Figyelj, maradjunk a tények talaján és nézzük meg, hogy mit is tudunk jelenleg. 2019-ben egy kínai kutatókból álló csapat tobzoskákat
vizsgált és koronavírust mutattak ki bennük. Utólagos genomszekvenálás után arra jutottak, hogy 91,02%-ban megegyezik a SARS-CoV-2 vírussal. Ennek fényében kijelenthetjük, hogy tobzoskákban előfordulhat ilyen vírus. A tüskefehérje azon része, ami a gazdasejthez való kapcsolódásért felel
99%-ban megegyezett a mostani vírussal. Ezzel szemben a patkósdenevérből izolált RaTG13 vírus tüskefehérjéjének kötődésért felelős része csak 77 %-os egyezést mutat az emberi koronavírussal, vagyis a tobzoskából vett koronavírus sokkal nagyobb eséllyel képes bejutni az emberi sejtekbe, mint a denevérvírus.
18 db 2017-2018-ban csempészektől megmentett jávai tobzoska akkor levett mintáit megvizsgálták, és 85,5–92,4 %-os
hasonlóságot mutattak ki. Ha elolvassátok, akkor láthatjátok a fenti linkelt tanulmányokban, hogy a
Rhinolophus sinicus denevérből izolált koronavírus hasonlóbb ahhoz, ami a mostani járványt okozza, mint a tobzoskákból nyert vírus. A vizsgált tobzoskáknak semmi köze Wuhanhoz, a legvalószínűbb az, hogy egy tobzoska- és egy denevér koronavírus rekombinálódott.
Tavaly január elején sikeresen szekvenálták a vírus kb. 30.000 bázispárból álló genomját. Bioinformatikai eszközökkel összehasonlító elemzésnek vetették alá nemzetközi adatbázisokban tárolt ismert genomokkal, amiből kiderült, hogy a mostani járványért felelős SARS-CoV-2 a
Betacoronavirus nemzetségbe tartozik, és nagyon hasonlít ahhoz a SARS-CoV vírushoz, amely 2003-ban okozott világjárványt. Erről a SARS-CoV-ról megállapították, hogy patkósdenevérektől
(Rhinolophus) származik, de az álcás pálmasodró
(Paguma larvata) nevű cibetmacskaféle közvetítésével került az első fertőzött ember szervezetébe.
Ha kicsit ugrunk az időben, akkor láthatjuk, hogy 2013-ban izoláltak egy béta-koronavírust, a RaTG13-at, amelyet a
Rhinolophus affinis nevű patkósdenevérből izoláltak a kínai Jünnan tartományban. Ez a vírus genetikailag
96 százalékos egyezést mutat a most tomboló SARS-CoV-2 vírussal. Ezek alapján nagy valószínűséggel kijelenthető, hogy az új koronavírus is denevértől származik. Becslések szerint a két vírus (a SARS-CoV-2 és a RaTG13) 1969 körül válhatott el egymástól.
Végezetül
itt láthatjátok a koronavírus 2020. január és 2021. február közti filogenetikai törzsfáját. Nagyon szép és hasznos grafika, ajánlom tanulmányozásra.
Néhány szóban a zoonózisokról is mesélnék. Az egyik fő ok az afrikai és ázsiai kontinensen az ugrásszerű népességnövekedés és az egyre fokozódó urbanizáció. Becslések szerint csak Kelet-Ázsiában 200.000.000 ember vándorolt falvakból a városokba 2000 és 2010 között. Ekkora migráció fokozott erdőirtásokkal és környezetpusztítással jár: a nagyvárosok körül kialakuló lakóövezetek visszaszorítják a természetes élőhelyeket, a vadállatok pedig kénytelenek az egyre növekvő települések közelében élni és túlélni. Ez azt jelenti, hogy drámaian megnövekedik a vadállatok és a háziasított állatok, valamint az emberek közti érintkezések száma, és mivel a vadállatok – így például a denevérek – több száz veszélyes vírus hordozói lehetnek, nagy mértékben megnő az esélye az állatról emberre való terjedésüknek.
Az extrém mértékű urbanizáció pedig ördögi körhöz vezet: minél több ember költözik városokba, annál jobban visszaszorul a nagyobb emlősök élettere, így előbb-utóbb eltűnnek a járványos betegségeket terjesztő állatokra vadászó, azok populációit kordában tartó ragadozók. A városokat ellepik a rágcsálók, így pedig nagy mértékben növekszik a zoonózis kockázata. A helyzet pedig előreláthatóan nem fog javulni, sőt várhatóan csak rosszabb lesz.
Ezek alapján szeretnék választ adni a kérdésedre. Nézve a tudományos bizonyítékokat, én nagyon valószínűnek tartom,hogy természetes eredetű ez az új vírus.