J-20 Mighty Dragon (Chengdu,Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"viszont láttunk néhány videót, amikor éppen F-22-est aláztak dogfightban"

Tudtommal egy felvétel van, ott se aláztak, inkább kínkeservesen összejött. Namost erre az egyre bármit alapozni elég merész.
Mellesleg pont ezen a videon látszik, hogy a pár kmre lévő F-22t is elveszti a rafi radarja... uuupsz.

szupercirkálás: Kérdés ki definiáta. 1.6+machal, fegyverzettel, utánégető nélkül, ilyet jelenleg csak az F-22 tud.

F-35 végsebesség wikiről: "On 25 October 2011, the F-35A reached its designed top speed of Mach 1.6 for the first time.[407] Further testing demonstrated Mach 1.61 and 9.9g.[408] On 11 February 2013, an F-35A completed its final test mission for clean wing flutter, reporting to be clear of flutter at speeds up to Mach 1.6"
kb ennyi a vége utánégetővel, utánégető nélkül pedig 1.2M körül.

A probléma a hatótáv. Szubszonikus tartományra van optimalizálva, szuperszonikus tartományban zabálja a kerót. Utánégető zabálja a kerót. A kettő összege, hogy nincs sok értelme az elvi végsebességének, ahogy az F-22 kivételével más vadásznál sincs.
Az F-35 meg workhorsenak készül mégha néhol félre is ment ld pl F-16 és nem F-22nek.

"Lopakodót? J-11D mintent tartalmaz amit a Szu35 esetében egyelőre csak álmodnak."

Tökéletesen összefoglalja a szitut érdekességét. :DDD
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 859
113
<blockquote rel="arbalest">A szupercirkálás nem azt jelenti, hogy utánégető nélkül manőverezni is tud, anélkül, hogy hangsebesség alá lassulnának? Azt hiszem az Aranysasban olvastam, hogy a 4. generációs, kb M 1,2-1,3 max sebességű gépek pont azért nem képesek szupercirkálni, mert az első manővernél lelassulnak, míg a Raptor hangsebesség fölött marad manőverezés közben is.

Éppen ezért fejlesztették úgy az Eurovadászt, hogy a manőverezés közben is tartja a magasságot és sebességet, le is alázva, az F-15-16-18/18 sorozat minden gépét, (ezt persze amerikaik nem propagálják) de azok az európai hajózók, akik repülik, az F-18-ast, F-16MLU-kat, és néhány F18 Superbug pilóta is elismeri, hogy az Ők a manőverezés közben sebességet és magasságot vesztenek és az EF ilyenkor bizony mögéjük kerül.. A Rafiról nem tudom, franciák erről nem beszéltek, viszont láttunk néhány videót, amikor éppen F-22-est aláztak dogfightban, bár lehet hogy vannak hasonló felvételek fordítva is. Itt sok múlik az irányításon, harchelyzeten, és a hajózókon is. Én valószínűsítem ezen képességet - nem a szupercirkálást - a Rafale-n is,

</blockquote>

Azt légy oly kedves áruld már el, hogy egy EF mikor lesz partiban egy F22-vel? Felszáll az EF a Meteor-ral, aminek akkora a radarképe meg az légellenállása, mint a ház? Mennyiről fogja a Raptor érzékelni az EF-t? Felszáll 4 BVR-el a belső tárolóban. Aerodinamikailag tiszta. Mennyi lesz ez az EF részéről? Lehet itt most picsogni a dogfight-ról, meg mondani, hogy a Meteor kinematikai hatótávolsága mennyi... A légiharcok csak a filmben indulnak úgy, hogy 200 km-ről indítok és pikk-pakk találat. Lehet, hogy a Raptor indítani tud 80-ról, az EF meg csak 20km-ről. Miért repülne a Raptor az EF irányába, ha már indított 80km-ről???

Az IR érzékelővel sem fog sokra menni..

A J20 szerintem nagyértékű gépekre fog pályázni, tanker, awacs, j-stars. Nem tudom, hogy mi lenne egy F22 vs. J20 összecsapásból.

Egy F18SH-t vagy F16B60-t nem tennék egy
EF elé. Hol is tartanak az integrációval??? Ja, hogy próbalövések. Tornado-kat küldenek bombázni..
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 532
113
Azt légy oly kedves áruld már el, hogy egy EF mikor lesz partiban egy F22-vel? Felszáll az EF a Meteor-ral, aminek akkora a radarképe meg az légellenállása, mint a ház? Mennyiről fogja a Raptor érzékelni az EF-t? Felszáll 4 BVR-el a belső tárolóban. Aerodinamikailag tiszta. Mennyi lesz ez az EF részéről? Lehet itt most picsogni a dogfight-ról, meg mondani, hogy a Meteor kinematikai hatótávolsága mennyi... A légiharcok csak a filmben indulnak úgy, hogy 200 km-ről indítok és pikk-pakk találat. Lehet, hogy a Raptor indítani tud 80-ról, az EF meg csak 20km-ről. Miért repülne a Raptor az EF irányába, ha már indított 80km-ről???
Az IR érzékelővel sem fog sokra menni..
A J20 szerintem nagyértékű gépekre fog pályázni, tanker, awacs, j-stars. Nem tudom, hogy mi lenne egy F22 vs. J20 összecsapásból.
Egy F18SH-t vagy F16B60-t nem tennék egy
EF elé. Hol is tartanak az integrációval??? Ja, hogy próbalövések. Tornado-kat küldenek bombázni.. </blockquote>

Nem azonos dolgokról írunk. A kérdés az volt, hogy szupercirkál-e az EF. Nos igen. 4 BVR+2IR-el (METEOR, hanem AMRAAM) Meterorral nem tudom.
Senki sem helyezte el a EF-et, a F-22 elé. Olvasd el cikkemet a Haditechnika 2015/5 és 2015/6 számában. Éppen ellenkezőleg. El se kellett volna kezdeni gyártani (bár a mostani fél hidegháború talán létjogosultságot ad).
Nem én helyeztem közel légiharcban előbbre az EF-et, hanem a hajózók akikkel beszélgettem.
A BVR-nél az előny az F-22-nél, bár mi nem tudhatjuk mit tud az EF vagy a Rafi passzív és aktív érzékelői. Ráadásul nappal kék égen, az elektro opttikai eszközök sem megvetendőek..
Az EF-et a Szu-27 ellen tervezték BVR és közelharcban. Később lett belőle multirole képesség, a fő a légifölény volt. Ebben az F-22-n kívül felett van valószínűleg szinte minden másnak (a Rafi rakétafegyverzete (MICA) jelenleg gyengébb, a Meteor vs Meteorban nincs adatunk róla gondolom egyikünknek sem. Az Szu-30/35 és a modernizált Szu-27 gépek ellen BVR-ben nagy az erőfölény, közelharcban, pedig ellenük tervezték, itt szerintem pariban vannak, de igazából ezt max, india-brit gyakorlatokon lehetett valamit leszúrni, de azt meg mindenki máshogy kommunikálja. Most folyt egy Rafi-EF-F-22 közös gyakorlat, gondolom ha tudná akármelyikünk milyen eredményekkel, stb. mindenki ugrálna az örömében.
A Rafi közelharcban jobb mint az F-22, de ezt kérdezzétek meg Allesmor Obrannától, hogy a nagyobb méretű vadászgépek bizony dogfight-ban a kisebb fordulékonyabb ellenfél ellen hátrányban vannak. ráadásul nincs AIM-9X sem a Raptornál. (Mondjuk a MICA IR sem a legjobb közelharcrakéta)..
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Nem hiszem, hogy gond lesz a manőverezőképességgel
https://youtu.be/u9nOMfa40FY
https://youtu.be/yTIumPfiqXs
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 859
113
Az EF szupercirkálóképességét ennyi rakétával forrás nélkül nem hiszem el.

Klasszikus manőverező légiharc itt mit is jelent? WVR-t is távolról indították. Ha most végignézzük a légiharcokat az elmúlt évtizedekben, nem sok "klasszikus" manőverező légiharcot fogunk látni... Az arab-izraeli háborúk kapcsán olvasgattam ilyeneket. Arról mondjuk nem is beszélve, hogy ilyen dogfight-nak elég jó az üzemanyagigénye. Mikor fogsz dogfight-ozni, ha alig van kerozin és még haza is kellene menni? Lehet, hogy van tankered, de az is lehet, hogy a Raptor már leszedte ;)

Ha jól rémlik, akkor a Red Flagon nagyon nagyon sok a kevéshez a Raptor javára. Pontos arányra nem emlékszem, de durva.
 

ssvenom

Member
2010. december 1.
223
19
18
Hat nemtom Mack...
megneztem mind a ket videot...meg utana a Su 35 meg a Raptor t...
egy napon sem lehet veluk emlegetni...
Termeszetesen mint laikus szemmel nezve.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 859
113
Ezek még protók, az F-22 meg a Szu-35 nem, ha ennek igyekszel letörni a szárnyát lehet ha összejön, azoknak nem. Ráadásul egy rohadt nagy gépről beszélünk, fordulókban nem lesz soha olyan, mint valami ami jóval kisebb, inkább a nagyobb Szuhojokkal kell összemérni és azt is csak a végleges(ebb) változatokat. De hatótávban lehet ha ráver majd az F-22-re, ami egy Kína méretű országnál jövedelmező lehet, ha pl kevesebb tankert kell emiatt fenntartani.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Ez a "ennek igyekszel letörni a szárnyát" rész mondjuk nehezen értelmezhető...

Ha US terminologiát veszünk ott LRIP nem proto hanem teljes értékű gép. Az más kérdés, hogy első lrip géptől még rengeteg idő/pénz/tesztelés mire rendszerbe áll, meglesz az IOC és beindul az FRP. F-35nél pld első lrip 2007, IOC 2015, FRP 2018.

A helyzet érdekessége számomra az amit már korábban is sejtettem. Kína lelépi Oroszokat.
 

kelepisti

Well-Known Member
2010. május 5.
2 980
8 532
113
ozymandias-nak válasz.
A szupercirkálás az EF-nél nagy magasságban a süllyesztett AMRAMM-okkal elképzelhető. A probléma, hogy milyen sebességgel és hatótávolsággal. Egyetértek azzal, hogy a Raptor ezt nagyobb üzemanyagtartályaival, és belső fegyvertárolóval nagyobb sebességgel, és elsősorban hatótávolsággal teszi.
A J-20 még protókat kivéve egy sorozatgyártású példánnyal erősen kérdéses pontosan milyen technikai és technológiai paraméterekkel rendelkezik. lokátor,fegyverzet, RCS, hajtómű, MAWS stb. Ez szerintem egy előszéria lehet csak, és mire hadrendbe állítják, sok minden változhat. Gondolom a harcászati alkalmazását és ki kell "találni" kipróbálni majd oktatni a hajózóknak, és természetesen a kiszolgálását a műszakiaknak.
 

fip7

Well-Known Member
2011. november 9.
18 825
57 736
113
Szerintem a J-20 azért ekkora, hogy sok kerozin férjen bele. Minél több üzemanyagot vihet el a gép annál messzebbre képes repülni Kína partjaitól, ami számukra nagyon fontos.

1. Nagy előny ha a gépnek hosszú az őrjáratozási ideje, és így képes légi fedezetet adni a kínai hadiflottának.
2. Vagy utántöltés nélkül eléri Japánt és képes ott tevékenykedni.

Erre szerintem nagyon praktikus ez a dizájn.
 

joker

Well-Known Member
2012. szeptember 16.
20 818
30 859
113
Amit a videón láttunk az nem előszériás gép, hanem proto. A mostani első előszériás sárga és nem láttam még vele videót, amin repülne. Ezekkel meg finomabban bánnak, mert inkább tesztelik a szerkezeti gyengeségeket, és igenis sérülhet a gép ha túlzásokba esnek. A teszteken meg nem az a cél.
A kína lelépi az oroszokat dolog meg számomra érthetetlen. Mindkettőnek van 5. gen repülős projektje, a gépek repülnek, de a hajtómű még mindig orosz, anélkül meg nem repül a kínai gép sem sehova. Ezze meg csak ráerősít a Szu-35 beszerzés.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
Nem is a videoval kapcsolatban jött elő az előszéria. Hogy ki minek nevezi meg még mindig definició kérdése.

"A kína lelépi az oroszokat dolog meg számomra érthetetlen."
Számomra meg egyre inkább tény. Persze várható volt, hogy elöbb utobb de ki gondolta volna 2011 felel, hogy a J20 elöbb áll hadrendbe mint a pakfa?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 755
113
Fade

végül is ha nem lennének oroszok nem repülne a J20...Ha ez neked lelépés akkor valóban igazad van.
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
akkor repülne WS-10el.

az van, hogy meglepne ha a pakfa állna elöbb rendszerbe.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 573
79 755
113
Ahogy most áll a T-50 ott lesz egy első széria a mostani hajtóművel
és ezután lesz az új hajtóművel a 2. széria.De ez kb semennyire sem biztos mert most készülnek az indiaiakkal egy új megállapodásra.
 

Montezuma

Active Member
2010. április 23.
2 843
33
38
Jó kis gép lesz ez a J-20, ez kétségtelen. Kína már most egy sor dologban ráver nemcsak az oroszokra, de bárkire.
Az orosz repülőgépipar temetését azért még halasszuk egy kicsit, a kínai légierő zöme exszovjet illetve újorosz fejlesztés, a kínai űrhajózás és műholdtechnika is döntő részben orosz eredetű, a mai korszerű haderők pedig nem léteznek saját műholdrendszer és űrvédelem nélkül.
A kínai haditechnika fejlődésének hatalmas lökést adtak az oroszok az elmúlt két évtizedben (hasonlóan Indiához) aminek sokkal drámaibb következményei lesznek egy évtizeden belül, elsősorban azokra nézve, akik eddig a világ urainak álmodták magukat.
 

ozymandias

Well-Known Member
2013. június 4.
2 766
17 859
113
Mondjuk az űrkutatásban durva dolgokat követtek el a kínai elvtársak. Nagy menetelés rakéta és társaik...
 

Fade

Well-Known Member
2010. április 20.
3 664
3 516
113
"Az orosz repülőgépipar temetését azért még halasszuk egy kicsit"

Senki nem temette, legalábbis én nem.

"a kínai légierő zöme exszovjet illetve újorosz fejlesztés..."

Koppintás / részleges másolat. Megveszik a lehető legkevesebbet, most épp 24db Su-35öt és ha olyan van benne koppintják.

A világ urai képzelgésed ha lehetne hagyd meg saját homokozodnak, legalább ennyire off dolgok ne legyenek.
 

nekerdez

Well-Known Member
2012. június 3.
2 714
2 366
113
Urak az Putyinék így képzelik el az új fegyverkezési versenyt. Amibe az ő oldalukon ott van India és Kínai is közvetetten. Így terheik nagyság rendel kisebbek. Orosz nukleáris erő meg újítása nem csak az USA-nak szolt, hanem Kínának is ha véletlen már nagyon nyeregbe érezné magát.
J-20 vs Pak-Fa. Igen az oroszok gazdasági nehézségekkel küzdenek megint így lemaradásukat nem tudják ledolgozni. Viszont mai orosz légierőt Szíria előtt sokan nagyon leírták. Lám lám ez a légierő gyakorlatban is képes hatékony légicsapásokra. Nagysaktáblán pont Monte írta 5000 légi bevetése vannak túl! Mennyi gépe vesztettek? 1 db az is török F16 segédlettel.

Még egy dolog sokan szerették emlegetni hogy lengyel légierő magába vagy a Eu légierő nagy kihívás lenne az oroszoknak. A valóság az mutatja, hogy talán mégse 24% hadrafoghatósági ráta a német tornádóknál ? Szu-24 szintű és korú gép!