Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

mberger

Well-Known Member
2020. szeptember 1.
106
295
63
Be kéne vezetni a "Star Trek" módszert: az orvosi főtiszt szava szent, még a kapitányt is kötelezheti. Ha van védőoltás, akkor kötelezővé tehető. És aki nem akarja, azt elkapni, beoltani, nincs apelláta. Ha boltban lopsz egy 1000 forintos akármit, az már büntetéssel jár. Ha veszélyezteted embertársaidat, az miért nem járhat azzal? Nem karlevágásról van szó.
Látod mennyien félnek a tűtől.....:)
 
S

Shektor11

Guest
Írtam, hogy KIEMELIK a fertőzötteket. Ez azt jelenti, hogy elviszik őket otthonról (mert gyakran laknak egy lakásban sokan) és járványkórházakban tartják őket, ahonnan tilos kimenniük.

A maszkot bevásárlóközpontokban és zárt helyeken kötelező hordani, legalábbis a doki elmondása szerint.
Megértettem elsőre is. De szerinted tényleg gyorsabban kitudják emelni a fertőzötteket( az esetleges lappangási idővel együtt), mint ahogy terjed a járvány?
Nem lehetséges, hogy inkább valami más oka van az alacsony számoknak?
 
  • Tetszik
Reactions: ogretankHU

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 096
113
Megértettem elsőre is. De szerinted tényleg gyorsabban kitudják emelni a fertőzötteket( az esetleges lappangási idővel együtt), mint ahogy terjed a járvány?
Nem lehetséges, hogy inkább valami más oka van az alacsony számoknak?
Kínában is jől küzdenek a járvány ellen, nem szakadt be a gazdaság és nicsenek tömeges megbetegedések.
Nem ismerem Thaiföld lakosságának kormegosztását és a népsűrűségi adatait valamint az egészségügyi adatszolgáltatás minőségét, de ezekben is lehet eltérés, na meg a "nincs apelláta" elv is lehet erősebb, akárcsak Kínában.
 
S

Shektor11

Guest
Hihetetlen, de ez a Magyar Nemzetben jelent meg:
"
Egy egész napom ráment, de végignéztem a koronavirus.gov.hu oldalon az 10 325 elhunytat, és három kategória szerint csoportosítottam őket. Erre azért van szükség, mivel

a hazai gyakorlat szerint mindenkit a koronavírus áldozataként tartanak számon, aki halálakor fertőzött volt. Mindenkit, ismétlem, függetlenül attól, hogy amúgy milyen más betegségben szenvedett.
Ennek, mint mindjárt látni fogják, nagy jelentősége van. És azt is jó tudnunk, hogy a világon nem mindenhol tartják így számon az elhunytakat. Például szomszédunkban, Szlovákiában csak azok kerülnek be a koronavírus áldozatait nyilvántartó statisztikákba, akiknek semmilyen más betegségük nem volt, és teljesen egyértelműen a vírus okozta a halálukat."

"
De ha egyszer hazánkban ezt a statisztikát vezetik, akkor ezeket a számokat kell elfogadnunk, ám

jó, ha tudjuk, hogy – ismétlem – a koronavírusban elhunytként nyilvántartott 10 325 ember mindössze körülbelül három százaléka, 307 olyan, akinek nem volt vagy nem ismert más betegsége, így teljes egészében a vírus áldozatának tekinthető."

Mi lesz a következő? Esetleg racionális intézkedéseket hoznak?
 

laiki

Well-Known Member
2013. május 23.
3 922
13 145
113
Akkor a közvéleménykutatások hazudnak.
Hazudnak?
Ismerősi, családi körben hazudnak?
Ugyan...

"Növekszik az oltáspártiak aránya Magyarországon, már ugyanannyian tervezik beadatni a koronavírus elleni vakcinát, mint amennyien nem (45-44 százalék). Feltételezhetően a vakcina magyarországi megjelenése és az első beoltottak pozitív tapasztalatai, valamint sok közéleti személy támogató nyilatkozata okozhatta a pozitív fordulatot"
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...g-a-nezopont-intezet-felmerese-szerint-464934

Ez játék csak a szavakkal.
Tudod mire gondoltam.
És kis százalékban egy beoltotton is kitörhet teljes erővel a betegség.

Igen. Az oltás hatékonysága nem 100%. De ettől még a 90-95%-os hatékonyságú oltás is pont 90-95%-kal jobb, mintha nem oltatják be magukat az emberek.
 

Árpicsek

Well-Known Member
2016. október 7.
2 762
11 973
113
Megértettem elsőre is. De szerinted tényleg gyorsabban kitudják emelni a fertőzötteket( az esetleges lappangási idővel együtt), mint ahogy terjed a járvány?
Nem lehetséges, hogy inkább valami más oka van az alacsony számoknak?
Ennyit mondott a doki a videóiban. Tavasz után nem oldották fel a zárlatot, nem mehettek ki, nem jöhettek be. Nálunk sem volt sok fertőzött/beteg tavasszal, és ha nem lett volna a nyári lazítás és rendesen ráfeküdtek volna a kontaktkutatásra+betartatják a házi karantént, nem ez lenne a helyzet, ami. Persze, ott beáldozták a turizmust. Itt is kifeküdt, de cserébe van még egy csomó halottunk is. De, azt gondolom, hogy nálunk ez nem nagyon működne. Mi túl mélyen be vagyunk ágyazódva az európai gazdaságba. Pl.: az Audi gyár, hogyan működne határzár esetén? Vagy a munkahelyem, ahol Nyugat-Európába termelünk?
 
S

Shektor11

Guest
Ennyit mondott a doki a videóiban. Tavasz után nem oldották fel a zárlatot, nem mehettek ki, nem jöhettek be. Nálunk sem volt sok fertőzött/beteg tavasszal, és ha nem lett volna a nyári lazítás és rendesen ráfeküdtek volna a kontaktkutatásra+betartatják a házi karantént, nem ez lenne a helyzet, ami. Persze, ott beáldozták a turizmust. Itt is kifeküdt, de cserébe van még egy csomó halottunk is. De, azt gondolom, hogy nálunk ez nem nagyon működne. Mi túl mélyen be vagyunk ágyazódva az európai gazdaságba. Pl.: az Audi gyár, hogyan működne határzár esetén? Vagy a munkahelyem, ahol Nyugat-Európába termelünk?
Ha egyszer bejutott egy országba a koronavírus, akkor ott már teljesen felesleges a határzár véleményem szerint. Nyáron pedig értelmetlen lett volna lezárni a turizmust, mert nyáron egyébként sem okoz problémát ez a vírus, ahogy az influenza sem.
A kontaktkutatásban pedig nem hiszek, mert nem lehet gyorsabban felkutatni a kontaktokat, mint ahogy a fertőzés terjed. Ez az én véleményem.
Az ok, amiért Thaiföldön kevésbé terjed a koronavírus, az vagy az ottani enyhe időjárás, vagy pedig genetikai ok lehet. Ha megnézed Japánt, Dél-Koreát, Tajvant, vagy akár Kínát, szintén jók az adatok.
Bizonyítékok, hogy nyáron nem okoz problémát a koronavírus:
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 096
113
Ha egyszer bejutott egy országba a koronavírus, akkor ott már teljesen felesleges a határzár véleményem szerint. Nyáron pedig értelmetlen lett volna lezárni a turizmust, mert nyáron egyébként sem okoz problémát ez a vírus, ahogy az influenza sem.
A kontaktkutatásban pedig nem hiszek, mert nem lehet gyorsabban felkutatni a kontaktokat, mint ahogy a fertőzés terjed. Ez az én véleményem.
Az ok, amiért Thaiföldön kevésbé terjed a koronavírus, az vagy az ottani enyhe időjárás, vagy pedig genetikai ok lehet. Ha megnézed Japánt, Dél-Koreát, Tajvant, vagy akár Kínát, szintén jók az adatok.
Bizonyítékok, hogy nyáron nem okoz problémát a koronavírus:
Akkor van értelme a határzárnak, ha a határon belül vasfegyelem van, tesztelés, lezárások.
A kontaktkutatásnak is van haszna, csak nagyon sok erőforrást leköt. Monjuk a COVID maximum 2 nappal a tünetek előtt fertőz, akkor amikor diagnózisra kerül, a kontaktjai jó része még nem fertőz. A másik a karantén, az emberek itt sem túl szabálykövetők és nincs erőforrás az igazán hatásos ellenőrzésre.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 243
67 204
113
Az a baj, hogy mostmár jó hosszú ideje folyik ez az egész egy influenza tehetségű kórokozó ellen. Idén átéltem a covidot is, nemrég letudtam az éves rendszeres influenzát is. És ennyi. Mind, akik erről kezdük itt a beszélgetést, még mindig itt folytatjuk a beszélgetést. Tisztességesen maszkot hordó emberként lettem covidos, egész jól beszámoltam róla azthiszem. De őszintén szólva kezd tele lenni a tököm (de finom voltam) már ezzel az egésszel. Más is elkaphatja tisztességesen maszkot hordó emberként. Nem fogja megakadályozni semmi, vagy mert simán a buszon rossz helyre nyúl, vagy mert egyszer nem kötelező maszkhordós helyen levegőt vesz.

Halnak bele emberek a szövődményeibe. Az influenza szövődményeibe is. Szeretném, ha @zeal kolléga a napi covid jelenléti ív mellett az influenzáét is jelentené, szintén naponta, hogy legyen összehasonítási alap, ami alapján nem egyoldalúan vitatkozik itt mindenki kontrollbázis híján.

Iszonyatos médianyomás van globálisan az oltásért, legszívesebben kényszerítenék, de 7 mrd embert még nem mernek. Csak nyomatják így a büntetést mindenért. Ellopjuk a szórakozást és megbüntetünk, ha alternatívát keresnél. Ellopjuk az esti sétát és jól megbüntetünk, ha kimész, te ember az utcára, amikor alapvetően egyre kevesebben vannak az utcán. Ellopjuk a szabad légzést, hordj maszkot mindenhol, bár maszkot hordva is terjed és jól megbüntetünk, ha leveszed, ha anélkül utazol mert a melóhelyen hagytad és haza próbálsz érni. Megbélyegzett vagy, de majd az oltás megoldja. Komolyan, mekkora esélye van, hogyha éjfélkor félrészegen táncol egy tömeg, akkor a veszélyeztetett korosztályú Magdi néni meghal otthon? :eek:

Igaz, új mutáció(k) rémképe lebbent fel, a sebtében összekatyvasztott szarok majd tuti jók lesznek azok ellen is, szóval oltass és lesz jogod. Én elég jól elüldögélek itthon, főleg mert most szabaddát tettem magam egy időre, de nem hinném, hogy bármi is érdekelni fog ezekből már, ha menni akarok. Ha jön a bünti, megy a megtorlás. Ennyi.

Már rég lefutott volna ez az egész, ha végigmegy, mint az influenza. Így elnyújtjuk annyira hosszan, hogy minden szegmensben az oltást hagyják csak kiútnak. Ellaposítjuk a görbét, jajj, hát még mindig itt van és terjed!!! Istenem, hát hogy lehet ez! Mintha ez bármit is változtatna azok esélyein, akik a szövődményei miatt komoly kórházi ellátásra szorulnak, ahogy az éves influenza szövődményes esetei is rendre. Hiszen vannak! Ha nem most kapják el, mert megússzák mindenki totál kontrolljával, elkapják majd, mikor a szabad, beoltott emberek egy kézfogással átadják a meóban és mehet a buli az intenzíven. Ez egy faszság.

Konkrét társadalmi kapcsolatok és lehetőségek kerülnek kukába, mert más a nappali és az esti szabályzat. :D Nappal vonatozhatok ezer ember között, este nem tizenöt másik utastárssal, értem én. :D Csak olts, nem veszélyes, csak azok pont így határozták meg az emberkísérletet, akik most nagyon nyomják, hogy olts. :D
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 366
31 651
113
Az a baj, hogy mostmár jó hosszú ideje folyik ez az egész egy influenza tehetségű kórokozó ellen. Idén átéltem a covidot is, nemrég letudtam az éves rendszeres influenzát is. És ennyi. Mind, akik erről kezdük itt a beszélgetést, még mindig itt folytatjuk a beszélgetést. Tisztességesen maszkot hordó emberként lettem covidos, egész jól beszámoltam róla azthiszem. De őszintén szólva kezd tele lenni a tököm (de finom voltam) már ezzel az egésszel. Más is elkaphatja tisztességesen maszkot hordó emberként. Nem fogja megakadályozni semmi, vagy mert simán a buszon rossz helyre nyúl, vagy mert egyszer nem kötelező maszkhordós helyen levegőt vesz.

Halnak bele emberek a szövődményeibe. Az influenza szövődményeibe is. Szeretném, ha @zeal kolléga a napi covid jelenléti ív mellett az influenzáét is jelentené, szintén naponta, hogy legyen összehasonítási alap, ami alapján nem egyoldalúan vitatkozik itt mindenki kontrollbázis híján.

Iszonyatos médianyomás van globálisan az oltásért, legszívesebben kényszerítenék, de 7 mrd embert még nem mernek. Csak nyomatják így a büntetést mindenért. Ellopjuk a szórakozást és megbüntetünk, ha alternatívát keresnél. Ellopjuk az esti sétát és jól megbüntetünk, ha kimész, te ember az utcára, amikor alapvetően egyre kevesebben vannak az utcán. Ellopjuk a szabad légzést, hordj maszkot mindenhol, bár maszkot hordva is terjed és jól megbüntetünk, ha leveszed, ha anélkül utazol mert a melóhelyen hagytad és haza próbálsz érni. Megbélyegzett vagy, de majd az oltás megoldja. Komolyan, mekkora esélye van, hogyha éjfélkor félrészegen táncol egy tömeg, akkor a veszélyeztetett korosztályú Magdi néni meghal otthon? :eek:

Igaz, új mutáció(k) rémképe lebbent fel, a sebtében összekatyvasztott szarok majd tuti jók lesznek azok ellen is, szóval oltass és lesz jogod. Én elég jól elüldögélek itthon, főleg mert most szabaddát tettem magam egy időre, de nem hinném, hogy bármi is érdekelni fog ezekből már, ha menni akarok. Ha jön a bünti, megy a megtorlás. Ennyi.

Már rég lefutott volna ez az egész, ha végigmegy, mint az influenza. Így elnyújtjuk annyira hosszan, hogy minden szegmensben az oltást hagyják csak kiútnak. Ellaposítjuk a görbét, jajj, hát még mindig itt van és terjed!!! Istenem, hát hogy lehet ez! Mintha ez bármit is változtatna azok esélyein, akik a szövődményei miatt komoly kórházi ellátásra szorulnak, ahogy az éves influenza szövődményes esetei is rendre. Hiszen vannak! Ha nem most kapják el, mert megússzák mindenki totál kontrolljával, elkapják majd, mikor a szabad, beoltott emberek egy kézfogással átadják a meóban és mehet a buli az intenzíven. Ez egy faszság.

Konkrét társadalmi kapcsolatok és lehetőségek kerülnek kukába, mert más a nappali és az esti szabályzat. :D Nappal vonatozhatok ezer ember között, este nem tizenöt másik utastárssal, értem én. :D Csak olts, nem veszélyes, csak azok pont így határozták meg az emberkísérletet, akik most nagyon nyomják, hogy olts. :D
Azért van ez a nagy ilyedség,mert a Covd a SARS viros egy változata.És a SARS csinált már durva dolgot.Valahol az araboknál egy sivatagi világvégi városkában valahogy odakerült,és olyan halálozási arányt csinált,mint a pestis 1345ben.....Ezért megy a rettegés.Egy pici mutáció,és elég változékony kis nyavalyás,és élőben nézheted végig az Utolsó Remény cinű sorozatot.
Minnél elterjedtebb a virus,annál valószinűbb a mutáció.És az már véletlenszerű,hogy merre mutálódik
 
  • Tetszik
Reactions: Leonidas and gafzhu

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 096
113
Lehetőségek: oltsuk a veszélyeztetetteket. 65 év felett+krónikus beteg. Halálozás jelentősen csökkenni fog.
Oltsuk azokat, akik munkájuknál fogva erősen terjesztik a kórt. Egészségügy, szoc.otthon dolgozói, tanárok, köztisztviselők, postások, bolti dolgozók.
Ha ez megvan, már egész jó a helyzet, de a járvány még nem állt le. A veszélyeztetettek 5-10%-a még mindig védtelen.
Marad a maszk, kijárási korlátozás, utazási korlátozás, karamtén, egyebek vagy a védőoltás.
Míg át nem lesz oltva a lakosság, vagy a betegség át nem fertőzi át a társadalmat és közben nem mutálódik úgy, hogy kezdődik az egész elölről.
Az új mRNS alapú védőoltásoknak meg az lenne az értelme, hogy gyorsan lehetne követni az új mutációkat. Ez alól a vírusvektorosok kivételek, mert nem csak a prezentált tüskefehérje ellen alakul ki immunitás hanem a hordozó vírus ellen is, szóval adott hordozó 1x használható.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 243
67 204
113
Azért van ez a nagy ilyedség,mert a Covd a SARS viros egy változata.És a SARS csinált már durva dolgot.Valahol az araboknál egy sivatagi világvégi városkában valahogy odakerült,és olyan halálozási arányt csinált,mint a pestis 1345ben.....Ezért megy a rettegés.Egy pici mutáció,és elég változékony kis nyavalyás,és élőben nézheted végig az Utolsó Remény cinű sorozatot.
Minnél elterjedtebb a virus,annál valószinűbb a mutáció.És az már véletlenszerű,hogy merre mutálódik
De jelen állás szerint már van egy éves tapasztalatunk és a médiaélősködők hangulatkeltő szenvedésein kívül egy általános ismeretünk a halálozási arányokról, a lefolyásokról. Sokan magunk tapasztaltuk meg. Vannak akik a jelen lévők közül vesztettek családtagot, vagy nehezebben élte át valakijük, de mondhatjuk, hogy van esély rá, hogy ez nem következett volna be, ha...? Szerintem nincs sok. Az influenza is képes létrehozni éves szinten mutációkat, darálhatna is, kereszteződhetne valami borzalommal is, mégsem zárjuk le az életet és húzzuk el addig a lefolyást, hogy a szélsebesen összehozott, a hosszútávú hatásaiban ismeretlen kartyvaszokat minden eddigi emberi szabályozással szembemenően, pont a járványkezelés intézkedéseinek a hatására még mindig nem lefutott fertőzést leküzdendő, nyomással, itt-ott fenygetéssel igyekezzünk az emberekbe nyomatni. Miközben már regélnek mutációkról pont, amire kérdéses, hogy a gyors katyvasz hatásos-é, hiszen mutáció. :) Ami nagyoooon veszélyes mutációk pont a egintenzívebb oltáskampány idején ütik fel a fejüket a megnyugtató, ezekre is jó az oltás, teszteletlenül szöveggel. :)
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 096
113
A mutációk folyamatosak. A magasabb rendő állatok (emberek) DNS replikáció során van egy csomó védelem a mutációk ellen mégis sok kerül bele osztódáskor a DNS-be. Vírusoknál nincs ez ellen védelem, szóval sokkal több van. Minden embert tulajdonképpen kicsit megváltozott RNS-ű vírus fertőz meg. A rossz mutációkat kiszelektálja a jókkat elterjeszti az evolúció, mely vírus szinten elég gyors. Előny, ha az adott vírus immunogén részénekek olyan változásaa, melyet az immunrendzser már nem ismert fel, az a fertőzőképességet is nagyon lecsökkenti - a vírus immunogén része stabil marad. Hogy a SARS COV2-ből mi lesz, az majd kiderül.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 243
67 204
113
A mutációk folyamatosak. A magasabb rendő állatok (emberek) DNS replikáció során van egy csomó védelem a mutációk ellen mégis sok kerül bele osztódáskor a DNS-be. Vírusoknál nincs ez ellen védelem, szóval sokkal több van. Minden embert tulajdonképpen kicsit megváltozott RNS-ű vírus fertőz meg. A rossz mutációkat kiszelektálja a jókkat elterjeszti az evolúció, mely vírus szinten elég gyors. Előny, ha az adott vírus immunogén részénekek olyan változásaa, melyet az immunrendzser már nem ismert fel, az a fertőzőképességet is nagyon lecsökkenti - a vírus immunogén része stabil marad. Hogy a SARS COV2-ből mi lesz, az majd kiderül.
És mégis meggyőző arccal állítják, hogy az oltás a mutációk ellen is tökéletes.
 

Blitz97

Well-Known Member
2020. május 13.
4 575
11 175
113
Az a baj, hogy mostmár jó hosszú ideje folyik ez az egész egy influenza tehetségű kórokozó ellen. Idén átéltem a covidot is, nemrég letudtam az éves rendszeres influenzát is. És ennyi. Mind, akik erről kezdük itt a beszélgetést, még mindig itt folytatjuk a beszélgetést. Tisztességesen maszkot hordó emberként lettem covidos, egész jól beszámoltam róla azthiszem. De őszintén szólva kezd tele lenni a tököm (de finom voltam) már ezzel az egésszel. Más is elkaphatja tisztességesen maszkot hordó emberként. Nem fogja megakadályozni semmi, vagy mert simán a buszon rossz helyre nyúl, vagy mert egyszer nem kötelező maszkhordós helyen levegőt vesz.

Halnak bele emberek a szövődményeibe. Az influenza szövődményeibe is. Szeretném, ha @zeal kolléga a napi covid jelenléti ív mellett az influenzáét is jelentené, szintén naponta, hogy legyen összehasonítási alap, ami alapján nem egyoldalúan vitatkozik itt mindenki kontrollbázis híján.

Iszonyatos médianyomás van globálisan az oltásért, legszívesebben kényszerítenék, de 7 mrd embert még nem mernek. Csak nyomatják így a büntetést mindenért. Ellopjuk a szórakozást és megbüntetünk, ha alternatívát keresnél. Ellopjuk az esti sétát és jól megbüntetünk, ha kimész, te ember az utcára, amikor alapvetően egyre kevesebben vannak az utcán. Ellopjuk a szabad légzést, hordj maszkot mindenhol, bár maszkot hordva is terjed és jól megbüntetünk, ha leveszed, ha anélkül utazol mert a melóhelyen hagytad és haza próbálsz érni. Megbélyegzett vagy, de majd az oltás megoldja. Komolyan, mekkora esélye van, hogyha éjfélkor félrészegen táncol egy tömeg, akkor a veszélyeztetett korosztályú Magdi néni meghal otthon? :eek:

Igaz, új mutáció(k) rémképe lebbent fel, a sebtében összekatyvasztott szarok majd tuti jók lesznek azok ellen is, szóval oltass és lesz jogod. Én elég jól elüldögélek itthon, főleg mert most szabaddát tettem magam egy időre, de nem hinném, hogy bármi is érdekelni fog ezekből már, ha menni akarok. Ha jön a bünti, megy a megtorlás. Ennyi.

Már rég lefutott volna ez az egész, ha végigmegy, mint az influenza. Így elnyújtjuk annyira hosszan, hogy minden szegmensben az oltást hagyják csak kiútnak. Ellaposítjuk a görbét, jajj, hát még mindig itt van és terjed!!! Istenem, hát hogy lehet ez! Mintha ez bármit is változtatna azok esélyein, akik a szövődményei miatt komoly kórházi ellátásra szorulnak, ahogy az éves influenza szövődményes esetei is rendre. Hiszen vannak! Ha nem most kapják el, mert megússzák mindenki totál kontrolljával, elkapják majd, mikor a szabad, beoltott emberek egy kézfogással átadják a meóban és mehet a buli az intenzíven. Ez egy faszság.

Konkrét társadalmi kapcsolatok és lehetőségek kerülnek kukába, mert más a nappali és az esti szabályzat. :D Nappal vonatozhatok ezer ember között, este nem tizenöt másik utastárssal, értem én. :D Csak olts, nem veszélyes, csak azok pont így határozták meg az emberkísérletet, akik most nagyon nyomják, hogy olts. :D

Azért "összekotyvasztott szarnak" éppen nem nevezném.
Állandóan visszatérő kritika, hogy 10 hónap alatt nem lehet védőoltást kifejleszteni. A válasz viszont, hogy de, optimális esetben lehet. A jelenlegi járványt okozó SARS-CoV-2 vírus közeli rokonságban áll a 2000-es évek elején járványt kiváltó SARS és MERS vírusokkal. Akkoriban elég jól feltérképezték ezeknek a vírusoknak a genetikai tulajdonságait, mutációs képességét, stb. Sőt, el is kezdtek oltásokat kifejleszteni ellenük. Azonban a befejezésük előtt sikerült a járványt nagyrészt elfojtani, ezért végül nem fejezték be őket.
Ugorjunk az időben kb 15 évet. Felbukkan Kínában egy eddig ismeretlen koronavírus. Elkezd járványos méreteket ölteni a terjedése. Világszerte kapcsoltak a kormányok és gyógyszergyártó vállalatok, hogy ebből bizony baj lesz, el kell kezdenünk védőoltásokat fejleszteni. Kiinduláskor számtalan elvet lehet követni: 1. generációs oltás esetén inaktivált vagy attenuált kórokozó kerül felhasználásra, 2. generációs oltás esetén egy fehérje-alegység kerül felhasználásra, 3. generációs esetén pedig vagy egy immunválasz kiváltásához szükséges kulcsfehérjét kódoló nukleinsav-molekulát juttatnak be (ez a Pfizer-BioNtech és a Moderna esetén mRNS) vagy egy ún. vektort használnak fel (~Astrazeneca: csimpánz adenovírus).
A kifejlesztés gyorsasága egyrészt visszavezethető a 2000-es évek megszerzett tudásunkra, nagyobbrészt viszont az elmúlt 15 év biotechnológiai fejlődése. Korábban elképelhetetlen távlatokat nyitnak meg a gyógyszerfejlesztésben az új eljárások és MI rendszerek. Az engedélyeztetés pedig azért zajlott le gyorsan, mert korábban csak akkor nyújtották be a dokumentumokat, amikor már minden fázison végigértek. Most viszont ezek benyújtása folyamatosan zajlott, így rengeteg időt lehetett spórolni. Aki azt hiszi, hogy akár az Európai Gyógyszerügynökség, akár a magyar Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyez egy olyan vakcinát, amely esetén csak felmerül bármi kétely, arra nem fognak rábólintani. Ezek a világ legbürokratikusabb szervezetei, csak 100%-ig megbízható dolgot hagynak jóvá.
A mutációk folyamatosak. A magasabb rendő állatok (emberek) DNS replikáció során van egy csomó védelem a mutációk ellen mégis sok kerül bele osztódáskor a DNS-be. Vírusoknál nincs ez ellen védelem, szóval sokkal több van. Minden embert tulajdonképpen kicsit megváltozott RNS-ű vírus fertőz meg. A rossz mutációkat kiszelektálja a jókkat elterjeszti az evolúció, mely vírus szinten elég gyors. Előny, ha az adott vírus immunogén részénekek olyan változásaa, melyet az immunrendzser már nem ismert fel, az a fertőzőképességet is nagyon lecsökkenti - a vírus immunogén része stabil marad. Hogy a SARS COV2-ből mi lesz, az majd kiderül.
És mégis meggyőző arccal állítják, hogy az oltás a mutációk ellen is tökéletes.

Jelen állás szerint hatásosak ellene. Amennyiben valami olyan változás állna be a vírusokban, ami csökkentené a vakcina hatásosságát, akkor mRNS-alapú vakcina esetén mindössze megközelítőleg 6 hétbe telne az új mutánsra is ható változatot előállítani.
Általánosságban pedig a vírusok mutációi a nagyobb fertőzőképesség és kisebb mortalitás felé mutatnak. Egy kórokozónak az az érdeke, hogy minél tovább éljen a gazdatest, tekintve hogy a vírus azon kívül életképtelen.

(Megjegyzés: biomérnök vagyok, tanultam többek között mikrobiológiát és vakcinagyártási technológiát, így tudom, hogy miről beszélek.)
 

gafzhu

Well-Known Member
2019. június 15.
4 509
10 096
113
És mégis meggyőző arccal állítják, hogy az oltás a mutációk ellen is tökéletes.
Egy csomó oltás esetén az. Hogy itt az-e vagy sem, az majd kiderül, amutációk jelentős része mem változtatja meg az immunogenitást, mert akkor pl. kevéssé tundna behatolni a sejtekben és az a mutáció kipusztulna. De most ami itt fertőz, az ellen jó.
 

Pogány

Well-Known Member
2018. április 26.
20 243
67 204
113
Azért "összekotyvasztott szarnak" éppen nem nevezném.
Állandóan visszatérő kritika, hogy 10 hónap alatt nem lehet védőoltást kifejleszteni. A válasz viszont, hogy de, optimális esetben lehet. A jelenlegi járványt okozó SARS-CoV-2 vírus közeli rokonságban áll a 2000-es évek elején járványt kiváltó SARS és MERS vírusokkal. Akkoriban elég jól feltérképezték ezeknek a vírusoknak a genetikai tulajdonságait, mutációs képességét, stb. Sőt, el is kezdtek oltásokat kifejleszteni ellenük. Azonban a befejezésük előtt sikerült a járványt nagyrészt elfojtani, ezért végül nem fejezték be őket.
Ugorjunk az időben kb 15 évet. Felbukkan Kínában egy eddig ismeretlen koronavírus. Elkezd járványos méreteket ölteni a terjedése. Világszerte kapcsoltak a kormányok és gyógyszergyártó vállalatok, hogy ebből bizony baj lesz, el kell kezdenünk védőoltásokat fejleszteni. Kiinduláskor számtalan elvet lehet követni: 1. generációs oltás esetén inaktivált vagy attenuált kórokozó kerül felhasználásra, 2. generációs oltás esetén egy fehérje-alegység kerül felhasználásra, 3. generációs esetén pedig vagy egy immunválasz kiváltásához szükséges kulcsfehérjét kódoló nukleinsav-molekulát juttatnak be (ez a Pfizer-BioNtech és a Moderna esetén mRNS) vagy egy ún. vektort használnak fel (~Astrazeneca: csimpánz adenovírus).
A kifejlesztés gyorsasága egyrészt visszavezethető a 2000-es évek megszerzett tudásunkra, nagyobbrészt viszont az elmúlt 15 év biotechnológiai fejlődése. Korábban elképelhetetlen távlatokat nyitnak meg a gyógyszerfejlesztésben az új eljárások és MI rendszerek. Az engedélyeztetés pedig azért zajlott le gyorsan, mert korábban csak akkor nyújtották be a dokumentumokat, amikor már minden fázison végigértek. Most viszont ezek benyújtása folyamatosan zajlott, így rengeteg időt lehetett spórolni. Aki azt hiszi, hogy akár az Európai Gyógyszerügynökség, akár a magyar Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet engedélyez egy olyan vakcinát, amely esetén csak felmerül bármi kétely, arra nem fognak rábólintani. Ezek a világ legbürokratikusabb szervezetei, csak 100%-ig megbízható dolgot hagynak jóvá.



Jelen állás szerint hatásosak ellene. Amennyiben valami olyan változás állna be a vírusokban, ami csökkentené a vakcina hatásosságát, akkor mRNS-alapú vakcina esetén mindössze megközelítőleg 6 hétbe telne az új mutánsra is ható változatot előállítani.
Általánosságban pedig a vírusok mutációi a nagyobb fertőzőképesség és kisebb mortalitás felé mutatnak. Egy kórokozónak az az érdeke, hogy minél tovább éljen a gazdatest, tekintve hogy a vírus azon kívül életképtelen.

(Megjegyzés: biomérnök vagyok, tanultam többek között mikrobiológiát és vakcinagyártási technológiát, így tudom, hogy miről beszélek.)
Mennyivel lesznek tehát a világ lakosai előrébb, mintha hagytuk volna a lefutást a maga tempójában, mint egy influenza esetében? Már a mutálódott és kevésbé halálos részt tudnánk le épp?