Járványok, fertőzések

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
"Horvátországban a lakosság 25 százalékának szervezetében mutatható ki a koronavírus ellen termelődött antitest - derült ki a horvát közegészségügyi intézet (HZJZ) 1500 főn elvégzett szerológiai vizsgálatának eredményéből."
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 893
25 826
113
"Milos Zeman cseh államfő Jan Blatny egészségügyi miniszternek és Irena Storovának, az állami gyógyszerellenőrzési hivatal (SÚKL) igazgatójának távozását követeli a koronavírus elleni orosz oltóanyag elutasításáért."
 

szzsolt81

Well-Known Member
2020. október 24.
5 706
4 260
113
"Milos Zeman cseh államfő Jan Blatny egészségügyi miniszternek és Irena Storovának, az állami gyógyszerellenőrzési hivatal (SÚKL) igazgatójának távozását követeli a koronavírus elleni orosz oltóanyag elutasításáért."
Belpol baromságok ott, kis előnyért holnap megint öribarik,, =aómgbacnák két fillérért a saját apjukat.
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 575
26 192
113
Ki és mit fogott meg?
chuck-norris.jpg
 

Miskolci Ogre

Well-Known Member
2019. december 21.
7 575
26 192
113
Feltesz egy csomó kérdést, amiről el lehet filozofálgatni, amikor épp rohadtul ráér az ember teóriákkal foglalkozni, de az egész történet gyakorlati kezelésére elég rossz hatással lenne, ha most elkezdenék ezzel bombázni az embereket. Egy dologra jó, elbizonytalanítani az embereket, akiknek az egész világ egy misztikus dolog, ha így történne, akkor meg a nyakunkon maradna még ez a nyavaja beláthatatlan ideig.
Egy racionális de ugyanakkor balliberális mérnök embernek akarsz a filozófiáról elmélkedni ? Inkább egy lovat próbálj megtanítani imádkozni könnyebb lesz ! Egy született vak nem fogja érteni a napfelkelte szépségeiről szóló gondolatokat !
 
  • Vicces
Reactions: formosa1
W

Wilson

Guest

Muszáj rangsorolni, kit engednek intenzívre​


444
  • Minden eddiginél több konavírusos beteg szorul kórházi ápolásra.
  • Egyre fiatalabbak kerülnek be, egyre súlyosabb tünetekkel.
  • A kisebb kórházak elkezdtek megtelni, rangsorolni kell, kit engednek intenzívre.
  • Hamarosan a nagyobb, vidéki kórházakban is szorongatóvá válhat a helyzet.
  • A hiányos adatszolgáltatás miatt továbbra sem látunk tisztán. Nem árulják el például, hány fertőzöttet kezelnek intenzív osztályon.
„Olyanokat veszítünk el, akiknek 20-30-40 évük lenne hátra. Az ember próbálja védeni magát, de nem tudok nem belegondolni abba, hogy van egy 15 éves gyereke, akinek az érettségijét se fogja megélni, nemhogy az unokáját lássa” - mondta egy kisebb, vidéki kórházban dolgozó orvos, amikor a koronavírus-járvány újabb felfutásáról beszélgettünk vele.

Még le sem csengett igazán a második hullám, amikor megérkezett a harmadik, és eddig nem látott nyomást helyezett az egészségügyre. A szerdai adatok szerint 8348 covidos beteget ápolnak kórházban, ami néhány százzal meghaladja a decemberi csúcsot, és egyelőre inkább romlani, nem javulni látszik a helyzet. A hatvani kórház megtelt, közel áll ehhez a kiskunhalasi járványkórház is, a tatai kórház pedig két hétre bezárt, mert a szakorvosait Tatabányára irányították át, annyi ott a koronavírusos beteg.


A lélegeztetőn levők száma (844) már múlt héten elérte, és azóta jelentősen meg is haladta a korábbi rekordot. Közelíti az ezret, ami Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora szerint a kapacitás határa. Decemberben azt mondta, annál több súlyos állapotban lévő beteget nem bír el hosszú távon az ellátórendszer.


Az említett vidéki kórházban két hete közel száz százalékos telítettséggel működik a covid-osztály és az intenzív is, hasonlóan a második hullám csúcsához. Most annyiban nehezebb a helyzet, hogy a harmadik hullám félig telített kórházakat talált telibe. Amint valaki meghal vagy meggyógyul, azonnal elfoglalja a helyét a következő beteg.

Annyira tele vannak, hogy a súlyos alapbetegségekkel küzdő 70-80 éveseket nem küldik tovább intenzív osztályra. Meg sem tudják fontolni.„Ezek a betegek el sem jutnak odáig, hogy megkapják a legmagasabb szintű ellátást. Van, akiről tudjuk, hogy nem is segítene rajta, mert mondjuk leukémiája van, és nagyon legyengült az immunrendszere. De van, akit három éve fel tudtunk volna venni az intenzívre.” Szerinte a covidos halálozások túlnyomó többsége nem intenzíven történik, bár erről nem közöl adatot az operatív törzs.

Vészhelyzetben ezek szomorú, de elkerülhetetlen jelenségek. A Magyar Orvosi Kamara még tavaly tavasszal tett közzé eljárásrendet arra az esetre, ha a járvány miatt túltelítődnének a kórházak. Ennek alapja, hogy ha olyan súlyos a helyzet, hogy választani kell élet és élet közt, azt kell előnyben részesíteni, akinek magasabbak a túlélési esélyei.

Forrásunk szerint ezt senki sem használja, pedig tisztább viszonyokat teremtene, ha leírnák, hogy kit, milyen alapon nem vettek fel az intenzívre.

„Mindenki belenyugszik ebbe a mutyiba, pedig beismerhetnénk, hogy ez van, ennyi a kapacitás. Ne hazudjunk már önmagunknak.”Nehezíti a helyzetet, hogy ha valakinek infúzióra vagy vénás gyógyszerezésre van szüksége, kénytelenek bent tartani a kórházban, mert erre még az idősotthonokban sincsenek felkészülve. „Ha lenne szakápoló ezekben az intézményekben, legalább vissza tudnánk küldeni az ott lakókat, akiknek már nincs szükségük kórházi ellátásra. Ez is hatalmas terhet levenne rólunk” - mondta.

Szerinte gyakori jelenség az is, hogy egy 80 éves idős covidos úgy kerül be a kórházba, hogy az állapota alapján otthon is maradhatna. Csakhogy az őt ápoló, 60 éves gyereke már szintén kórházban van, súlyos állapotban, így nincs aki ellássa.

Orvosok a Szent János Kórház intenzív osztályán decemberbenFotó: Balogh Zoltán/MTI/MTVA
Egy fővárosi kórházban dolgozó orvos is arról számolt be, hogy a legsúlyosabb állapotban levő idősek már nem kerülnek intenzív osztályra, mert azt megtöltik a fiatalabbak. Tavaly tavasszal még 80-90 évesek voltak a legrosszabb állapotban, a második hullámban 50-60 évesek, most még fiatalabbak, 30-50 évesek.

Egyelőre nehéz erre egyértelmű magyarázatot találni, de valószínűleg közrejátszik, hogy az idősek közül sokan átestek a betegségen, vagy megkapták az oltást, és amúgy is a fiatalabbak létesítenek több kontaktot.

A brit variáns esetében - ami Merkely szerint a budapesti fertőzések 80-90 százalékát okozza - felmerült, hogy nemcsak gyorsabban terjed, de súlyosabb megbetegedést is okoz. (Az európai járványügyi központ sem a dél-afrikai, sem a brazil mutációnál nem tüntette fel ezt a kockázatot, csakis a britnél.)

Az előbb idézett orvos úgy tapasztalja, sokkal súlyosabb állapotban vannak a kórházba kerülő betegek, jóval kiterjedettebb a tüdőgyulladás mértéke. Korábban a bekerülő beteg CT-jén az látszott, hogy a tüdő alsó részét támadta meg a vírus, most már a tüdő 40-50 százaléka érinti a gyulladás a kórházba kerülőknél, és gyorsan romlik az állapotuk.

Egy másik, szintén budapesti intenzíves orvos is azzal kezdte, hogy sokkal fiatalabbak a náluk lévő betegek. Egy éve a 90 évesek voltak a legsúlyosabb állapotban, nyáron az 50-60 évesek, most 25-45 évesek szorulnak intenzíves ellátásra. Ők is rangsorolnak, a fiatalabbak kerülnek intenzívre.

Azt mondta, olyan emberekről van szó, akik korábban makkegészségesek voltak, és ijesztően gyorsan beomlik a tüdejük. Mind az öt orvos erről számolt be, akikkel beszéltünk, és korábban hasonlóan nyilatkozott Szlávik János, a Dél-pesti Centrumkórház főorvosa is.

Túl sok beteg jut egy szakápolóra​

Ahogy a járvány korábbi szakaszában is kiderült, a nagyobb, elsősorban vidéki kórházak lassabban telítődnek, később érzik igazán szorongatónak a helyzetet. Egy ilyen intézmény orvosa a második hullám csúcsán tapasztalt betegszám 60 százalékáról számolt be.

„Most is előfordul, hogy 50 beteget veszünk fel egy nap, de mégsem áll 10-15 mentő a bejáratnál, mint novemberben.” Ha viszont megtelnek a környékbeli, kisebb kórházak, az őket is nehéz helyzetbe fogja hozni.

Szerinte náluk is napokon, heteken belül eljöhet az a pont, amikor csak az egyértelműen indokolt eseteket küldik tovább az intenzívre. „Ez nem egyik pillanatról a másikra történik. Nem arról van szó, hogy hétfőn még mindenkit továbbküldök, kedden meg senkit, hanem arról, hogy az egyik héten még nyolc, aztán már csak hat beteget. Ha üres az intenzív, könnyebben továbbküldjük a 85 éveseket, de a 20 éveseket továbbküldjük akkor is, ha nagyon nagy a baj. És vannak a billegők, akik békeidőben nagyobb arányban felkerülhetnek, ilyenkor kevésbé. Nem istent játszunk. Ez a dolgok normális rendje.”

Müller Cecília tisztifőorvos szerdán azt mondta, „elegendő ágy, lélegeztetőgép áll rendelkezése, az infrastuktúra adott, az egészségügyi személyzetet pedig próbáljuk úgy csoportosítani, koncentrálni, hogy ők is bírják ezt a rendkívüli terhelést”.

A kapacitás szűkösségét továbbra sem az ágyak vagy a lélegeztetőgépek, hanem éppen a személyzet hiánya okozza.

„Megint ott tartunk, hogy egy intenzíves ápolóra 6-8 beteg jut” - mondta a cikk elején idézett, kisebb vidéki kórházban dolgozó orvos. Ez sokszorosa az ideális 1:1-es, vagy 2:1-es aránynak, ezért szerinte ki kellene mondani, hogy „ennek semmi értelme, eddig bírtuk, itt a plafon”.

Tudunk olyan fővárosi kórházról, ahol egy intenzíves szakorvos szemész ápolóval volt ügyeletben, mert mást nem tudtak odaküldeni. Ez ősszel is gyakran előfordult, a Kamara novemberben arra jutott, hogy átlagosan egy szakképzett ápolóra 6-10 intenzív osztályos, akár lélegeztetőgépen lévő beteg esett. Mivel erről nincsenek átlátható, nyilvános adatok, csak az ország különböző pontjairól, orvosoktól kapott jelzésekre tudtak támaszkodni.

Nem árulják el, mennyien vannak intenzíven​

A hiányos adatszolgáltatás miatt továbbra sem tudjuk, mennyien vannak intenzív osztályon (a lélegeztetőn levők száma csak részben fedi ezt). Pedig több okból fontos lenne. Egyrészt kiderülne, mekkora teher hárul a speciális szaktudást igénylő ellátásra, másrészt jobban látnánk, nagyobb arányban kerülnek-e súlyos állapotba a betegek most, mint a második hullámban.


Kénytelenek vagyunk abból főzni, amink van: Gulyás Gergely miniszter ősszel három alkalommal elárulta az intenzíves betegek számát. Ebből nehéz trendeket rajzolni, de legalább van három adatunk november 26-áról, december 3-áról és 10-éről.

A három nap átlagából kiindulva akkor 51 százalékkal többen voltak intenzíven, mint lélegeztetőn. Ez alapján most 1274-en lehetnek.

De nézhetjük más irányból is: Gulyás számai alapján november-december fordulóján az összes kórházban ápolt fertőzött 13 százaléka szorult intenzíves ellátásra. Ha így számolunk, 1085-öt kapunk.

A beszámolók szerint azonban most többen kerülnek súlyos állapotba, és tudjuk azt is, hogy a kórházi betegek nagyobb részben vannak lélegeztetőn. (A múlt heti napi átlag majdnem 10 százalék volt, a második hullám csúcsán pedig 8-9).

Vagyis jó eséllyel mindkét szám alulbecslés, az intenzíven levők száma az 1300-at is bőven meghaladhatja. Azt sem tudjuk, mennyien vannak intenzíven, akik nem koronavírus miatt kerülnek kórházba.

„Ma Magyarországon teljesen mindegy, hogy mennyi lélegeztetőgép áll rendelkezésre, nagyjából 3000 intenzíves ágy fölött kalkulálni teljesen irreális a betegellátásban” - mondta még szeptemberben Hegyi Péter, a Transzlációs Medicina Alapítvány kuratóriumának elnöke.

A múlt heti kormányinfón - ahol az egy nappal előre beküldött kérdésekből szelektálnak - ismét megkérdeztük volna, mennyien vannak intenzíven, de végül egyetlen kérdést sem olvastak fel.
 

ZeiG

Well-Known Member
2017. április 4.
886
5 056
93
...engem sokkal jobban zavar az, hogy olyanokat is beoltottak akik semmilyen értesítést nem kaptak és csak bepróbálkoztak az oltópontoknál.
Nálunk is kapott oltást néhány szerencsés, aki egyszerűen jókor volt jó helyen. Ennek magyarázata azonban - esetünkben legalábbis - igazán prózai.

Fogalmam sincs, pontosan hány személy oltását zavarták le a munkahelyemen (egy szociális ellátást nyújtó intézményről beszélünk), de a dolgozókkal együtt ez a szám bőven meghaladhatta az 1000-et. Ennyi embert persze nem csődítettek össze egy helyre, kialakítottak úgy egy tucatnyi oltópontot és ezeken külön-külön oltottak be 80, 100, 120 személyt. Igyekeztek úgy irányítani minket, hogy az a legésszerűbb legyen, de ilyen nagy számoknál mindig becsúszik némi eltérés az előzetes számításokhoz képest. Pl. az oltásra regisztrált személy aznapra beteg lett, nem jött el, elaludt, elkésett (akár önhibáján kívül) stb...

A nagyon erős hűtést igénylő Pfizer vakcinákat hatossával csomagolják - így nyilván hatossával is olvasztják ki, és itt már látszik is a rés, amin keresztül olyanok is megkaphatták az oltást, akik arra jellemzően nem is számíthattak. Mondjuk 120 főt rendelnek be egy oltópontra, oltásukhoz 20 csomag Pfizer-t olvasztanak ki (20×6=120) - de végül csak 119 berendelt személy jelenik meg, így hát ott marad 1 kiolvasztott adag vakcina, amit ha nem használnak el, megy a kukába. Hát inkább beadták egy betegápoló férjének, aki amúgy csak kint ült a kocsiban, hogy hazavigye az asszonyt. Tény, hogy jogosulatlanul jutott hozzá, de a másik opció ugye a -1 oltott lett volna, szóval jól van ez így. Az ilyen "potyaoltottak" száma szerintem 1% alatt volt, de ilyen tömegnél sajnos úgy is lehet rikácsolni a dolgot, hogy "tucatnyi jogosulatlan kapott oltást itt és itt"...
Én inkább úgy fogalmaznék, "egyetlen egy vakcinát sem pazaroltunk el".
:)

(Persze biztosan voltak, vannak tudatos visszaélések is, de azokról nincsenek információim.)
 
W

Wilson

Guest
Nálunk is kapott oltást néhány szerencsés, aki egyszerűen jókor volt jó helyen. Ennek magyarázata azonban - esetünkben legalábbis - igazán prózai.

Fogalmam sincs, pontosan hány személy oltását zavarták le a munkahelyemen (egy szociális ellátást nyújtó intézményről beszélünk), de a dolgozókkal együtt ez a szám bőven meghaladhatta az 1000-et. Ennyi embert persze nem csődítettek össze egy helyre, kialakítottak úgy egy tucatnyi oltópontot és ezeken külön-külön oltottak be 80, 100, 120 személyt. Igyekeztek úgy irányítani minket, hogy az a legésszerűbb legyen, de ilyen nagy számoknál mindig becsúszik némi eltérés az előzetes számításokhoz képest. Pl. az oltásra regisztrált személy aznapra beteg lett, nem jött el, elaludt, elkésett (akár önhibáján kívül) stb...

A nagyon erős hűtést igénylő Pfizer vakcinákat hatossával csomagolják - így nyilván hatossával is olvasztják ki, és itt már látszik is a rés, amin keresztül olyanok is megkaphatták az oltást, akik arra jellemzően nem is számíthattak. Mondjuk 120 főt rendelnek be egy oltópontra, oltásukhoz 20 csomag Pfizer-t olvasztanak ki (20×6=120) - de végül csak 119 berendelt személy jelenik meg, így hát ott marad 1 kiolvasztott adag vakcina, amit ha nem használnak el, megy a kukába. Hát inkább beadták egy betegápoló férjének, aki amúgy csak kint ült a kocsiban, hogy hazavigye az asszonyt. Tény, hogy jogosulatlanul jutott hozzá, de a másik opció ugye a -1 oltott lett volna, szóval jól van ez így. Az ilyen "potyaoltottak" száma szerintem 1% alatt volt, de ilyen tömegnél sajnos úgy is lehet rikácsolni a dolgot, hogy "tucatnyi jogosulatlan kapott oltást itt és itt"...
Én inkább úgy fogalmaznék, "egyetlen egy vakcinát sem pazaroltunk el".
:)

(Persze biztosan voltak, vannak tudatos visszaélések is, de azokról nincsenek információim.)
Ok ezzel amitt leírtál nekem nincs semmilyen problémám, engem azok az esetek zavarnak és háborítanak fel amikor az illető teljesen tudatosan odamegy egy vagy több oltóponthoz,bepróbálkozik és teljesen jogosulatlanul (értsd: nem kapott értesítést,hogy meg kell jelenjen az oltóponton,nem tartozik a veszélyeztetettek körébe) mindenfajta ellenőrzés nélkül megkapja az oltást, és így elveszi azok elől akiknek jelenleg nagyobb szüksége lenne rá.
 

deze75

Well-Known Member
2010. április 25.
1 107
3 146
113
Ennek qrvára semmi értelme. Oltóanyag és oltóanyag batch is kellene rá, valamint, hogy hol ki adta be. Mint egy oltási könyvben.
én azt csináltam,hogy bekasíroztattam a vakcina bedásról szóló papirt így a kettő együtt eltéveszthetetlen.....név rajta ,szig szám rajta van, a vakcinapapíron meg mind három
 
  • Vicces
Reactions: Miskolci Ogre