe), 3 év garis, 7/24-es használatra van, videós biztonsági rendszerekhez. De ez is csak 5400-es, mivel itt a folyamatos használatból adódóan nem túl igényes a felhasználás a seek time-ra. Mint ahogy a cache sem igazán fontos.
RED: NAS / hálózati adattárolókhoz. Csökkentett rezgésekkel és nagyobb rezgéstoleranciával, mivel akár 8-10 lemezes házakba is ezeket javasolják, ahol a házban a sok lemez egymást is zavarja az összeadódó rezgéseikkel. 7/24-es működésre, 5400-es fordulattal de nagy méretű cache-sel (256MB)
Kimondottan storage-okba. 3 év garival
RED Pro/Plus: Ugyan az, mint az előző, csak 7200rpm-es fordulattal, és 5 év garival. Az igazán nagyok már 512MB cache-sel.
Black: High performance munkaállomásokhoz. 7200rpm, jó hűtés, erősebb elektronikával, 5 év garival, de nem 7/24-es terhelésre, 256MB cache-sel
Gold: RED Pro-ra hajaz, annyi különbséggel, hogy bár nagy sebességre képes, mégsem erre van kihegyezve, hanem az atombiztos működésre. Kap is egy 5 éves garit. Enterpise környezetbe szerverekbe, adatközpontokba.

Kis adalék: Hogy egy HDD 5400-as, vagy 7200-as, az elsősorban a seektime-ot fogja befolyásolni, és csak nagyon kis mértékben az adatátviteli sebességet. Magyarul, hogy mennyi idő alatt találja meg az file-t, hogy beolvassa.
Hogy mennyi gari van rájuk, az általában tükrözi a beépített alkatrészek minőségét, valamint, hogy mennyi bad block puffer van a HDD-ben.
Azaz mivel a folyamatos használat során folyamatosan használódnak el szektorok/block-ok a HDD felületén, és onnan azokat nem lehet kiműteni, így a bad block-ok helyet egy extra tárhelyre írja onnantól. (Egyszerűen felcímzi a bad block helyére a puffer-t. ) Te nem veszed ezt észre, hanem csak akkor ha elfogy a puffer tárterület, és onnantól a lemezek felületén marad a címzett Bad block. Ha már a felhasználó által érzékelhető bad block megjeleni, akkor olyan sokat már nem érdemes arra a HD-re bízni, ugyanis onnantól a további bad blockok már automatikusan adatírási hibát fognak generálni.

Természetesen, egy kisebb NASba is simán mehet a Purple, mint ahogy neked is elmegy a Blue évek óta. Egyszerűen nem ideális.
A ventillátor javaslatod jó lehet, de vissza is üthet. Szerintem sokkal fontosabb egy jól megtervezett levegőáramlású ház, mint egy direkt venti a HDD-re. Ráadásul egy a szájába rakott venti 2-3 év múlva ha csapágyas lesz a lapátokra rakódott (karbantartás 0 környezet) összeállt por miatt, akkor az olyan rezonanciát generál majd, ami pillanatok alatt megeszi a HDD mind a "9 életét"...

Ezt nem tudom, hogy honnan vetted, de teljesen marhaság. A gyártók függőleges és vízszintes beépítést is támogatják. A nagy adattárolókban, NAS-okban rendre függőleges beépítést alkalmaznak. De gyakran a desktopoknál is. A lényeg, hogy működés közben ne mozgasd! (mondjuk nem is nagyon könnyű, már csak ha a 7200rpm-et vesszük.) :rolleyes:

:D Erre te is felmondod a gyártó leírását a színkódokhoz. Semmiben nem mond ellent annak, amit mondtam. RED olvasni tud gyorsabban, PURPLE írni. BLUE mindkettőt tudja - átlag szinten. Ezért PC-be BLUE való.

"A ventillátor javaslatod jó lehet, de vissza is üthet. Szerintem sokkal fontosabb egy jól megtervezett levegőáramlású ház, mint egy direkt venti a HDD-re. Ráadásul egy a szájába rakott venti 2-3 év múlva ha csapágyas lesz a lapátokra rakódott (karbantartás 0 környezet) összeállt por miatt, akkor az olyan rezonanciát generál majd, ami pillanatok alatt megeszi a HDD mind a "9 életét"..."

Ez érdekes meglátás, de nekem még nem volt gondom ezzel. Lehet, jó ventiket vettem, meg egyébként nagyjából 2-3 évente cseréltem is őket.

"Ezt nem tudom, hogy honnan vetted, de teljesen marhaság. A gyártók függőleges és vízszintes beépítést is támogatják. A nagy adattárolókban, NAS-okban rendre függőleges beépítést alkalmaznak."

Persze, hogy támogatják, de ettől még a vinyó élettartama vízszintesen több. A g ugyanis vízszintesen hat homogénen a lemezre, függőlegesen nem... alapvető fizika. Még egyszer: természetesen működik függőlegesben is, és nem megy azonnal tönkre. Azonban függőlegesben előbb tönkremegy - ami a nagy NAS-okban
nem szempont (!), mert ott úgyis állandóan cserélik a HDD-ket, előbb kidobják, minthogy tönkremenne. De ugye aki otthon 10 évig szeretné használni a HDD-jét, az ne tegye függőlegesbe.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Illetve a nagy NAS-okban előbb tönkremegy a hőtől, mint a függőleges beépítéstől. Data centerekben hegyekben állnak a szétfúrt (kidobásra szánt) HDD-k.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
De keverjük, mert én arról tudtam nyilatkozni, hogy nekem mi vált be. Ha statisztikákat keres valaki, azt keresse máshol. Na persze nem WD Purple-t vettem, hanem Blue-t. Az az általános célú. Az is logikus, hogy a Red előbb elhullik, hiszen nagyobb teljesítménnyel jobban ki van hajtva. Tulajdonképpen nem mondtál semmi újat, csak jó hosszan írtál arról, ami amúgy is megtalálható a neten. Ezt én is el tudtam volna mondani, de gondoltam értékesebb a személyes tapasztalat.
Őőőő....
Én leírtam, hogy a személyes tapasztalat terén is fontos a mennyiség kérdése. Nem tudom mennyi HDD-vel van dolgod, de nekem az itthoni fájlszerveremben van 4 HDD (elég vegyes ráadásul, Seagate IronWolf és Barracuda, WD Red és Green) meg 2 SSD, két évvel ezelőtt még 8 HDD volt benne. Ez pedig csak egy gép (most éppen 3db működik a ház falain belül) és csak ami itthon van, tehát nem munka és nem közvetlen környezet.

Szóval azokból, amit leírtál, már bocsánat, de élek a gyanúval, hogy picivel több személyes tapasztalatom van e téren.

Pöcshuszár leírta, hogy miért csacskaság az, amit leírtál a Blue / Red kapcsán. A Blue (ami a régi Blue és Green szériát váltotta) a legolcsóbb, legegyszerűbb, általánosságban a legkevésbé tartós szériája a WD-nek. A Red tartós használatra lett tervezve, Az, hogy egy-egy Red tönkremegy, még nem jelenti azt, hogy ez "normális" állapot.

Na akkor hozzáteszem még, hogy WD esetén Blue-t érdemes venni. Na persze ha valaki menőzés miatt Red-et vesz, mert a vörös menőbb, mint a kék és egyébként ezen felül maga sem tudja, hogy miért a Red kell neki, akkor magára vessen, ha bekrepál neki a Red. (Red-et csak az vegyen, aki sokat olvas, de keveset ír.) Ezen kívül meg tessék hűtőventillátort rakni a vinyóhoz. 12cm-eset, 800-1200 rpm-mel. (Lehet, hogy nekem ezért nem krepál be, nem azért mert WD, még ez is lehet.)

Huhhh.... A fentieket ne kelljen elismételni, a Blue egy olcsó, egyszerű, kisebb teljesítményű megoldás. Alapvetően oda ajánlott a WD szerint is, ahol nincs folyamatos használatban, nem elvárás a nagy teljesítmény és nem kritikus adatokat tárolsz rajta. A Red direkt NAS-okba készült, de amúgy desktopba is nyugodtan lehet használni. A minőségellenőrzési különbséget a garancia ideje is jelzi (a Blue-ra adja a legkevesebbet a WD, ezt is leírta Pöcshuszár).

Természetesen a WD Blue ajánlásom vízszintes beszerelésre vonatkozik. Normális ember függőlegesbe nem állít vinyót.

Jó tudni, hogy a szervertermekben akkor mennyi "nem normális ember" által tervezett eszközzel futottam össze eddigi életem folyamán...
Biztos nem értenek hozzá, azért készül közülük rengeteg függőlegesen álló HDD tray-el...

Persze, hogy támogatják, de ettől még a vinyó élettartama vízszintesen több. A g ugyanis vízszintesen hat homogénen a lemezre, függőlegesen nem... alapvető fizika. Még egyszer: természetesen működik függőlegesben is, és nem megy azonnal tönkre. Azonban függőlegesben előbb tönkremegy - ami a nagy NAS-okban.
Erre azért valami forrást szívesen megnéznék, mert a gyártói kézikönyvekben konkrétan semmi ilyesmi nincs leírva. Ahogy a tapasztalatok sem ezt mutatják (személyes, mielőtt megkérdezed).
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A kérdező azt kérdezte, milyen vinyót ajánlunk neki, ami nem fossa össze magát 1 év után. Én kb. 30 számítógépet építettem eddig életem során, és kb. 40 db vinyóm volt. Ebből egy krepált be, még a 90-es években. Azóta egy sem. Tapasztalataim alapján a WD-t ajánlottam. De eszembe jutott, hogy nemcsak a márkától, hanem a beépítéstől is függhet a vinyó élettartama, ezért írtam a többit.

"Jó tudni, hogy a szervertermekben akkor mennyi "nem normális ember" által tervezett eszközzel futottam össze eddigi életem folyamán..."

Szervertermekben az a szempont, hogy hogyan tudnak minél több vinyót bezsúfolni minél kisebb helyre. A NAS gyártónak is ugyanez a szempontja: hogyan fér el minél több vinyó minél kisebb házban. A szervertermek, NAS-ok vinyógyilkos helyek. A HDD-k élettartama ott másodlagos, mert a HDD olcsó. Meghibásodik? Kicserélik, kidobják.

Otthonra ne akard másolni azt, amit a szervertermek csinálnak. Otthon tudsz több helyet és jobb hűtést adni a vinyódnak / darab, teheted őket vízszintesbe, mert nem akarsz több 10,000 vinyót bezsúfolni minél kisebb helyre.

Sokan azt követik, hogy mit csinálnak a nagyok. Ez azért butaság, mert a nagyok másra optimalizálnak, mint egy otthoni felhasználó.
 
T

Törölt tag 008

Guest
Ez a WD Blue már valószínűleg nem az a WD Blue amit te szereltél, ahogy föntebb már leírták. Ez WD Green valójában. Azokat meg 3 évente ki kellett dobni. A régi WD Blue bírta. Van egy ezer évesem, a mai napig megy, a 2 fiatalabb green-t meg már leadtam e-hulladéknak.
Nekem eddig a WD Black jött be legjobban. Igazi igásló ellenben amikor vettem 3x annyiba került mint a többi.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Ez a WD Blue már valószínűleg nem az a WD Blue amit te szereltél, ahogy föntebb már leírták. Ez WD Green valójában. Azokat meg 3 évente ki kellett dobni. A régi WD Blue bírta. Van egy ezer évesem, a mai napig megy, a 2 fiatalabb green-t meg már leadtam e-hulladéknak.
Nekem eddig a WD Black jött be legjobban. Igazi igásló ellenben amikor vettem 3x annyiba került mint a többi.

Namost ha belegondolsz, a Green nem is lehet jó. A gyártókon van egy kényszer, hogy vegyenek fel a termékkínálatba "zöld" terméket is, mert különben a "sötétzöldek" szétperelnék őket. Mitől green a Green? Energiahatékonyság miatt olyan megoldásokat alkalmaznak, amely az élettartam rovására megy. Ezért Green-t nem szabad venni.

"Ez a WD Blue már valószínűleg nem az a WD Blue amit te szereltél"

Nemtudom. Kb. fél éve is vettem 4 db WD Blue-t, 2018-ban meg 2db-ot.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
A kérdező azt kérdezte, milyen vinyót ajánlunk neki, ami nem fossa össze magát 1 év után. Én kb. 30 számítógépet építettem eddig életem során, és kb. 40 db vinyóm volt. Ebből egy krepált be, még a 90-es években. Azóta egy sem. Tapasztalataim alapján a WD-t ajánlottam. De eszembe jutott, hogy nemcsak a márkától, hanem a beépítéstől is függhet a vinyó élettartama, ezért írtam a többit.

"Jó tudni, hogy a szervertermekben akkor mennyi "nem normális ember" által tervezett eszközzel futottam össze eddigi életem folyamán..."

Szervertermekben az a szempont, hogy hogyan tudnak minél több vinyót bezsúfolni minél kisebb helyre. A NAS gyártónak is ugyanez a szempontja: hogyan fér el minél több vinyó minél kisebb házban. A szervertermek, NAS-ok vinyógyilkos helyek. A HDD-k élettartama ott másodlagos, mert a HDD olcsó. Meghibásodik? Kicserélik, kidobják.

Otthonra ne akard másolni azt, amit a szervertermek csinálnak. Otthon tudsz több helyet és jobb hűtést adni a vinyódnak / darab, teheted őket vízszintesbe, mert nem akarsz több 10,000 vinyót bezsúfolni minél kisebb helyre.

Sokan azt követik, hogy mit csinálnak a nagyok. Ez azért butaság, mert a nagyok másra optimalizálnak, mint egy otthoni felhasználó.

Én leírom azt, amit eddig tapasztaltam. Ami azért mérvadó e téren is, mert mély merítés. A szerverterem (és SOHO szerverek) is mérvadóak, hiszen sokszoros mennyiségben dolgoznak ott a merevlemezek, mint otthon. SOHO szinten meg általában nem akarják megfizetni az Enterprise HDD-ket, hanem raknak bele NAS lemezeket, mint a WD Red (de láttam már WD Green lemezeket is bőven szervertermekben, SOHO szerverekben).

Az, hogy a szerverterem "vinyógyilkos" környezet, én vitatnám, mert meghatározott hőmérsékleti határokat tartanak mindenhol. Ezért van súlyos légkondicionálás a szervertermekben, és amúgy olyan venti-áradat a szerverekben magukban, amelyek kisebb szélvihart csinálnak, ha esetleg kicsivel melegebb lenne, mint kellene (mert mondjuk megdöglik a légkondi). Cserébe olyan hangosak tudnak lenni ilyenkor, mintha egy helikopter szállna fel.

Szóval én azt mondanám, hogy egy szerverben pont, hogy nem sűrűn fogsz 45+ °C-os HDD-t látni, amit otthoni gépeknél nem egyszer fordulhat elő a nem megfelelő szellőzés miatt. A szervereknél a szellőzés éppenséggel mindig jó (ha a szerverterem is megfelelően klimatizált).
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
12 345
16 221
113
Nem tudom, hogy milyen kép él a WD HDD termékspektrumáról, de gyanítom, hogy most egy világ fog összeomolni benned! :rolleyes:
A szinkódolás:
Blue: Annyiban igazad van, hogy az általános felhasználásra van. Mondjuk úgy budget. ;) 5400rpm, kis fogyasztás, kicsi cache (64MB), kicsi gari - 2év.
Purple: A bluenál annyiban jobb, hogy egy emelt hővédelmet kapott (gyakran rakják zárt szellőzetlen rackekbe), 3 év garis, 7/24-es használatra van, videós biztonsági rendszerekhez. De ez is csak 5400-es, mivel itt a folyamatos használatból adódóan nem túl igényes a felhasználás a seek time-ra. Mint ahogy a cache sem igazán fontos.
RED: NAS / hálózati adattárolókhoz. Csökkentett rezgésekkel és nagyobb rezgéstoleranciával, mivel akár 8-10 lemezes házakba is ezeket javasolják, ahol a házban a sok lemez egymást is zavarja az összeadódó rezgéseikkel. 7/24-es működésre, 5400-es fordulattal de nagy méretű cache-sel (256MB)
Kimondottan storage-okba. 3 év garival
RED Pro/Plus: Ugyan az, mint az előző, csak 7200rpm-es fordulattal, és 5 év garival. Az igazán nagyok már 512MB cache-sel.
Black: High performance munkaállomásokhoz. 7200rpm, jó hűtés, erősebb elektronikával, 5 év garival, de nem 7/24-es terhelésre, 256MB cache-sel
Gold: RED Pro-ra hajaz, annyi különbséggel, hogy bár nagy sebességre képes, mégsem erre van kihegyezve, hanem az atombiztos működésre. Kap is egy 5 éves garit. Enterpise környezetbe szerverekbe, adatközpontokba.

Kis adalék: Hogy egy HDD 5400-as, vagy 7200-as, az elsősorban a seektime-ot fogja befolyásolni, és csak nagyon kis mértékben az adatátviteli sebességet. Magyarul, hogy mennyi idő alatt találja meg az file-t, hogy beolvassa.
Hogy mennyi gari van rájuk, az általában tükrözi a beépített alkatrészek minőségét, valamint, hogy mennyi bad block puffer van a HDD-ben.
Azaz mivel a folyamatos használat során folyamatosan használódnak el szektorok/block-ok a HDD felületén, és onnan azokat nem lehet kiműteni, így a bad block-ok helyet egy extra tárhelyre írja onnantól. (Egyszerűen felcímzi a bad block helyére a puffer-t. ) Te nem veszed ezt észre, hanem csak akkor ha elfogy a puffer tárterület, és onnantól a lemezek felületén marad a címzett Bad block. Ha már a felhasználó által érzékelhető bad block megjeleni, akkor olyan sokat már nem érdemes arra a HD-re bízni, ugyanis onnantól a további bad blockok már automatikusan adatírási hibát fognak generálni.

Természetesen, egy kisebb NASba is simán mehet a Purple, mint ahogy neked is elmegy a Blue évek óta. Egyszerűen nem ideális.
A ventillátor javaslatod jó lehet, de vissza is üthet. Szerintem sokkal fontosabb egy jól megtervezett levegőáramlású ház, mint egy direkt venti a HDD-re. Ráadásul egy a szájába rakott venti 2-3 év múlva ha csapágyas lesz a lapátokra rakódott (karbantartás 0 környezet) összeállt por miatt, akkor az olyan rezonanciát generál majd, ami pillanatok alatt megeszi a HDD mind a "9 életét"...

Ezt nem tudom, hogy honnan vetted, de teljesen marhaság. A gyártók függőleges és vízszintes beépítést is támogatják. A nagy adattárolókban, NAS-okban rendre függőleges beépítést alkalmaznak. De gyakran a desktopoknál is. A lényeg, hogy működés közben ne mozgasd! (mondjuk nem is nagyon könnyű, már csak ha a 7200rpm-et vesszük.) :rolleyes:

Nekem Gold van (+ a rendszer M2-n). Alig volt drágább, mint a többi szín, viszont ahogy írod, 5 év volt rá a gari.

Természetesen a WD Blue ajánlásom vízszintes beszerelésre vonatkozik. Normális ember függőlegesbe nem állít vinyót.

Érdekes, hogy a legtöbb külső USB-s HDD bizony függőleges.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 008
T

Törölt tag 008

Guest
Namost ha belegondolsz, a Green nem is lehet jó. A gyártókon van egy kényszer, hogy vegyenek fel a termékkínálatba "zöld" terméket is, mert különben a "sötétzöldek" szétperelnék őket. Mitől green a Green? Energiahatékonyság miatt olyan megoldásokat alkalmaznak, amely az élettartam rovására megy. Ezért Green-t nem szabad venni.

"Ez a WD Blue már valószínűleg nem az a WD Blue amit te szereltél"

Nemtudom. Kb. fél éve is vettem 4 db WD Blue-t, 2018-ban meg 2db-ot.
A Green névnek semmi köze a környezetvédelemhez.
Ilyen alapon a RED kommunista, a BLUE amcsi a Black meg fasiszta? :D

Nem tudom milyet vettél Blueból. Itt a táblázat melyik Greenből milyen Blue lett. Ha nincs a táblázatban akkor valóban Blue-t vettél. Ha benne van akkor meg HDD Sentinelt neki, hogy időben szóljon halál előtt. :(
292543_wd_green_blue_2.thumb.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: LMzek 2.0

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Érdekes, hogy a legtöbb külső USB-s HDD bizony függőleges.

De értsétek már meg: attól, hogy most valami divat, még nem helyes.
Nekem is a külső HDD-jeim házához adtak függőlegesbe állító keretet, első dolgom az volt, hogy kidobtam őket. Csak vízszintbe téve használom a külső HDD-jeimet. Aztán nem is én sírok, hogy 1 év alatt összefossa magát a HDD.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Ez a WD Blue már valószínűleg nem az a WD Blue amit te szereltél, ahogy föntebb már leírták. Ez WD Green valójában. Azokat meg 3 évente ki kellett dobni. A régi WD Blue bírta. Van egy ezer évesem, a mai napig megy, a 2 fiatalabb green-t meg már leadtam e-hulladéknak.
Nekem eddig a WD Black jött be legjobban. Igazi igásló ellenben amikor vettem 3x annyiba került mint a többi.

Nono, a WD Green-ekből is volt jobb és rosszabb széria. Az EACS, EADS, EARS, EARX széria volt jó, akkoriban még 3 év garanciát is adott rá a WD, tehát ő is bízott bennük (bár az 1,5TB-osok például azokból is hullottak).
Az EARS szériából 2db 2TB-osom még mindig megy, pedig már lehet bennük vagy 2000 napos működés. Semmi bajuk.

Az EZRX szériától indult a mélyrepülés...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
A Green névnek semmi köze a környezetvédelemhez.
Ilyen alapon a RED kommunista, a BLUE amcsi a Black meg fasiszta? :D

Nem tudom milyet vettél Blueból. Itt a táblázat melyik Greenből milyen Blue lett. Ha nincs a táblázatban akkor valóban Blue-t vettél. Ha benne van akkor meg HDD Sentinelt neki, hogy időben szóljon halál előtt. :(
292543_wd_green_blue_2.thumb.jpg

"A Green névnek semmi köze a környezetvédelemhez."

De, pontosan ahhoz van köze. De nem azért, mert zöld a színe, hanem azért, mert a gyártó a zöld színkóddal jelöli a környezetbarát típusváltozatait.
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
De értsétek már meg: attól, hogy most valami divat, még nem helyes.
Nekem is a külső HDD-jeim házához adtak függőlegesbe állító keretet, első dolgom az volt, hogy kidobtam őket. Csak vízszintbe téve használom a külső HDD-jeimet. Aztán nem is én sírok, hogy 1 év alatt összefossa magát a HDD.

Azt kéne megértened, hogy ez nem divat. Kértem, hogy mutass rá valami olyan forrásra, akár a HDD gyártótól származik, és vízszintes beépítést javasol. Én eddig nem találkoztam ilyesmivel, sőt, elég a Google-ba beírni, és tele van a találat olyannal, ahol direkt leírják, hogy nem számít...

Random találatok:
https://serverfault.com/questions/13839/does-orientation-affect-hard-drive-lifespan
https://community.wd.com/t/change-mounting-orientation-after-long-usage/214990

Várom tehát továbbra is az alátámasztását az állításodnak...
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Azt kéne megértened, hogy ez nem divat. Kértem, hogy mutass rá valami olyan forrásra, akár a HDD gyártótól származik, és vízszintes beépítést javasol. Én eddig nem találkoztam ilyesmivel, sőt, elég a Google-ba beírni, és tele van a találat olyannal, ahol direkt leírják, hogy nem számít...

Random találatok:
https://serverfault.com/questions/13839/does-orientation-affect-hard-drive-lifespan
https://community.wd.com/t/change-mounting-orientation-after-long-usage/214990

Várom tehát továbbra is az alátámasztását az állításodnak...

Nem lesz olyan hülye gyártó, amely leírná, hogy az ő gyártmányát ne tegyék függőlegesbe, mert akkor kevesebben vennék meg.

Te vagy a beszerzésről döntő manager, két gyártó közül választhatsz:

1) Leírja, hogy az ő HDD-jét ne tegyék függőlegesbe.

2) Nem írja le.

Melyiket választja a manager? A 2)- at.

Ezért nem írják le, hadd vegyék meg, hadd menjen előbb tönkre, előbb rendelnek újat, ami több bevétel.

Az alátámasztás meg a fizika tankönyv, amit a gyártók sem tudnak felülírni, függetlenül attól, hogy mit hazudnak a marketingesek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 832
47 150
113
:D Erre te is felmondod a gyártó leírását a színkódokhoz. Semmiben nem mond ellent annak, amit mondtam. RED olvasni tud gyorsabban, PURPLE írni. BLUE mindkettőt tudja - átlag szinten. Ezért PC-be BLUE való.

"A ventillátor javaslatod jó lehet, de vissza is üthet. Szerintem sokkal fontosabb egy jól megtervezett levegőáramlású ház, mint egy direkt venti a HDD-re. Ráadásul egy a szájába rakott venti 2-3 év múlva ha csapágyas lesz a lapátokra rakódott (karbantartás 0 környezet) összeállt por miatt, akkor az olyan rezonanciát generál majd, ami pillanatok alatt megeszi a HDD mind a "9 életét"..."

Ez érdekes meglátás, de nekem még nem volt gondom ezzel. Lehet, jó ventiket vettem, meg egyébként nagyjából 2-3 évente cseréltem is őket.

"Ezt nem tudom, hogy honnan vetted, de teljesen marhaság. A gyártók függőleges és vízszintes beépítést is támogatják. A nagy adattárolókban, NAS-okban rendre függőleges beépítést alkalmaznak."

Persze, hogy támogatják, de ettől még a vinyó élettartama vízszintesen több. A g ugyanis vízszintesen hat homogénen a lemezre, függőlegesen nem... alapvető fizika. Még egyszer: természetesen működik függőlegesben is, és nem megy azonnal tönkre. Azonban függőlegesben előbb tönkremegy - ami a nagy NAS-okban
nem szempont (!), mert ott úgyis állandóan cserélik a HDD-ket, előbb kidobják, minthogy tönkremenne. De ugye aki otthon 10 évig szeretné használni a HDD-jét, az ne tegye függőlegesbe.
Erre a kinek van több személyes tapasztalata f@szméregetésbe most nem mennék bele.... :rolleyes:
De nem csak a HDD gyártója, hanem az enterprise storage-ok gyártói is támogatják a függöleges beépítést.
Ha használod a fejedet, akkor rájössz, hogy ők nem akarnák a saját farkukkal verni a csípős növényt. Nekik nem az az érdekük, hogy havi rendszerességgel fingjanak ki a HDD-k a rendszerben.
Még egy adalék: a gravitáció homogénen hat a függőlegesen, és a vízszintesen beépített HDD-re is. Ahhoz, hogy ne így legyen, több száz kilométer atmérőjű lemezekkel kellene szerelni. ;)
De alapvetően lényegtelen a dolog a te szinteden, mivel a PC házak 99,9%-ában a HDD-k vízszintesen beépíthetők. Ennek oka nem elsősorban a vízszintes tartósság, hanem a házak geometriája, valamint a könnyebb szerelhetőség.
Azért sem árt ha figyelsz tartósság szempontjából a gyártói ajánlásokra, mert a gyártó sem ellensége a saját zsebének.
Ők sem most jöttek le a falvédőről.
Szerinted miért kap a Blue verzió csak 2 éves garit?
 

Cifu

Well-Known Member
2010. július 12.
3 047
10 154
113
Nem lesz olyan hülye gyártó, amely leírná, hogy az ő gyártmányát ne tegyék függőlegesbe, mert akkor kevesebben vennék meg.

Te vagy a beszerzésről döntő manager, két gyártó közül választhatsz:

1) Leírja, hogy az ő HDD-jét ne tegyék függőlegesbe.

2) Nem írja le.

Melyiket választja a manager? A 2)- at.

Ezért nem írják le, hadd vegyék meg, hadd menjen előbb tönkre, előbb rendelnek újat, ami több bevétel.

Az alátámasztás meg a fizika tankönyv, amit a gyártók sem tudnak felülírni, függetlenül attól, hogy mit hazudnak a marketingesek.

Tehát nem tudod alátámasztani a véleményedet semmivel.

A Seagate oldalán konkrétan leírják, hogy bárhogy beépítheted a merevlemezt, amíg használat közben nem mozgatod és megfelelő hűtést kap.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Erre a kinek van több személyes tapasztalata f@szméregetésbe most nem mennék bele.... :rolleyes:
De nem csak a HDD gyártója, hanem az enterprise storage-ok gyártói is támogatják a függöleges beépítést.
Ha használod a fejedet, akkor rájössz, hogy ők nem akarnák a saját farkukkal verni a csípős növényt. Nekik nem az az érdekük, hogy havi rendszerességgel fingjanak ki a HDD-k a rendszerben.
Még egy adalék: a gravitáció homogénen hat a függőlegesen, és a vízszintesen beépített HDD-re is. Ahhoz, hogy ne így legyen, több száz kilométer atmérőjű lemezekkel kellene szerelni. ;)
De alapvetően lényegtelen a dolog a te szinteden, mivel a PC házak 99,9%-ában a HDD-k vízszintesen beépíthetők. Ennek oka nem elsősorban a vízszintes tartósság, hanem a házak geometriája, valamint a könnyebb szerelhetőség.
Azért sem árt ha figyelsz tartósság szempontjából a gyártói ajánlásokra, mert a gyártó sem ellensége a saját zsebének.
Ők sem most jöttek le a falvédőről.
Szerinted miért kap a Blue verzió csak 2 éves garit?
"Még egy adalék: a gravitáció homogénen hat a függőlegesen, és a vízszintesen beépített HDD-re is. Ahhoz, hogy ne így legyen, több száz kilométer atmérőjű lemezekkel kellene szerelni. ;)"

Nagyon vicces. Ezek szerint nem értetted, mire gondoltam.
 

haubagoi

Well-Known Member
2015. augusztus 4.
11 052
9 574
113
Tehát nem tudod alátámasztani a véleményedet semmivel.

A Seagate oldalán konkrétan leírják, hogy bárhogy beépítheted a merevlemezt, amíg használat közben nem mozgatod és megfelelő hűtést kap.

Tapasztalattal tudom alátámasztani. Nekem nem fossák össze magukat a vinyóim. Az utóbb vett vinyóim benne vannak Fennek táblázatában mind, de láss csodát nekem azok sem fogják magukat összefosni. Ti meg mondjátok fel a hivatalos (semmitmondó) leírásokat, kaptok érte sok lájkot.