J-20 Mighty Dragon (Chengdu,Kína)

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Viszont a gép licenc jogai pakisztánt illetik. Kína nem adhatja el csak úgy mégegyszer, amit a pakik már egyszer kifizettek.



Nem mondtam, hogy a kínai "jobb" lenne mint az orosz. Itt arról van szó, hogy beleöltél egy kolosszális összeget a saját hajtóműfejlesztésedbe, ami már kezd eredményeket felmutatni. Azt is tudjuk, hogy a saját hajtóműfejlesztésed egy az orosztól eltérő utat választott.
Most akkor mi legyen? Tovább pénzeled a saját fejlesztéseidet remélve, hogy egy nap eljérik a világ szinvonalát, vagy inkább kukázod és visszatért az oroszhoz és megint kidobsz egy tonna pénzt, hogy azt próbálod lemásolni?
A dolog nem áll össze.
Még ha kisebb, savanyúbb és sárgább mint az orosz, de a tied.
Azt nem tudom elképzelni, hogy annyira más úton járnának, hogy a jó ötleteket/fifikáns megoldásokat NE lehetne lekoppintani, és akár a következő generációs, vagy a mostani ver 2.0 -ás hajtóműveknél profitálni belőle. Szerintem látnak ők most csodát azzal a Szu-35 el, elég sok dolog lesz amiből inspirációt meríthetnek... Nyilván jól tették hogy megvették, ahogy írtam már, ezzel szerintem ŐK jártak jól, ezzel a 24-db os vétellel, s nem az Oroszok.
 

arbalest

Well-Known Member
2011. január 11.
8 460
18 018
113
Viszont akkor adott a kérdés az oroszok oldaláról is, hogy miért? 24 db Kínának nem mennyiség (bár szerintem is szinte biztos, hogy pár év múlva ezek a gépek az S-400-al együtt a tajvani, vagy vietnámi határvidékre kerülnek). 2 milliárd dollár hatalmas összeg, de azért most már nem ezen múlik sem a Szuhoj, sem az orosz HM túlélése. Akkor miért mentek bele mégis, vállalva minden rizikót. Putyin nem az a politikus, aki belemenne egy ilyen zsákba macska játékba. Valahol az oroszoknak komoly előnye kellett, hogy származzon ebből szerintem, és itt nem "koszos" 2 milliárdra gondolok.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and zsolti

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Viszont akkor adott a kérdés az oroszok oldaláról is, hogy miért? 24 db Kínának nem mennyiség (bár szerintem is szinte biztos, hogy pár év múlva ezek a gépek az S-400-al együtt a tajvani, vagy vietnámi határvidékre kerülnek). 2 milliárd dollár hatalmas összeg, de azért most már nem ezen múlik sem a Szuhoj, sem az orosz HM túlélése. Akkor miért mentek bele mégis, vállalva minden rizikót. Putyin nem az a politikus, aki belemenne egy ilyen zsákba macska játékba. Valahol az oroszoknak komoly előnye kellett, hogy származzon ebből szerintem, és itt nem "koszos" 2 milliárdra gondolok.
Ez viszont egy nagyon jó szemlélet, be kell valljam, én is mindig az ok-okozatot próbálom keresni, megfejteni. Nos, ezen épp ezért gondolkoztam már én is. Jelenleg azt tartom a legesélyesebbnek, hogy mivel van még mit tanulni tőlük a Kínaiaknak, és azok kezdenek szépen szembe helyezkedni az USA-val, csurgatnak nekik egy kis technológiát a sajátból, hogy ha tudják, ezzel is erősítsék Kínát. Magam részéről azt gondolom, a repülési fly-by-wire/aerodinamikai vezérlésért felelős softwaretől a hajtóművön, EW rendszereken keresztül, ahogy Mac is említette valóban a kompozitok felhasználási lehetőségein át, egészen a radarig bezárólag, mindenben tudnak majd legalább egy egy jó ötletet ellesni.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Azt nem tudom elképzelni, hogy annyira más úton járnának, hogy a jó ötleteket/fifikáns megoldásokat NE lehetne lekoppintani, és akár a következő generációs, vagy a mostani ver 2.0 -ás hajtóműveknél profitálni belőle.

Erre mondtam az előbb, hogy lehetnek apróbb mérnöki megoldások, amelyek érdekelhetik őket, viszont nem önmagában az egész részegység.

Viszont akkor adott a kérdés az oroszok oldaláról is, hogy miért?

Lehet ők sem ebben a gépben látják a jövőt. Ideiglenes megoldás míg elkészülnek a PAK-FA-val.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Erre mondtam az előbb, hogy lehetnek apróbb mérnöki megoldások, amelyek érdekelhetik őket, viszont nem önmagában az egész részegység.



Lehet ők sem ebben a gépben látják a jövőt. Ideiglenes megoldás míg elkészülnek a PAK-FA-val.
Jó, azon hogy egy az egyben szolgai másolatot készítsen, pofátlan módon 1:1 ben, azon már Kína túllépett 10+éve. Azt hogy kisebb-apróbb mérnöki megoldásoknak amik érdekelhetik őket nevezel olyan dolgokat, mint ami mondjuk az új Rus EW rendszerek, lokátorok, hajtóművek, kompozitok felhasználása, TVC és az azt vezérlő szoftverek tüzetes átvizsgálása után pozitív tapasztalatok után mint innováció beépül a jövő Kínai repülőgépeibe, minimum bagatellizálásnak, ha gonoszkodni akarnék, csúsztatásnak nevezném...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Jó, azon hogy egy az egyben szolgai másolatot készítsen, pofátlan módon 1:1 ben, azon már Kína túllépett 10+éve. Azt hogy kisebb-apróbb mérnöki megoldásoknak amik érdekelhetik őket nevezel olyan dolgokat, mint ami mondjuk az új Rus EW rendszerek, lokátorok, hajtóművek, kompozitok felhasználása, TVC és az azt vezérlő szoftverek tüzetes átvizsgálása után pozitív tapasztalatok után mint innováció beépül a jövő Kínai repülőgépeibe, minimum bagatellizálásnak, ha gonoszkodni akarnék, csúsztatásnak nevezném...

Nem, nem fogják lemásolni sem a hajtóművet sem a radart, sem egyebet, viszont ezeken belül, alrendszerek szintjén lehetnek olyan megoldások, amik felkelthetik a figyelmüket.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Nem, nem fogják lemásolni sem a hajtóművet sem a radart, sem egyebet, viszont ezeken belül, alrendszerek szintjén lehetnek olyan megoldások, amik felkelthetik a figyelmüket.
Nyilván nem fognak mostanra lemásolni semmit sem 1:1 ben, ilyenről szó sem volt. Ettől függetlenül, biztosra veszem, hogy a fentebb kitárgyalt dolgok miatt, ezzel a biznisszel Kína járt jól.
 
  • Tetszik
Reactions: grabo112

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
48 614
79 823
113
Az nem világos,hogy szerinted mindenben jobbak a kínaiak aután még is ő kvesznek Szuholyt meg S400-at és erre nincs értelmes magyarázat csak a vak hited.
 

Roni

Well-Known Member
2010. június 30.
16 466
19 050
113
Az nem világos,hogy szerinted mindenben jobbak a kínaiak aután még is ő kvesznek Szuholyt meg S400-at és erre nincs értelmes magyarázat csak a vak hited.

Erre itt a válasz!
Nem, nem fogják lemásolni sem a hajtóművet sem a radart, sem egyebet, viszont ezeken belül, alrendszerek szintjén lehetnek olyan megoldások, amik felkelthetik a figyelmüket.

Ne légy már ilyen kis buta dudi:)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Az nem világos,hogy szerinted mindenben jobbak a kínaiak aután még is ő kvesznek Szuholyt meg S400-at és erre nincs értelmes magyarázat csak a vak hited.

Soha nem mondtam olyat, hogy "jobbak". Olyanokat mondtam, hogy amiket gyártanak azok összemérhetőek. Olyanokat is mondtam, hogy vannak olyan területek ahol beelőzték őket.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Az nem világos,hogy szerinted mindenben jobbak a kínaiak aután még is ő kvesznek Szuholyt meg S400-at és erre nincs értelmes magyarázat csak a vak hited.
Megmondom őszintén, mikor az a válasz jött rá, hogy az Oroszok!!! tukmálták rájuk ezeket a Szu-35-ösöket, azzal hogy olcsóbban adták az engeriahordozókat, mert ez jót tesz a Rus fegyvereknek az exportjának/megítélésének, és igazából Kínának annyira ezek nem is kellenek, max. azért hogy Viet gépeket szimuláljanak agresszorként, s el nem ismert volna egy komolyabb részegységet sem, amiben esélyes hogy a ruszkik Kína előtt járnak még, csak a kompozit anyagokat említette meg, azért elmosolyodtam én is :D.

A "felkeltheti a figyelmüket is" kifejezés magyarul úgy hangzik = TANULHATNAK belőle, az Oroszoktól a Kínaiak...
Amúgy a többiben igaza van Mac-nek, nyilván van olyan terület, ahol Kína már ott van, vagy akár jobb is lehet mint az Oroszok, főleg az elektronikára lehet ez igaz. De biztosra még azért azt se venném.
 
  • Tetszik
Reactions: fip7

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Na ez most mit jelent?
Telefonból, laptopból - ezekhez részegységekből biztos hogy Kína gyárt jobbat, vagy gyárt egyáltalán.

Radarból? Elektronikai harc eszközeiből? Rakétakban található szenzorokból? Az én pénzem MÉG az Oroszokon lenne...
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Megmondom őszintén, mikor az a válasz jött rá, hogy az Oroszok!!! tukmálták rájuk ezeket a Szu-35-ösöket, azzal hogy olcsóbban adták az engeriahordozókat, mert ez jót tesz a Rus fegyvereknek az exportjának/megítélésének, és igazából Kínának annyira ezek nem is kellenek, max. azért hogy Viet gépeket szimuláljanak agresszorként, s el nem ismert volna egy komolyabb részegységet sem, amiben esélyes hogy a ruszkik Kína előtt járnak még, csak a kompozit anyagokat említette meg, azért elmosolyodtam én is :D.

Ha annyira kellenének, miért nem rendeltek 240-t?
Olyan hírek keringenek, hogy J-11D-ből sem fognak venni, csak J-16-ból. Ezek szerint a típus mint olyan (Szu-27 változatok) kifutóban van és az erőforrásaikat a J-20 programba fektetik. A J-20 esetében mit másolhatnak a Szu-35-ből? Fegyverzet? Avionika? Sárkány? Hajtóművek?
Na a hajtóműveknél lehet, de kétlem, hogy az egész mint olyan érdekelné őket és egy az egyben lemásolnák.
De ha netalán a hír mégsem igaz és a J-11D mint olyan megmarad. Ebben az esetben mint másolnak majd és ültetnek át bele?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Úgy tűnik elkészült még egy
094657uxoexugyhhnu03zl.jpg

Ez eléggé PS gyanús, de jól néz ki
C5_FH7ql_UMAAs7z_C.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Roni and arbalest

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Ha annyira kellenének, miért nem rendeltek 240-t?
Olyan hírek keringenek, hogy J-11D-ből sem fognak venni, csak J-16-ból. Ezek szerint a típus mint olyan (Szu-27 változatok) kifutóban van és az erőforrásaikat a J-20 programba fektetik. A J-20 esetében mit másolhatnak a Szu-35-ből? Fegyverzet? Avionika? Sárkány? Hajtóművek?
Na a hajtóműveknél lehet, de kétlem, hogy az egész mint olyan érdekelné őket és egy az egyben lemásolnák.
De ha netalán a hír mégsem igaz és a J-11D mint olyan megmarad. Ebben az esetben mint másolnak majd és ültetnek át bele?
Nos a kérdéskör ennyire nem egyszerű szerintem. Technológia miatt vették meg, ez egyértelmű, nem azért hogy ez legyen a J-11B váltótípusa, ebben megegyeztünk már korábban is. Azt a hülyeséget engedd el sztem. hogy Kína jófejségből, Oroszok támogatása céljából vette... NEM, ezzel tanulni fognak még mindig attól, akinek a hátán 90% ban felkapaszkodtak a haditechnikában, és 30 év alatt behoztak az USA-n 50 év lemaradást... A J-20 esetében mit tanulhatnak? Első és legfontosabb IGEN, adja magát, a hajtóművek, a TVC-s rendszer, az ezt működtető szoftverek, a fegyverek, rakétaszenzorok, rakéta hajtóművek, én azt gondolom az elektronikai hadviselés eszközei, a passzív elektro optikia rendszerek, radartechnológia egyes elemei, még ha PESA, akkor is, a sárkányban alkalmazott kompozitok, azok arányai. Szóval nagyjából minden, amit főbb részegységnek, komponensnek tekintünk egy modern vadászrepülőgépnél.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 375
14 041
113
Azt a hülyeséget engedd el sztem. hogy Kína jófejségből, Oroszok támogatása céljából vette...

Miért nem lehetett mind a két fél számára ez egy előnyös üzlet? Ez miért hihetettlen? Nem könyöradományról beszélek és jófejségről.

NEM, ezzel tanulni fognak még mindig attól, akinek a hátán 90% ban felkapaszkodtak a haditechnikában

Ez a 90% enyhén szólva túlzás. Szerintem inkább 50 körül jár, de ha gondolod végigszámolhatod.
Élvonalbeli repülők: Szu-27 sorozat, J-10, JH-7A, ezek közül hány van ami szovjet/orosz eredetű?
Szállító helikopterek: Mi-8/17 sorozat, Z-8 (AC-313 Super Frelon) sorozat, Z-9 Dauphin sorozat, Z-11 Ecureuill sorozat, Ka27 sorozat, Z-15, Z-20 közül hány van ami szovjet/orosz eredetű?
stb.
stb.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and grabo112

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 828
47 219
113
Miért nem lehetett mind a két fél számára ez egy előnyös üzlet? Ez miért hihetettlen? Nem könyöradományról beszélek és jófejségről.



Ez a 90% enyhén szólva túlzás. Szerintem inkább 50 körül jár, de ha gondolod végigszámolhatod.
Élvonalbeli repülők: Szu-27 sorozat, J-10, JH-7A, ezek közül hány van ami szovjet/orosz eredetű?
Szállító helikopterek: Mi-8/17 sorozat, Z-8 (AC-313 Super Frelon) sorozat, Z-9 Dauphin sorozat, Z-11 Ecureuill sorozat, Ka27 sorozat, Z-15, Z-20 közül hány van ami szovjet/orosz eredetű?
stb.
stb.
Számoljuk végig: A légvédelmi rakéta technológiájuk Sz-300 rendszereken alapul jelenleg, HQ-9-el, a kubot is koppintják. Stratégiai nukleáris rakéták csúcsa? Topol koppintás. Harckocsik? Type-99? T-72 vonal kínai tovább gondolása. IFV - ZBD-97, BMP-3. Stratégiai bomázók, H-6 az nem Tu-16? J-8, Mig-21 továbbgondolás? A Szu-27/33 vonal ott van a J-11/15/16 ban, még pofátlanul, kb. 1:1 ben, eltagadhatatlanul. Haditengerészet? A Type 5X család honnan jött? Az egy szem repülőgép hordozójuk? Tengeralattjárók? Ki ne találjuk már, hogy dominánsan nem a volt SZU-, majd az Oroszok hátán kapaszkodtak fel... A 90% on lehet vitatkozni, hogy nem e 75%, de a jelenségen nem.

Még neked sem, elfogultság ide, oda...
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and emel